Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@gregg

 

Λεω κατι πολυ συγκεκριμενο και θα το ξαναπω. Αν δεν ακους την αρμονια μεσα σου και δεν εισαι σε θεση να την δηλωσεις χωρις την συνοδεια τοτε απλα ακουμπας πανω της και παιζεις οτι ταιριαζει.

ΔΕν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω.

 

@kostas80

 

Οτι θα κανεις practice θα κανεις το θεμα ειναι αν θα μεινεις στο BT η θα πας ενα βημα παρακατω δηλαδη αυτο που λεω σχεδον σε ολα τα ποστς μου!

 

 

 

@ longshadow

 

Οχι δεν εννοω κατι τετοιο. (ειναι τοσο δυσνοητα αυτα που λεω?)

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο μόνος τρόπος που μπορώ να εξηγήσω αυτό που λέει ο  noltrac είναι αυτό που αντιμετώπισα στο walking bass. Έχω μελετήσει και πάνω σε συνοδεία (ακόρντα κιθάρας κ καλά, του band in a  box)

Για αρκετό καιρό οι γραμμές που έγραφα δεν δήλωναν την αρμονία, και αν τις ηχογραφούσα και κράταγα μόνες τους τις γραμμές δεν έστεκαν και δεν περιέγραφαν το κομμάτι.

 

Μόλις άρχισα να μετράω μόνο πάνω στα έτοιμα ντραμς άρχισα να αντιλαμβάνομαι πως να δώσω την αρμονία.

 

ΥΓ: Που το θυμήθηκες το θέμα ρε θηρίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος που μπορώ να εξηγήσω αυτό που λέει ο  noltrac είναι αυτό που αντιμετώπισα στο walking bass. Έχω μελετήσει και πάνω σε συνοδεία (ακόρντα κιθάρας κ καλά, του band in a  box)

Για αρκετό καιρό οι γραμμές που έγραφα δεν δήλωναν την αρμονία, και αν τις ηχογραφούσα και κράταγα μόνες τους τις γραμμές δεν έστεκαν και δεν περιέγραφαν το κομμάτι.

 

Μόλις άρχισα να μετράω μόνο πάνω στα έτοιμα ντραμς άρχισα να αντιλαμβάνομαι πως να δώσω την αρμονία.

 

ΥΓ: Που το θυμήθηκες το θέμα ρε θηρίο;

 

 

Αυτο ακριβως εννοω! :) 

 

 

Ηταν  στα προτεινομενα σε ενα που διαβαζα (δεν θυμαμαι πιο)!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ βέβαια από δάσκαλο με τον οποίο παρακολούθησα σε τζαζ σχήμα στο ωδείο έδινε την συμβουλή, η μελέτη να γίνεται 50-50 όσον αφορά τις έτοιμες συνοδείες. Δηλαδή αν παίζεις 1 ώρα σε έτοιμα να παίζεις και άλλη μια ή με άλλους μουσικούς ή με μετρονόμο μόνο ή και εντελώς μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσουν τα backing tracks. Γιατί έχω την άνεση ότι οι άλλοι τα κάνουν άψογα και μπορώ να αφεθώ ελεύθερος στις παπαριές μου.

 

Εγώ τα βαριέμαι τα backing tracks. Γιατί η μισή χαρά μου είναι να "διαβάζω" τον ντράμερ και να δουλεύω με το γκρουπ και όταν κάτσει καλά το πράγμα (πέστο και groove) να νοιώθω εκείνο το "γαργάλημα" ...... χελ γιέα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσουν τα backing tracks. Γιατί έχω την άνεση ότι οι άλλοι τα κάνουν άψογα και μπορώ να αφεθώ ελεύθερος στις παπαριές μου.

 

Εγώ τα βαριέμαι τα backing tracks. Γιατί η μισή χαρά μου είναι να "διαβάζω" τον ντράμερ και να δουλεύω με το γκρουπ και όταν κάτσει καλά το πράγμα (πέστο και groove) να νοιώθω εκείνο το "γαργάλημα" ...... χελ γιέα.

 

Ποιός από τους 2 είναι ο Audio και ποιος ο Kώστας?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσουν τα backing tracks. Γιατί έχω την άνεση ότι οι άλλοι τα κάνουν άψογα και μπορώ να αφεθώ ελεύθερος στις παπαριές μου.

 

Εγώ τα βαριέμαι τα backing tracks. Γιατί η μισή χαρά μου είναι να "διαβάζω" τον ντράμερ και να δουλεύω με το γκρουπ και όταν κάτσει καλά το πράγμα (πέστο και groove) να νοιώθω εκείνο το "γαργάλημα" ...... χελ γιέα.

 

Διχασμος :P

 

Δε χρειαζεται να επιλεξεις ενα παντως. Μπορεις να τα εχεις και τα 2.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ longshadow

Οχι δεν εννοω κατι τετοιο. (ειναι τοσο δυσνοητα αυτα που λεω?)

 

Σόρρυ, αλλά αυτή ήταν η φράση που με "μπέρδεψε"...

 

Απλα το να παιζεις με live συνοδεια εχει τα εξης χαρακτηριστικα: Δεν μπορεις να παιζεις ''4 ωρες'' σολο για να πετυχεις 2 λεπτα

 

Στο θέμα μας..

Αν κάποιος χρησιμοποιεί τα διάφορα bt για ξεκ@βλωμ@ και μετά ποστάρει κάποια τελείως άμουσα, ασύνδετα, ανούσια λεπτά απο αυτά που έπαιξε εδω για να τα ακούσουμε*, τότε δεν φταίει το γεγονός οτι χρησιμοποίησε bt, αλλά το γεγονός ότι είναι μάλλον κάτω του μετρίου οργανοπαίχτης.

 

Έτσι θα παίξει και με μιά μπάντα (όσο τον ανεχτεί όπως λές)...

 

Κάποιος που τον ακούς και παίζει πολύ ωραία live συνοδευόμενος απο ζωντανή μπάντα, να είσαι σίγουρος οτι θα σου αρέσει εξίσου αν τον ακούσεις να παίζει με προηχογραφημένο rhythm section.

 

*κάτι το οποίο ενδεχομένως να έχω κάνει κι εγω στο παρελθόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που τον ακούς και παίζει πολύ ωραία live συνοδευόμενος απο ζωντανή μπάντα, να είσαι σίγουρος οτι θα σου αρέσει εξίσου αν τον ακούσεις να παίζει με προηχογραφημένο rhythm section.

 

+17

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου