Προς το περιεχόμενο

φορ φακ'ς σεικ....Μάλαμας & Ματσούκα-Μια φυσαρμόνικα που κλαίει


dr.peters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απανταω σε αυτο που ειπες νωριτερα "ωραια μουσικουλα,ωραιο ουζακι, ωραια η τραγουδιαρα γ*** περασαμε αποψε" . Και σου λεω οτι απο την εποχη του Βαμβακαρη (ισως και νωριτερα, δεν γνωριζω, αδαης γαρ!) αυτος ειναι ενας απο τους τροπους ψυχαγωγιας/διασκεδασης του Ελληνα και εφοσον τον εχουν τιμησει τεραστιοι μουσικοι σαν αυτους που προανεφερα ΚΑΙ εχουν περασει καμμια 100σταρια χρονια απο τοτε πρεπει να δεχθεις (ασχετα με το αν σε εκφραζει ή οχι) οτι αποτελει πλεον μερος των παραδοσεων μας... Μην λαμβανεις υποψη σου την, σε πολλες περιπτωσεις, σημερινη αλλοτριωμενη μορφη (βλ. τους ιθαγενεις που ανεφερα)  :)

 

 

και ξαναβγαινω οφτοπικ για να ξεκαθαρισω πως πραγματικα και εγω πιστευω πως δεν χρειαζομαστε τιποτα αλλο για να περαοσυμε τελεια εκτος της μουσικης, της καλης παρεας, και του ουζουτης κοκακολας.

παρολα αυτα, ετσι οπως το τοποθετησαμε, μου θυμισε λιγο την σκηνη απο τα φιλαρακια με εκεινο το γλυκο που ηταν μισο τραιφλ και μισο σεπαρτνς παι''κριμ...γκουντ, τζαμ....γκουντ, μιτ...γκουντ!).

δυστυχως ενω αυτα που ειπαμε ειναι οσα χρειαζονται, αν απλα υπαρχουν δεν κανουν απαραιτητη την καλοπεραση!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συμφωνουμε απολυτα...(σε αυτο τουλαχιστον)

 

                      ----------------------------------------------------------

 

μου θυμισε λιγο την σκηνη απο τα φιλαρακια με εκεινο το γλυκο που ηταν μισο τραιφλ και μισο σεπαρτνς παι''κριμ...γκουντ, τζαμ....γκουντ, μιτ...γκουντ!).

 

Μεγαλη κουβεντα, τεραστια ατακα, τιτανια σειρα....

 

Καληνυχτα σας!

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλαβαίνω οτι σε πολλούς, ειδικά`στους πιο "δεμένους" με το Μάλαμα, ίσως να ξένισε η φάση. Καταλαβαίνω επίσης τον χαρακτηρισμό που της αποδίδεται, της "λαιφσταιλοφκόμενας" και τί δουλειά μπορεί να χει δίπλα στο Μάλαμα που γενικά έχει μείνει μακριά από εύκολους τρόπους προβολής κτλ. Για κάποιο λόγο η Ματσούκα, παρ 'οτι λαιφσταιλογκόμενα, τη βρίσκω αρκετά συμπαθή (ενστικτωδώς ας πούμε και χωρίς να ξέρω και πολλά γι αυτή), οπότε δε με πείραξε και ιδιαίτερα να τραγουδήσει ένα τραγούδι με το Μαλαμα. Ούτως ή άλλως ο Σωκράτης μακριά από κάθε καλλιτεχνιλίκι, δε νομίζω οτι θεωρεί τα τραγούδια του μουσική για λίγους! Και για να προλάβω το επιχείρημα <<εντάξει τότε ας τραγουδούσε και η Τζούλια κάτι με το Μάλαμα αφού δε γράφει μουσική για λίγους>>, να πω πως δεν είναι σε καμιά περίπτωση ίσα κ όμοια μια ηθοποιός "ελαφρού" ρεπερτορίου με ένα ξεκ@#$ο της κακιάς ώρας!

 

@Αλέξανδρε να ρωτήσω κάτι άλλο...τι ακριβώς εννοείς με το "μπετόμπαζο" στο πρώτο ποστ σου?

 

ο κοσμος το γνωστο μπετομπαζο που δυστυχως ειναι στις πιο πολλες συναυλιες

 

Σαν λέξη να σου πω μου κάθησε στραβά σαν απεύθυνση σε συναυλιακό κοινό, αλλά δεν είμαι σιγουρος πως το εννοείς ακριβώς, γι αυτό ρωτάω!

Φιλικά έτσι?!  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι υστερικές κραυγές για την κοπέλα προέρχονται από ανθρώπους που έχουν φάει το παραμύθι με το έντεχνο, ή το "επαναστατικό" ροκ ή δεν ξέρω τι άλλο. Ξεκολλάτε. Δεν υπάρχει άρνηση του μάρκετινγκ αλλά μάρκετινγκ της άρνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ....

μπετομπαζο λοιπον.....! :)

το γνωστο και ως καθε καρυδιας καρυδι ελληνικο κοινο.

στην συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε!

 

1,χαζογκομενες που ναι ντυμενες σαν να πηγαινουν στα μπουζουκια!

και που και στην παραμικρη υποψια τσιφτετελιου αρχιζουν τα λινκνισματα,

 

2,κοσμος που εχει ερθει και ξερει μονο το σουξε του καρρα.

κοσμος που ειχε ερθει για ναμιλησει με τον διπλανο του.

 

3,κατι εξαρχειωτες 40αρηδες που αναμεσα στα κομματια φωναζανε ''μπατσοι γουρουνια δολοφονοι'' και '' ο ποθος για την λεΦτερια ειναι δυνατοτερος απο ολα τα κελια''

 

4,μια χαζη πιτσιρικα που της ειχα πιασει την κουβεντα και μου ειπε πως δεν χανει κανενα λαιβ του ΣΩΚΡΑΤΗ και πως ειναι ερωτευμενη με ΤΟΝ ΦΩΤΗ.

 

5,και τυπος που εφερε ενα μπουκαλι ντιμπλ και το ηπιε ολομοναχος κατα τα 8/10, μεθυσε και εσπασε τα ουμπαλα ολων των γυρω του.

 

 

αυτα πανω κατω.

 

φυσικα απο μενα καμια παρεξηγηση!

να σταθω μονο σε δυο πραγματακια!

πρωτον, το πιο ενοχλητικο  ειναι το παραδειγμα της κατηγοριας 1.

μαλιστα με ενοχλει και με θλιβει τοσο πολυ που δεν μπορω να φχαριστηθω την συναυλια.

δευτερον, επειδη εργαζομαι στις συναυλιες εχω την ανεση να κινουμαι ελευθερα μπροστα στον κοσμο και να βλεπω τι γινεται σε διαφορα σημεια! :)

 

P.s.φιλε τζερεμυ, ελπιζω να μην μπαινεις σε καποια απο τις πεντε κατηγοριες, γιατι θα ντραπω πολυ! :)

 

φιλικα!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι υστερικές κραυγές για την κοπέλα προέρχονται από ανθρώπους που έχουν φάει το παραμύθι με το έντεχνο, ή το "επαναστατικό" ροκ ή δεν ξέρω τι άλλο. Ξεκολλάτε. Δεν υπάρχει άρνηση του μάρκετινγκ αλλά μάρκετινγκ της άρνησης.

 

φχαριστω που ενημερωσες αδερφε για να βγω απο το παραμυθι...!

θα το χω στο μυαλο μου....!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,χαζογκομενες που ναι ντυμενες σαν να πηγαινουν στα μπουζουκια!

και που και στην παραμικρη υποψια τσιφτετελιου αρχιζουν τα λινκνισματα

 

,κοσμος που εχει ερθει και ξερει μονο το σουξε του καρρα.

 

Δε βρίσκω κάτι κακό σε αυτό προσωπικά... αν βάλει και dress code ο Μαλαμας...καήκαμε! ;D

Σοβαρά τώρα, ούτε εμένα μ' αρέσει σαν εικόνα το τσιφτετέλι στο Μάλαμα αλλά όπως εκφράζεται κανείς! Γι αυτούς που δεν ξέρουν τα τραγούδια όμως ρε Αλέξανδρε, εντάξει ποιόν ενοχλούν?

 

Το 5 που γράφεις είναι το μόνο που ενοχλεί για μένα! Εντάξει να πιείς βρε αδερφέ μαζί σου...αλλά φέρε και κανα φίλο μαζι να σε μαζέψει να ησυχάσουμε και μεις!! ;D

 

Εχοντας πάει μόνο σε μια συναυλία στο εξωτερικό δεν μπορώ να έχω τεκμηριωμένη άποψη...αλλά είναι ελληνικό μόνο το θέμα κοινού?? Γιατί εμένα κάτι μου λέει οτι πάνω κάτω παντού το ίδιο γίνεται!

 

 

Υ.Γ Εχει ξανανοίξει κουβέντα για το συναυλιακό κοινό στο νοιζ και συγνώμη αν πάω εκεί την κουβεντα και βγαίνει πολύ οφτοπικ

 

edit: Οχι, δεν ξεκινάω το τσιφτετελάκι όταν αρχίζει το Τσιγάρο ατέλειωτο, μην ανησυχεις  ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε....

απλα ειναι ενα προβλημα του συγχρονου κοινου να μπερδευει την ψυχαγωγια με την διασκεδαση.

ακομα, εχουμε φτασει σε ενα σημειο που ολες οι μουσικες πρεπει να μας κανουν να χορευουμε.

 

δυστυχως, αναλογα με το τι πας να ακουσεις πρεπει να εχεις ανοιχτες τις κεραιες σου και να δειχνεις διαφορετικη συμπεριφορα.

 

οσο για τα ρουχα, δεν με πειραζει οτι τα φορανε!

ισα ισα που τις κανει πιο ομορφες!

το ζητημα ειναι ομως οτι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ πως δεν εχουν ερθει στα μπουζουκια!

 

ακομα, το να μην ξερεις τα κομματια δεν ειναι κακο!

και εγω εχω βρεθει σε συναυλιες που δεν ηξερα τιποτα!

κακο ειναι ομως να μιλας με τους φιλους σου και οταν παιξουν τα δυο τρια σουξε του προγραμματος να τραγουδας και εσυ οπως ολοι.

 

(καταλαβαινω πως ωρες ωρες το ψυριζω πολυ....)

 

δεν ξερω με απολυτη σιγουρια να σου πω αν ειναι θεμα ελληνικου κοινου.

αυτο φανταζομαι ειναι πιο λογικο να μας το απαντησουν ανθρωποι που εχουν ζησει εξω και εχουν βρεθει σε καμποσες συναυλιες.

παρ ολα αυτα, εχω την εντυπωση πως το ελληνικο κοινο ειναι ιδιαιτερα οτι να ναι και ασεβες!

αυτα!

 

καληνυχτα για την ωρα, αυριο απο το γραφειο η συνεχεια! :)

 

edit: Οχι, δεν ξεκινάω το τσιφτετελάκι όταν αρχίζει το Τσιγάρο ατέλειωτο, μην ανησυχεις  ;D ;D ;D ;D

παλι καλα! :P :P :P :P :P

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω μεγάλης μυϊκής μάζας έχω γνωρίσει πολλές ηθοποιές. Κατά κύριο λόγο είναι καλλιεργημένα άτομα με προσόντα, που αγωνίζονται (με το να στερούνται βασικές υλικές αναγκες) να μην ξεπουληθούν σε καθημερινές σειρές (τύπου βραζιλιάνικες) ή σε εκπομπές που θα έκαναν τις γλάστρες.

 

Θέλω να πω οτι κατά την άποψη μου μια ηθοποιός σαν τη Ματσούκα που έχει παίξει σε σχετικά αξιοπρεπείς σειρές (δεν εχω δει καμια ολόκληρη) και στον κινηματογράφο απέχει κάτι έτη φωτός από τα σύγχρονα τσόκαρα. Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση αν η Ματσούκα έχει όλα τα cd του Μάλαμα ή του Tom Waits ούτε αν έχει μια πιο πλούσια βιβλιοθήκη από τη δική μου.

 

Άρα, ουδέν μεμπτόν στο συμβάν, η ποιότητα που αποδεδειγμένα (για τα κριτήριά μου) φέρει (;D) δεν εξαλείφεται επειδή είναι πανέμορφη και ο Μάλαμας δεν έκανε τίποτα τρομερό, πιθανότατα ανέβασε μια φίλη του στη σκηνή. Μάλιστα νομίζω οτι βρίσκεται στη θέση να γνωρίζει πολύ καλά οτι αυτό θα ενοχλούσε το κοινό του, το ίδιο κοινό που συμφωνείτε οτι είναι για χέσιμο.

 

Στην ερμηνεία της δεν είδα ψυχή ούτε τίποτα άλλο αξιόλογο, παρά μόνο άγχος, γεγονός που επίσης συνηγορεί υπέρ της : αν ήταν κανένα ψώνιο θα είχε πολύ περισσότερο αέρα. Τώρα πού το είδε ο σχολιαστής στο youtube το "δηθεν στήσιμο" δεν το πιάνω ντιπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυωδες αγορι σε λυπαμαι...

Δεν εχεις ιδεα απο ποιοτικη μουσικη και ποιοτικους ανθρωπους.

Εισαι καταδικασμενος να σαπισεις στον παγκο των κοιλιακων πινοντας πρωτεϊνουχα ροφηματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου