Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για mxr blue box + απορια για compressor & boost


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή σύντομα θα το πάρω, που ακριβως μπαίνει στην αλυσίδα; τα πετάλια μου ειναι: trex comp nova - morley wah volume - vox satchurator - boss rv5 - boss dd20 - behringer tremolo....

 

επισης: μια απορια για τον compressor που ειχα με εναν συναδελφο (both ασχετοι  8))... λοιπον, εγω προσωπικα τον εχω συνεχεια αναμμενο, στα καθαρα και στα βρωμικα...μηπως τον χρησιμοποιω λαθος; μηπως δε χρειαζεται σε όλη τη διαρκεια του κομματιου... με την μπαντα παιζουμε post-rock, με πολυ delay, reverb κ σε λιγα σημεια dist... (στο studio παιζω με ενα marshall)

 

2o: τι ακριβως κανει ενα boost, προσθετει βρωμιά ή ανεβαζει την ένταση; χρειαζεται σε αυτο που παιζω με την μπαντα; κ σε σειρα που μπαινει; σημειωση: μονο εγω παιζω κιθαρα... & εχουμε πιανο, μπασο κ ντραμς

 

αν υπαρχει κ καποιο λινκ που να εχουν απαντηθει μερικα απο τα ερωτηματα μου επισυναψτε το...

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα καταρχιν θα προσπαθησω να σου εξηγησω με πολυ απλα λογια τι κανει ενας κομπρεσσορας ετσι ωστε να βγαλεις μονος σου το συμπερασμα που να βαζεις και που να τον βγαζεις, αναλογα στο παιξιμο σου και το γουστο σου ;)

 

πρωτον θα καταλαβαινεις λογικα οτι οταν τον ενεργοποιεις σου δινει ενα επιπλεον sustain στον ηχο σου καθως επισης σου κοβει και δυναμικες.

 

οσο αναφορα το sustain προσωπικά μου χρησιμεύει πολυ στα σολο μου τα οποια ενδεχομένως δεν θελω να σβηνει ο ηχος πολυ γρηγορα.βεβαια απο την αλλη μου κοβει πολλες δυναμικες αλλα δυστυχος δεν μπορουμε να τα εχουμε  ολα.για να καταλαβεις τι επιπτωση εχει στις δυναμικες αρχισε και χτυπα με την πενα σου μια χορδη απο πολυ πολυ σιγα μεχρι πολυ δυνατα,μια με τον κομπρεσσορα κλειστο και μια με ανοιχτο.

 

στην πρωτη περιπτωση (off) θα δεις οτι οσο σιγα χτυπησεις την χορδη τοσο αυτη θα ακουστει οπως και οσο δυνατα τη χτυπησεις θα ακουστει αναλογα δυνατα

στην δευτερη περιπτωση με οn τον κομπρεσσορα θα παρατηρησεις οτι αναλογα την ρυθμιση που του εχεις κανει οσο και σιγα να χτυπας μια χορδη αυτη θα επιμενει να ακουγεται στο κατωτερο "κατωφλι" που εσυ του εχεις ρυθμισει δηλαδη μπορει να χτυπας με οσο λιγοτερη δυναμη μπορεις και η νοτα να ακουγεται ποιο δυνατα δηλαδη να μην υπακουει στις δυναμικες σου.

αυτο το αποτελεσμα αναλογα τι θες να ακουστει ,ειναι επιθυμητο ή και ανεπιθυμητο αναλογα.

τα συμπερασματα δικα σου αφου λοιπον πειραματιστεις

 

οσο αναφορα τα boost pedals δινουν και γκαζι και ενταση συνηθως μαζι αν και εξαρτατε και απο το τι ρυθμιστικα εχουν.

εγω εχω αυτο

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_nano_lpb1.htm

 

το οποιο εχει μονο ενα ποτενσιομετρο το οποιο οσο το αυξανεις σου δινει και γκαζια και ενταση αναλογικα φαντασου καθως το αυξανεις.επισης μου δινει και λιγα μπασα παραπανω.

εγω το βαζω πριν το overdrive μου ακριβως για να σπρωξει λιγο το γκαζι οποτε θελω να βγει μπροστα κατι.επισης παιζει και σκετο μονο του σε καθαρο ηχο οπου απλως σπαει λιγο την καθαριλα(θυμησου hentrix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια, ευχαριστω... καταλαβα περιπου, απλα πρεπει να τα δω και στην πραξη.

τωρα μου δημιουργηθηκε κ αλλη απορια... ο κομπρεσορας θα μπορουσε να δουλεψει και σαν boost?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια, ευχαριστω... καταλαβα περιπου, απλα πρεπει να τα δω και στην πραξη.

τωρα μου δημιουργηθηκε κ αλλη απορια... ο κομπρεσορας θα μπορουσε να δουλεψει και σαν boost?

 

σαν boost οπως σου το περιεγραψα παραπανω οχι.αλλα γενικα οταν τον ενεργοποιεις νοιωθεις το σημα σου λιγο πιο δυνατο και με πιο "στρογγυλο ηχο" με περισσοτερο sustain απο πριν και με λιγοτερο ευρως δυναμικων.

 

αυτα ειναι οπως ειπες και εσυ να τα δεις στην πραξη,απλα επειδη ο κομπρεσσορας ειναι ενα εργαλειο το οποιο το αποτελεσμα του δεν ειναι τοσο αμεσω οπως πχ σε ενα delay οπου και ενας ασχετος μπορει να καταλαβει οτι γινονται επαναληψεις,νομιζω οτι για να αρχισεις να "ακους" τον κομπρεσσορα πρεπει καποιος θεωρητικά να σου ψιλοεξηγησει τι γινεται.ελπιζω να βοηθησα καπως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ το LPB-1 booster και το μόνο που κάνει είναι να μου ανεβάζει την ένταση. Βέβαια ίσως φταίει που το τρέχω σε twin reverb..

 

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι το ρυθμιστικό του είναι πολύ ευαίσθητο. Η ένταση στις 9 (όπως κοιτάμε το ρολόι) είναι ίδια με την ένταση όταν είναι απενεργοποιημένο και μόλις στις 10:00 χαλάει ο κόσμος. Απορώ πως το τερματίζουν κάποιοι. Είναι έτσι και το δικό σου φίλε st_eve? ???

 

Ακόμη άν το χρησιμοποιήσω όπως λές εσύ (πριν το overdrive) όλα καλά! Δίνει γκάζι περισσότερο. Αλλά αν μετά απενεργοποιηθεί το overdrive λογικά θα μείνει ανοιχτό το booster και θα γίνει πανικός πάλι με την ένταση. Τί κανεις σε αυτήν την περίπτωση?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις το boost πριν από τα γκάζια σου θα σου δώσει gain,

αν το βάλεις μετά θα σου δώσει volume. To bluebox θα το έβαζα

μετά τι satchurator. Τον κομπρέσορα τον χρησιμοποιείς κατα βούληση.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To boost κανει αυτο που λεει το ονομα του. Boostαρει το σημα, δηλαδη του δινει μια εξτρα ενισχυση.

Ορισμενα το κανουν αυτο χρωματιζωντας τον ηχο, ορισμενα παραμορφωνουν και αισθητα μαλιστα. Υπαρχουν και αλλα που ειναι ολοκαθαρα και σου δινουν μονο μια αυξηση στην ενταση.

Ακομα και με ενα καθαρο boost ομως, μπορεις να παρεις παραμορφωση, λογω του οτι push-αρει τον ενισχυτη σου. Ειδικα αν εχεις καποιο λαμπατο, ακομα και με ενα πεντακαθαρο booster μπορεις να παρεις παραμορφωση, αν το boost αυτο που θα προκαλεσεις σε σπρωξει περα απο την crunch περιοχη του ενισχυτη σου.

 

Οποτε το τελικο αποτελεσμα εξαρταται οχι μονο απο το πεταλι το ιδιο, αλλα και απο τον ενισχυτη και πως τον εχεις ρυθμισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι το ρυθμιστικό του είναι πολύ ευαίσθητο. Η ένταση στις 9 (όπως κοιτάμε το ρολόι) είναι ίδια με την ένταση όταν είναι απενεργοποιημένο και μόλις στις 10:00 χαλάει ο κόσμος. Απορώ πως το τερματίζουν κάποιοι. Είναι έτσι και το δικό σου φίλε st_eve? ???

 

κ το δικο μου ετσι κανει

 

εγω το boost το εχω παντα μετα απο τα drive για να μου δινει απλα ενταση

καποτε που ηθελα να μου βαζει κ λιγο Gain γιατι τα ρυθμικα μου ηταν πιο crunchy το βαζα πριν.

οποτε δοκιμασε δες τι σου αρεσει κ πραξε αναλογα  :)

 

επισης ενα καλο boost περα απο ενταση σου δινει κ "καλες" συχνοτιτες για να βγεις μπροστα  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης…. Σχετικά με το Blue Box. Έχε υπόψη σου ότι το πεταλάκι αυτό είναι ιδιαίτερα ιδιόμορφο. Αρχικά να αναφέρω πως όταν ενεργοποιείται υπάρχει αισθητό volume drop (ακόμα και όταν το level είναι στο max).

Εγώ όταν το είχα στο board μου το volume δεν είχε κατεβεί ποτέ από το «τέρμα» του και αναγκαζόμουν να χρησιμοποιήσω ένα boost ακριβώς μετά. Υπάρχει και ένα σχετικό ΤΕΛΕΙΩΣ απλό mod που πλέον το volume drop δεν υφίσταται αλλά μόλις το δοκίμασα έχασα το χαρακτήρα του πεταλιού (στα αφτιά μου πάντα) και έτσι το επανέφερα στην αρχική κατάσταση.

 

Έτσι λοιπόν αν σκέφτεσαι για κάποιο boost (ή αν έχει ήδη κάποιο) είναι καλή ευκαιρία να πειραματιστείς και τα βρεις τη χρυσή τομή στον ήχο του B.B.

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι το ρυθμιστικό του είναι πολύ ευαίσθητο. Η ένταση στις 9 (όπως κοιτάμε το ρολόι) είναι ίδια με την ένταση όταν είναι απενεργοποιημένο και μόλις στις 10:00 χαλάει ο κόσμος. Απορώ πως το τερματίζουν κάποιοι. Είναι έτσι και το δικό σου φίλε st_eve? ???

 

Ακόμη άν το χρησιμοποιήσω όπως λές εσύ (πριν το overdrive) όλα καλά! Δίνει γκάζι περισσότερο. Αλλά αν μετά απενεργοποιηθεί το overdrive λογικά θα μείνει ανοιχτό το booster και θα γίνει πανικός πάλι με την ένταση. Τί κανεις σε αυτήν την περίπτωση?

 

ωντος ειναι πολυ "ευαισθητο" η ενταση στο "9 o clock' εναι ιδια με την ενταση οταν ειναι απενεργοποιημενο αλλα ομως θα παρατηρησεις οτι ακομα και εκει χρωματιζει λιγακι τον ηχο του δινει λιγα μπασα και πολυ λιγο gain.

εγω το χρησημοποιω αναμεσα στο 9 με 10 οπως δειχνει το ρολοι.παραπανω δεν το βαζω γιατι ειναι υπερβολικο,αλλα προσωπικα αυτη η μικρη περιοχη εμενα μου αρκει.απο εκει και περα τιθονται θεματα γουστου οπου δεν μπορουμε να τα βαλουμε με κανενα γιατι ο καθενας μας ειναι διαφορετικος.

 

οσο για το αλλο που λες οταν τα εχεις και drive και boost ανοιχτα και κλεινεις λες το drive θα γινει χαμος.

γιατι  ???

απλα κλεινεις και το boost.

ενταξει θα μαθεις λιγο να παιζεις κλακετες  :) αλλα τι να κανουμε τα πεταλια το εχουν αυτο. :)

απλα θυμησου οταν φτιαχνεις εντασεις οι κυριες εντασεις σου να ειναι ρυθμισμενες με τα boost και drive κλειστα και απο κει και περα φτιαχνεις την ενταση του drive απο το πεταλι και μετα αποφασισε ποσο ποιο δυνατα θες να βγαινεις ενεργοποιώντας το boost

 

το boost επισης οπως ειπε και ενας αλλος φιλος το βαζεις και μετα απο το drive και ετσι πετυχαινεις να σου δινει περισσοτερο ενταση και οχι gain.

απλα εγω επειδη παιζω στο δικο μου drive με πολυ λιγο γκαζι χρειαζομαι στα σολο περισσοτερο γκαζι και ετσι βαζω το boost πριν απο το drive.

 

ασχετο αλλα μιας και μιλαμε για boosters πολυ ωραιο πεταλι το οποιο σε βγαζει πραγματικα μπροστα σε μια μπαντα σε ενταση ειναι τα equalizer pedals οπου εκει boostαρεις συγκεκριμενες συχνοτητες χωρις καθολου εξτρα γκαζια.πιο χρισημο κατ εμε απο τα boosters που μιλαγαμε παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου