Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ναι αλλά τι μαθαίνω?

Καταρχήν έμαθες ότι ο Μάραθος μπορεί να ξανακάνει παράθεση και ότι ευχαριστεί το νοιζ για αυτό. Δεν είναι κι αυτό κάτι; ;D (πλάκα κάνω...)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι αλλά τι μαθαίνω?

Ότι πρέπει να βαράμε τη Λα, αυτό είναι το βασικό...πως τη βαράμε είναι δευτερεύον

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν έμαθες ότι ο Μάραθος μπορεί να ξανακάνει παράθεση και ότι ευχαριστεί το νοιζ για αυτό. Δεν είναι κι αυτό κάτι; ;D (πλάκα κάνω...)

Αυτο ειναι το πιο καλο νεο απο ολα τα αλλα  :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς εδω μερικοί μιλάνε από τη σκοπιά του "παίχτη" και άλλοι από τη σκοπιά του "συνθέτη". Και βέβαια τελικά για όλα, δηλαδή για το πόσο παίχτης ή συνθέτης είναι κάποιος, ευτυχώς ή δυστυχώς αποφασίζει το κοινό.

 

εγώ πάντως είμαι (και δεν κάνω τελείως πλάκα) στην κατηγρορία του αυτο-σχεδιαστή  ;) και για αυτό με βοήθησε η παρακάτω διευκρίνιση

 

Εν πάσει περιπτώσει, προφανώς δεν μπορώ να γνωρίζω ποιό είναι το σωστό, αλλά για ένα πράγμα είμαι βέβαιος :

 

POV λέγονται (point of view)  ;D

 

 

αυτές ναι, δε θυμόμουν πώς να τις ζητήσω :)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το γιατί πχ να επιλέξει κάποιος που έχει χρόνο (για να με αφήσετε να το κουβεντιάσω οι μη έχοντες χρόνο γνωστοί άγνωστοι hijackers του thread :P) να παίξει με backing αντί και με άλλους μουσικούς πέραν του κειμένου του theod του οποίου δηλώνω φαν, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία είναι ότι και οι περισσότεροι απλά περιμένουν ότι με το που θα μπουν σε ένα στουντιο ξαφνικά θα αρχίζουν να παίζουν και να είναι κορυφαίοι.

Σε θεματάκι πιο δίπλα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171104.0

 

Βάλαμε τις πρώτες μας μουσικές απόπειρες με άλλες μπάντες, και μοιραία θυμήθηκα κ εγώ τα δικά μου.

Ίσως με κάποιο παράπονο θυμάμαι ότι την 1η μου αυτή μπάντα το πείσμα να μην γίνει μια σωστή προσπάθεια ήταν αυτό που την έκαψε για εμένα. Από τη μια πλευρά ο κιθαρίστας μιας και έπαιζε χρόνια δεν μπορούσε να αποδεχθεί ότι δεν είναι δυνατόν να παίζεις σε μια μπάντα με άθλιο rhythm section (εγώ είχα πρωτοπιάσει το μπάσο κ έψαχνα τη ΜΙ, και ο ντράμερ σκότωνε τα τύμπανα αλύπητα για κανένα μισάωρο κάθε κυριακή για να βγάλει τα νεύρα του) και επέμενε ενοχλητικά να μην πιάσουμε κομμάτια που θα μπορούσαμε να παίξουμε. Ο καθένας ονειρευόταν τα αγαπημένα του κομμάτια ανεξαρτήτως από το αν μπορούσε η ομάδα να τα παίξει και δώστου οι καυγάδες και δώστου η άρνηση ότι αυτά που παίζουμε απλά δεν τα παίζουμε. Κοινώς η πόρωση μόνο δε φτάνει. Θέλει κ άλλα και θέλει πολλά.

It's a long way to the top και προσωπικά όταν επιλέγω να αφιερώνω χ χρόνο και προσπάθεια, δεν μου φτάνει τίποτε λιγότερο και από τους άλλους.

 

Έτσι άλλοι εγκαταλείπουν, κ άλλοι είναι ακόμα εδώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα είναι δύο διαφορετικά θέματα.

 

Από τη μια η επαφή με άλλους μουσικούς, που σίγουρα είναι κάτι θετικό. ΚΑΜΙΑ αντίρρηση. Τα ΒΤ προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ αλλά τα θεωρώ μια ΚΑΛΗ μορφή εξάσκησης για τον απλό λόγο ότι στηρίζονται σε ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ. Δηλαδή αυτός που κάνει practice με ΒΤ κάνει πολύ πιο σωστή δουλειά από κάποιον που ακούει τον... εσωτερικό του ρυθμό.  ;D Όχι ότι θα απαγορεύσουμε το free παίξιμο, αλλά το practice (και) με μετρονόμο νομίζω είναι εκ των ουκ ανευ.

 

Το δεύτερο θέμα είναι οι αφορισμοί και οι συγκρίσεις με άλλες μορφές τέχνης. Είναι δύσκολο και ανούσιο να προβαίνει κάποιος σε τέτοιες συγκρίσεις αν δεν έχει κάποιες στοιχειώσεις γνώσεις και για τα δυο αντικείμενα. Π.χ.

 

 

Πάντως βλέπω ότι εξακολουθείτε να παρομοιάζετε μουσική με ζωγραφική, πράγμα που για μένα είναι λάθος μεγάλο.... Το μάτι διορθώνει λάθη! Το αυτί ποτέ!! Στην μία τέχνη ο καλός μάστορας εκμετελευεται την αδυναμία του μέσου και προκαλεί συχνά οφθαλμαπάτες, στην άλλη τέχνη ο καλός μάστορας προσπαθεί να ικανοποιήσει ένα πιο 'απαιτητικό΄ μέσο.. Τεσπα... ;)

 

 

 

Τώρα τι να πω εγώ? Να κάτσω να εξηγήσω τι? Ο άνθρωπος αυτός πιθανότατα δεν έχει ασχοληθεί με τη θεωρητική πλευρά της μουσικής. Δικαίωμά του, μαγκιά του και στην τελική μπορεί ΕΥΚΟΛΑ να γράφει μουσική που εγώ να μην την έχω καν ονειρευτεί. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ξέρει τι λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι να συμπληρωσω σε αυτα που λεει η ευη αυτο που λεμε κοινη συνισταμενη.Δηλαδη βρες τι κοινο εχεις με αλλους μουσικους και κατευθυνθειτε προς τα εκει.Εγω παντα ηθελα να κανω μπαντα σε στυλ maiden,helloween η whitesnake,scorpions κτλ και για αυτο ημουν μπακιτρακης για αρκετο καιρο γιατι οταν ηρθα στα γιαννενα αντε να βρεις για τετοια φαση παιδια και μετα αντε να βρεις να τα παρουσιασεις κιολας.Μετα αρχισα να βαζω μυαλο και φτιαξαμε το σχημα που βαλαμε ολοι ιδεες για κομματια με βαση μια κοινη συνισταμενη και ας σε καποιους καποια κομματια δεν τους τρελαινουν ιδιαιτερα.

 

Γενικα δεν φταιει η κοινωνια αλλα το μυαλο μας το κολλημενο και το ψωνιο που εχουμε οι περισσοτεροι για αυτο δεν ακουμε κανεναν και στο τελος δεν συννενουμαστε με κανενα.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα γκρουπ συνειδητοποιούν ομαδικά την διαφορά μεταξύ του τι τους αρέσει να ακούν, τι τους αρέσει να παίζουν και τι μπορούν να παίζουν, τα πράγματα γίνονται ευκολότερα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναρτηθεί ξανά το συγκεκριμένο, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να το θυμηθούμε νομίζω:

 

 

 

είδες τι ωραία που περνάει το παλικάρι και πόσο ωραία τα καταφέρνει

ουτε αν  α..........ν δεν θα νιώθε τοσο ωραία :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου