Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή motherboard


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ την ίδια (περίπου) έχω. P4P800-E Deluxe

Δεν θέλει τίποτα κατά την εγκατάσταση (τουλάχιστον εγώ δεν "τζαμπέρωσα" τίποτα) και μου δουλέυει άψογα (από τον Ιανουάριο του 2005 , ασταμάτητα, με μόνη διακοπή 10 μέρες τον Αύγουστο-διακοπές).

Όσο για την 6-κάναλη ενσωματωμένη κάρτα ήχου....αν εξαιρέσεις τα 10 μποφόρ που φυσάνε......την κάτω του μετρίου ποιότητα ήχου.....κάνει δουλίτσα.

 

Αλήθεια, μια που το 'φερε η κουβέντα......

πάντα αναρωτιόμουν, μετά από αλλαγή motherboard υπάρχει τρόπος να αποφύγεις το format ?

Ξέρει κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα LED δεν έχουν πολικότητα και όπως και να τα βάλεις θα παίξουν.

Στα switches (on-off και reset) το Ground είναι το αρνητικό (-). Τα καλώδια του κουτιού στα rower και reset είναι ζευγάρια (κόκκινο-άσπρο ή μπλε άσπρο)' date=' το άσπρο συνήθως είναι το ground.[/quote']

 

Λάθος!!!

 

Τα LED είναι δίοδοι που ανάβουν όταν διέρχεται ρεύμα από αυτές.

 

Οπως κάθε δίοδος έτσι και τα LED έχουν πολικότητα γιατί είναι φτιαγμένες να αφήσουν το ρεύμα να περάσει μόνο προς μια κατεύθυνση. Αν εσύ το συνδέσεις ανάποδα απλά δεν θα ανάψει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο δικός μου έχει να σβήσει πάνω από έναν μήνα!

Και όταν λέω σβήσει εννοώ Restart, όχι να μείνει σβηστός! :lol: :lol:

Απλά πρόσεξε γιατί αν κάηκε από κάποιο βραχυκύκλωμα είναι πολυ πιθανό να σου καεί και η καινούργια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο δικός μου έχει να σβήσει πάνω από έναν μήνα!

Και όταν λέω σβήσει εννοώ Restart' date=' όχι να μείνει σβηστός! :lol: :lol:

Απλά πρόσεξε γιατί αν κάηκε από κάποιο βραχυκύκλωμα είναι πολυ πιθανό να σου καεί και η καινούργια![/quote']

 

Δηλαδή, τι μου συμβουλεύεις να κοιτάξω?

Το τροφοδοτικό το έχω αλλάξει. Εβαλα καινούργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εδώ τώρα παίζουν πολλά.

Από κάποιο ελλατωματικό περιφερειακό ώς κάποιο χαλασμένο καλώδιο ή βύσμα.

Πχ εγώ την τελευταία Mobo που έκαψα ήταν επειδή σύνδεσα λάθος μια USB Hub. (στα εσωτερικά pins) Αλλά φυσικα εγώ το πήρα αμέσως μυρωδιά (κυριολεκτικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εδώ τώρα παίζουν πολλά.

Από κάποιο ελλατωματικό περιφερειακό ώς κάποιο χαλασμένο καλώδιο ή βύσμα.

Πχ εγώ την τελευταία Mobo που έκαψα ήταν επειδή σύνδεσα λάθος μια USB Hub. (στα εσωτερικά pins) Αλλά φυσικα εγώ το πήρα αμέσως μυρωδιά (κυριολεκτικά).

 

Τα καλώδια μπορώ να δω αν εχουν πρόβλημα, τα περιφερειακά πως θα τα δω αν δεν τα συνδέσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολο ρε συ!

Πήγαινε στο σπίτι κάποιου που δεν συμπαθείς και δοκίμασε τα στο pc του! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα LED δεν έχουν πολικότητα και όπως και να τα βάλεις θα παίξουν.

Λάθος!!!

Τα LED είναι δίοδοι που ανάβουν όταν διέρχεται ρεύμα από αυτές.

Οπως κάθε δίοδος έτσι και τα LED έχουν πολικότητα γιατί είναι φτιαγμένες να αφήσουν το ρεύμα να περάσει μόνο προς μια κατεύθυνση. Αν εσύ το συνδέσεις ανάποδα απλά δεν θα ανάψει ποτέ.

 

Λάθος μου εκ παραδρομής, δεν διευκρίνησα ότι τα καλώδια που συνδέουν τα LED δεν έχουν πολικότητα και όχι τα connectors. Ο Bassdrum καλά λέει ότι αν βάλεις ανάποδα το καλώδιο το λαμπάκι δεν θα ανάψει, μέσω της δοκιμής θα δεις το σωστό (δεν παθαίνει τίποτα, μην ανησυχείς).

¶λλωστε θα δεις το manual που έχει μαζί το Asus, που είναι αναλυτικότατο.

 

Όλα τα προβλήματα ρεύματος που μπορεί να κάψουν το pc λύνονται με ένα ups με προστασία υπερφόρτωσης γραμμής. Για να αποφύγεις και τον κίνδυνο να περάσει το ρεύμα από τη γραμμή του τηλεφώνου (γιατί από ότι βλέπω μένεις εκτός Αθηνών), διάλεξε ένα που να μπορείς να συνδέσεις και το modem σου επάνω.

 

Fufotos, το format δεν το γλυτώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήγα στον μάστορη....έσκασα μια 30άρα και γλίτωσα το άγχος!!! Πάντως το mobo είναι μαμάτο!!!

Τελικά η ζημιά έγινε απο το ρεύμα. Φταίω εγώ αν παω σε εκείνον τον %$#$#@@$%^ που είχε βάρδυα εκείνη την ώρα στην ΔΕΗ και έπαιζε με τους διακόπτες??? :twisted:

 

92¤ το mobo

40¤ το τροφοδοτικό

30¤ ο μάστορης

καμιά 100άρα το ΟΥΠΣ (UPS)......καλά πάμε!!!

262¤...δεν έπαιρνα καλύτερα μια τηλεόραση και ένα dvd player για την τουαλέτα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όμως έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! :lol: :lol:

Και εξάλλου στα 230 που έδωσες για εξοπλισμο τί είναι άλλα 30 για τον τεχνικό??

 

Αντε καλοδούλευτα! :!: :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου