Προς το περιεχόμενο

Pete Townshend


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή το σημερινό Thread στον αγαπημένο μου Rory, είπα και εγώ να κάνω ένα πόστ για έναν κιθαρίστα που εκτιμώ ιδιαίτερα, τον Pete Townshend, ο οποίος πρόσφατα έκλεισε τα 66. Νομίζω, ότι μερικοί άνθρωποι πρέπει να ''μνημονεύονται'' και όταν είναι εν ζωή, και όχι μόνο μετά θάνατον (μπρρρρ...ε..ναι... ::) χρόνια πολλά και στα 100 Pete!!Να σε χαιρόμαστε για πολύ πολύ καιρό ακόμα).

 

Δεν ξέρω αν συγκαταλέγεται στην συνείδηση πολλών κιθαριστών ως αγαπημένος, ούτε ως ''guitar hero''...Blues-man δεν ήταν, (Rory, Stevie Ray), ριφφ-ο-μηχανή δεν ήταν (Page, Blackmore), ούτε Beck, Clapton e.t.c....Εχει όμως ένα ιδιαίτερα προσωπικό στυλ, με αυτή την ιδιαίτερη εναλλαγή ακκόρντων και τα κοφτά και χαρακτηριστικά ρυθμικά...Γενικά, ειδικά σε live, μου δίνει την εντύπωση ότι η κιθάρα αποτελεί ''προέκταση'' του σώματός του, οι ''σπασμοί'' του δηλαδή ακολουθούν το παίξιμο του...

 

Φυσικά δεν μιλάμε μόνο για έναν κιθαρίστα, αλλά για τον εγκέφαλο των The Who, επομένως μιλάμε για έναν ολοκληρωμένο συνθέτη ο οποίος δεν έγραφε απλά ''ωραίες ροκιές'' αλλά μετέφερε το ''απλό'' rock σε ένα εντελώς άλλο καλλιτεχνικό επίπεδο...

 

2 album μόνο να έβγαζε, το Tommy και το Quadrophenia, αρκούσαν για να αλλάξουν την ιστορία της art-rock μουσικής(μαζί με το st. peppers) (metal fans, αν γουστάρετε concept αλμουμς που κυκλοφόρησαν κατά καιρούς μπάντες όπως Wasp, Savatage, Dream Theater κ.τ.λ. κ.τ.λ. ακούστε τα παραπάνω άλμουμς για να καταλάβετε από που είναι επιρρεασμένα κατά 95%, ακόμα και το the wall των Pink Floyd, δεν το λεω εγώ, ο Waters το λέει... 8) )

 

Thank you mr. Townshend!  8)

 

 

 

 

 

Cheers  8)

 

Υ.Γ. (Τα παραπάνω κλιψ είναι ''τυχαία'' και σε καμμία περίπτωση δεν συνοψίζουν την καλλιτεχνική βαρύτητα του κ. Townshend).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ηθελα να κανουμε ενα τετοιο thread για τον συγκεκριμενο μουσικο ο οποιος πραγματικα οχι μονο αλλαξε την ροη του ροκ& ρολλ αλλα οντας τεραστια προσωπικοτητα θεωρειται ισως ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ  συνθετης της ροκ (στο εξωτερικο βεβαια οχι στην χωρα της φαιδρας πορτοκαλεας) .Ευχαριστω τον φιλο που το ανοιξε και ανεβασε και τα κλιπς Θαυμαστε τον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο αλλαξε την ροη του ροκ& ρολλ αλλα οντας τεραστια προσωπικοτητα θεωρειται ισως ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ   συνθετης της ροκ (στο εξωτερικο βεβαια οχι στην χωρα της φαιδρας πορτοκαλεας).

 

Πραγματικά, σε χώρες όπως Αμερική και Αγγλία (οι οποίες γέννησαν την Rock μουσική), το όνομα ''The Who'' έχει την ίδια ακριβώς βαρύτητα όπως ''Led Zeppelin'', ''Rolling Stones'' και ''Beatles''...δεν ξερω αν στην Ελλάδα είναι συνειδητοποιημενο και τόσο αυτό...πολύ σωστή παρατήρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγε Λορδε!Μιλαμε για τεραστια μπαντα οπως επισης και για τεραστιο κιθαριστα(οχι οτι

οι υπολοιποι πανε πισω).Μονο μια μιιικρηηη διαφωνια.Και o Townshend εγραφε φοβερα

ριφφς(καταλαβαινω το πως εννοεις οτι δεν ηταν ριφφομηχανη οπως ο Page) και επισης ειχε αυτο που λεμε πολλα κρυμμενα ριφφς στα κομματια.Νομιζω οτι ακομη και σημερα οπου ακουσεις Αγγλικη μπαντα ακους και ενα ριφφ του.Μουσικαρα ετσι η αλλιως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μπω στη διαδικασία να γράψω ελεγείες για τον Πιτ ,απλά τον θεωρώ μέλος ενός από τα πιο άξια γκρουπ του πλανήτη και συγχρόνως, συνθέτη και ερμηνευτή μερικών αξεπέραστων τραγουδιών ,σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά μου γούστα . Όταν πέθανε ο Μουν ,το όνειρο τέλειωσε ......................πρόσφατα σχετικά πέθανε και ο Τζον ,τι άνθρωπος κι αυτός .

Άλλη διάσταση τα παιδιά

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μπω στη διαδικασία να γράψω ελεγείες για τον Πιτ ,απλά τον θεωρώ μέλος ενός από τα πιο άξια γκρουπ του πλανήτη και συγχρόνως, συνθέτη και ερμηνευτή μερικών αξεπέραστων τραγουδιών ,σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά μου γούστα . Όταν πέθανε ο Μουν ,το όνειρο τέλειωσε ......................πρόσφατα σχετικά πέθανε και ο Τζον ,τι άνθρωπος κι αυτός .

Άλλη διάσταση τα παιδιά

To oνειρο τελειωσε αλλα οι δυο εναπομειναντες δεν παιζονται στα live 65+ εχουν μια απιστευτη ενεργεια .Αυτο δειχνει την μεγαλοσυνη τους και οτι αυτο τους θρεφει γιατι το αγαπανε ,γιατι μεγαλωσαν μαζι του ,γερασαν μαζι του και θα πεθανουν μαζι του τι αλλο να πουμε για τους The Who  και ειδικα για τον PETE TOWNSEND .AΠΛΑ ΜΕΓΑΛΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν ειμαι και τοσο well-versed με τους The Who, αλλα ο κυριος Townshend εχαιρε παντοτε της ιδιαιτερης εκτιμησης μου, κυριως λογω αυτου:

 

61Z5Q5NQ2XL._SL500_AA300_.jpg

 

Aπο χτες βεβαια, εχω το Eminence Front στο repeat ολη την ωρα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν ειμαι και τοσο well-versed με τους The Who

 

Προσωπικά γούστα είναι αυτά...  ;D

 

Πάντως μπορώ να σκεφτώ πολλά μεγάλα ονόματα (και να αγνοώ ακόμα περισσότερα), τα οποία σίγουρα ήταν well-versed με τους the who, μιας και είχαν την τιμή να συμμετέχουν σε συναυλίες τους:

 

David Gilmour, Billy Idol, Bryan Adams, Phil Collins, Elton John, Liam Gallagher, Eddie Vedder, Eric Clapton, Paul Weller...

 

(Άμεσα άσχετο με το θέμα, που είναι ο Pete Townshend και όχι οι the who, αλλά έμμεσα σχετικό, αφού ο Townshend ΕΙΝΑΙ οι the who  ;) )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά γούστα είναι αυτά...  ;D

 

 

Koιτα, δεν ειναι το οτι δεν μου αρεσουν ως μπαντα αλλα οτι δεν τους εχω ψαξει και ιδιαιτερα. Τοτε που ακουγα rock, τα 2-3 κομματια τους που ετυχε να ακουσω για πρωτη φορα δε με τραβηξαν ιδιαιτερα με αποτελεσμα να μην ασχοληθω περαιτερω (κακως) - μου ηταν γνωστος ο Townshend και φυσικα η σημασια των The Who, απλα δεν ειχα ασχοληθει πολυ μαζι τους. Αν η πρωτη μου επαφη με το εργο τους ηταν το eminence front ή κατι παρομοιο ισως σημερα να ειχα ολη τη δισκογραφια τους στην κατοχη μου.

 

Επισης, δηλωνω μεγας φαν της Schechter PT ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτα, δεν ειναι το οτι δεν μου αρεσουν ως μπαντα αλλα οτι δεν τους εχω ψαξει και ιδιαιτερα. Τοτε που ακουγα rock, τα 2-3 κομματια τους που ετυχε να ακουσω για πρωτη φορα δε με τραβηξαν ιδιαιτερα με αποτελεσμα να μην ασχοληθω περαιτερω (κακως) - μου ηταν γνωστος ο Townshend και φυσικα η σημασια των The Who, απλα δεν ειχα ασχοληθει πολυ μαζι τους. Αν η πρωτη μου επαφη με το εργο τους ηταν το eminence front ή κατι παρομοιο ισως σημερα να ειχα ολη τη δισκογραφια τους στην κατοχη μου.

 

Επισης, δηλωνω μεγας φαν της Schechter PT ;D ;D ;D ;D

Ψαξτους/ον πιστεψε με αξιζει τον κοπο ,δεν θα το μετανοιωσεις .Οταν ακουγα ενδελεχως μουσικη ροκ παντα ειχα και τους στιχους/λογια εκει δουλευε η φαντασια μου και ημουν αλλου .

Δυσκολα πιστευω οτι αυτο μπορει να μου συμβει πλεον τωρα αλλα οταν ακουω αγαπημενες μπαντες οπως οι who κατι σκιρταει μεσα μου οι αναμνησεις; η δυναμη που εχουν στα κομματια τους ; ισως και τα δυο .Για μια ακομη φορα ευχαριστω τον φιλο που ανοιξε το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου