Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα κάνω μετά από 17 σελίδες, μια δική μου περίληψη. Αν και ήμουν ο πρώτος που "διαφώνησα" με τον Theod, προσωπικά δεν βρίσκω καμμία ευχαρίστηση ούτε να παίζω σε BT ούτε να ακούω άλλους να παίζουν σε ΒΤ. Θεωρώ ότι δεν έχουν να μου προσφέρουν τίποτα καινούργιο. Κάποιες εξαιρέσεις βέβαια υπάρχουν, όπως ο Gregg περισσότερο για το πώς χρησιμοποιεί το Guitar Rig του παρά για το τι παίζει.

Από την άλλη καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη κάποιου να χρησιμοποιεί ΒΤ.

Μπορώ να παραθέσω αρκετούς λόγους...

Εάν θέλετε να το συνδέσω και με άλλες τέχνες (κάποιες τις έχω διδαχθεί), ας πούμε στην ζωγραφική η αντιγραφή είναι κανονικό μάθημα, γιατί έτσι ο νέος καλλιτέχης μπορεί να καταλάβει τη δομή, τον τρόπο σκέψης, τη πινελιά του πρωτότυπου...

Άρα, έχουμε εδώ μέσα

1) νέους παίχτες που δεν έχουν την εμπειρία και τον εξοπλισμό και μαθαίνουν. Καταλαβαίνω τη διάθεση και πρεμούρα να μοιραστούν αυτή την εμπειρία με άλλους.

2) Παίχτες που παίζουν διασκευές. Άρα πρέπει να να μάθουν από το πρωτότυπο γιατί αυτό θέλει το κοινό που πάει να τους ακούσει

3) Παίχτες που παίζουν για τη πλάκα τους

 

Μπορώ να σκεφτώ και άλλες κατηγορίες...με κανένα τρόπο όμως, όλους αυτούς δεν μπορώ να τους "αποκλείσω" από την έκθεσή τους στο Noiz...με την ίδια λογική, θα έπρεπε να σβύνεται αυτόματα το κάθε καινούργιο post για αγορά Telecaster που δεν έχει κάτι πρωτότυπο επάνω της...

 

Aπό τη στιγμή που κάποιος βαράει τη Λα, για μένα είναι μουσική (άσχετα εάν με αγγίζει ΕΜΕΝΑ ή όχι)...αλοίμονο εάν αρχισουμε να βάζουμε ετικέτες...η μεγαλύτερη δε πλάκα είναι ότι οι περισσότεροι που γράφουν σε αυτό το θέμα, δεν έχουν ανεβάσει ποτέ τίποτα! ;)

 

Kανενα ποστ δεν πρέπει να σβήνεται και ολα ειναι καλοδεχούμενα.

Ο λόγος που παρουσίασα αυτο το θεμα  ειναι για να δώσω το έναυσμα σε κάποια

παιδιά να δοκιμάσουν αυτο που λενε   υπέρβαση .Να προσπαθήσουν να κάνουν

κατι το διαφορετικό απο ίσως την τετριμμένη και ισως χιλιοφορεμένη  λύση .  ;)

Δεν μειώνω κανένα και ούτε αναφέρομε σε συγκεκριμένα πρόσωπα.

Απλα γαργαλάω λίγο τη συνείδηση σας   :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, νομίζω οτι το μεγαλύτερο ποσοστό των φίλων που χρησιμοποίησαν κάποιο bt , το είδαν σαν ένα όχημα αυτοσχεδιασμού.

 

Σίγουρα έχουμε ακούσει κι αυτό που λες αλλά νομίζω οτι είναι μειοψηφία...

Επαναλαμβάνω δεν είμαι σίγουρος , ούτε θα κάτσουμε τώρα να μετράμε...

 

Το θέμα λοιπόν ανοίχτηκε για να "παροτρύνει" όσους ασχολούνται, να δοκιμάσουν να συνεργαστούν με άλλους μουσικούς δημιουργικά.

Είπα και πριν οτι εδω συμφωνώ 100%.

Ας μείνω λοιπόν σε αυτό που συμφωνώ...

 

 

επιτέλους αυτο ειναι συνενοηση

 

Όλα τα υπόλοιπα περί εμπειρίας της αποτυχίας ή περί του πόσο % μουσικός είναι ο καθένας (κάτι σαν το ΦΠΑ δηλαδή) θα τα ξεχάσω το γρηγορότερο...

 

επιτέλους αυτο ειναι συνεννόηση

longshadow ευχαριστώ πολυ για την κατανόηση  :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό το μουσικός είναο μόνο αυτός που παίζει με άλλους  καλύτερα να μην το υπογραμμίζετε τόσο. Δηλαδή όσοι παίζουν ως σολίστες οποιοδήποτε όργανο (π.χ. ένας κλασσικός κιθαρίστας) δεν είναι μουσικοί? Και αν ανέβει μαζί τους κάποιος και βαράει ένα ντέφι, ξαφνικά γίνονται μουσικοί?

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την τοποθέτηση του longshadow αλλά και του marathon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουβέντα επίσημα πάει για κύκλο.

Όχι λέμε ότι το να παίζεις με backing tracks ΜΟΝΟ δε λέει.

Λέω να ποστάρω κανα backing track όπου νάναι.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να κάνουμε τα σολα μισα μισα  :D :D ;D

Ναι αλλά δεν ξέρω πως γίνεται. Το μόνο που ξέρω ο χριστιανός είναι το να με γράφει ο ντράμμερ  μας όταν πηγαίνω στο στουντιάκι μας.(Πιστεύω όχι στ' α......α του).

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν ξέρω πως γίνεται. Το μόνο που ξέρω ο χριστιανός είναι το να με γράφει ο ντράμμερ  μας όταν πηγαίνω στο στουντιάκι μας.(Πιστεύω όχι στ' α......α του).

 

Δεν πειράζει  θα τα φτιάξουμε ολα παρεα με παραγωγό τον κωνσταντινο.

Αν θες μπορω να σου στειλω και το take μου σε κασέτα μεσα σε   ενα φάκελο με ταχυδρομείο   :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει  θα τα φτιάξουμε ολα παρεα με παραγωγό τον κωνσταντινο.

Αν θες μπορω να σου στειλω και το take μου σε ενα φάκελο με ταχυδρομείο   :D :D :D :D

Kωνσταντίνος, who?

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην πηδάμε την κουβέντα πλιζ.

 

Αντίστοιχο του backing track στη ζωγραφική δεν είναι η αντιγραφή αλλά τα παιδικά σχέδια που έχουν όλο το σχέδιο και σού λένε ζωγράφισε τα κουτάκια που δεν έχουν χρώμα.

 

Evi, καλός και επιθυμητός ο ανθρώπινος παράγοντας (συμπαίκτες / γκρουπ) αλλά ΔΕΝ είναι το ζητούμενο ή το κριτήριο. Όπως είδες, ο freerock μόνος έγραψε τις τραγουδάρες. Θα θελε να χε μπάντα. Πάσο. Αλλα δεν έγραψε πάνω σε back.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου