Προς το περιεχόμενο

Ο αγαπημένος σας μπασίστας


SteveWr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα συμφωνήσω με πολλούς από τους εδώ λαλήσαντες περί μπασιστών... :)

 

Πολλούς καλούς (κατά την ταπεινή μου άποψη) είδα στα posts:

Wooten

Clarke

Willis

Marcus Miller

Jaco

 

αλλά και λιγότερο τεχνικούς παίχτες:

Flea

Chancellor

και άλλοι πολλοί...

 

Επειδή ξεκίνησα και εγώ την μουσική μου θητεία μαθαίνοντας μπάσο, και μιας και είμαι και παιδί που έζησα την μουσική των late 90's και 00's, θυμάμαι δύο μπασίστες που μου έκαναν πολλή εντύπωση πρωτού καν αρχίσω να παίζω μουσική. Ήταν η κινητήρια δύναμη για να ξεκινήσω το όργανο αυτό μάλλον και σίγουρα έμειναν και ως επιρροή στο μουσικό μου credibilty (ελπίζω να μην φάω κράξιμο από τους elder του forum για το post αυτό  :D)...

 

Ο πρώτος είναι ο Matt Freeman των Rancid. Ακούω Rancid από τα 8-9 μου χρόνια και μου έχει μείνει πολύ στο μυαλό το τελείως present μπάσο στα κομμάτια τους.

Παραθέτω δύο humble links...

 

 

Ο δεύτερος (και μάλλον πιο κοντά στο πώς εξελίχτηκα σαν παίχτης) είναι ο Sam Rivers των Limp Bizkit. Λογικό σε πολλούς να μην άρεσε η φάση τους και η "yo-βρισίδι" κουλτούρα των κομματιών τους. Θα συμφωνήσω σε φάσεις και εγώ. Οι μουσικοί της μπάντας όμως πιστεύω πως ήταν πάρα πολύ καλοί παίχτες...

 

  (ειδικά το line από το 0:52 και μετά)

 

Να σημειώσω πως και στις 2 αναφορές μου άρεσε από τότε ότι το μπάσο δεν ήταν θαμμένο στα κομμάτια των μπαντών αυτών, αλλά είχε όμορφα και πρωτότυπα lines που δεν ήταν καθόλου κιθαριστικά. Αυτός είναι ο λόγος που μου εντυπώθηκαν τόσο πολύ στο μυαλό αυτοί οι δύο τύποι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ron Carter

Marcus Miller

Jaco Pastorius

Niels-Henning Orested Pedersen

John Patitucci

Victor Wooten

Christian McBride

Jeff Berlin

Rocco Prestia

Charles Mingus

Stanley Clarke

Ray Brown

Jonas Hellborg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθαμα  ;D

 

Το οτι πολλοι, διασημοι και μη εξαιρεταιοι βιρτουοζοι ειναι τεραστιοι παικτες δεν το αμφισβητει κανενας. Ωστοσο σαν αγαπημενους θα επελεγα αυτους που τους ακουω και φανταζομαι να ημουν στη θεση τους να παιζα λαιβ, ακομα κι αν δεν ειναι τεχνιτες! Και βεβαια απ'την ροκ αφου αυτη τη μουσικη γουσταρω.

 

Οποτε με τυχαια σειρα:

Flea

Chris Wolstenholme (Muse)

Tim Commerford (RATM)

John Paul Jones

Paul McCartney

Roger Waters

Nick Oliveri (Kyuss, QOTSA)

John Entwistle

μερικοι προχειροι που μου ερχονται στο μυαλο.

 

Απο κει και περα ποσως με ενδιαφερει αν παιζει arpeggios σε 16α στα 130 ξερω γω..

Γουσταρω και το καπως ανορθοδοξο παιξιμο του Flea (αν δεν επαιζε ετσι και δεν εβγαινε με το σωβρακο σιγα μην ηταν τοσο γνωστος) και το 1-νοτα-το-μετρο (πολλες φορες) παιξιμο του Waters και το πενα-fuzz στυλ του Oliveri και πολλα ακομα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DOUBLE BASS PLAYERS

 

Ray Brown

Eddie Gomez

Ron Carter

Paul Chambers

Avishai Cohen

John Patitucci

 

E BASS

 

James Jamerson

Jaco Pastorius

Gary Willis

Paul Jackson

Antony Jackson

Michael Hatzigeorgiou

Ney Conceição

Nico Assumpção

Oscar Stagnaro

Arthur Maia

Pino Palladino

Victor Bailey

 

 

 

Aka Moon - Michel Hatzigeorgiou Solo

 

 

www.myspace.com/anagnostopoulosmanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου