Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακή Διασκευάρα που με άφησε άφωνο!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Δ είναι με κεφαλαίο στον τίτλο ΕΠΙΤΗΔΕΣ!!! Νοιώθω πραγματικά την εσωτερική ανάγκη να μοιραστώ αυτό το βίντεο που τυχαία έπεσα πάνω του... Όποιος ξέρει τον καλλιτέχνη (ακόμα καλύτερα αν συμμετέχει στο ΝΟΙΖ) να του δώσει χίλια συγχαρητήρια από εμένα...

Χ. Κονιδαρης (just for the record)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά έκανες και το μοιράστηκες μαζί μας.

νομίζω πως εδώ θα το εκτιμήσουν αρκετά.

 

πολύ δυνατή διασκευή. Αν και ποτέ δεν πίστεψα στην παραδοσιακή μουσική, τώρα έχω αρχίσει να ψάχνομαι γιατί δεν είναι ότι έχει τόσο ενδιαφέρον μουσικά όσο δύναμη...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο.

 

δεν είναι ότι έχει τόσο ενδιαφέρον μουσικά

 

::)

 

Δηλαδη ρεμπετικα, χασαπικα, κρητικα, σουστα, τσαμικο, νησιωτικα ειναι ανευ μουσικου ενδιαφεροντος, και τα εχεις πριμα βιστα?

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πολύ δυνατή διασκευή. Αν και ποτέ δεν πίστεψα στην παραδοσιακή μουσική, τώρα έχω αρχίσει να ψάχνομαι γιατί δεν είναι ότι έχει τόσο ενδιαφέρον μουσικά όσο δύναμη...

 

Χωρις να κρίνω, προτεινω να ανακαλυψεις μονος σου ποσο λάθος εισαι.

 

Χωρις καμία διαθεση διαχωρισμου και κακως εννοουμενης συγκρισης, το μουσικό βάθος της ελληνικης παραδοσιακής μουσικής ειναι απειρως μεγαλυτερο απο τα νεα ειδη οπως το μεταλ, η ποπ κτλ. Υπερβάλλοντας να πω πως προκειται για διαφορα ωκεανου με κουβα σφουγγαρισματος ενα πραμα.

 

Ισως φταιει που δεν υπαρχει συστηματική εθνομουσικολογική ερευνα και καταγραφή, οπως υπαρχει σε αλλες χωρες της Ευρωπης.

 

Παντως η παραδοσιακή και λαική μουσική είναι το μονο μουσικο προιον που μπορουμε να "εξαγουμε" και σε καμια περιπτωση ροκ και ρεγκε (οποτε λεω τη φραση ελληνικο ρεγκε γελαω μονος μου :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τπτ άλλο απλά να σημειώσω ότι ΚΑΙ η σούστα στα κρητικά συγκαταλέγεται...

 

Υπαρχει και η κρητικη σουστα, οπως υπαρχει και η ροδιτικη, η σαμιωτικη, η θρακιωτικη......  :)

 

Οπως και να χει, πολυ ωραια διασκευη..

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως Διασκευάρα. Μπράβο στον παίχτη.

 

Όσο γιά το αν είναι ενδιαφέρουσα η παραδοσιακή μουσική, μιά από τις συνηθέστερες παρανοήσεις που παρατηρώ σχετικά είναι ότι πολλοί δεν την βρίσκουν με τα παραδοσιακά απλά και μόνο επειδή δεν έτυχε να ακούσουν το σωστό "είδος".

 

Δεδομένου τού ότι κάθε περιοχή έχει και τις παραλλαγές της, μιλάμε γιά κάμποσες δεκάδες τουλάχιστον ιδιώματα, κυριολεκτικά για κάθε γούστο! Αλλά θέλει άπειρες ώρες ακρόασης γιά να βρει ο καθένας τί τού πάει, ή να "πέσει στην περίπτωση" σε κάποιο πανηγύρι τής επαρχίας π.χ.

 

Κατά τα άλλα, όντως η πλειονότητα τών "ειδών" κι εμένα με αφήνει παγερά αδιάφορο, και ιδίως τα τραγούδια τής περιοχής μου. Μεγάλωσα και κατάλαβα ότι δεν υπάρχει τίποτα στραβό σ' αυτό, απλά πρεπε να είχα γεννηθεί στη Θράκη... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου