Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάνο, με έκπληξη βλέπω ότι μου επιτίθεσαι προσωπικά με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς. Ευτυχώς, το κείμενό σου είναι σε κοινή θέα και μπορεί ο καθένας να καταλάβει ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω σε εκείνα που αποδίδεις (με το έτσι-θέλω) σα "δικό μου" σκεπτικό. Το δικό μου σκεπτικό είναι ξεκάθαρο και έγινε απόλυτα κατανοητό από όλους εκτός από εσένα (ακόμη και εκείνους που διαφώνησαν). Έριξες μία φορά το επίπεδο όταν άρχισες να λες για σώβρακα και γραβάτες - κανονικά θα έπρεπε να μη σου είχα απαντήσει καθόλου - και τώρα το ξαναρίχνεις.

 

Νύξη: δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε να διαβάζω, ούτε να γράφω. Ρώτα να μάθεις πριν συνεχίσεις να εκτίθεσαι. Δες και τις απαντήσεις που σου δώσανε και τα άλλα μέλη.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν μου το είχε απαντήσει η λογική μου δεν θα έμπαινα στον κόπο να ρωτήσω...

 

Αν δε σου ειναι βαρετό διάβασε προσεχτικά οτι εχει ειπωθεί απο την αρχη της κουβέντας και ειμαι σίγουρος οτι θα σου

λυθει η απορία ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ, trolley, τι "υποστηρίζεις"? ΒΤ ή πρωτότυπα? Γιατί δεν έχω καταλάβει...

Για μία ακόμα φορά να πώ τη δική μου άποψη..όποιος βαράει τη ΛΑ, όπως και να τη βαράει, μου κάνει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η τρικυμία στο κρανίο είναι αποτέλεσμα της διάδοσης της τεχνολογίας.

Νο comment.

Τα χεις μπλέξει άσχημα Μάνο.

 

Μην μπλέκετε με τα πρωτότυπα...ούτε οι διασκευές είναι πρωτότυπα...Ένα blues που ξαναπαίζεται σαν blues δεν είναι πρωτότυπο. Ένα blues που γίνεται reggae...έχει ελπίδες!

Ξέρουμε τι πιστεύεις ΑΛΛΑ ΔΕΝ είναι το αντικείμενο της συζήτησης. Μην την μεταφέρεις αλλού απλώς για να πεις το ίδιο Ευαγγέλιο.

 

Κώστα , ρώτα τον Σταύρο (freerock) με πόσες μπάντες έχει παίξει κάτα τ άλλα

Κώστα , ρώτα τον Σταύρο (freerock), πότε είχε καλύτερο αποτέλεσμα

Πάλι, κανένα από τα δύο δεν παίζουν ρόλο στον χαρακτηρισμό ή αποχαρακτηρισμό του παιξίματος πάνω ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΟΚΑΤ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ BT ως δημιουργία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη ερωτηση.

Αυτα τα b.t.

δεν εχουν πνευματικά δικαιώματα ?Μπορεί όποιος θέλει να τα κατεβάζει και να τα χρησιμοποιεί σε κοινόχρηστα site? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τι πιστεύεις ΑΛΛΑ ΔΕΝ είναι το αντικείμενο της συζήτησης. Μην την μεταφέρεις αλλού απλώς για να πεις το ίδιο Ευαγγέλιο.

Προφανώς...γι αυτό καλό είναι να χειριζόμαστε τις έννοιες με προσοχή, ακόμα και εάν δεν τις εννοούμε τελείως

 

Πάλι, κανένα από τα δύο δεν παίζουν ρόλο στον χαρακτηρισμό ή αποχαρακτηρισμό του παιξίματος πάνω ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΟΚΑΤ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ BT ως δημιουργία.

Συμφωνούμε, καλό είναι λοιπόν να μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα....είπαμε καλές είναι οι μπάντες, κάνεις και γνωριμίες...αλλά έχουμε και γκαζόν....τα είπαμε!!! ;)

 

ΥΓ Τι θα γίνει με τις παραθέσεις αφεντικό?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να αλλάξει τίποτα

Έχουμε Δημοκρατία θα κάνουν αυτο που θέλουν να κάνουν απο τι στιγμη που δε παραβιάζουν κάποιο απο τους νόμους του νοιζ .

Η συζήτηση γίνετε γιατί ειναι καλο να λεμε τις απόψεις μας όλοι Wink και ειμαι σίγουρος

οτι αυτη η κουβέντα θα αφήσει κατι το θετικό σε όλους μας  Cheesy

 

Στο "Αρκετά πια με τα Backing Tracks" που είναι και το κεντρικό θέμα εγώ απαντώ:

Δώστε τα backing tracks στο λαό, αλλά στη δική τους κατηγορία!

 

Δεν έχει σχέση με δημοκρατία δεν είπα εγώ να "κόβονται" τα backing tracks... θέμα κατηγοριοποίησης είναι για να μπορούμε να βρίσκουμε τα πρωτότυπα  εύκολα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη ερωτηση.

Αυτα τα b.t.

δεν εχουν πνευματικά δικαιώματα ?Μπορεί όποιος θέλει να τα κατεβάζει και να τα χρησιμοποιεί σε κοινόχρηστα site? ???

 

Τα περισσότερα bt που έχουν ανέβει εδω δεν αποτελούν remakes γνωστών κομματιών αλλά γενικότητες του στυλ...

 

slow blues in b, clapton "style" blues, ballad in e, rock groove in a, και πάει λέγοντας.

 

Σαφώς και υπάρχουν και αυτά τα BT που λες, είναι μάλιστα πάρα πολλά και "κυκλοφορούν ελεύθερα" στο διαδύκτιο , όπως εδω για παράδειγμα...

 

http://www.guitarbackingtrack.com/

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα bt που έχουν ανέβει εδω δεν αποτελούν remakes γνωστών κομματιών αλλά γενικότητες του στυλ...

 

slow blues in b, clapton "style" blues, ballad in e, rock groove in a, και πάει λέγοντας.

 

Σαφώς και υπάρχουν και αυτά τα BT που λες, είναι μάλιστα πάρα πολλά και "κυκλοφορούν ελεύθερα" στο διαδύκτιο , όπως εδω για παράδειγμα...

 

http://www.guitarbackingtrack.com/

 

 

 

 

 

οκ θενξ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγω αυτο το θεμα γιατί παρατηρώ οτι η πλειοψηφία απο τα παιδιά του νοιζ που ανεβάζουν μουσικά κομμάτια στα clips

δεν παρουσιάζουν κάποια ουσιαστική προσπάθεια από ένα ολοκληρωμένο μουσικό σχήμα η

και ένα απλό ντουέτο η και ένα σόλο μουσικό όργανο .

Το μονο που κάνουν ειναι να παίρνουν μια κονσέρβα (Backing Track) και γραφουν

μια κιθάρα με χίλια σόλο που πολλές φορές δεν εχει ουτε βασικό θέμα ουτε και κανένα νόημα. Ασε που ακομα και η κιθαρα περασμένη απο προγράμματα επιλογής ενισχυτών,

μικροφώνων,ηχων κλπ δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα (κονσέρβα).

Δοκίμασα και ο ίδιος και συμμετείχα σε κάποια από τα μοιρασμένα    Backing Tracks

και συνειδητοποίησα οτι ήταν μια βλακεία και μιση δεν ειχε καμια σχέση με την πραγματικότητα.

Ζητάω συγνώμη αν προσβάλλω κάποια απο  μέλη του νοιζ αλλα νομίζω οτι αυτο που

γίνεται δεν εχει καμιά μουσικότητα η τέχνη .

Τα play along και τα Backing Tracks είναι μόνο για μελέτη και οχι για παρουσίαση προς τα έξω. ;)

 

 

Κατ αρχας να είσαι σίγουρος πως έχω διαβάσει ΟΛΑ τα post και ΟΛΕΣ τις σελίδες του θεματος πριν γράψω οτιδήποτε.

 

σου απαντάω κυρίως στα υπογραμμισμένα.

 

δεν παρουσιάζουν κάποια ουσιαστική προσπάθεια από ένα

ολοκληρωμένο μουσικό σχήμα η και ένα απλό ντουέτο η και ένα σόλο μουσικό όργανο .

 

Θεωρείς ότι αυτο που ανέβασες σαν παράδειγμα δηλ. το να παίξεις ένα jazz standard  με δύο κιθάρες είναι ουσιαστική προσπάθεια; εκτός του ότι έπαιξες τα ακκορντα του κομματιου όλα τα υπόλοιπα δεν θα τα έκανες και με ένα ΒΤ; Αν ήταν δικό σου κομμάτι δεν το συζητάμε.

 

Ασε που ακομα και η κιθαρα περασμένη απο προγράμματα επιλογής ενισχυτών,

μικροφώνων,ηχων κλπ δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα (κονσέρβα).

 

Μα ουτως η αλλως είτε από ενισχυτή με μικρόφωνα εφφέ κτλ είτε μέσω προγράμματος το ίδιο πράγμα δεν είναι; Εδω κοτζαμ John Mclaughlin παίζει live με τέτοια προγράμματα...

 

δεν έχω ανεβάσει κανένα σόλο μου σε ΒΤ (εκτός απο τα noiz online jam όπου το καταευχαριστήθηκα) για να θέλω να υποστηρίξω την κατάσταση αλλά μου αρέσει ιδιαίτερα να ακούω τις προσεγγίσεις των longshadow, gregg, kotsadoros, τις δικές σου και πολλών άλλων πάνω σε κάποιο συγκεκριμένο ΒΤ το πως και με τι ηχογραφήσατε κτλ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου