Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άλλη μια παράμετρος στην ενδιαφέρουσα (παρά την ολίγον flame starting φύση του τίτλου) συζήτηση:

 

Όταν κάποιος ανεβάζει εκτέλεση με backing track, ίσως και να το κάνει για να ακούσει σχόλια για την τεχνική του και την ερμηνευτική του προσέγγιση από κάποιους πιο έμπειρους, ολοκληρωμένους και τεχνικά καταρτισμένους μουσικούς που συμμετέχουν στο forum.

 

Καθώς λοιπόν δεν υπάρχει (για μένα τουλάχιστον) η πολυτέλεια του χρόνου να κάτσω να γράψω τα drums, μπάσσο, keys κλπ σε ένα τέτοιο backing track ώστε να μπορέσω να παρουσιάσω κάτι παρόμοιο, προτιμώ τα "έτοιμα".  Νομίζω ότι είναι ένας ευγενής σκοπός που δεν χρειάζεται να γίνεται στόχος μομφής και υπαινιγμών για τις συνθετικές μου ικανότητες ή και την ικανότητα που έχω να παίξω με άλλους μουσικούς.

 

Εναλλακτικά έχω επιχειρήσει (και θα ανεβάσω σύντομα) αντίστοιχα demo με την χρήση looper όπου μπορώ φυσικά να "γράψω" μόνος μου τα backings και να μην χρειαστώ ορχήστρα - κονσέρβα!

 

μάη του σεντς,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό εννοείς??

Εξακολουθώ να μην συμφωνώ 100%...

Ίσως αν αλλάζαμε τον τίτλο σε....

Long μην ασχολείσαι άλλο. Η συζήτηση, σαν τη γλώσσα, έχει δική της δυναμική και εξέλιξη και ως εκ τούτου δεν μείναμε στο αρχικό κείμενο.

 

Δεν καταλαβαίνω...ως ακροατής κρίνεις το αποτέλεσμα ή αρχίζεις και αναλύεις τον τρόπο?

Υστερεί σε τί? Σε ποιότητα, Σε σύνθεση?

Εδώ συμφωνούμε εν μερει αλλά νομίζω ότι μιλάτε (μιλάμε) από διαφορετική μουσική οπτική γωνία. Υπάρχουν αριστουργήματα που γράφονται σε ένα στούντιο (άρα και εν δυνάμει σε ένα DAW) και για τα οποία μιλάει ο MArathon αλλά υπάρχουν και αριστουργήματα που δεν θα μπορούσαν να γραφτούν αν το γκρουπ δεν έπαιζε ζωντανά (έστω και ζωντανά στο στούντιο) και τα οποία υποθέτω μιλάει η Evi.

Λέω γω τώρα .......

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοείς??

 

"Αρκετά πια με αυτούς που χρησιμοποιούν backing tracks προσπαθώντας να παίξουν ακριβώς αυτό που έχουν ακούσει να παίζει ο μουσικός στο cd, χωρίς τίποτα το "δικό τους"...??  :) ;)

 

καμία σχέση

Αν θελει καποιος να μπει στη λογικη θα παρει αυτούσιο το κομματι θα μελετήσει

το θεμα η το σολο θα τα παιξει μαζι με το δισκο ,θα παρει το κασσετοφωνακι  θα το

γραψει και τοτε θα τσεκαρει οτι παιζει σωστα. Σήμερα υπάρχουν και προγράμματα

που χαμηλωνεις ταχυτητες και βοηθαει παρα πόλυ.Ετσι μαθαν να παιζουν οι περισσοτεροι

μουσικοι.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγω αυτο το θεμα γιατί παρατηρώ οτι η πλειοψηφία  απο τα παιδιά του νοιζ που ανεβάζουν μουσικά κομμάτια στα clips

δεν παρουσιάζουν κάποια ουσιαστική προσπάθεια από ένα ολοκληρωμένο μουσικό σχήμα η

και ένα απλό ντουέτο η και ένα σόλο μουσικό όργανο .

Το μονο που κάνουν ειναι να παίρνουν μια κονσέρβα (Backing Track) και γραφουν

μια κιθάρα με χίλια σόλο που πολλές φορές δεν εχει ουτε βασικό θέμα ουτε και κανένα νόημα. Ασε που ακομα και η κιθαρα περασμένη απο προγράμματα επιλογής ενισχυτών,

μικροφώνων,ηχων κλπ δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα (κονσέρβα).

Δοκίμασα και ο ίδιος και συμμετείχα σε κάποια από τα μοιρασμένα    Backing Tracks

και συνειδητοποίησα οτι ήταν μια βλακεία και μιση δεν ειχε καμια σχέση με την πραγματικότητα.

Ζητάω συγνώμη αν προσβάλλω κάποια απο  μέλη του νοιζ αλλα νομίζω οτι αυτο που

γίνεται δεν εχει καμιά μουσικότητα η τέχνη .

Τα play along και τα Backing Tracks είναι μόνο για μελέτη και οχι για παρουσίαση προς τα έξω. ;)

 

 

 

 

Αγαπητε THEOD, δεν ξερω γιατι συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΩΣ με αυτα που γραφεις.

Αυτο ομως που πραγματικα με ενοχλει (ενω κατα βαθος με εντυπωσιαζει σαν ηχος ...αγγιζει την τελειοτητα) ειναι ο υπερβολικα λουστραρισμενος ηχος της κιθαρας που μου δημιουργει αμφιβολιες στο ροκ της υποθεσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταδικάσει κάποιος κάποιον γιατί;

 

Παίξτε οτι κ όπως αγαπάτε. Αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες του να παίξεις μια μπάντα μιας και δε γεννήθηκα μέσα σε γκρουπ.

Αντιλαμβάνομαι τους συμβιβασμούς και προσπάθειες που πρέπει να κάνει κάποιος για να το πετύχει. Για μένα αξίζουν και με το παραπάνω. Για άλλους όχι.

 

Σίγουρα υπάρχουν δημιουργίες με έναν υπολογιστή και ένα daw που αξίζουν, αλλά τα backing track τα έτοιμα με σολίδια από πάνω ποιον νοιάζουν; Νομίζω αυτό δε συζητάμε;

 

άλλη μια παράμετρος στην ενδιαφέρουσα (παρά την ολίγον flame starting φύση του τίτλου) συζήτηση:

 

Όταν κάποιος ανεβάζει εκτέλεση με backing track, ίσως και να το κάνει για να ακούσει σχόλια για την τεχνική του και την ερμηνευτική του προσέγγιση από κάποιους πιο έμπειρους, ολοκληρωμένους και τεχνικά καταρτισμένους μουσικούς που συμμετέχουν στο forum.

 

Να ρωτήσω, οι απόψεις που θα ακούσεις σε ποιον θα δώσεις βαρύτητα. Σε κάποιον που έχει μουσική εμπειρία και παικτικά και συνθετικά και σε λάιβ και σε ηχογραφήσεις ή σε κάποιον αποκλειστικά bedroom player? :D

 

(Εδώ τώρα θα το κάψω το θέμα :P :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την θέση του, μέσω των έργων του, την ξέρουμε και ας πάψουμε να ασχολούμαστε με μεμονωμένα παραδείγματα (Nestoras, Nikolas, Gregg κλπ κλπ) σα να μαστε παρεούλα.

Τα συγκεκριμένα "μεμονωμένα" παραδείγματα, τα ξέρουμε όλοι, άρα μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε σαν σημεία αναφοράς...άσε που είναι οι πλέον "δημιουργικοί" εδώ μέσα ανεβάζοντας μουσική τους.

Συμφωνώ απόλυτα στα γραφώμενά σου περί Live-Studio...άλλωστε τόσα λεφτά σκάμε να βλέπουμε τον Jeff Beck Live...αλλιώς θα τη βγάζαμε με τα cd του

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, οι απόψεις που θα ακούσεις σε ποιον θα δώσεις βαρύτητα. Σε κάποιον που έχει μουσική εμπειρία και παικτικά και συνθετικά και σε λάιβ και σε ηχογραφήσεις ή σε κάποιον αποκλειστικά bedroom player? :D

(Εδώ τώρα θα το κάψω το θέμα :P :P)

 

A little bit of both! ;D ;D

Πως μπορείς να ξεχωρίσεις κάποιον που είναι αποκλειστικά bedroom player? Προσωπικά παίζω σε διάφορες μπάντες αλλά έχω ανεβάσει και κλιπ με backing track. Αυτό που με κατατάσσει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΞΥΠΝΑΤΕ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΚΟΛΟΜΠΑΚΙΝΓΚΤΡΑΚ ΚΑΙ ΒΡΕΙΤΕ

ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΑΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΤΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ

ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΥΥΥΥΥΣΙΟΟΟΟΟΟΟΟ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εκεί πάει με το αν ξέρεις ποιοι είναι αυτοί που σου απαντάνε. Πάντως εγώ όταν συζητάω κάποια πράγματα που δουλεύω τις πρώτες απόψεις τις θέλω από εκεί που ξέρω ότι μετράνε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχουν δημιουργίες με έναν υπολογιστή και ένα daw που αξίζουν, αλλά τα backing track τα έτοιμα με σολίδια από πάνω ποιον νοιάζουν; Νομίζω αυτό δε συζητάμε;

Συζητάμε (μάλλον) το τί είναι πιό εύκολο να ακούσουμε μέσα στο Forum...κομμάτια πάνω σε BT που χρειάζεσαι μία κιθάρα ή ολοκληρωμένη σύνθεση (κάτι διαφορετικό, πείτε το όπως θέλετε) που χρειάζεσαι κάτι παραπάνω (κατά την άποψή μου, εμεπιρία και εξοπλισμό).

 

Σε κάποιον που έχει μουσική εμπειρία και παικτικά και συνθετικά και σε λάιβ και σε ηχογραφήσεις ή σε κάποιον αποκλειστικά bedroom player?

Σκασίλα μου μεγάλη...το αποτέλεσμα μετράει...για να το κάνω χειρότερο...

σε ποιον θα δώσεις βαρύτητα?...

Σε κάποιον που είναι καλό ή κακό παιδι?....Αυτού του επιπέδου είναι η ερώτηση

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου