Προς το περιεχόμενο

φορ φακ'ς σεικ....Μάλαμας & Ματσούκα-Μια φυσαρμόνικα που κλαίει


dr.peters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που είναι εκείνες οι μέρες που ήσουν γκολ και τραγουδούσες 6 ώρες σε live (οι 3 μόνος με την ακουστική και χωρίς μικρόφωνα).

Μου αρέσουν πάρα πολύ αυτές οι συναυλιές.

Οπως επίσης το αυτομαστίγωμα, το κύλισμα σε σπασμένα γυαλιά, ο δημόσιος εξευτελισμός.......

Πότε θα το ξανακάνει;

 

Αλέξανδρε.

Breathe in, breathe out. Steady old boy. Αααωωωωωωωωμμμμμμμ Αααωωωωωωωμμμμμμμ.

Βοήθησα καθόλου;

Τι σε έπιασε ρε συ;

Μου θυμίζεις κάτι χεβυμεταλλάδες που σκίζαν τις δερματίνες τους γιατί έφυγε ο Χ ουρλιαχτής ή σρενταδόρος και ήρθε ο άλλος και πλέον ο ήλιος θα βγαίνει από τη δύση.

Δηλαδή, οκ, κάλμα.

Μην ξαναπάς.

Κι αν έχεις εισητήρια από την επόμενη που θα ναι και το ατάλαντο Ματσουκάκι, δώστα σε μένα. Ως μέσος (και παρακάτω) άντρας, μπορεί να με κοιμίσει όποτε θέλει.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το θέμα είναι γνωστό και παραλλαγές του έχουν συζητηθεί πολλές φορές εδώ μέσα: Η Ματσούκα τραγουδάει Μάλαμα, ο Θοδωράκης γράφει τραγούδια στο Ρέμο, ο Κραουνάκης στην εκπομπή της Γερμανού, η Καλομοίρα βγαίνει από την τούρτα στη συναυλία του Σαββόπουλου και ούτω καθ' εξής.

 

Αν ο βιοπορισμός σου εξαρτάται από μια τέχνη όπως η μουσική, έχεις ανάγκη τις δημόσιες σχέσεις. Και θα κάνεις και τον καλό σε ανθρώπους που μπορεί να μη σου αρέσουν ή μπορεί να αντιπροσωπεύουν μια φιλοσοφία που δε σου πάει. Ειδικά, ειδικότατα αυτή την εποχή που, όπως καλά γνωρίζουμε, η μουσική βιομηχανία έχει πάρει την κατιούσα εμπορικά λόγω Internet.

 

Αν δεν είσαι διαθετειμένος να κάνεις απολύτως κανένα συμβιβασμό τέτοιου τύπου, καλύτερα να ξεχάσεις την τέχνη σου ως σταθερό και αρκετό έσοδο για να ζήσεις. Και αυτό φυσικά δεν ισχύει μόνο για τους μουσικούς. Οι ηθοποιοί πχ, βράζουν ακριβώς στο ίδιο καζάνι, ίσως και σε μεγαλύτερο βαθμό.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι καλα που υπαρχει και καποιος που συμφωνει μαζι μου γιατι ειχα αρχισει να φοβαμαι μηπως δεν ειναι στραβος ο γιαλος. αλλα στραβα αρμενιζω! :)

 

p.s. ηταν το μονο λαιβ του μαλαμα που τελειωσε ανθρωπινη ωρα!

αρχισε 9και κατι και τελειωσε 12 και κατι!

 

 

Mα μετά ο Σωκράτης είχε ραντεβού με την Δέσποινα....

 

Κακίες....

Σιγά το πράμα ρε παιδιά.

 

Μου αρέσουν πάρα πολύ αυτές οι συναυλιές.

Οπως επίσης το αυτομαστίγωμα, το κύλισμα σε σπασμένα γυαλιά, ο δημόσιος εξευτελισμός.......

Πότε θα το ξανακάνει;

 

Αλέξανδρε.

Breathe in, breathe out. Steady old boy. Αααωωωωωωωωμμμμμμμ Αααωωωωωωωμμμμμμμ.

Βοήθησα καθόλου;

Τι σε έπιασε ρε συ;

Μου θυμίζεις κάτι χεβυμεταλλάδες που σκίζαν τις δερματίνες τους γιατί έφυγε ο Χ ουρλιαχτής ή σρενταδόρος και ήρθε ο άλλος και πλέον ο ήλιος θα βγαίνει από τη δύση.

Δηλαδή, οκ, κάλμα.

Μην ξαναπάς.

Κι αν έχεις εισητήρια από την επόμενη που θα ναι και το ατάλαντο Ματσουκάκι, δώστα σε μένα. Ως μέσος (και παρακάτω) άντρας, μπορεί να με κοιμίσει όποτε θέλει.

 

 

Κι εμένα κι εμένα.....

 

Πάντως πλάκα στην πλάκα σήμερα πρώτο θέμα στο ΝΟΙΖ.... το ταλέντο της Ματσούκα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η popular μουσική είναι μια βιομηχανία. Μια βιομηχανία που παράγει προϊόντα μαζικής κατανάλωσης.  

 

Υπάρχουν δύο μεγάλες κατηγορίες ανθρώπων. Αυτοί που ρέπουν προς το σύμπλεγμα κατωτερότητας και σπεύδουν να ενταχθούν σε κάποια ομάδα. Αυτοί συνήθως καταναλώνουν προϊόντα ευρείας αποδοχής.

 

Υπάρχουν και οι άνθρωποι που ρέπουν προς το σύμπλεγμα ανωτερότητας και θέλουν να νομίζουν ότι τα προϊόντα που καταναλώνουν είναι ανώτερα από των άλλων. Η οικονομία φροντίζει και για αυτούς.

 

 

Στην πραγματικότητα όμως και στις δυο περιπτώσεις το προϊόν είναι το ίδιο, απλά με άλλο περιτύλιγμα.  ;)

 

 

Άλλωστε αν νομίζετε ότι δύο ψωροακκόρντα στη σειρά είναι "έντεχνο", ενώ τα τρελλά τούτι και τα χωσίματα των "σκυλάδων" είναι άτεχνα, πλανάστε πλάνην οικτράν.

 

 

Το περιτύλιγμα στην περίπτωση της Ελλάδας είναι αυτό που λέμε "ήθος". Τι ήθος ρε παιδιά? Γαμπρό θα τον κάνετε? Αλλά είναι τέτοιος ο ψευτοσυντηρητισμός που για να ακούσουν δυο ακκόρντα στη σειρά πρέπει πρώτα να τσεκάρουν το ήθος. ΧΑ. ΧΑΧΑ.     

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι της Ματσούκα ο ****ς, είναι από κασκαντέρ...(κασκαντέζ για την ακρίβεια).. ;)

 

που το ξερεις?

εχετε γνωριστει?? με τοπν κωλo εννοω, οψι με την ματσουκα! :P :P :P :P

 

Μου αρέσουν πάρα πολύ αυτές οι συναυλιές.

Οπως επίσης το αυτομαστίγωμα, το κύλισμα σε σπασμένα γυαλιά, ο δημόσιος εξευτελισμός.......

Πότε θα το ξανακάνει;

 

Αλέξανδρε.

Breathe in, breathe out. Steady old boy. Αααωωωωωωωωμμμμμμμ Αααωωωωωωωμμμμμμμ.

Βοήθησα καθόλου;

Τι σε έπιασε ρε συ;

Μου θυμίζεις κάτι χεβυμεταλλάδες που σκίζαν τις δερματίνες τους γιατί έφυγε ο Χ ουρλιαχτής ή σρενταδόρος και ήρθε ο άλλος και πλέον ο ήλιος θα βγαίνει από τη δύση.

Δηλαδή, οκ, κάλμα.

Μην ξαναπάς.

Κι αν έχεις εισητήρια από την επόμενη που θα ναι και το ατάλαντο Ματσουκάκι, δώστα σε μένα. Ως μέσος (και παρακάτω) άντρας, μπορεί να με κοιμίσει όποτε θέλει.

 

 

αντε παλι!

μην συνχεετε καλα μου παιδια το μεταλικο οπαδιλικι τυπου ''μεταλ ρε μουνι@'' με αυτο που προσπαθω να πω και που με απασχολει στο δεδομενο θεμα!

και μην ξεχνατε οτι σαν ζητημα μπορει να μην κανει τοση εντυπωση σε σενα που δεν εισαι του χωρου(του ''εντεχνου'' εννοω).

φαντασου να εβλεπες ενα λαιβ με τον μπιμπι και να ανεβαζε την μπριτνι με το μπαλετο της....!δεν θα ενιωθες ενα μικρο τσιμπιμα?

 

Το θέμα είναι γνωστό και παραλλαγές του έχουν συζητηθεί πολλές φορές εδώ μέσα: Η Ματσούκα τραγουδάει Μάλαμα, ο Θοδωράκης γράφει τραγούδια στο Ρέμο, ο Κραουνάκης στην εκπομπή της Γερμανού, η Καλομοίρα βγαίνει από την τούρτα στη συναυλία του Σαββόπουλου και ούτω καθ' εξής.

 

Αν ο βιοπορισμός σου εξαρτάται από μια τέχνη όπως η μουσική, έχεις ανάγκη τις δημόσιες σχέσεις. Και θα κάνεις και τον καλό σε ανθρώπους που μπορεί να μη σου αρέσουν ή μπορεί να αντιπροσωπεύουν μια φιλοσοφία που δε σου πάει. Ειδικά, ειδικότατα αυτή την εποχή που, όπως καλά γνωρίζουμε, η μουσική βιομηχανία έχει πάρει την κατιούσα εμπορικά λόγω Internet.

 

Αν δεν είσαι διαθετειμένος να κάνεις απολύτως κανένα συμβιβασμό τέτοιου τύπου, καλύτερα να ξεχάσεις την τέχνη σου ως σταθερό και αρκετό έσοδο για να ζήσεις. Και αυτό φυσικά δεν ισχύει μόνο για τους μουσικούς. Οι ηθοποιοί πχ, βράζουν ακριβώς στο ίδιο καζάνι, ίσως και σε μεγαλύτερο βαθμό.

 

 

 

μα εδω ηταν τετοιος συμβιβασμος?

εννοω ποιος ειχε να κερδισει κατι?ο μαλαμας?(που ειχε να χασει μαλλον) η η ματσουκα?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εδω ηταν τετοιος συμβιβασμος?

εννοω ποιος ειχε να κερδισει κατι?ο μαλαμας?(που ειχε να χασει μαλλον) η η ματσουκα?

 

Να είσαι σίγουρος ότι και οι δύο κέρδισαν από αυτό εμπορικά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντασου να εβλεπες ενα λαιβ με τον μπιμπι και να ανεβαζε την μπριτνι με το μπαλετο της....!δεν θα ενιωθες ενα μικρο τσιμπιμα?

Ζηλειας..

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω για το ΣΚ μερικά από αυτά που καπνίζει ο Manosx και μετά μέχρι Μάλαμα παίζω - σε blues, δεν ξέρω άλλο - και πάνω από 6 ώρες.

 

και μην ξεχνατε οτι σαν ζητημα μπορει να μην κανει τοση εντυπωση σε σενα που δεν εισαι του χωρου(του ''εντεχνου'' εννοω).

Α ναι, ξέχασα. Η μουσική που ακούω εγώ είναι πάντα η σημαντικότερη.

Όπως λένε και μερικοί μεταλλάδες.

 

φαντασου να εβλεπες ενα λαιβ με τον μπιμπι και να ανεβαζε την μπριτνι με το μπαλετο της....!δεν θα ενιωθες ενα μικρο τσιμπιμα?

Οχι ρε συ. Γιατί; Εδώ έχει παίξει με U2 και δεν με ..... ... :-X

Η Spears θα μου ήταν καλοδεχούμενη.

Ο Θρύλος Έφυγε με Britney. Τι λες τώρα. ΚΟΛΑΣΗ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Αααωωωωωωωωμμμμμμμ Αααωωωωωωωμμμμμμμ.''                                                            

+3

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου