Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα και αφαλός?


afiltroi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάλτε strap στην κιθάρα σας. Φορέστε την κιθάρα. Σηκωθείτε όρθιοι. Σταθείτε απέναντι από ένα καθρέφτη. 8O

Ο αφαλός σας:

1.Βρίσκεται κάτω από την κιθάρα σας.

2.Καλύπτεται από την κιθάρα σας.

3.Βρίσκεται πάνω από την κιθάρα σας.

 

:roll: :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχως αντιθετα απο τα συγχρονα trends εμενα καλυπτεται πληρως!!! :lol: :lol:

Με αποτελεσμα να φαινομαι λιγακι (η μηπως πολυ :?: ) αστειος στον καθρεπτη!!! :wink:

 

Αν και κανονικα θα επρεπε ολους να μας βολευει ετσι, καποιοι..ποιος ξερει??..λογω ''μουρης''..λογω ''μουρλιας''..λογω συνηθειας :?: καλυπτουν τα γονατα τους!! 8O

 

Παντως ομολογουμενως φαινονται πιο chic ( η και sick :twisted: ) σαν συνολο... 8)

Πρωτο ρολο ομως πιστευω εχει ΤΙ παιζεις και ολα τα αλλα ερχονται δευτερα!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχααχχαχαχαχαχαχα αν και μελετάω καθισμένος!!! έχω να πω το εξής!

αν παίζεις όρθιος lespaul και ΔΕΝ φαίνεται ο αφαλός σου ΕΧΕΙΣ πρόβλημα.... αν παίζεις stratocaster και ΦΑΙΝΕΤΑΙ ο αφαλός σου πάλι έχεις πρόβλημα (ή είσαι tiramola :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχααχχαχαχαχαχαχα αν και μελετάω καθισμένος!!! έχω να πω το εξής!

αν παίζεις όρθιος lespaul και ΔΕΝ φαίνεται ο αφαλός σου ΕΧΕΙΣ πρόβλημα.... αν παίζεις stratocaster και ΦΑΙΝΕΤΑΙ ο αφαλός σου πάλι έχεις πρόβλημα (ή είσαι tiramola :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

 

+1000

 

Στην ίδια κατηγορία με την les paul βάλε και τις tele!

Απαιτώ άμεση τοποθέτηση και του SUPERFUNK για το που τοποθετείται η tele στο σώμα όρθιου κιθαρίστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν ισχύει ότι πρέπει να έχεις την κιθάρα στην ίδια θέση/ύψος που την έχεις όταν παίζεις καθιστός?

Περισσότερο από άποψη τραυματισμών και τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afiltroi είσαι ΘΕΟΣ!!! :D Μακράν το καλύτερο thread εδώ και καιρό!

 

Πάντως είναι γνωστό από καταβολής της -ηλεκτρικής- μουσικής ότι το πρώτο πράγμα που οφείλει να μάθει ο μουσικός που σέβεται τον εαυτό του, είναι να έχει στυλ. Όλα τα άλλα έρχονται! :lol: (και να μην έρθουν, ποιος νοιάζεται??? αρκεί να βρούμε καμια groupie :lol: :lol: ). O cool κιθαρίστας, δεν φτάνει να είναι cool, αλλά και να φαίνεται cool!!!

 

Ζήτω οι green day και ο slash!!

 

Πολύ θα ήθελα να φαινόταν ο αφαλός μου όταν παίζω, αλλά δεν το'χω που δεν το'χω, θα γελούσε και ο κάθε πικραμένος (ακροατής) :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα... (Τέλειο thread φίλε afiltroi :) ) Λοιπόν κατά την ταπεινή μου άποψη κιθάρα ψηλά = no coolness 8) Η αλήθεια έιναι όμως ότι η καλύτερη θέση είναι αυτή που βολεύει τον παίκτη. Για παράδειγμα με βολεύει πολύ η κιθάρα χαμηλά, ο λαιμός παχύς, οι μαγνήτες με χαμηλό output κτλ, πράγματα δηλαδή που άλλοι δεν αντέχουν. Όπως την βρίσκει ο καθένας λοιπόν... 8)

P>Sloppy Kingdom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την κρατάω στο ύψος του αφαλού περίπου, δηλαδή φαίνεται-δεν φαίνεται...Εξαρτάται από το πόσο "δεξιά ή αριστερά" την κρατάω...

 

Έχω δοκιμάσει να παίξω και σαν τον Hetfield, δηλαδή με την κιθάρα πεταμένη στο πάτωμα :D , αλλά δεν βολεύτηκα! Κρίμα, γιατί είναι τρελά cool! :D

 

 

(κορυφαίο thread, πάντως! )

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θέμα έχει να κάνει και με τις εποχές!

 

Στα 70's έπαιζα ροκ με την κιθάρα κοντά στα γόνατα.

Ο αφαλός και το καραφλό μου στήθος φαινόταν καθαρά πάνω από τη Les Paul Custom!

 

Τώρα η κιθάρα παίρνει μια οριζόντια κλίση και ανασηκώνεται... αποκαλύπτοντας τον αφαλό μου πάλι, (κάτω από την PRS όμως) καθώς το φανελάκι ανασηκώνεται επίσης ελαφρώς από την... ανάπτυξη της κοιλίτσας.

 

Αν την άφηνα από κάτω θα έχανα συνέχεια τη μι καντίνι... :oops:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου