Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μην πηδάμε την κουβέντα πλιζ.

 

 

Evi, καλός και επιθυμητός ο ανθρώπινος παράγοντας (συμπαίκτες / γκρουπ) αλλά ΔΕΝ είναι το ζητούμενο ή το κριτήριο. Όπως είδες, ο freerock μόνος έγραψε τις τραγουδάρες. Θα θελε να χε μπάντα. Πάσο. Αλλα δεν έγραψε πάνω σε back.

 

 

γιατι ειναι μαγκας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αντίστοιχο του backing track στη ζωγραφική δεν είναι η αντιγραφή αλλά τα παιδικά σχέδια που έχουν όλο το σχέδιο και σού λένε ζωγράφισε τα κουτάκια που δεν έχουν χρώμα.

 

Μάλλον ατυχής εδώ ο παραλληλισμός Κώστα. Νομίζω ότι είναι προφανές το γιατί δεν είναι έτσι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν μάγκας, είχε το ταλέντο να σκεφτεί συνθετικά (είχε άποψη για ΟΛΑ τα όργανα) και είχε και τον εξοπλισμό...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το ποστ, όλες τις σελίδες, όλες τις απόψεις. Καταθέτω κι εγώ την άποψη μου και την αντικειμενική και την υποκειμενική:

 

Αντικειμενική: Η μουσική σαν τέχνη είναι κάτι πολύ γενικό κι ο καθένας αντιλαμβάνεται τα ηχοχρώματα το ρυθμό κλπ διαφορετικά και έτσι κάτι που για κάποιον είναι μουσική για κάποιον άλλο μπορεί να είναι θόρυβος. Έτσι, υπό συνθήκες μπορεί να θεωρηθεί μουσική το χτύπημα των χεριών αλλά και μία συμφωνία εκτελεσμένη από μια ορχήστρα. Τώρα, μουσικός μπορεί να θεωρηθεί οποιοσδήποτε παράγει μουσική είτε φυσικά είτε νοητά, χωρίς απαραίτητα αυτή να είναι πρωτότυπη. Μετά υπάρχουν υποκατηγορίες - χαρακτηρισμοί μουσικών όπως συνθέτης, σολίστ, τραγουδιστής κλπ.

 

Υποκειμενική: Μουσικός θα έπρεπε να λέγεται -κατά την άποψή μου- οποιοσδήποτε έχει καταθέσει - εκθέσει ένα τουλάχιστον πρωτότυπο μουσικό έργο σε έναν τουλάχιστο ακροατή. Aκόμα κι αν κάποιος πάρει - συνδυάσει μέρη από ένα ή περισσότερα ήδη υπάρχοντα κομμάτια και τα παρουσιάσει συνολικά σαν μία νέα ολότητα με ένα δικό του τρόπο για μένα ΝΑΙ είναι μουσικός.

 

Στο θέμα τώρα:

Δε δαιμονοποιώ τα backing tracks, μια χαρά είναι, δεν έχουν όλοι το χρόνο ή τη γνώση ή τη θέληση να γράψουν κάτι ολοκληρωτικά δικό τους. Εγώ σπάνια όμως βρίσκω ενδιαφέρων στο να ακούσω άλλο ένα solo πάνω σε backing track.

 

Πιστεύω ότι η ενότητα clips μπορεί να αλλάξει σε "μουσική μελών Νoiz" και μέσα εκεί να υπάρχουν δύο υποκατηγορίες

1) Διάφορα clips, backing tracks.

2) Πρωτότυπες μουσικές συνθέσεις

 

Πάλι βέβαια κάποιοι θα ποστάρουν backing tracks στις πρωτότυπες συνθέσεις, αλλά το "χάλι" που είναι τώρα δε θα υπάρχει. Έτσι κι εγώ που δε θέλω να ακούσω άλλο ένα "backing track + solo guitar" δε θα χρειάζεται να ψάχνω ψύλλους στ' άχυρα για τα πρωτότυπα κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι η ενότητα clips μπορεί να αλλάξει σε "μουσική μελών Νoiz" και μέσα εκεί να υπάρχουν δύο υποκατηγορίες

1) Διάφορα clips, backing tracks.

2) Πρωτότυπες μουσικές συνθέσεις

 

Πάλι βέβαια κάποιοι θα ποστάρουν backing tracks στις πρωτότυπες συνθέσεις, αλλά το "χάλι" που είναι τώρα δε θα υπάρχει. Έτσι κι εγώ που δε θέλω να ακούσω άλλο ένα "backing track + solo guitar" δε θα χρειάζεται να ψάχνω ψύλλους στ' άχυρα για τα πρωτότυπα κομμάτια.

Δε χρειάζεται να αλλάξει τίποτα

Έχουμε Δημοκρατία θα κάνουν αυτο που θέλουν να κάνουν απο τι στιγμη που δε παραβιάζουν κάποιο απο τους νόμους του νοιζ .

Η συζήτηση γίνετε γιατί ειναι καλο να λεμε τις απόψεις μας όλοι ;) και ειμαι σίγουρος

οτι αυτη η κουβέντα θα αφήσει κατι το θετικό σε όλους μας  :D

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ατυχής εδώ ο παραλληλισμός Κώστα. Νομίζω ότι είναι προφανές το γιατί δεν είναι έτσι.

Αντιθέτως θα έλεγα.

Και στο BT και στο σχέδιο η δομή είναι ολοκληρωτικά προκαθορισμένη και πολύ συγκεκριμένη και από άλλους φτιαγμένη.

Αφήνει μόνο να βάλεις τα δικά σου χρώματα στα συγκεριμένα κουτάκια.

Και μπορεί να είναι πολύ δύσκολο για ένα παιδί να μείνει μέσα στο περίγραμμα του σχεδίου με τα χρώματα και τελειώνοντάς το έμαθε πολλά πράγματα αλλά δεν δημιούργησε τίποτα.

Αντίθετα η μαύρη μουτζούρα που δείχνει ένα χελιδόνι με φτερά δράκου που έπεσε στη θάλασσα ή απλή μαργαρίτα, είναι δημιουργία.

Καλή ; Κακή ; Άλλη κουβέντα αυτή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι είναι αυτά που γράφεις; Από που να αρχίσω;

 

 

 

Αλλά ακόμη και αν εννοούσαμε αυτό που κατάλαβες, πόσο να κριτικάρω ρε μπαγάσα την έλλειψη επαφής σου με τα εικαστικά όταν διανοείσαι να γράψεις ότι όποιος ζωγραφίζει πρόσωπα ή μήλα δεν είναι "πρωτότυπος";

 

 

 

 

 

Κοίτα trolley, για να γράψεις κάτι πρέπει πρώτα να μάθεις να διαβάζεις. Αυτό ισχύει και στην τέχνη και στη ζωή. Το κείμενό σου π.χ. λέει ασυναρτησίες διότι δεν ξέρεις να διαβάζεις. Ξαναδιάβασε παρακαλώ:

 

 

Με τη δική σου λογική ο Ρέμπραντ είναι άχρηστος, αφού ζωγράφιζε πορτραίτα.

 

 

Και επειδή μάλλον δεν καταλαβαίνεις ούτε τι λες ο ίδιος, ας ξαναδούμε τον αφορισμό σου.

 

 

Το έγραψα και παραπάνω, αλλά προσποιείστε ότι δεν καταλαβαίνετε: οι μουσικοί είναι η μόνη ομάδα ανθρώπων που ασχολούνται με κάποιο καλλιτεχνικό αντικείμενο και έχει το θράσος να θεωρεί ότι φέρει επάξια τον τίτλο ακόμη και αν δεν έχει ποτέ προσπαθήσει να δημιουργήσει κάτι δικό της.

 

Και σε ξαναρωτάω: Ποια η διαφορά μεταξύ ενός demo σε στυλ Malmsteen και ενός έργου σε στύλ Σεζάν? Ο ένας παίζει, ο άλλος ζωγραφίζει αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος από τους δυο παράγει κάτι ΔΙΚΟ ΤΟΥ  ;)

 

Η όλη αντιμετώπισή σου στραβώνει από την αρχή λόγω της έπαρσής σου

 

 

 

φέρει επάξια τον τίτλο

 

 ::) ::) ::) ::) ::) ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια ειναι κάπου στην μέση.

 

To BT ειναι ενας πινακας που δειχνει ενα σπιτακι, απ έξω ένα δεντρο και κατω απ το δεντρο ένας τυπος που παίζει κιθάρα.

 

τωρα στο δίνουν χωρις τον τύπο και εσυ πρέπει να τον ζωγραφίσεις

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι πάει να πει ο παραλληλισμός audiokosta αλλα μάλλον βγαίνει λίγο υπερβολικός! Άλλο η ζωγραφική άλλο η μουσική ας μην μπλέξουμε τώρα..Και η άποψη ότι μοιάζει με παιδικό σχέδιο και η αντίθετη, μπορούν να υποστηριχτούν με επιχειρήματα!

 

ο διαχωρισμός που πρότεινε ο φίλος Samplist, δεν μου φαίνεται κακή ιδεά τελικά!

 

--πρωτότυπες συνθέσεις

--backing tracks

--covers (καλύτερα ξεχωριστή κατηγορία...)

 

'Ετσι ο καθένας θα μπορεί να βρίσκει ότι (και αν φυσικά) επιθυμεί.

το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί αναδρομικά...

 

Πάντως, μην ξεχνάμε ότι ολόκληροι δίσκοι γράφονται σήμερα μέσω ανταλλαγής αρχείων! Η έννοια της μπάντας που προβάρει κλπ κλπ μοιάζει λίγο με τις ανθρώπινες σχέσεις....Αντικαθίσταται από διαδικτυακές επαφές... ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κοίτα trolley, για να γράψεις κάτι πρέπει πρώτα να μάθεις να διαβάζεις. Αυτό ισχύει και στην τέχνη και στη ζωή. Το κείμενό σου π.χ. λέει ασυναρτησίες διότι δεν ξέρεις να διαβάζεις. Ξαναδιάβασε παρακαλώ:

 

 

 

Και επειδή μάλλον δεν καταλαβαίνεις ούτε τι λες ο ίδιος, ας ξαναδούμε τον αφορισμό σου.

 

 

 

Και σε ξαναρωτάω: Ποια η διαφορά μεταξύ ενός demo σε στυλ Malmsteen και ενός έργου σε στύλ Σεζάν? Ο ένας παίζει, ο άλλος ζωγραφίζει αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος από τους δυο παράγει κάτι ΔΙΚΟ ΤΟΥ  ;)

 

Η όλη αντιμετώπισή σου στραβώνει από την αρχή λόγω της έπαρσής σου

 

 

 

 ::) ::) ::) ::) ::) ::)

 

 

θα επρεπε να καταλαβαινεις ποσο λαθος ειναι αυτο που ειπες για τα πορτρετα και την νεκρη φυση!

θελεις να μου πεις οτι ειναι ακριβως ιδιοι οι λογοι, οι αιτιες, αλλα και οι ικανοτητες που κανουν καποιον να ζωγραφισει ενα βαζο με ηλιους η να γραψει σολο πανω στο 666δε ναμπερ οφ δε μπιστ?

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου