Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτυπάει η πόρτα του Marathon π.χ. και εμφανίζεται ο Rick Rubin.

 

Και του λέει "Marathon καιγόμαστε... γράψε μας ένα σολάκι."

 

Θέλω να ακούσω τη διαφορά με τη λογική του backing track.

Να σε βοηθήσω...Real Thing Γράφει στο Αμέρικα ο Alan Parker....και χτυπάει τη πόρτα (τηλέφωνο, email θα σε γελάσω) στον David Gilmour στην Αγγλία....David, γράψε μου 1-2 γρήγορα plz, Θέλω να ακούσω τη διαφορά με τη λογική του backing track.

Και εγένετο ολόκληρος δίσκος...και ο ακροατής δεν κατάλαβε τίποτις...

 

Μάραθον σε κερνάω μια μπύρα αν ανεβάσεις το master of puppets παιγμένο από σένα.

Θα είσαι επίσημα επαγγελματίας bedroom player τότε :D

Σε πειράζει να το κάνω διασκευή με σαχλόφωνο? ;)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

β) Και ο Satie δεν χρειάζεται Hammersmith & 10ΚW για να φτιάξει ένα αριστούργημα

 

 

 

Αναφέρεσαι  στον Ερικ και τις γυμνοπαιδιες του ? ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο ότι αγαπάς :D

 

Πάντως όπως είπα κ πιο πριν το να παίξεις με μια μπάντα θέλει συμβιβασμούς και γνωριμίες.

Τις γνωριμίες όσοι γράφετε εδώ τις έχετε. Άπειροι οι μουσικοί :)

 

Δοκιμάστε και το στούντιο κ βλέπετε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο ότι αγαπάς :D

Gregg, ξέρεις να το παίζεις? Θα ετοιμάσω όλο το background (το θές σε διασκευή?) και στείλε μου ένα track ;) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gregg, ξέρεις να το παίζεις? Θα ετοιμάσω όλο το background (το θές σε διασκευή?) και στείλε μου ένα track ;) ;)

Αλλη μια συζήτηση.......

 

Εύη για άλλους, που έχουν μπει σε ποτάμια με δυνατά ρεύματα, δεν είναι το θέμα να βρούν κάποιους που παίζουν όργανο και να παίξουν.

Αλλά να βρούν κάποιους που συχνωτίζονται, έχουν ίδιες ώρες, έχουν καν ώρες κλπ κλπ

Μην κρίνεις από σένα.

Για πολλούς το DAW και το μπάκιτράκι (όπως άλλες εποχές το θλιβερό line-in του ενισχυτή μαζί με τις γκαμούτσες ακουστικά) είναι, σε συγκινητικό βαθμό, καταπληκτική λύση.

 

Αναφέρεσαι  στον Ερικ και τις γυμνοπαιδιες του ? ;) ;) ;)

Θα κατηγορηθώ για κάτι αν απαντήσω καταφατικά;  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αποψή μου για το θέμα:

 

* Το να ακούσεις το πως το προσεγγίζουν διαφορετικοί κιθαρίστες από διαφορετικές "σχολές" (π.χ. τι τεχνικές, έκφραση, κλιμακες, μελωδία ακόμα και ήχο) ένα backing track σε κάνει να ψαχτείς ίσως λίγο παραπάνω και να μελετήσεις κάποια πράγματα.

 

* Το να προσπαθήσεις να αυτοσχεδιάσεις πάνω σε διαφορετικά στυλ μουσικής (μιας και από ότι εχω δει ανεβαίνουν διαφορα είδη BT) είναι Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ότι σε κάνει λίγο καλύτερο μουσικό. Και επίσης ίσως πάλι να μελετήσεις λίγο παραπάνω....

 

* Το να ακούσεις ένα πολύ όμορφο ήχο κιθάρας και πως ηχογραφήθηκε (μιας και ως επι τι πλέιστον γίνεται στο σπίτι) είναι μια ιδιαίτερη βοήθεια

 

* Το ανεβάζεις κομμάτια BT με παιγμένα τα μέρη της κιθάρας δεν σημαίνει και αυτομάτως ότι δεν μπορείς να γράψεις δικά σου ή ότι δεν έχεις μπάντα όπου παίζεις τις δικές σου συνθέσεις ή και διασκευές...

 

Αυτά....

 

Υ.Γ. δεν μιλάω για τις περιπτώσεις όπου ανεβαίνουν αυτούσια τα σόλο από κάποιο γνωστό κομμάτι μιας και το θεωρώ απίστευτα βαρετο και ανευ ουσίας για αυτόν που τα ακούει ακόμα και κάποια που μπορεί να είναι απίστευτα δύσκολα τεχνικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια συζήτηση.......

 

Για πολλούς το DAW και το μπάκιτράκι (όπως άλλες εποχές το θλιβερό line-in του ενισχυτή μαζί με τις γκαμούτσες ακουστικά) είναι, σε συγκινητικό βαθμό, καταπληκτική λύση.

yeapp!!

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια συζήτηση.......

 

Εύη για άλλους, που έχουν μπει σε ποτάμια με δυνατά ρεύματα, δεν είναι το θέμα να βρούν κάποιους που παίζουν όργανο και να παίξουν.

Αλλά να βρούν κάποιους που συχνωτίζονται, έχουν ίδιες ώρες, έχουν καν ώρες κλπ κλπ

  ;D

 

μιλας για παιδια που κάθονται στο νοιζ 8 ωρες τη μερα ? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη για άλλους, που έχουν μπει σε ποτάμια με δυνατά ρεύματα, δεν είναι το θέμα να βρούν κάποιους που παίζουν όργανο και να παίξουν.

Αλλά να βρούν κάποιους που συχνωτίζονται, έχουν ίδιες ώρες, έχουν καν ώρες κλπ κλπ

Μην κρίνεις από σένα.

 

Θα εκπλαγείς ότι κ για μενα εκεί καταλήγει.

Γιατί τελικά μπορεί ο άλλος να έχει πχ άπλετο χρόνο, και να μην ασχολείται.

Εγώ πάλι για να ξέρεις περίπου σε τι πείσμα έφτασα για να μπορώ να έχω γκρουπάκια, τα πρώτα 3 χρόνια που έπαιζα, που έψαχνα μπάντα με τα κυάλια (κ ας είμαι και μπασίστας που ωρύεται κόσμος κατά καιρούς) είχα τρέξει ΟΠΟΥ κ αν μου λέγανε, έπαιζα ΟΤΙ και αν ήθελε το γκρουπ και έμενα μέχρι τέλος προσπαθώντας να παλέψω τη μπάντα να μην εγκαταλείψει. Από τη δική μου πλευρά ξέρω πως έκανα μια προσπάθεια για να μπορώ τώρα να είμαι σε μπάντα που μου αρέσει και παλεύουμε μαζί και μπορώ να παίξω μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας για παιδια που κάθονται στο νοιζ 8 ωρες τη μερα ? ;)

 

Οχι

Αλλά μιλάω για μεγάλα παιδιά που έχουν μικρά παιδιά και μεγάλες υποχρεώσεις και τα άλλα παιδιά που παίζουν στην παιδική χαρά δεν τους παίζουν γιατί είναι μεγάλα παιδιά και όταν σπανίως συμφωνήσουν τι παιχνίδια μπορούν να παίξουν, τα μικρά παιδιά μαζί με τις μεγάλες υποχρεώσεις δεν τους αφήνουν.

 

Εχω και άλλα παραδείγματα μόνο με παιδιά. Ούτε μεγάλα, ούτε μικρά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου