Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εστιάζω σε ένα επιμέρους θέμα και ερωτώ: Είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι το να παίξεις πάνω από το rythm section ενός BT είναι δυσκολότερο από το να παίξεις με ένα καλό rythm section live;

 

Θα υπέθετα ότι για να το λες αυτό, μάλλον δεν εμπιστεύεσαι τα rhythm section σου. Δηλαδή σε λάιβ καταστάσεις επιλέγεις να δίνεις εσύ το τέμπο και αφήνεις να το βρουν και να το ακολουθήσουν οι άλλοι, ενώ στο backing track που είσαι 100% σίγουρος ότι αυτό παίζει σωστά κυνηγάς να το ακολουθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για μένα μουσικός είναι αυτός που μπορεί να αλληλεπιδρά με άλλους μουσικούς.

Άρα ο Νικολάκης (για σένα), δεν είναι μουσικός?

 

Ε! λοιπόν τι προτιμάω? φυσικά το εύηχο, το καλοπαιγμένο, το πρωτότυπο απ' όπου και αν προέρχεται.

Πές τα πάνσοφε...το αποτέλεσμα είναι που μετράει...και μετά πάμε να δούμε τον τρόπο:

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπέθετα ότι για να το λες αυτό, μάλλον δεν εμπιστεύεσαι τα rhythm section σου. Δηλαδή σε λάιβ καταστάσεις επιλέγεις να δίνεις εσύ το τέμπο και αφήνεις να το βρουν και να το ακολουθήσουν οι άλλοι, ενώ στο backing track που είσαι 100% σίγουρος ότι αυτό παίζει σωστά κυνηγάς να το ακολουθήσεις.

 

Καθόλου. Αυτό που εννοώ είναι ότι, προσωπικά, πολύ συχνά, τα BTs μου φαίνονται πολύ περιοριστικά και αρμονικά και ρυθμικά, λόγω της απουσίας αλληλεπίδρασης. Και όχι, όποτε έχω παίξει λάιβ, δεν έδινα εγώ το ρυθμό αλλά από τα πιο ωραία πράγματα ενός live performance, κατ' εμέ, είναι να δώσεις μια διαφορετική άποψη, είτε αρμονικά είτε ρυθμικά και να το πιάσουν οι άλλοι και να πάτε όλοι μαζί κάπου αλλού.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπορεί αποδεδειγμένα ;)

Ναι αλλά "καταρρίπτει" τον κανόνα σου... ;D

Είναι ο επαγγελματίας bedroom player

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να σταθούμε και λίγο στο σημείο, που είναι και η ουσία του θέματος, δηλαδή η αλληλεπίδραση με άλλους μουσικούς.

Με έναν υπολογιστή ΔΕΝ είναι το ίδιο και δεν θα είναι ποτέ.

 

Αν και συμφωνώ 100% (γιατί είναι κάτι στο οποίο έχω όσο νάναι μιά σχετικά μεγάλη εμπειρία) επαναλαμβάνω δεν μπορούμε να λέμε σε κάποιον που για τον Α ή Β λόγο δεν έχει την δυνατότητα ή την τύχη να είναι μέλος μιας μπάντας...."αρκετά πιά με τα backings!!"....λες και κάνει κάτι "μη αποδεκτό" για το περιβάλλον του νοιζ... ;)

Γνώμη μου...

 

Άλλο θέμα τώρα, έχω γνωρίσει πολύ καλούς παίκτες που όταν βρεθούν σε συνθήκες μπάντας δεν μπορούν να ακολουθήσουν, να γκρουβάρουν, να γίνουν μέρος της μπάντας.

Αγαπητοί bedroom players προσέξτε.

 

Ωχ, βρε συ,για μένα λες??... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νικόλας ειναι σε άλλο επίπεδο.

Οταν παρουσιάζει ενα θεμα του, κάθεται και γραφει τις παρτιτούρες στο finale

για ολα τα όργανα .Αυτες τις παρτιτούρες μπορει να τις δωσει και σε ορχήστρα και

να ερμηνεύσουν τη μουσική του.

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νικόλας ειναι σε άλλο επίπεδο.

Οταν παρουσιάζει ενα θεμα του, κάθεται και γραφει τις παρτιτούρες στο finale

για ολα τα όργανα .Αυτες τις παρτιτούρες μπορει να τις δωσει και σε ορχήστρα και

να ερμηνεύσουν τη μουσική του.

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Δεν συμφωνώ...(χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος) ;)

Και εγώ που είμαι άσχετος από νότες, μπορώ πλέον να κάνω export τα midia μου σε παρτιτούρες...ή να καλέσω τον Nέστορα να παίξει ένα track

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά "καταρρίπτει" τον κανόνα σου... ;D

Είναι ο επαγγελματίας bedroom player

 

Ποιον κανόνα μου;

 

Παρεπιπτόντως και αν δεν κάνω λάθος ο Νικόλας ασχολείται με τη μουσική ενεργά παίζοντας και μόνος και με άλλους κάτι χρόνια.

Άρα απέχει από το χαρακτηρισμό bedroom player.

 

Παρεπιπτόντως δεν είναι ανάγκη να βγει κάποιο απόλυτο μήνυμα από αυτή την κουβέντα. Θα βοηθούσε όμως αν υπήρχε προβληματισμός ως προς τι κάνει κάποιος που ασχολείται. Να δεχτώ ότι κάποιος δεν έχει δυνατότητα/ διάθεση/ χρόνο να παίξει με άλλους, αλλά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να αντιλαμβάνεται τις διαφορές που έχει το παίζω με άλλους και παίζω μόνος και πόσο μάλλον να θεωρεί πως αυτό που κάνει μπορεί κ να σταθεί συγκριτικά με αυτόν που έχει επαφή με το να παίζει με άλλους.

 

longshadow, είναι θέμα χειρισμού λέξεων. Ο τίτλος σκαλώνει, αλλά στο βασικό κείμενο επεξηγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νικόλας ειναι σε άλλο επίπεδο.

Οταν παρουσιάζει ενα θεμα του, κάθεται και γραφει τις παρτιτούρες στο finale

για ολα τα όργανα .Αυτες τις παρτιτούρες μπορει να τις δωσει και σε ορχήστρα και

να ερμηνεύσουν τη μουσική του.

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Σωστα. Ασε που ο ανθρωπος, λογω της μουσικης με την οποια ασχολειται, δεν εχει τη δυνατοτητα να κανει τα παντα live και ηχογραφημενα απο κανονικους μουσικους...να ειμαστε και λιγο ρεαλιστες :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου