Προς το περιεχόμενο

Ενδιαφέρομαι για field recorder...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... επειδή όμως δεν γνωρίζω, ας μου πει κάποιος τι πρέπει να προσέξω. Ποια χαρακτηριστικά θεωρούνται καλά;

 

Αυτός εδώ για παράδειγμα τι λέει;

 

http://www.tascam.com/products/dr-08.html

 

Στην ερώτηση γιατί τον χρειάζομαι, η απάντηση είναι για ηχογράφηση ήχων. Απο μια καταιγίδα εως ενα ρέψιμο. Απλα θέλω καλή ποιότητα εγραφής. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω τρεις ανθρωπους (ο ένας γράφει ακριβώς αυτα που θες και εσύ) που δεν αποχωρίζονται αυτό:

http://www.zoom.co.jp/english/products/h4n/index.php

Νομίζω οτί για field είναι ότι πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Φαίνεται καλό, αλλά ακριβό... Δεν ειμαι σε φάση να δώσω 400+ ευρώ. To DR08 της tascam όντως μου φαίνεται πολύ καλό με μόνο πρόβλημα αυτό που πάνω κάτω έχουν ολα τα "μικρά" recorders, τον θόρυβο του αέρα όταν θέλεις να ηχογραφήσεις κατι συγκεκριμένο σε εξωτερικό χώρο. Καμία δεύτερη γνώμη?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα του αέρα δεν είναι θέμα μικρού recorder. Εάν υπάρχει αέρας θα γραφτεί. Γι αυτόν υπάρχουν τα αντιανέμια κλπklp

 

μέχρι πόσα διαθέτεις;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tascam το είχε φίλος και το πούλησε για να πάρει το zoom

Αν έχεις θέμα budget πάντως, θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο mini disc με το μικρόφωνο του (περίπου 50€) και να επενδύσεις τα υπόλοιπα στο να πας πιο πολύ στο field! και την επεξεργασία της δουλειάς σου.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας διαθέτω μέχρι 200 ευρώ, διότι πρόσφατα αγόρασα κάρτα ήχου. Αντρέα ο φίλος σου μάλλον θα πούλησε το dr07 γιατι το dr08 ειναι πολύ καινούργιο, οπότε είναι δύσκολο να ακούσω άποψη, μόνο κάποια reviews που αν θέλω τα πιστεύω :)

 

Γενικά δηλαδή για τέτοιες δουλειές (ηχογραφηση ηχων για επεξεργασια και χρηση αυτων σε ambient κομμάτια) προτειμώνται τα Zoom?

 

Το μονο σίγουρο ειναι οτι πρέπει να έχω ενα μηχανημα στα χέρια μου πριν παω σαμοθρακη! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώνται αυτά που σε βολεύουν και έχεις τα χρήματα να αγοράσεις  ;). Το zoom το προτιμούν πολλοί για τα πολύ καλά του μικρόφωνα. Από εκεί και πέρα αφού ότι γράψεις θα χρησιμοποιηθεί σε κομμάτι, πολύ δύσκολα θα ακουστεί διαφορά μεταξύ των recorders που συζητάμε. Πιο πολύ θα μετρήσουν παράγοντες όπως ευχρηστία των μενού, διάρκεια μπαταρίας κλπ.

Οπότε πάρε όποιο σου κάνει κλικ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου