Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική μου άποψη είναι πώς ο καθένας μπορεί να συνθέση ένα κομμάτι

Mε την ίδια λογική, όλοι μπορούν να παίξουν κιθάρα...βαράνε απλά την Λα.

Δεν είναι έτσι

 

Θα επαναλάβω πως δεν είναι ανάγκη να βγει συμπέρασμα. Δηλαδή καταλαβαίνω το γιατί να παίξει κάποιος πάνω από backing. Ελπίζω οι μανιώδεις υπέρμαχοι να καταλαβαίνουν και την αξία του να παίξει κάποιος με μπάντα ;D

Προφανώς και καταλαβαίνουμε (εμείς οι bedroom players ;D) την αξία της μπάντας, αλλά (ίσως) μπορεί να βγεί συμπέρασμα στο αρχικό ερώτημα, όσο αφορά το τί ακούμε εδώ μέσα στο Noiz.

Για να δείξεις κάτι ολοκληρωμένο, χρειάζεσαι εμπειρία και εξοπλισμό. Για να παίξεις πάνω σε ένα ΒΤ, απλά μία κιθάρα

 

Μήπως εννοεί κατι αλλο με αυτα που λεει? ;)

Νομίζω ότι ο Νέστορας, επειδή είναι ΚΑΙ καλός μουσικός ΚΑΙ έξυπνος άνθρωπος ΚΑΙ κάποιας ηλικίας, κρατάει πάντα κάποια πισινή ;D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που παρουσιάζουν τις "ασκήσεις" τους  (αυτές δηλ. που οφείλει να παρακολουθεί και να κρίνει μόνο ο δάσκαλός τους), ως τελικό προϊόν.

 

Έχει ενδιαφέρον να ξέρετε ότι αυτή την ανείπωτη κουταμάρα την κάνουν μόνο οι μουσικοί : π.χ. αν μπείτε σε ένα site για γραφίστες, δεν πρόκειται να δείτε τα μέλη να δείχνει ο ένας στον άλλο "να, κοίτα τι ωραίες μολυβιές έκανα πάνω σε αυτή την ασπρόμαυρη φωτοτυπία της τάδε διαφήμισης".

 

Και - για να συνεχίσουμε την αναλογία - βεβαίως είναι απαιτητέο (από το μουσικό, το γραφίστα, το γλύπτη, το ζωγράφο, το φωτογράφο κλπ) να παράγουν πρωτότυπο δικό τους υλικό και να κριθούν γι' αυτό.

 

Βέβαια, είναι επίσης βέβαιο ότι, δεν μπορούν όλοι να το κάνουν αυτό: ε, αυτοί που δεν μπορούν, όπως εγώ π.χ., αράζουν σε μία γωνίτσα, λένε τη γνώμη τους αλλά ΔΕΝ παριστάνουν τους μουσικούς, διότι δεν είναι.

 

Τόσο απλά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο Νέστορας, επειδή είναι ΚΑΙ καλός μουσικός ΚΑΙ έξυπνος άνθρωπος ΚΑΙ κάποιας ηλικίας, κρατάει πάντα κάποια πισινή ;D

O Νέστορας είναι απλώς ευγενικό παιδί και για να μη χαλάσει καρδιές, θέση ουσιαστικά δεν

πήρε. Την θέση του, μέσω των έργων του, την ξέρουμε και ας πάψουμε να ασχολούμαστε με μεμονωμένα παραδείγματα (Nestoras, Nikolas, Gregg κλπ κλπ) σα να μαστε παρεούλα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε την ίδια λογική, όλοι μπορούν να παίξουν κιθάρα...βαράνε απλά την Λα.

 

Κ γιατί όχι την Μι που είναι πιο μπασάτι? ;D

Αν κ με  Μι,Σολ,Σι,Μι γράφτηκε εισαγωγή κομματιού ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάμε τη συζήτηση και στην ολοκληρωμένη δουλειά και κατα πόσο είναι ωραία τελικά εκεί να δεις γέλιο που θα πέσει :)

 

Αφού πάντως οι bedroom players τη βρίσκουν παίζοντας (κάτι που μετράει πολύ) και τους αρέσει να ακούν και τους άλλους bedroom players εμένα μου περισσεύει ο λόγος.

Αλλά υστερεί τρελά σε ενδιαφέρον για εμένα είτε ως παίκτης ή ακροατής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πάντως οι bedroom players τη βρίσκουν παίζοντας (κάτι που μετράει πολύ) και τους αρέσει να ακούν και τους άλλους bedroom players εμένα μου περισσεύει ο λόγος.

Αλλά υστερεί τρελά σε ενδιαφέρον για εμένα είτε ως παίκτης ή ακροατής.

Δεν καταλαβαίνω...ως ακροατής κρίνεις το αποτέλεσμα ή αρχίζεις και αναλύεις τον τρόπο?

Υστερεί σε τί? Σε ποιότητα, Σε σύνθεση?

 

Δηλ, υπάρχει περίπτωση να απορρίψεις ένα καταπληκτικό έργο, γιατί δεν έγινε από μία μπάντα και έγινε μέσα σε ένα δωμάτιο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

longshadow, είναι θέμα χειρισμού λέξεων. Ο τίτλος σκαλώνει, αλλά στο βασικό κείμενο επεξηγεί.

 

Αυτό εννοείς??

Ζητάω συγνώμη αν προσβάλλω κάποια απο  μέλη του νοιζ αλλα νομίζω οτι αυτο που

γίνεται δεν εχει καμιά μουσικότητα η τέχνη .

 

Εξακολουθώ να μην συμφωνώ 100%...

Ίσως αν αλλάζαμε τον τίτλο σε....

 

"Αρκετά πια με αυτούς που χρησιμοποιούν backing tracks προσπαθώντας να παίξουν ακριβώς αυτό που έχουν ακούσει να παίζει ο μουσικός στο cd, χωρίς τίποτα το "δικό τους"...??  :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω...ως ακροατής κρίνεις το αποτέλεσμα ή αρχίζεις και αναλύεις τον τρόπο?

Υστερεί σε τί? Σε ποιότητα, Σε σύνθεση?

 

Ως ακροατής.

 

Υστερεί σε ενδιαφέρον. Απλά. Δεν έχει να μου πει τίποτα.

Είναι μια προσπάθεια να πατήσεις πάνω σε νότες. Σωστό για εξάσκηση, αδιάφορο κατά τ άλλα.

 

Βασιζόμενη στο θέμα του μηνύματος όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ

 

Ίσως αν αλλάζαμε τον τίτλο σε....

 

Όχι άλλο Play along πάτε παίξτε με άλλους μουσικούς να γουστάρετε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υστερεί σε ενδιαφέρον. Απλά. Δεν έχει να μου πει τίποτα.

Δηλ, υπάρχει περίπτωση να απορρίψεις ένα καταπληκτικό έργο, γιατί δεν έγινε από μία μπάντα και έγινε μέσα σε ένα δωμάτιο?

 

Τότε πάσο....κρίνω αλλιώς τη μουσική...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι άλλο Play along πάτε παίξτε με άλλους μουσικούς να γουστάρετε ;D

Κι αν δεν μπορούμε να βρούμε δηλαδή, να καταδικαστούμε αιωνίως στο blowin in the wind με την ακουστική?

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου