Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να και το δικο μου "πατωμα" στο σπιτικο setup (στο μαχιμο το repeater μπαινει στη λουπα του bogner)

 

2hnsuwj.jpg

 

 

Αντε να δουμε ποσο θα μας κρατησει αυτο πριν ξαναλλαξει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Εδώ και λίγο καιρό είναι έτοιμο, ΙΚΕΑ ράφι μεγάλο, βαμμένο, ενισχυμένο με ξύλινα "υποστηλώματα"  ;D για να αντεχει το βάρος. Add χερούλια (ντουλαπιων) και μεταλλικά στηρίγματα ραφιών για να του δίνουν την επιθυμητή κλίση. Η πρώτη (κακης ποιότητας και μοναδική μέχρι στιγμής) φωτογραφία που του έβγαλα:

 

image180a.jpg

 

Για λόγους δοκιμων, το phaser ήταν σε λάθος θέση.

 

Η σειρά λοιπόν είναι: guitar --> JAM Dyna-ssor compressor --> JAM Wahcko (enhanced version, 6-pos selector, Q-trimmer) --> MXR Phase 90 Custom-shop reissue* --> Xotic BB Preamp --> CrazyTubeCircuits Black Magic --> EHX Deluxe Electric Mistress --> MESA Lonestar Special & through FX Loop --> JAM Waterfall --> EHX Deluxe Memory Man (old version) --> JAM Delay Lama (από τα πρώτα, με VOS Panasonic chip) --> EHX HumDebugger (για τη strat  :P ) -->Lonestar return.

 

*(μόλις το κάνω true-bypass θα είμαστε ενταξει γιατι δυστυχώς ΕΙΝΑΙ tone sucker...)

Συνολικό βάρος: ~15 kg  (+35 o Lonestar... θέλω ένα αμαξι μόνος μου με τον όγκο και το βάρος)

 

Είμαι ολιγαρκής η αλήθεια είναι  :P :P

Αλλα είμαι τόσο ικανοποιημένος από το ηχητικό αποτέλεσμα που νομίζω (γιατί λίγο πολύ αυτό δε φεύγει ποτέ) ότι είμαι στη δήλωση "το GAS τελειώνει εδώ!"  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου..

Δεν λέω....Είναι εντυπωσιακό να έχεις μεγάλο Pedal board, με πολλά χρώματα αλλά...

Ολα αυτά τα πεταλια που έχετε πάνω στο pedal board πόσο συχνά τα χρησιμοιείτε?

Εμένα προσωπικά μου φέρνουν σύγχυση όταν βλέπω ολα αυτα τα διαφορετικά χρώματα σε 60 τετραγωνικά εκατοστά ..ποσο μάλλον να πρεπει να διακρίνω πιο θα πατήσω κάθε φορά..

 

Φιλικά Πάντα! ;D

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη παράμετρος στην δημιουργία ή και τροποποίηση pedalboard είναι και το βάρος.

Δεν λέω, ωραίο το pedaltrain II, III, IV κλπ αλλά όταν φτάνει να ζυγίζει παραπάνω από τον ενισχυτή, κάπου το σκέφτεσαι και θες να το 'μικρύνεις'!

Προσωπικά προτιμώ πλέον πιο compact λύσεις, με τα απολύτως απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..όταν φτάνει να ζυγίζει παραπάνω από τον ενισχυτή..

Προσωπικά προτιμώ πλέον πιο compact λύσεις, με τα απολύτως απαραίτητα.

+1000

 

Εκτός αν παίζεις 500 διαφορετικά είδη μουσικής..κ ίσως τοτε να σου είναι όλα αυτά τα πεταλια απαραίτητα..

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου..

Δεν λέω....Είναι εντυπωσιακό να έχεις μεγάλο Pedal board, με πολλά χρώματα αλλά...

Ολα αυτά τα πεταλια που έχετε πάνω στο pedal board πόσο συχνά τα χρησιμοιείτε?

Εμένα προσωπικά μου φέρνουν σύγχυση όταν βλέπω ολα αυτα τα διαφορετικά χρώματα σε 60 τετραγωνικά εκατοστά ..ποσο μάλλον να πρεπει να διακρίνω πιο θα πατήσω κάθε φορά..

 

Φιλικά Πάντα! ;D

 

 

Ένα pedalboard με 7-10 πετάλια δεν έχει και άπειρα εφέ. Συνήθως έχει τα βασικά. Αν υπολογίσεις κουρδιστήρια, τροφοδοτικά, switches, επιπλέον distortions κτλ, να πως μαζεύτονται. Είναι λογικό λοιπόν να χρησιμοποιούνται πολύ συχνά και είναι και σχετικά εύκολο να τα χρησιμοποιήσεις.

Συνήθως τα έχεις με μία σειρά που σε βολεύει και έτσι ξέρεις τι πρέπει να πατήσεις κάθε στιγμή. Επιπλέον, αν έχεις λιώσει ώρες πάνω από το κάθε πετάλι, το να το διακρίνεις σίγουρα δεν είναι θέμα και σε αυτό σε βοηθάει πολύ το χρώμα. Αν ήταν όλα τα πετάλια μαύρα, τότε θα υπήρχε πρόβλημα!

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου