Προς το περιεχόμενο

Ποιό είναι πιο καλό πεντάλ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδιά,θέλω να ρωτήσω σχετικά με αυτά τα pedal ROLAND ΕΝ 5,BOSS FS-5U,ROLAND DP 2.Βασικά θα πάρω το fantom το g8 αλλα pedal σε πλήκτρα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτε και θα ήθελα να μου πείτε τι κάνουν τα συγκεκριμένα και πιο είναι το καλύτερο; ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πεντάλ που αναφέρεις χρησιμοποιούνται για διαφορετικές λειτουργίες.

 

1.sustain/damper για να κρατάει παρατεταμένο τον ήχο για πιάνο/rhodes παίξιμο κτλ

2.Volume/Expression  για πεντάλ αυξομείωσης έντασης

3.Footswitch για assignable λειτουργίες από το menu (πχ program up/down)

4.Εξειδικευμένα pedals (πχ EC-5 για arranger keyboards)

 

όπως γράφει και στο manual του Fantom G:

Pedal Switch: DP series,

Foot Switch: BOSS FS-5U,

Expression Pedal: EV-5,

 

Δηλαδή η σειρά DP είναι για sustain, για Footswitch η Boss και  για volume το EV-5

Παρόλαυτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πιο φτηνά πεντάλια ή άλλη μάρκα πχ Bespeco για τις ακριβώς ίδιες λειτουργίες, το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η πολικότιτα, που φαίνεται στο menu του οργάνου.

Τα Korg την έχουν ανάποδα με τα Roland.

 

Αυτά γενικά.

Για πιο εξειδικευμένες λειτουργίες assignable switch του Fantom καλά θα ήταν να μιλήσεις με χρήστες από το noiz που έχουν το όργανο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν πρόκειται για σύνδεση με Fantom-G8 θα πάρεις τα παρακάτω.

DP-10 γιά λειτουργία Sustain

http://www.roland.com/products/en/DP-10/index.html

 

EV-5 γιά λειτουργία Expression

http://www.roland.com/products/en/EV-5/index.html

 

και τα δύο είναι assignable από το Fantom-G8.

 

Θα σε ενημερώσουν και από το κατάστημα απ'όπου θα το αγοράσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν αναφέρεται σε αυτά που ένας χρήστης πρέπει να λάβει υπόψη του για την αγορά ενός Sustain ή Damper είναι η λειτουργία Half Damper.

 

Σε αυτή τη λειτουργία το Sustain δεν ελέγχεται διακοπτικά (0-1) αλλά δυναμικά (000-127) και δίνει ακόμη περισσότερη αληθοφάνεια σε πιανιστικούς ή κιθαριστικούς ήχους

 

Προσοχή πρέπει να δοθεί οτι προκειμένου γίνει αυτό θα πρέπει όργανο και Pedal να υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία. Αν κάποιο από τα δυο δεν την υποστηρίζει τότε δεν υφίσταται Half Damper λειτουργία.

 

Για αυτό άλλωστε και ο Μανώλης προτείνει το DP-10 και όχι οποιοδήποτε διακοπτικό

 

Το λέω γιατί επέλεξα κι εγώ ένα φθηνό Bespeco που δε μου γέμιζε το μάτι κι ενώ νόμιζα οτι θα έχει Ηalf Damper Μode δεν είχε...

Έτσι το κράτησα ως διακοπτικό και πήρα το Korg DSH1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή η σειρά DP είναι για sustain, για Footswitch η Boss και για volume το EV-5

 

 

Το EV-5 δεν είναι Volume Pedal...είναι Expression Pedal.

Άλλο το Volume Pedal, άλλο το Expression Pedal και άλλο το Volume/Expression Pedal.

 

Kαλό είναι αν έχεις πολλά όργανα να έχεις τη γενικότερη περίπτωση Volume/Expression Pedal το οποίο μπορεί να λειτουργήσει σαν Volume ή Expression σε ένα σχετικά νέο όργανο και σαν Volume σε παλαιότερο όργανο το οποίο δεν εχει εισόδους για Pedal.

Τα Expression Pedals χρειάζονται ειδική είσοδο στο όργανο και συνδέονται με ένα καλώδιο. Τα Volume Pedal χρειάζονται 2 καλώδια (Input, Output) και παρεμβάλλονται κυρίως μεταξύ εξόδων οργάνων και εισόδων mixer, ενισχυτών, monitors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου