Προς το περιεχόμενο

Τρυπες gear


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα. Στα τέλη της δεκαετίας του '80 σε συναυλία τους στο Ρόδον έπαιζε με μια κιθάρα Peavey Τ60, ενισχυτή Roland JC-120 και ένα ProCo Rat. Αργότερα (αρχές προς μέσα 90s) τον έχω δει με μια Fender Telecaster με maple ταστιέρα (πιθανόν 52 Reissue). Ελπίζω να βοήθησα.

 

Rat ρε π**στη!! Ημουν σιγουρος οτι το ακουγα!

Επισης ο Roland με προβληματιζει λιγο. Κατα καιρους αναρωτιεμαι αν εχουμε πεσει λιγο-πολυ ευκολα θυματα μιας καλοστημενης καμπανιας εκτοξευσης των πωλησεων ακριβών λαμπάτων ενισχυτών...

Θέλω να πω, εντάξει ξέρουμε τί ακούμε, η λάμπα "πάλλεται" απο ζωντάνια, αλλά ο Παπαδόπουλος να παίζει με solid state Roland, κ να βγαζει κ τετοια εμπνευση...Οπως κ οι Gang of four, που εμπνευσαν τις Τρυπες, παλι με solid state παιζανε-οπως κ οι κατωθι με τον Roland (κάποιοι κατ'αποκλειστικότητα, όπως ο Marr που ειναι θεός):

Robert Fripp (King Crimson)

Adrian Belew (King Crimson)

Johnny Marr (The Smiths)

James Hetfield (Metallica)

Robert Smith (The Cure)

George Benson

 

Μηπως καποιοι απο μας δεν...ξερουν γιατι κοιτανε λαμπάτους; (Κ γω μαζί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι με solid state παιζανε-οπως κ οι κατωθι με τον Roland (κάποιοι κατ'αποκλειστικότητα, όπως ο Marr που ειναι θεός):

 

ε,καλα δεν ηταν και η καλυτερη του... ;D ;D

 

A lot of 'The Smiths' was actually recorded with a '54 Telecaster belonging to John Porter. I used a Rickenbacker 360 12-string as well, and that was the guitar which subsequently got all the attention, but in fact it was mainly the Tele, and a bit of Les Paul.

 

Overall, what I really didn't like about the records then was the amp, the Roland Jazz Chorus.

 

http://smithsonguitar.blogspot.com/2008/12/johnny-marrs-gear.html

 

παντως συντομα τα καταφερε να παιζει με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ενισχυτες... ;D

 

 

Επισης εκεινη την εποχη ο Roland ηταν ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟΣ (θυμαμαι στην Ελλαδα οτι με τα λεφτα που εκανε ενας Jazz Chorus μπορουσες να αγορασεις 5 Twin Reverb του 70......) απο ολους σχεδον τους λαμπατους που κυκλοφορουσαν... ;D &  ηταν "all the rage" λογω του chorus του (μη ξεχνας οτι οι super clean και ελαφρως κλινικοι ηχοι τιγκα στο καρεκλο-chorus... ;D ηταν της μοδας στα 80s & εξακολουθουν να ειναι στα καθαρα σημεια των metal κομματιων)

 

Ξεχασες τον νο.1 χρηστη του Roland Jazz Chorus

 

strummer.jpg

 

 

Κατα τα αλλα αν ενας κιθαριστας εχει ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΗΧΟ θα τον βγαλει ακομα και με...καραμουζα,ποσο μαλλον απο εναν ss ενισχυτη...εξαλλου μη ξεχνας οτι αυτο που ακους στους δισκους εχει τοση επεξεργασια κατα τη μιξη που τελικα δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο ο ενισχυτης οσο πολλοι νομιζουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"(μη ξεχνας οτι οι super clean και ελαφρως κλινικοι ηχοι τιγκα στο καρεκλο-chorus... Grin ηταν της μοδας στα 80s & εξακολουθουν να ειναι στα καθαρα σημεια των metal κομματιων) "

 

χαχαχα!!! :D πολύ σωστός!!

εμένα προσωπικά με γοητεύει και αυτός ο ήχος!

Αλλά επειδή όλοι λένε...λαμπάτο, δεν κοιτάω καθόλου ss αυτό τον καιρό που ψάχνω ενισχυτή.Σνομπάρω!

Και η αλήθεια είναι ότι ένας τρίπαλιος Roland που είχα παίξει σ'ένα τζαζίστα...μ'άρεσε τόσο πολύ αυτό το καθαρό με τη Strat μου... ;D

Εγώ το'χω φάει το παραμύθι έχω επηρεαστεί φουλ

Πάντως πιο πολύ στην ηχογράφηση μου ακούγεται η διαφορά λάμπας/ss παρά στο jamming-αν δεν πειράξεις πολύ τον ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Παπαδόπουλο δε ξέρω.Αν θές πάντως να σου πώ για τον Ασκληπιό ξέρω.

Πρίν κανα 2 χρόνια που έπαιζε με τον Παυλίδη μου είπε για το gear του.Είχε μία gibson les paul (studio παρακαλώ), η οποία δηλώνει πώς είναι και απο τις αγαπημένες του, με αλλαγμένους μαγνήτες.Τις είχε βάλει seymour paf59.Tην είχε καρφί σε έναν mesa boogie

και ο ήχος του ήταν καταπληκτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καποια εποχη χρησιμοποιουσε αρκετα Mesa Boogie απο οτι θυμαμαι...(νομιζω Mark 3 ή 4)

Προσθεσε και το Triaxis με τελικο 2x90.

 

Μικρης σημασιας ο εξοπλισμος του γιατι απλα κατεχει το οργανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τα μηνυματα λογο δουλειας δεν μπορεσα να γραψω πιο νωρις.οι τρυπες για μενα ηταν ειναι και θα ειναι το καλυτερο ελληνικο ροκ συγκροτημα και επειδη παιζουμε με την μπαντα μου πολλα τρυπες τραγουδια θελω να ειμαι κοντα στον ηχο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι τρυπες για μενα ηταν ειναι και θα ειναι το καλυτερο ελληνικο ροκ συγκροτημα και επειδη παιζουμε με την μπαντα μου πολλα τρυπες τραγουδια θελω να ειμαι κοντα στον ηχο τους.

 

ετσι,ετσι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου