Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή motherboard


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά ο "Αλέκος" (το pc μου) με εκδικήθηκε!!! Έκαψε το motherboard!

 

Πήρα αυτό και θα ήθελα να σας ρωτήσω: Μπορώ να το αλλάξω μόνος μου η να πάω σε κάποιον τεχνικό? Ξέρω να συνδέω όλες τις συσκευές αλλά φοβάμαι μήπως θέλει κάποια ρύθμιση, jumperάκια κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με-γειά!

Η Asus είναι πάντα καλή επιλογή. Το συγκεκριμένο board είναι jumperless (το λέει άλλωστε και στα χαρακτηριστικά του).

Θέλει λίγο προσοχή στην μεταφορά επεξεργαστή και στα καλωδιάκια ρεύματος (αυτά που συνδέονται στο κουτί, on-off-reset κτλ)

Κάνε και μια αναβάθμιση του BIOS καλού κακού - γίνεται πάρα πολύ εύκολα μέσω εφαρμογής της Asus που τρέχει σε Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το power- on/off απ'ότι είδα δεν έχει +/- (νομίζω και το reset) άρα, νομίζω οτι όπως και να τα βάλεω θα δουλέψουν, έτσι δεν είναι?. Τα άλλα καλώδια για τα LED του σκληρού κ.τ.λ. έχουν +/-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα LED δεν έχουν πολικότητα και όπως και να τα βάλεις θα παίξουν.

Στα switches (on-off και reset) το Ground είναι το αρνητικό (-). Τα καλώδια του κουτιού στα rower και reset είναι ζευγάρια (κόκκινο-άσπρο ή μπλε άσπρο), το άσπρο συνήθως είναι το ground.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα LED δεν έχουν πολικότητα και όπως και να τα βάλεις θα παίξουν.

Στα switches (on-off και reset) το Ground είναι το αρνητικό (-). Τα καλώδια του κουτιού στα rower και reset είναι ζευγάρια (κόκκινο-άσπρο ή μπλε άσπρο)' date=' το άσπρο συνήθως είναι το ground.[/quote']

 

Λογικά, το on/off δεν έχει να κανει με ρεύμα. Απλά ενεργοποιεί κάποιο ρελέ που δίνει εντολή να ανοίξει το ρεύμα. Και αν χρησιμοποιεί ρεύμα, δεν χρησιμοποιεί και τις 2 φάσεις. Ο διακόπτης απλά βραχυκυκλώνει την μια φάση για να περνάει το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά' date=' το on/off δεν έχει να κανει με ρεύμα. Απλά ενεργοποιεί κάποιο ρελέ που δίνει εντολή να ανοίξει το ρεύμα. Και αν χρησιμοποιεί ρεύμα, δεν χρησιμοποιεί και τις 2 φάσεις. Ο διακόπτης απλά βραχυκυκλώνει την μια φάση για να περνάει το ρεύμα.[/quote']

 

Απολύτως σωστά, τα ζευγάρια που ανέφερα είναι αυτά που συνηθέστερα έχουν τα κουτιά σε εκείνη τη θέση και η αναφορά στο ground είναι απλά τυπική (ένας τυφλοσούρτης που εφαρμόζω σε κάθε συναρμολόγηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά' date=' το on/off δεν έχει να κανει με ρεύμα. Απλά ενεργοποιεί κάποιο ρελέ που δίνει εντολή να ανοίξει το ρεύμα. Και αν χρησιμοποιεί ρεύμα, δεν χρησιμοποιεί και τις 2 φάσεις. Ο διακόπτης απλά βραχυκυκλώνει την μια φάση για να περνάει το ρεύμα.[/quote']

 

Απολύτως σωστά, τα ζευγάρια που ανέφερα είναι αυτά που συνηθέστερα έχουν τα κουτιά σε εκείναη τη θέση και η αναφορά στο ground είναι απλά τυπική (ένας τυφλοσούρτης που εφαρμόζω σε κάθε συναρμολόγηση).

 

Ναι, όμως στο καμμένο mobo είδα οτι δεν έχει +/-. Δηλ. και να θέλω να τα βάλω τυφλοσούρτηκα δεν μπορώ γιατί δεν ξέρω που είναι το +/-.

 

 

 

Και φυσικά πριν κάνεις οτιδήποτε θα πρέπει να βρείς γιατί ο 'Αλέκος' :lol: σου έκαψε την προηγούμενη Mobo.

 

Ξέρω γιατί. Είχα να τον κλείσω 5-6 μέρες τον Αλέκο. Η απο το ρεύμα. Κόβετε συχνά εδώ. (έλειπα απο το σπίτι και δεν ξέρω σίγουρα αν κόπηκε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' όμως στο καμμένο mobo είδα οτι δεν έχει +/-. Δηλ. και να θέλω να τα βάλω τυφλοσούρτηκα δεν μπορώ γιατί δεν ξέρω που είναι το +/-.[/quote']

 

Δεν ξέρεις το +/- του νέου Mobo ή των καλωδίων του κουτιού σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' όμως στο καμμένο mobo είδα οτι δεν έχει +/-. Δηλ. και να θέλω να τα βάλω τυφλοσούρτηκα δεν μπορώ γιατί δεν ξέρω που είναι το +/-.[/quote']

 

Δεν ξέρεις το +/- του νέου Mobo ή των καλωδίων του κουτιού σου?

 

To καινούργιο έρχετε αύριο. Πες οτι δεν έχει. Τα καλώδια του κουτιού φυσικά και τα ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου