Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν συμφωνώ? Εικόνισμα θα σου κάνω  ;D

 

 

Να και ένα παράδειγμα. BWV 849:

 

 

Ο μεγας Gould δίνει την καθαρότητα της γραφής και την ιδιοφυΐα του συνθέτη

 

 

Ενώ ο τιτανοτεράστιος Richter δίνει το ψυχικό βάθος και τη "νοσταλγία του θανάτου"

 

 

 

Και ας έρθει μετά ο κάθε τυχαίος να μου πει αν χρειάζεται μουσικότητα το να εκτελείς ένα ήδη γραμένο έργο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα μην με νευριαζεις χωρις λογο

Πια ακορντα ειναι ιδια βρε αστοιχειοτε που βαζεις και στο στομα σου τον Mclaughlin .

 

Επίσης σε αυτόν τον τόνο και το ύφος να μιλάς στα φιλαράκια σου.

Ούτε σου μίλησα με αυτόν τον τρόπο ούτε έθιξα ούτε τις γνώσεις σου στην μουσική ούτε την προσπάθειά σου. Όταν μιλάμε τόση ώρα για το τι ανούσια είναι να παίζεις πάνω από ΒΤ, ότι όλη η ουσία είναι στο να δημιουργείς δικά σου πράγματα, με την δικιά σου μπάντα κτλ. και μου ποστάρεις μια διασκευή... αυτό έκρινα.

 

Στο Θεμα του ηχου πες οτι κανω λάθος .Σίγουρα ειναι πολυ καλο να ακολουθα κάποιος

την τεχνολογια και να την υποστηρίζει.

Τον Mclaughlin τον ειχα δει ζωντανα πριν απο 10 χρονια και ο ηχος του με ειχε συγκλονίσει.Μου ειχε τρυπήσει το στομάχι η πενια του.

Πέρυσι που τον ειδα περασμένο απο ενα mac με δεκα κιλα λακ στα μαλλιά του

Δεν ακουγόταν σχεδον καθολου η κιθάρα του αφου δεν το πίστευα οτι  ειναι ο

ιδιος κιθαριστας .ολοι ειπαν χαλια ο Mclaughlin

 

Ίσως κάποτε να καταλάβεις ότι ο ήχος είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό πράγμα. Το ότι δεν σου άρεσε ο σημερινός ήχος του Mclaughlin δεν σημαίνει ότι δεν αρέσει στους άλλους.

 

Παρεπιπτώντος τον είχα δει και εγώ πρίν καμιά 10αριά χρόνια....

 

Υπαρχουν χιλαδες αντικαταστασεις ,υπαρχει το θεμα time,υπαρχουν τα bassline,υπαρχουν τα chord melodies , υπαρχουν ενα καρο πραγματα που

κάποιος που βαζει το  B.T τα βρίσκει ολα έτοιμα.

 

Συμφωνώ και μπράβο σου αλλά αυτό δεν αλλάζει το οτι όλα αυτά έγιναν πάνω στα original chords. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙ. Δηλάδη όταν κάποιος παίρνει ένα κομμάτι έτοιμο και γνώστο απο ΒΤ και του αλλάξει τη μελωδία βάλει αλλαγές στο time του σόλο, παίξει chord melodies είναι ουσιαστική προσπάθεια;

 

πολυ πιο ουσιαστική απο το αναπαυεσαι στις πλάτες  σε κατι που ειναι ετη φωτός πιο

μπροστά απο σένα .

 

Αφού το λες εσύ που με ξέρεις τόσο καλά....

 

Και τι κανει παίζει μια πεντατονικη με την καλογυαλισμένη του κιθάρα και περιμενει

ολοι να του πουν τι ομορφο που ειναι και τι φανταστική που ειναι η σκατοκαστερ του.

 

Δεν έχω δει πάντως να κάνουν εδώ αυτό το πράγμα. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα. Τουλάχιστον οι περισσότεροι

 

Τελως πάντων ζητώ συγνώμη απο αυτούς που πήραν μέρος στη συζήτηση για αυτήν την αντιπαράθεση.

 

και όπως είπες και εσύ...

 

Σε παρακαλλω μη μου απαντήσεις τίποτα.

Δεν θέλω καμιά επικοινωνία μαζι σου  

 

edit: Αν πιστεύει οποιοσδήποτε mod ότι πρέπει να αφαιρεθεί κάτι παραπάνω να το κάνει. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα και γω απο την πλευρα μου να ζητησω συγνωμη απο τα παιδια που παρακολουθούν το θεμα

και επίσης μια συγνώμη στον greg+9 για την απαράδεκτη συμπεριφορά μου απέναντι του .

Τελος σκέφτομαι οτι ηταν λαθος να αναφερθω σε αυτο το θεμα.

ο καθένας  εκφράζεται με το τροπο του και είναι απόλυτα σεβαστός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα ειναι το thread και σαν θεμα εχει ενδιαφερον.Μαλιστα αν επιασα σωστα το νοημα του οπως το ανελυσαν καποιοι πριν δεν διαφωνω και πολυ.Tη γνωμη μου την κατεθεσα πριν.

 

Εμενα αλλου ειναι το θεμα μου με αυτα.Γιατι τοσοι παιχταραδες παιζουν μονοι τους με ενα pc και ενα  backing track και οχι με αλλλους ανθρωπους.Δεν αναφερομαι σε συγκεκριμμένα ατομα απλα το βλεπω οτι συμβαινει γενικα και προσωπικα το θεωρω κριμα.Ο χρονος κατ εμε δεν ειναι δικαιολογια γιατι αν αφησεις λιγο το pc και το noiz μια χαρα χρονος μένει.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα ειναι το thread και σαν θεμα εχει ενδιαφερον.Μαλιστα αν επιασα σωστα το νοημα του οπως το ανελυσαν καποιοι πριν δεν διαφωνω και πολυ.Tη γνωμη μου την κατεθεσα πριν.

 

Εμενα αλλου ειναι το θεμα μου με αυτα.Γιατι τοσοι παιχταραδες παιζουν μονοι τους με ενα pc και ενα  backing track και οχι με αλλλους ανθρωπους.Δεν αναφερομαι σε συγκεκριμμένα ατομα απλα το βλεπω οτι συμβαινει γενικα και προσωπικα το θεωρω κριμα.Ο χρονος κατ εμε δεν ειναι δικαιολογια γιατι αν αφησεις λιγο το pc και το noiz μια χαρα χρονος μένει.

 

 

 

Γιατί είναι πολύ απλό

Έτσι ειναι το σύστημα της κοινωνίας μας.

Εδω βγαίνεις εξω απο την πόρτα του σπιτιού σου  και δεν ξερεις ποιος μενει στο διπλα

διαμέρισμα, πας στη δουλειά σου και δε γνωριζεις τα ονοματα ολων των συναδελφων σου.Η αποξένωση και η απομόνωση  βοηθαει στο να κυλούν ολα ομαλά στο κοινωνικό

σύστημα χωρίς αντιπαραθέσεις και χωρις άποψη στο πως αλλάζουν η διορθώνονται τα πράγματα  .Πάντα οταν συσπειρώνονται ομάδες δημιουργούνται διαμάχες αντίθετες απόψεις με αποτέλεσμα η αρνητικη διαθεση και η συνειδητοποίηση της αλήθειας που

τις περισσότερες φορές φέρνει αντίδραση γιατι ειναι οδυνηρή .  

Στον τομέα της μουσικής τώρα"

Γιατί να πρέπει κάποιος  να παρει τη συγκοινωνία κουβαλοντας τον ενυσχητη και το

όργανο για να πάει να κάνει μια πρόβα 20χιλ πιο μακριά σε ενα δωματιάκι 2χ2 μαζι

με άλλους 4 μαντράχαλους που γίνονται μούσκεμα στον ιδρώτα προσπαθώντας

να βγάλουν ενα αποτέλεσμα και να ικανοποιήσουν το πιο κρυφο τους όνειρο.

Ετσι και αλλιώς ποσο θα κρατήσει μια μπάντα 2-5-10 χρόνια? Μετα απο ενα σημείο φτάνει ο κορεσμός μπαίνουν τα χρήματα στη μέση και αρχίζουν οι τσακωμοί    .Φταίει

ο ντράμερ επειδή τρέχει ο κιθαρίστας παίζει πολύ δυνατά κλπ κλπ.  

Στο κάτω κάτω ποιος  απο μας καταφέρνει να πραγματοποιήσει τα ονειρα του.

Ένας στους 100? και με το ζόρι . Στο τέλος πάντα λέμε ότι αν είχα την δυνατότητα

τότε που μπορούσα τωραααα θα ειχα ......

 Ακομα και αυτοι που καταφέρνουν να προσεγγίσουν τα ονειρα τους κάποιος αλλος παράγοντας πχ εταιρία ,παραγωγός τους  βαζουν σε ενα καλούπι με αποτέλεσμα οι καλλιτέχνες να χάνουν την αγάπη τους για την τέχνη .

Οποτε για πιο  λογο να προσπαθεί ενα παιδί να κάνει κατι που ειναι εξω απο την ιδεολογία

του συστήματος αφου στο τελος θα καταλήξει οπως ολοι μας  δεσμευμένος απο

χίλιες υποχρεώσεις οπως παιδιά δουλεία οικογένεια πεθερικά σκυλια κλπ. Και η μονη διέξοδος να ειναι οταν κοιμηθει το παιδι να παει κρυφα στον υπολογιστή με τα ακουστικά και την κιθαρα και λεει οτι δεν μπόρεσε να πει στο αφεντικο του στην γυναικα του και σε ολους αυτους που δεν μπορουν να καταλάβουν ποιος πραγματικά είναι  .

Γιατι λοιπον να μην κάθετε ο πιτσιρικάς στο γραφειο του με το αιρκοντίσιον στο φουλ,

τον φραπε και να παιζει πανω στο ΒACKING TRACK  με κορυφαίους μουσικούς .

Αφου ετσι και αλλιως εκει θα καταλήξει μετα απο κάποια χρονια γιατι να περνάει όλα αυτα τα αρνητικά που ανάφερα ποιο πάνω  .

Η μουσική ειναι αντίδραση σε όλες τις μορφές της και μπορει να γινει με οποιοδήποτε

μέσο.Σίγουρα πάντα θα υπάρχουν κάποιοι μαζόχες σαν εμένα  η  το Νέστορα η οπουδήποτε άλλο εδώ μέσα και εκεί έξω  που επιλέγουν το δύσκολο τρόπο .

Σημασία εχει οτι ο καθένας εκφράζετε οπως μπορεί είτε μα Β.Τ. ειτε με οτιδήποτε αλλο

εχει.

Ζητάω και παλι συγνώμη για την επιμονή και τη ξεροκεφαλιά μου  αλλα και γω μαθαίνω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Manosx: Μόλις τώρα είχα ώρα να ακούσω τα δύο βίντεο!

 

ΠΑΙΔΙΑ: ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΑ! Είναι το ίδιο κομμάτι, οι ίδιες νότες! Ο ένας σε 5:30 και ο άλλος σε 10:00!

 

Και εδώ θα έπρεπε να τελειώσει το θρεντ, νομίζω. Γιατι είναι φανερό ότι και οι εκτελεστε΄ς δημιουργοί είναι, όπως και οι συνθέτες και αυτοί που κάνουν τα ΒΤ, κλπ... Δεν υπάρχει κακό, υπάρχει κακαίσθητο ίσως... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάω και παλι συγνώμη για την επιμονή και τη ξεροκεφαλιά μου  αλλα και γω μαθαίνω ;)

Αρχίζεις και καταλαβαίνεις ότι δεν έχεις τόσο δίκιο όσο νόμιζες στην αρχή...οι συνθήκες δεν είναι ίδιες για όλους όπως πολύ σωστά έγραψε ο Audios...παρ όλα αυτά, βάζεις λίγες σάλτσες για να τα δικαιολογήσεις... ;) ;)

 

ΥΓ Ευχαριστώ Νoiz, μπορώ να κάνω ξανά παράθεση...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζεις και καταλαβαίνεις ότι δεν έχεις τόσο δίκιο όσο νόμιζες στην αρχή...οι συνθήκες δεν είναι ίδιες για όλους όπως πολύ σωστά έγραψε ο Audios...παρ όλα αυτά, βάζεις λίγες σάλτσες για να τα δικαιολογήσεις... ;) ;)

 

 

Ναι αλλά τι μαθαίνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου