Προς το περιεχόμενο

Πουλησα Μπάσσο σε κατάστημα Μουσικών οργάνων και το πουλάνε για καινο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Και γνωρίζεις φαντάζομαι ότι έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν τα στοιχεία σου από το διαχειριστή του site (τα οποία πολύ εύκολα θα γίνουν γνωστά μέσω του internet provider σου) ώστε να προβούν, αν το επιλέξουν, σε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση?

 

 

Ας τον μαζέψει κάποιος.

 

 

Καταγγελία που δεν ονομάζει δεν είναι καταγγελία. Αυτή η δήθεν προστατευτικότητα του ονόματος (ή των ονομάτων) των θιγόντων, είτε θελημένα είτε όχι, μυρίζει άσχημα. Πέσατε και το φάγατε το παιδί.

Και να που το κρύψαμε το ονοματάκι του μαγαζιού.

Καλό το παιχνίδι της τρομοκράτησης του τύπου "γράψε μας το όνομα σου αλλιώς δεν μπορείς να καταγγείλεις".

 

Και είναι κι αυτή η "προστατευτικότητα" που συντηρεί την σαπίλλα της μαφίας πολλών λαμόγιων στον χωρο του μουσικού εξοπλισμού.

 

Πάντα να γράφετε ποιοι είναι αυτοί που κάνουν ότι κάνουν αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα. Έλεος με την συκοφαντοφοβία. Ας βγούν τα άπλυτα της αληταρίας στον επαγγελματικό αυτό χώρο στη φόρα και θ' ανησυχήσουμε όσο θέλετε μετά. Γράψτο και θα το διαπιστώσουμε οι περισσότεροι αν ισχύει.

 

Αλλά δεν είναι τυχαίο που μόνο οι ανυποψίαστοι εμπιστεύονται πια τα σύνηθη ντόπια μαγαζία. Δεν ξέρω αν είναι ο κανόνας αλλά όσοι έχουν πάρε δώσε έχουν δει τι γίνεται.

Dv και thomann (ευτυχώς, αν και δεν νομίζω να βάλουν μυαλό) τους έχουν κοψει στη μέση την δουλειά όσο κάποιοι φοβάστε ή φοβίζετε τον κόσμο να μην γράψει τα ονόματων των μαγαζιών.

 

Όλα καλά λοιπόν, τo μπάσο θα το πάρει ένας καρμίρης που θα χαρεί οτι το αγόρασε καινούργιο, και το θέατρο καλά κρατεί. Τον σώσαμε τον εμποράκο.

:-*

www.minorhead.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να που το κρύψαμε το ονοματάκι του μαγαζιού.

 

...

 

Και είναι κι αυτή η "προστατευτικότητα" που συντηρεί την σαπίλλα της μαφίας πολλών λαμόγιων στον χωρο του μουσικού εξοπλισμού.

 

Αλλά δεν είναι τυχαίο που μόνο οι ανυποψίαστοι εμπιστεύονται πια τα σύνηθη ντόπια μαγαζία. Δεν ξέρω αν είναι ο κανόνας αλλά όσοι έχουν πάρε δώσε έχουν δει τι γίνεται.

Dv και thomann (ευτυχώς, αν και δεν νομίζω να βάλουν μυαλό) τους έχουν κοψει στη μέση την δουλειά όσο κάποιοι φοβάστε ή φοβίζετε τον κόσμο να μην γράψει τα ονόματων των μαγαζιών.

 

 

Εύγε.

 

Για την ιστορία να σημειωθεί οτι πριν 2 εβδομαδες κατηγορήθηκα όμοια για το ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ (οτι ωθώ κόσμο στα ξένα online shops αντί να υποστηρίζω την εγχώρια αγορά). Τελικά με ποιούς είμαι?

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=178057.0

 

 

Καταλήγω : οι προσβολές γύρω από την αξιοπιστία μου (ή του noiz) δεν με αγγίζουν εφόσον δύναμαι να σας υποδεικνύω τα φανερά λάθη στους συλλογισμούς σας. Η διαφορά του αναγνώστη από τον τηλεακροατή εμπιστεύομαι οτι βρίσκεται εκεί : μπορεί να κρίνει τα λογικά συμπεράσματα που προκύπτουν από το δομημένο λόγο, ενώ στην tv δικαιούται μόνο να παρασυρθεί σε ένα τετριμμένο πανηγύρι αγνής παπαρολογίας

 

Οι απαντήσεις από την πλευρά μου έχουν δοθεί. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την αναφορά του ονόματος του οποιουδήποτε καταστήματος. Τυχαίνει να γνωρίζω οτι υπάρχει νομικό θέμα με την παραχώρηση δημοσίου βήματος για συκοφαντία και οτι σε ενα τραβηγμένο σενάριο (αλλά υπαρκτό και δεδικασμένο) μπορεί να την πληρώσει το φόρουμ. Αν τα πράγματα είναι διαφορετικά* συνεχίστε σε αυτό το τρωκτικό επίπεδο και δεν θα σας ενοχλώ.

 

_______

*

 

(απλό αποτελεσμα σε στοιχειώδες google search)

 

1.- Για την ποινική και αστική ευθύνη από δημοσιεύματα στο διαδίκτυο εφαρμόζεται αναλογικά η νομοθεσία για την ευθύνη όσων ασκούν την ελευθερία αυτή δια του τύπου.

2.- Σύμφωνα με τη νομοθεσία αυτή, ο θιγόμενος έχει το δικαίωμα να εναγάγει (για αποζημίωση-αποκατάσταση) εκτός με τον συντάκτη του δημοσιεύματος και/ή τον διευθυντή-εκδότη του εντύπου. Αντίστοιχα, ως προς την ποινική ευθύνη του τύπου, ενέχεται και ο διευθυντής-εκδότης, αν υπάρχει συμμετοχή στο αδίκημα (η ποινική συνευθύνη δηλαδή δεν είναι "αντικειμενική", όπως η αστική, αλλά απαιτείται υπαιτιότητα και του εκδότη-διευθυντή, δηλ., δόλος ή αμέλεια).

3.- Τα αδικήματα που τελούνται δια του τύπου είναι αυτόφωρα. (ΚΠΔ 242).

 

Διαβάστε περισσότερα: http://taxalia.blogspot.com/2009/01/blogs-bloggers.html#ixzz0qsePYfP1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι γιατι δεν απανταει κανεις σε αυτα που ρωταω!? Ετυχε να απευθυνθω στον μπλου σε δυο ποστ μου και δεν απανταει καν. Οχι οτι ειπα κατι για να τον στριμωξω το αντιθετο .. ριχτε και μια ματια στα ποστς..

 

ΕΙναι γενικοτερο το φαινομενο οτι γραφω.. στον αερα το εχω παρατηρησει αρκετες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τον μαζέψει κάποιος.

 

 

Καταγγελία που δεν ονομάζει δεν είναι καταγγελία. Αυτή η δήθεν προστατευτικότητα του ονόματος (ή των ονομάτων) των θιγόντων, είτε θελημένα είτε όχι, μυρίζει άσχημα. Πέσατε και το φάγατε το παιδί.

Και να που το κρύψαμε το ονοματάκι του μαγαζιού.

Καλό το παιχνίδι της τρομοκράτησης του τύπου "γράψε μας το όνομα σου αλλιώς δεν μπορείς να καταγγείλεις".

 

Και είναι κι αυτή η "προστατευτικότητα" που συντηρεί την σαπίλλα της μαφίας πολλών λαμόγιων στον χωρο του μουσικού εξοπλισμού.

 

Πάντα να γράφετε ποιοι είναι αυτοί που κάνουν ότι κάνουν αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα. Έλεος με την συκοφαντοφοβία. Ας βγούν τα άπλυτα της αληταρίας στον επαγγελματικό αυτό χώρο στη φόρα και θ' ανησυχήσουμε όσο θέλετε μετά. Γράψτο και θα το διαπιστώσουμε οι περισσότεροι αν ισχύει.

 

Αλλά δεν είναι τυχαίο που μόνο οι ανυποψίαστοι εμπιστεύονται πια τα σύνηθη ντόπια μαγαζία. Δεν ξέρω αν είναι ο κανόνας αλλά όσοι έχουν πάρε δώσε έχουν δει τι γίνεται.

Dv και thomann (ευτυχώς, αν και δεν νομίζω να βάλουν μυαλό) τους έχουν κοψει στη μέση την δουλειά όσο κάποιοι φοβάστε ή φοβίζετε τον κόσμο να μην γράψει τα ονόματων των μαγαζιών.

 

Όλα καλά λοιπόν, τo μπάσο θα το πάρει ένας καρμίρης που θα χαρεί οτι το αγόρασε καινούργιο, και το θέατρο καλά κρατεί. Τον σώσαμε τον εμποράκο.

:-*

 

+1000

 

Καποιοι νομιζουν οτι μιλανε σε "πρωιναδικο"η "μεσημεριαναδικο" και θα τους κοψει προστιμο το ΕΣΡ!  (Εκει που "φωτογραφιζουν " ανθρωπους αλλα δεν τολμουν να πουν το ονομα τους!)  Ειναι μια τρομοκρατια πολυ trendy!(και καθως πρεπει).  Δειχνω δηλ. το "μα...ονι" της  αλλης, αλλα κρυβω το προσωπο της,(φαινεται ομως η ελια διπλα που την ξερει η μιση Ελλαδα!)  Ντορος να γινεται και να τα κονομανε δηλαδη!

 

Νομιζω πως εδω ειναι ενα forum που βρισκονται ανθρωποι με λιγο πιο ανοιχτα μυαλα, καλλιτεχες, με κοινα ενδιαφεροντα, και αγαπη για τη μουσικη! Αλλα συγχρονως ειναι και ανθρωποι της πιατσας που τα ματια τους εχουνε δει πολλα, και μπορουν να πουν τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη!  Να τα πουνε λοιπον! με τ'ονομα τους!  Τι φοβομαστε μη μας κανουν "ντα"!  Ολοι εχουμε παραβει λιγο η πολυ το νομο σε καποια στιγμη της ζωης μας, στο συγκεκριμενο θεμα μας πιανει η σεμνοτυφια?  Ξεχναμε δηλαδη ,οι μεγαλυτεροι του forum, τις προσβολες και τις απατες που τραβαγαμε(και τραβαμε)  χρονια απο μαγαζατορες! (του καθε χωρου)  Προσφατα πηγα στο ΝΑΚΑ της Αγ.Παρασκευης και ηταν ενα  κωλ...δο και με εγραψε στ' αρχ... του , να μη το πω ? το λεω!  Θελει το ονομα μου? Δεν του το λεω!  Ουτε εγω ξερω το ονομα του και ουτε θελω να το μαθω! Το περιστατικο το λεω ΟΜΩΣ!  Ας μου κανει μηνυση!

Το παιδι που ανοιξε το θεμα μιλαει για απατη! Καποιος κακομοιρης(και οχι καρμιρης ;)) θα ψωνισει και θα τον ...ψωνισουν!

 

@thanasis b

Εχω την ιδια ερωτηση! Τοσες σελιδες μπιρι...μπιρι τζαμπα  πανε!

 

P.S

Τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους(Keith Richards) 8)

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μα καλά... Στην αρχή δεν άφησε το όνομα του μαγαζιού εκτώς; Πού το πρόβλημα; Μετά του την είπατε και το έβαλε...

 

Σιγά το πράγμα...

 

Στο κάτω κάτω, ο ΟΠ, έχει πεί ότι είναι πρόθυμος να απαντήσει σε ότι χρειαστεί και να δώσει τα στοιχεία του.

 

Κατά τα άλλα, το να δίνεις μαγαζιά έτσι, κρυμένος πίσω από την οθόνη του Η/Υ, μάλλον... κακό μου φαίνεται. Όχι μόνο μειώνεις την δύναμη της 'καταγγελείας' σου, όχι μόνο δεν δίνεις την δυνατότητα διαλόγου προς τον προσβεβλημένο, αλλά επιπλέον χρησιμοποιείς για όχημα το νοιζ!

 

Steab: Ήταν κάποιο κωλ*δο και σε έγραψε στα @ρχ*ια του; Πώπω... Δεν το λέω ακριβώς ειρωνικά, αλλά ρε συ. Σιγά που θα κάτσεις να δώσεις και πάτημα, σιγά την αμαρτιά. Κι εγώ έχω κάνει κάποιο θρεντ πριν από 1-2 μήνες για ένα μαγαζί, αλλά αν και επώνυμος εδώ μέσα, αποφάσισα να το κάνω χωρίς να δώσω το μαγαζί. Δεν υπήρχε έγκλημα, υπήρχε πολύ κακύ εξυπηρέτηση... Μην τα κάνουμε όλα ίδια πιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, εντάξει, τα παμε όλα και η CIA κρύβεται, όπως ξέρουμε όλοι, πίσω απο το Νοιζ.

Αλλά προσωπικά τοποθετήθηκα νωρίς επ' αυτού. Το επώνυμο δεν με χαλάει.

Αφού όμως έχω γνωστοποιήσει ντόμπρα στον καταστηματάρχη:

α) την "απάτη" που έχει κάνει

β) τις προθέσεις μου εάν δεν επανορθώσει.

 

Τα υπόλοιπα είναι τζάμπα μαγκιά και τη ζαχαρένια μας να μη χαλάσουμε.

Αλλά μη δίνετε βάση στα λεγόμενα ενός πράκτορα .....  8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ radiator και λοιπούς επαναστάτες και σωτήρες του έθνους και των χαζών καταναλωτών, εσείς που ρίχνετε το φως και αποκαλύπτετε την σαπίλα πίσω από την ξεθωριασμένη κίτρινη μάσκα του noiz

 

Πολύ εύκολα ξεχνάτε ρε παιδιά! Η μάλλον πολύ εύκολα μιλάτε χωρίς να κάνετε μια απλούστατη έρευνα πρώτα! Πριν 7-8 χρόνια μέσα από το Noiz ξεκίνησε μια τεράστια καταναλωτική επανάσταση των μουσικών και διαμορφώθηκε η αγορά έτσι όπως είναι τώρα! Έχουν γίνει χιλιάδες τέτοιες καταγγελίες στο παρελθόν και με ονόματα και χωρίς και με υπονοούμενα και μπηχτές και όλα, 100άδες παρόμοια thread υπάρχουν και το έχουμε συζητήσει το θέμα άλλες τόσες φορές και το συμπέρασμα είναι πάντα το ίδιο: όταν δεν δίνεται η δυνατότητα στον καταστηματάρχη να μιλήσει και να πάρει θέσει πάνω σε ένα πολύ σοβαρό ζήτημα δεν μπορούμε να επικροτούμε μόνο την μια πλευρά του θέματος και να πετάμε κατηγορίες από εδώ κι από εκεί πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Άλλωστε στο παρελθόν έχουν γίνει τεράστια βήματα μπροστά πολύ απλά επειδή δόθηκε η ευκαιρία και στην άλλη πλευρά να μιλήσει και προς τιμήν τους πήραν θέση και μάλιστα πολλοί αναγνώρισαν τα λάθη τους και προχώρησαν σε σημαντικές αλλαγές!

 

Πολύ troktiko διαβάζετε τώρα τελευταία! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 7-8 χρόνια μέσα από το Noiz ξεκίνησε μια τεράστια καταναλωτική επανάσταση των μουσικών και διαμορφώθηκε η αγορά έτσι όπως είναι τώρα!

 

εεεεε.....δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, το νοιζ διαμόρφωσε τις τιμές στην αγορά οργάνων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνεννοούμαστε, υποννοείς πχ ότι κάποιο ή κάποια καταστήματα δίνουν γραμμή εδώ να λέμε άλλα εδώ άλλα εκεί;

 

Να ξέρω δηλαδή ότι γράφω άδικα τόση ώρα.

Η διαστροφή των λεγόμενών μου... άνευ προηγουμένου...

Όχι δεν υποννοώ τίποτα. Είπα ΞΕΚΑΘΑΡΑ (αν διάβασες) ότι αν η τακτική του Νόιζ θα είναι να δίνουν τα ονόματά τους όσοι καταγγέλουν ελληνικά μαγαζιά, θα πρέπει να επεκταθεί

α) και σε αυτούς που καταγγέλουν ξένα μαγαζιά για λόγους που άπτονται της εμπορικής τους δραστηριότητας

β) και σε αυτούς που εξυμνούν ελληνικά και ξένα μαγαζιά για να είμαστε σίγουροι ότι δεν δημιουργούν αθέμιτο ανταγωνισμό.

Ο,τιδήποτε άλλο εμπίπτει στα "δύο μέτρα και δύο σταθμά".

 

Και για να προλάβω και επόμενη διαστροφή των λεγόμενων μου: όχι, δεν λέω ότι το Νόιζ υποστηρίζει κανέναν, αλλά υπάρχει μια υπερευαισθησία η οποία, θα πρεπει είτε να είναι υπέρ (και κατά) όλων για λόγους ίσης αντιμετώπισης, είτε να μην υπάρχει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου