Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Τελικά η συζήτηση κατέληξε στο πόσο... λίγο ή πολύ μουσικός μπορεί να είναι κάποιος...

 

Περί όνου σκιάς δηλαδή...  ::)

 

Παληκάρια, τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ απλά (αλλά όχι απλούστερα):

 

- Σας αρέσει-εκφράζει-γεμίζει-ενθουσιάζει-αναστατώνει-συγκινεί-ανατριχιάζει-προβληματίζει-εμπνέει κάτι που ακούτε, από οποιονδήποτε? Είναι καλό (για εσάς, και με το δεδομένο για τη στιγμή ψυχοσυναισθηματικό σας προφίλ).

 

- Τίποτα από τα παραπάνω. Δεν είναι. Next.

 

Μην την ψάχνετε παραπάνω και σίγουρα δε μας πέφτει λόγος για το πως επιλέγει να εκφραστεί ο οποιοσδήποτε. Πολλώ δε μάλλον, όταν δεν ζητάει και να τον συγκρίνουμε με οποιοδήποτε "πρότυπο". Έχω δει δηλαδή φανταστικές φωτογραφίες τραβηγμένες με Kodak στιγμής... από "μη-φωτογράφους". Αν πρόκειται να "κρίνουμε" (πράγμα που αφορά μόνο το δικό μας ψυχισμό anyway) ας το κάνουμε ανά περίπτωση.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι αδύνατο να βγει για μένα κάποιο συμπέρασμα από την συζήτηση.

 

Έχουν διατυπωθεί ακραίες απόψεις και τους πιάνει όλους η μπάλα. Μάλιστα κάποιοι ισχυρίζονται ότι οι απόψεις τους εκφράζουν και τον υπόλοιπο κόσμο εκτός ελλάδας - ευχαριστούμε που μας ανοίξατε τα μάτια, εμάς τους αδαείς (ναι, εσένα κοιτώ trolley!) !

 

Η συζήτηση για το υποκειμενικό της τέχνης (κατά πόσο είναι κάτι ή όχι) δεν χωράει σε δυο αράδες και όπως έγινε ήδη, για κάθε παράδειγμα "καλού sessiona" ο οποίος είχε και δική του δουλειά με δικές του συνθέσεις" υπάρχει ένα αντιπαράδειγμα κάποιου άλλου "καλού sessiona" ο οποίος δεν είχε. Το κατά πόσο είναι ο καθείς τους επιτυχημένος ή καλός "μουσικός" δεν μετριέται σε κιλά, grammys και λεφτά σε τραπεζικούς λογαριασμούς αλλά είναι υποκειμενικό για τον καθένα!

 

Επίσης, το κατα πόσο είναι καλή μουσική ή δημιουργικό έργο το πως θα παίξει ένα solo σε backing track ο longshadow και ο κάθε longshadow είναι υποκειμενικό! Ακόμα και το γεγονός ότι κάνει εμένα και τον οποιονδήποτε να θέλω να πιάσω την κιθάρα και να παίξω είναι από μόνο του ένα αποτέλεσμα που προωθεί την τέχνη! Δεν συμβαίνει πάντα το ίδιο με τις original συνθέσεις (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά). Ακόμη και η αξία της μελέτης μπορεί να είναι για έναν μουσικό (είτε ζει είτε όχι για μένα από την μουσική) ανεκτίμητη.

 

Τέλος, με το να θεωρούμε απαραίτητο "συστατικό" ενός μουσικού την δημιουργία προσωπικών συνθέσεων απαξιώνουμε τους σολιστ και τους ερμηνευτές ως μουσικούς, κάτι που θεωρώ απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουραστηκα να διαβαζω και να μην καταννοω τι παραθετει ο καθε συμφορουμιτης σε αυτο το θεμα.

 

Ειμαστε ενα φορουμ μουσικης τεχνολογιας το οποιο απο μονο του ειναι ανοικτο σε καθε άνθρωπο της Μουσικης Τεχνης και της Τεχνολογιας.

Σε μια τετοια πολυδιαστατη κοινωνια, ευχομαι να παρουσιαζονται καθημερινα μουσικοι πειραματισμοι και μουσικες ολοκληρωμενες δουλειες, σε οποιαδηποτε μορφη.

 

 

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος, με το να θεωρούμε απαραίτητο "συστατικό" ενός μουσικού την δημιουργία προσωπικών συνθέσεων απαξιώνουμε τους σολιστ και τους ερμηνευτές ως μουσικούς, κάτι που θεωρώ απαράδεκτο.

 

+10

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη εγώ βαριέμαι τα "δε βγάζεις άκρη", "ο καθένας όπως θέλει", "αυτό είναι υποκειμενικό", "μουσική είναι όλα" και κάθε άλλο κλισέ που μπορούμε να πούμε για να μη χαλάσουμε καρδιές.

Δεν είμαι της σχολής trolley και το ξέρει αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να αποφεύγουμε την έκθεση απόψεών μας (αν υπάρχουν)

Εγώ το είπα και το ξαναλέω. Το back track και το παίξιμο από πάνω του δεν είναι μουσική για μένα. Και δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα δυνατό αντεπιχείρημα. Άλλο εξασκούμαι,γυμνάζομαι, τελειοποιώ τεχνικές και άλλο δημιουργώ. Το σόλο εξάλλου είναι μέρος ενός ευρύτερο συνόλου. Και δεν αρνούμαι ότι τα παρακολουθώ στα clips και μου αρέσουν μερικά σόλο. Αλλά δεν είναι μουσική δημιουργία αλλά μάλλον τεχνικές ασκήσεις ή προτάσεις αν θέλετε. Μην τα μπερδεύουμε με άλλες έννοιες όπως λούπες, cover bands, μουσικά κολαζ, καλή ή κακή μουσική και ότι άλλο θέλετε. Μιλάω για back track. Μόνο.

Δεν μπορώ να βάλω στο ίδιο τσουβάλι την (μακράν πιο ολοκληρωμένη εδώ μέσα ατομική) δουλειά του SpyrosCh ή το κομμάτι που έφτιαξε ο freerock μαζί με το γαματοπαίξιμό με την καινούρια μου Vintage Missisipi Τwin Ηumbokoli Special Blend Whiskey μου πάνω στο εκατομμυριοστό The thrill is gone back track που βρήκα. Δεν είναι ρε παιδιά το ίδιο, πως να το κάνουμε δηλαδή. Και ας μου αρέσει το the Thrill is Gone περισσότερο από τη δουλειά του Σπύρου. Μην μπερδευόμαστε.

Και μένα θα μ' άρεσε να είμαι καλός σολίστας. Μ' αρέσει όμως περισσότερο να ήμουν καλός συνθέτης. Και ας με πονάει, δεν είμαι. Ούτε καλός, ούτε καν συνθέτης.

Και τη μουσική που ξέρουμε τη γράψανε συνθέτες. Οχι σολίστες.

Και πονάει βρε παιδιά όταν μας το λένε αλλά δεν πειράζει. Καλό μας κάνει.

Δεν θέλω παραδείγματα. Γιατί για τις ελάχιστες εξαιρέσεις (σολιστών που ΔΕΝ συνέθεσαν) που θα μου παραθέσετε, θα σας βρώ 2 server γεμάτους παγκόσμιας εμβέλειας συνθέτες που δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο ως οργανοπαίχτες.

 

Με τις καλημέρες μου.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα

 

Το Θέμα εχει μπλεχτεί πολύ .

Το έχετε  υπόψη σας οτι παρα πολυ μουσικοί χρησιμοποιούν τα backing tracks

σε ζωντανές εμφανίσεις για περισσότερο κέρδος ;

Για παράδειγμα εχω ενα συνάδελφο που παιζουν σε μπαρακια ροκ και ειναι ακουστική κιθ-φωνή

,ηλεκτρική κιθάρα και backing tracks. Παίρνουν 160Ε το άτομο τη βραδιά .

Τον ρωταω λοιπον γιατι δεν παίρνεις 80 και να βάλεις μπάσο και τύμπανα και

μου λεει "μ......ς ειμαι ?

Πέρυσι το καλοκαίρι ειχαν ζητήσει σε ενα συνεργάτη μου πιανίστα ενα Jazz trio για μια σεζόν σε ξενοδοχεία  . Κάναμε πρόβες 2 μήνες ετοιμαστηκαμε και τελευταια στιγμη

του λεει "γιατι δε φέρνεις το cd  που παίζουν όλοι οπως το κανει ενας βουλγαρος που

έχω και παίρνει 50 ευρω και παιζει 5 ωρες "

Κατι παρόμοιο ισχυει και στα λαικα τα τελευταία 25 χρόνια που βλεπεις ενα συνθ που

παίζει ρούμπες και ζεϊμπέκικα  και τον μπουζουκτση .Οι πλειοψηφία στους  μαγαζάτορες πλεον το θεωρει οπισθοδρομικό να βγει μια κιθαρα και ενα μπουζουκι .

Μονο σε μερακλήδες επιχειρηματίες  βλέπεις μια ρεμπέτικη κομπανία  και ανοίγει η ψυχή σου .

Τα λεω αυτα γιατί υπάρχουν πολλά παιδιά που σήμερα μελετάνε μουσικη  παράλληλα

με τις σπουδές στους σε ενα πανεπιστήμιο η στο σχολείο η κοινος δεν εχουν αποκατασταθεί επαγγελματικά και μπορει αυριο να πουν οτι θα ζήσουν  απο τη μουσική η ακόμα καλύτερα "τι ξερω να κανω ποιο καλα"    μουσική πάμε .......

Μια χαρά είναι η μελέτη με τα backing tracks αλλα μη σας γινει αυτοσκοπός χωρίς να το καταλάβετε.  

Φανταστείτε να ερθει στην Ελλαδα ενας απο τους αγαπημενους σας Ροκ Τραγουδηστες

του 70 που τωρα ειναι σε αθλια οικονομικη κατασταση αλκολικος και εχει φαει πορτα

σε  ολους τους συναυλιακούς χωρους στην περιοχη που ζει.

Και να τραγουδήσει  ολες τις γνωστες επιτυχίες της καριερας του με αντι για μπαντα ενα

cd player φορτωμένο με    backing tracks...

Θα σας άρεσε?

 

Υ.Γ. audiokostas φιλακια  :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, έχω ανεβάσει και πρωτότυπα τραγούδια, τα οποία γράφτηκαν με πολύ κόπο και προσπάθεια (θυμίζω... Σκίρτημα νόθο) και κάποια jams πάνω σε backing tracks! Καμία σχέση το ένα με το άλλο!!! Θα ελεγα ότι ακουγοντάς με κάποιος στις 2 περιπτώσεις, θα δυσκολευτεί να αναγνωρίσει ότι μιλάμε για τον ίδιο άνθρωπο....

 

Και εξηγούμαι, επειδή ΔΕΝ θεωρώ τα backing tracks δημιούργημά μου, ΔΕΝ αφιερώνω ώρες για άπειρα αλάνθαστα takes, δεν αφιερώνω ώρες για να βρω τον τέλειο ήχο, δεν αφιερώνω ώρες για να μελετήσω τα progressions, δεν με νοιάζει να διορθώσω λάθη που συμβαίνουν.... Θέλω να είναι διαδικασία άμεση και αυθόρμητη!!! Για αυτό και 99% είναι one takes... Τώρα θα πει κάποιος ότι έτσι δεν σέβεσαι αυτόν που θα το ακούσει κλπ κλπ....

 

Δεν συμφωνώ! Τα backing tracks έχουν αξία για να δεις την προσέγγιση που θα ακολουθήσει ο κάθε μουσικός! Για αυτό και τα μακράν πιο επιτυχημένα, είναι αυτά που τώρα τελευταία  καθιερώθηκαν. Δηλαδή, κάποιος ανεβάζει ένα backing track και οι υπόλοιποι παίζουν πάνω σε αυτό!!! Εκεί είναι το νόημα! Βλέπεις τι δρόμο πήρες εσύ, τι δρόμο ο LongShadow, o Gregg , o JazzJoker κλπ κλπ!!!! Σου ανοίγει τους ορίζοντες αυτό και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον!!!! Αλλιώς τι νόημα έχει να ακούσω ένα ακόμα 12μέτρο του Gregg πχ? Έχω ακούσει άλλα 100 και παίζει πανέμορφα!!! Άν όμως είναι κοινό το backing track και παίζουν πολλοί, εκεί ναι, γίνεται πολύ ενδιαφέρον...

 

Άλλο λοιπόν το συνθέτω, άλλο το παίζω με μπάντα όπου φυσικά η αλληλεπίδραση με άλλους μουσικούς είναι αιτία εκσπερμάτωσης και άλλο το παίζω πάνω σε backing track!

 

Από το να μην κάνεις τίποτα, καλύτερα τα backing tracks.... Πως το λέγανε αυτό με την Παναγιώτενα? ;D ;D ;D

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω να μην μπορώ να κάνω παράθεσηηηηη.....

 

πάρε κανα γκομπιούτερ της προκοπής  ;D ;D

 

Εδώ δεν καταλαβαίνετε ποιά κιθάρα είναι κιθάρα και ποιά πιάνο!!!

Καλά, εσύ που κατάλαβες, βρές μου ποιό Cd είναι....άκου το ξανά και ξαναέλα να μας πείς που ακούς τη "Μπάντα".....

 

??? δε σε εννοώ  ???

 

Συνεχίζω να μην μπορώ να κάνω παράθεσηηηηη.....

 

μουσική είναι καταρχήν αυτό που παίζεται μπροστά σου, μετά είναι τα cd, mp3 και λοιπά... κατεψυγμένα, τα δε MIDI είναι στην τροφική αλυσίδα μαζί με τις βουβουζελες

Από πότε? Επειδή είναι απόλυτα τεκμηριωμένο αυτο που λές....δεν μας λές από που το διάβασες? Τι κρίμα που ο Metheny σε διαψεύδει...ποιόν να πιστέψω, εσένα ή τον Metheny?

 

πολύ λυπάμαι που συμφωνώ με το Χατζιδάκι, ο οποίος μια φορά αρνλήθηκε να ηχογραφήσει την ορχήστρα του επειδή έλειπε ένα τσέλο και του είπαν ότι θα το πέρναγαν την άλλη μέρα  ;)

Ο metheny έχει βγάλει 10 δίσκους και έχει πάιξει 10000000 φορές ζωντανά με άλλους μουσικούς :)

 

 

 

η μουσική είναι ομαδικό σπορ

Aπο πότε πάλι? Μουσική δεν μπορείς να κάνεις με μία κιθάρα μόνος σου?

 

μερικοί μπορούν,γιατί δε δοκιμάζεις κι εσύ; :) εγώ λέω να μελετήσω μερικά χρόνια πρώτα  ;)

 

και για να επανέλθω on topic τα backing track που κι εγώ χρησιμοποιώ για να μην παρεξηγιομαστε είναι λίγο σαν εκείνες τις τσόντες που δε φαίνεται ο πρωταγωνιστής για να νομίζεις ότι είσαι εσυ

Δεν διαφωνούμε...προσπάθησε να συνθέσεις λοιπόν μηπως φανείς και σαν πρωταγωνιστής ;)

 

σύμφωνοι, αλλά η σύνθεση δεν είναι ο μόνος δρόμος, και το να παίξεις απλώς με άλλους σε παει αλλού.

 

Απλώς με τα backing tracks, midi κλπ είναι σα να το παίζεις μάγειρας με προτηγανισμένες πατάτες :)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε κανα γκομπιούτερ της προκοπής  ;D ;D

 

??? δε σε εννοώ  ???

 

πολύ λυπάμαι που συμφωνώ με το Χατζιδάκι, ο οποίος μια φορά αρνήθηκε να ηχογραφήσει την ορχήστρα του επειδή έλειπε ένα τσέλο και του είπαν ότι θα το πέρναγαν την άλλη μέρα  ;)

Ο metheny έχει βγάλει 10 δίσκους και έχει πάιξει 10000000 φορές ζωντανά με άλλους μουσικούς :)

 

 

μερικοί μπορούν,γιατί δε δοκιμάζεις κι εσύ; :) εγώ λέω να μελετήσω μερικά χρόνια πρώτα  ;)

 

σύμφωνοι, αλλά η σύνθεση δεν είναι ο μόνος δρόμος, και το να παίξεις απλώς με άλλους σε παει αλλού.

 

Απλώς με τα backing tracksμ κλπ είναι σα να το παίζεις μάγειρας με προτηγανισμένες πατάτες :)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου