Προς το περιεχόμενο

DIY nut filing, fret leveling


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μπράβο Μίστερ Μπίχλας! Πολύ ωραία πρωτοβουλία!  ;)

 

Σε σχέση με τα εργαλεία, θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν είναι και τόσο τραγικό το κόστος για να αποκτήσει κάποιος λίμες, γυαλόχαρτα και κάποια άλλα εργαλειάκια, ώστε να περιποιείται τις κιθάρες του μόνος του.

 

Εδώ και χρόνια κάνω μόνος μου fret leveling + dressing σε όλες τις κιθάρες μου, και όταν φτάσουν στο μη περαιτέρω πάω για αλλαγή τάστων. Αποκτάται εμπειρία με την εξάσκηση σίγουρα. Ωστόσο κανείς δεν μπορεί να κάνει τέλεια δουλειά χωρίς σωστά εργαλεία. Για παράδειγμα, οι κορυφές των τάστων στις φωτό... Επίσης για τέλειο γυάλισμα χρειάζεσαι micro επιπέδου γυαλόχαρτα. Το σημαντικότερο όμως είναι ένα εργαλείο τύπου neck jig ώστε να είσαι 100% σίγουρος ότι το μπράτσο είναι ίσιο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπράβο Μίστερ Μπίχλας! Πολύ ωραία πρωτοβουλία!  ;)

 

Σε σχέση με τα εργαλεία, θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν είναι και τόσο τραγικό το κόστος για να αποκτήσει κάποιος λίμες, γυαλόχαρτα και κάποια άλλα εργαλειάκια, ώστε να περιποιείται τις κιθάρες του μόνος του.

 

Εδώ και χρόνια κάνω μόνος μου fret leveling + dressing σε όλες τις κιθάρες μου, και όταν φτάσουν στο μη περαιτέρω πάω για αλλαγή τάστων. Αποκτάται εμπειρία με την εξάσκηση σίγουρα. Ωστόσο κανείς δεν μπορεί να κάνει τέλεια δουλειά χωρίς σωστά εργαλεία. Για παράδειγμα, οι κορυφές των τάστων στις φωτό... Επίσης για τέλειο γυάλισμα χρειάζεσαι micro επιπέδου γυαλόχαρτα. Το σημαντικότερο όμως είναι ένα εργαλείο τύπου neck jig ώστε να είσαι 100% σίγουρος ότι το μπράτσο είναι ίσιο.

 

Όντως δεν κοστίζουν πολύ, μια λίμα για crowning και μια για leveling που είχα παραγγείλει (δεν ήρθαν

ποτε) κόστιζαν μαζί με τα έξοδα αποστολής 55 ευρώ συνολικά. Ακριβότερα πιστεύω οτι αξίζει να αγοράσεις

μόνο αν ξέρεις να τα δουλέυεις καλά και σκοπεύεις να τα χρησιμοποιήσεις πολλές φορές.

 

Το jig είναι κάτι σαν μεταλλικός χάρακας με εγκοπές για τα τάστα ώστε να πατά πάνω στην ταστιέρα?

 

Κάποια οικονομικά εργαλειάκια σε Ευρωπαικό κατάστημα

http://www.guitarsupplies.nl/index.php?item=fret-dressing-file&action=article&group_id=10000023&aid=456&lang=EN

http://www.guitarsupplies.nl/index.php?item=fret-leveling-file&action=article&group_id=10000023&aid=466&lang=EN

http://www.guitarsupplies.nl/index.php?item=radius-sanding-block-9_5_-25cm-long_&action=article&group_id=10000023&aid=681&lang=EN

http://www.guitarsupplies.nl/index.php?item=radius-sanding-block-12_-25cm-long_&action=article&group_id=10000023&aid=682&lang=EN

 

Μπιχλα εισ' ωραιος!  ;D

 

Kαλούτσικος είμαι μωρέ αλλά μου πέφτουν τα μαλλιά ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jig είναι κάτι σαν μεταλλικός χάρακας με εγκοπές για τα τάστα ώστε να πατά πάνω στην ταστιέρα?

 

Δυστυχώς όχι  :-\

 

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Jigs/Erlewine_Neck_Jig.html?actn=100101&xst=3&xsr=2001

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jig ειναι ακομα μια αχρηστη "εφευρεση" του Erlewine...

Oποιος καταλαβει τις ιδιοτητες και συμπεριφορα του ξυλου γενικοτερα,

καταλαβαινει ευκολα,οτι αυτο το "πραγμα" ειναι απλως (πολλα) πεταμενα  λεφτα... ;)

 

Καλα τα δουλεψε ο mr bihlas,

ομως το αποτελεσμα μπορει να χαρακτηριστει "school bus" ως φορμα ταστων ("τετραγωνα" και με τα ελαττωματα της απωλειας sustain και παραπανω "τζιζ"),ή ημιτελες ως προς το τι γινεται σημερα με την ταστοδουλεια (εχουμε καταληξει πλεον),αφου λειπει το καμπυλωμα.Το οποιο φυσικα δεν γινεται για οπτικους λογους...

Γι'αυτο και μια λιμα για καμπυλωμα δεν ειναι κακη αγορα,αν "πιανουν τα χερια" καποιου! ;)

 

Bihla,η κιθαρα σου ΔΕΝ ειχε σε καμμια περιπτωση καλη ταστοδουλεια,αν ειχε δεν θα χρειαζοταν να ασχοληθεις,αφου δεν θα ετριζαν ταστα σε συγκεκριμενα σημεια (οτι γυαλιζει δεν ειναι και χρυσος!).

 

Και τετοιο προβλημα δεν λυνεται με απλο levelling,

εκτος αν οφειλεται σε "κυματισμους" της ταστιερας που δημιουργηθηκαν μετα την κατασκευη και το τοτε σωστο levelling (αφου το ξυλο δεν ηταν "ετοιμο" και συνεχισε να κανει τα δικα του... ::))

Αν ειναι ετσι,και αν η κιθαρα ειναι 1-2 χρονων κατασκευη,ισως και να συνεχισει να "στραβωνει" οποτε το προβλημα θα ξαναπαρουσιαστει.

Ισως ομως και να τελειωσε αυτο το "φυσικο σκευρωμα" (που διαρκει καποια χρονια),και να μην ξανακουνηθει το μπρατσο (παρα μονο λογω χορδων η συνθηκων).Αυτο εξαρταται απο το ποτε κατασκευαστηκε το μπρατσο,το ποσο "ετοιμο" ηταν το ξυλο για να γινει μπρατσο,και κατα ποσο τα "νερα" του το αφηνουν να παιρνει την απαραιτητη φυσικη καμπυλη!

 

Αν το μπραστο ειναι οκ και το προβλημα συνεχιζει (και δε μας το λες ;D ) και μετα την επεμβαση σου,

τοτε καποια ταστα χρειαζονται στερεωση!

 

Αν δεν γινεται πρωτα σωστη "διαγνωση",τοτε καποιος δουλευει περισσοτερο... ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω, καλώς τον :)  Με φοβίζουν λίγο οπτικά οι λίμες για crowning (και βαριέμαι να τρίβω πάλι για να είμαι ειλικρινής)

αλλά ας πάρω μια αφού έμπλεξα που έμπλεξα. Αυτή του guitarsupplies που παρέθεσα

πιο πάνω (πρώτο link) πόσο μπορεί να απέχει ποιοτικά απο μία καλή?

 

Bihla,η κιθαρα σου ΔΕΝ ειχε σε καμμια περιπτωση καλη ταστοδουλεια,αν ειχε δεν θα χρειαζοταν να ασχοληθεις,αφου δεν θα ετριζαν ταστα σε συγκεκριμενα σημεια (οτι γυαλιζει δεν ειναι και χρυσος!).

Σε σχέση με τις άλλες Κινέζες που έχω και δεδομένης της τιμής της είχε καλή, τρίξιμο

είχε σε κάποια σημεία ανάμεσα σε 7ο και 12ο τάστο, ήταν και θέμα relief δηλαδή.

Είχα συνηθίσει και σε gibsonοειδή μπράτσα, με 11ρες και χαμηλό action (έως πολύ

χαμηλό σύμφωνα με φίλους που τις έπαιξαν), στην strat έβαλα 10ρες, ίσως έπρεπε

να έχω διαφορετικές προσδοκίες.

 

Το μπράτσο έγραφε 12/09, λες να μου επιφυλάσσει καμιά έκλπληξη :-\

 

Πάντως σίγουρα μετά το τριψιματάκι παίζει καλύτερα ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης να ευχαριστήσουμε τον μίστερ μπίχλα γιατί πάτησε το κουμπί "macro" στη μηχανή του. Με ορισμένες φωτογραφίες εδώ νομίζω ότι απέτυχε το λέηζερ που έκανα για τη μυωπία  8)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβω κ.Μπίχλα, πολύ ωραίος.

 

Να δώσω και ένα τιπ για τους επόμενους.

Στις βιοτεχνίες (εργαστήρια) που φτιάχουν ανοξοίδωτες κατασκευές μπορείτε με πολύ λίγα χρήματα, να πάρετε ένα κομμάτι 2Χ4εκ (έτσι θα έχετε δύο επιφάνεις να δουλεύετε, μία φαρδιά και μία πιο στενή) σε μήκος 25εκ περίπου και να το χρησημοποιείτε για το γενικό leveling αντί του ξύλινου, όπου με λίγη πίεση ή χτύπημα μπορεί να μην είναι τελείως ίσιο.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι'ας μην μου εδωσες την bach

Σοβαρά εσύ ήσουν?

Είχες πάρει απο σταθερό θυμάμαι, την επόμενη μέρα που κατέβηκα (πρωτομαγιά)

πήρα τρείς φορές αλλά δεν σε βρήκα, την μεθεπόμενη ήμουν hangover...

Κάθεται μέσα στην θήκη παραπονεμένη απο τότε ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω, καλώς τον :)   Με φοβίζουν λίγο οπτικά οι λίμες για crowning (και βαριέμαι να τρίβω πάλι για να είμαι ειλικρινής)

αλλά ας πάρω μια αφού έμπλεξα που έμπλεξα. Αυτή του guitarsupplies που παρέθεσα

πιο πάνω (πρώτο link) πόσο μπορεί να απέχει ποιοτικά απο μία καλή?

Τιποτα δε σε φοβιζει... 8)

Οπτικα,εχω την ιδια για...20 χρονια!! ;D (Ηταν η πρωτη μου και την κραταω)

Βεβαια δεν "κοβει" καλα πια και δεν τη χρησιμοποιω εδω και πολλα (?) χρονια,αλλα πρεπει να "εβγαλα" πανω απο 50 ταστιερες μ'αυτην.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τον ιδιο κατασκευαστη,αλλα κρατησε την ιδια ποιοτητα?

Η ειναι κινεζα κοπια απο απλο σιδερο?...ρισκο,δεν ειναι και πολλα! ;)

Αν ειναι αυτη που λεω,

εχει χοντρο-ψιλο κοψιμο στις δυο πλευρες της.Υπαρχει σε νουμερα για διαφορετικα ταστα,νομιζω η "3" για jumbo.

Σε σχέση με τις άλλες Κινέζες που έχω και δεδομένης της τιμής της είχε καλή, τρίξιμο

είχε σε κάποια σημεία ανάμεσα σε 7ο και 12ο τάστο, ήταν και θέμα relief δηλαδή.

Εμ,εξηγα τα ολα ντε! (η εγω δεν το διαβασα? ;D )

Οποτε δεν εχεις ταστα που "χορευουν"...

 

Το μπράτσο έγραφε 12/09, λες να μου επιφυλάσσει καμιά έκλπληξη :-\

Και αν ναι,εσυ να εισαι ετοιμος να την αντιμετωπισεις... ;)

 

Πάντως σίγουρα μετά το τριψιματάκι παίζει καλύτερα ;)

Ρε δε φοβασαι τιποτα σου λεω... ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου