Προς το περιεχόμενο

Behringer ms40 VS m-audio av40....Γνώμες επιγόντως...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια μου προτείνετε? Εντυπώσεις από κατόχους κάποιων από των παραπάνων monitors? ευχαριστώ

 

σχετικά εύκολα τα μ-αυδιο. Εχουν ίδια ισχύη, αλλά τα αν40 ειναι 6μισι κιλα και τα αλλα ειναι 3,2 και 4,9 (αυτό λέει πολλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα το Σάββατο τα M-Audio και έχω εκπλαγεί από το πόσο καλά είναι. Δεν έχω ακούσει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς στο ίδιο price range, αλλά επειδή κι αυτά είναι αρκετά φθηνά, κάτω απο 200 ευρώ, πρέπει να τα αναφέρω.

 

Μου έχουν κάνει πολύ καλή εντύπωση τα fostex pmo.4.

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Speaker-Monitor/Fostex-Monitors-Pm0-4-11-47-PM0-4.htm

 

Τα δουλεύω εδω και 4-5 μήνες και νιώθω οτι "ακούω καλά" με δαύτα.

 

Δεν έχω ακούσει όμως πρόσφατα άλλα ζεύγη τέτοιας χαμηλής τιμής για να κάνω κάποια σύγκριση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

φιλε μου εγω εχω τα ms20 και ο κολλητος μου τα ms 40...τα monitors αυτα ειναι για κλαματα..ο ηχος ακουγεται διαφορετικος και ''μπουκωνουν'' ευκολα..

η προταση μου ειναι να παρεις τα yamaha hs50m(144ευρω το ενα) ακριβα λιγο αλλα πολυ αξιοπιστα και αντικειμενικα....αυτα θα παρω και γω αλλωστε..

 

αυτα στα προτεινω,αν η χρηση που θες να τους κανεις θα ειναι μιξη..τωρα αν εσυ θες απλα καλα ηχεια για να ακους μονο μουσικη παρε τα behringer..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ψάχνω για φθηνά active monitors <150 και τα μοντέλα του thread  είναι από τα επικρατέστερα.

Αυτή η αγορά θα γίνει από Ελλάδα,τόσο για την αμεσότητα όσο και γιατί συγκριτικά με Θωμά έχουν διαφορά 5-10 ευρώ

 

Τα M-Audio

http://www.thomann.de/gr/maudio_av40_studiophile.htm

τα βρίσκω 120

 

Τα Behringer MS-40

http://www.thomann.de/gr/behringer_ms40_multimedia_lautsprecher.htm

τα βρίσκω 140

 

Ηχεία,ειδικά αυτής της κατηγορίας τιμής, είναι από τα λίγα πράγματα που δεν θα αγόραζα μεταχειρισμένα από αγγελίες.

 

Τα ηχεία θα μπουν σε μια E-MU 1616m

 

fe_2m.jpg

 

Από όσα διάβασα και σε άλλα forum, κλείνω προς M-Audio.

Επίσης αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτή την κατηγορία τιμής,ελεύθερα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό που με προβληματίζει στα behringer είναι ότι ούτε η ίδια η behringer δεν δίνει στο site της την απόκριση συχνότητας του ηχείου.

Αρκείται σε ένα ξερό «while the powerful woofers and tweeters provide ultra-linear frequency response.»

 

Κατά τα άλλα, και με τα δύο, συχνότητες κάτω των 85 hz θα τις φαντάζεσαι , γιατί δεν θα τις ακούς σίγουρα.

 

Δεν ξέρω τι μουσική γράφεις, αλλά αν σε ενδιαφέρουν extremely low frequency καταστάσεις….κατά τα club-άτα  «ντουπ-ντουπ» ;D ;D ;D ;D  σε βλέπω να κάνεις δουλεία με το μάτι (με eq και spectrum analyzer) , γιατί με το αυτί…δύσκολο.

 

Αν είσαι πιο της pop…καλλίτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με προβληματίζει στα behringer είναι ότι ούτε η ίδια η behringer δεν δίνει στο site της την απόκριση συχνότητας του ηχείου.

Αρκείται σε ένα ξερό «while the powerful woofers and tweeters provide ultra-linear frequency response.»

 

Κατά τα άλλα, και με τα δύο, συχνότητες κάτω των 85 hz θα τις φαντάζεσαι , γιατί δεν θα τις ακούς σίγουρα.

 

Δεν ξέρω τι μουσική γράφεις, αλλά αν σε ενδιαφέρουν extremely low frequency καταστάσεις….κατά τα club-άτα  «ντουπ-ντουπ» ;D ;D ;D ;D  σε βλέπω να κάνεις δουλεία με το μάτι (με eq και spectrum analyzer) , γιατί με το αυτί…δύσκολο.

 

Αν είσαι πιο της pop…καλλίτερα.

 

 

Από το συγκεκριμένο pc δεν έχω τεράστιες απαιτήσεις.

Είχε ένα ζεύγος παλιών monitor που όμως προχθές παρέδωσαν πνεύμα μετά από πτώση του ενός..

 

Και εμένα με προβληματίζει το 85Hz-20kHz της M-Audio και η ασάφεια της Behringer.

Εδώ π.χ.το παρακάτω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501558

μπορεί να είναι διαφορετικής αρχιτεκτονικής αλλά έχει συχνότητα απόκρισης

30Hz-20kHz..

 

Βγήκα το πρωί να ψαχτώ για ηχεία και σε 2 μαγαζιά που πήγα να δω τα M-Audio,

δεν τα είχε κανείς απόθεμα,ούτε στα κεντρικά τους,ενώ στο site τους φαίνονται διαθέσιμα.

Επίσης ζήτησα κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα και η μόνη απάντηση ήταν ότι μπορούμε να παραγγείλουμε τα τάδε...

 

Πήγα με διάθεση να ψωνίσω ΑΜΕΣΑ οτιδήποτε μου γυαλίσει στα 150 ευρώ,

δεν είχα καν απαίτηση να τα ακούσω μιας και δεν περιμένω θαύματα σε αυτά τα χρήματα,

αλλά όχι και να το παραγγείλω από φωτογραφία και να έρθει μετά από 1 βδομάδα και αν..

 

Στο γυρισμό θυμήθηκα και το thread "Ψωνίζουμε από Ελλάδα" και πόσο δύσκολοι και απαιτητικοί είμαστε σαν καταναλωτές..

 

Υ.Γ.Αυτά τα reekin από το e-shop τα βλέπω πρώτη φορά.

Είναι μισό μέτρο ύψος και ζυγίζουν 15 κιλά.. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 1,5 χρόνο αγόρασα τα Μ ΑUDIO απ το στοκ του ΠΛΑΙΣΙΟ ,είχαν ένα γδάρσιμο ,τα πήρα για 70,00 Ε ,αν δεν είσαι πολύ ψαγμένος και απαιτητικός είναι μια χαρά .

Στο τσακ έχασα κάποια καλύτερα ,δεν θυμάμαι μάρκα ,απλά κάνε υπομονή ,πάντα βρίσκονται ευκαιρίες και μάλιστα καλύτερες απ ότι πιστεύουμε

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην πάρεις hi-fi ηχεία.

Monitors near field να πάρεις.

Πάντως και εγώ της m-audio είμαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου