Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με κουρδισμα σε Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια στρατοκαστερ αμερικαν σπεσιαλ εδω και δυο μηνες...εχω παρατηρησει κατι το οποιο δεν μπορω να πεισω τον εαυτο μου να μην ακουει.

Ενω κουρδιζω κανονικα τις ανοιχτες, (μην βιαστειτε να μου πειτε για αρμονικες μονο,μπορει να ειναι και θεμα ταστων)σε οποιοδηποτε σημειο της ταστιερας παιξω διαστημα οκταβας θα ακουστει σωστα.Αν παω να παιξω διαστημα τριτης μεγαλο ακουγεται χαλια,και αν κανω μπεντ την πρωτη απο τις 2 νοτες τοτε κουρδιζει το διαστημα.

 

πχ  C με C  (ακουγεται καλα)

και C με E  (χανει)

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως απλά στο τρίτης μεγάλο που λες pitchάρει επειδή τα τάστα είναι ανοιχτά και η πίεσή σου κάνει την χορδή να πιέζεται προς τα κάτω?

ενώ στην οκτάβα τα τάστα είναι πιο κοντά μεταξύ τους και άρα με την ίδια πίεση των δαχτύλων η χορδή δεν πατιέται τόσο και άρα δεν pitchάρει?

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως απλά στο τρίτης μεγάλο που λες pitchάρει επειδή τα τάστα είναι ανοιχτά και η πίεσή σου κάνει την χορδή να πιέζεται προς τα κάτω?

ενώ στην οκτάβα τα τάστα είναι πιο κοντά μεταξύ τους και άρα με την ίδια πίεση των δαχτύλων η χορδή δεν πατιέται τόσο και άρα δεν pitchάρει?

 

 

οχι οχι φιλε μου.να σου πω ενα παραδειγμα οκταβας και μεγαλης τριτης.

7ο ταστο της Α και 9ο ταστο της G (οκταβα)

7ο ταστο της Α και 6ο ταστο της D (μεγαλης τριτης)

 

Αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα,οποιοδηποτε μπορειτε να φανταστειτε ακουγεται το ιδιο ασχημα.Εννοειται οτι μιλαω για συνηχηση των δυο νοτων. Δεν τις παιζω διαδοχικα, αλλα ταυτοχρονα!!

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δοκιμάσεις να παίξεις την αρμονική στο 12ο τάστο και μετά την κανονική νότα στο 12ο τάστο, στην εκάστοτε χορδή είναι ίδιες μεταξυ τους?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα και οι χορδές είναι καινούριες, τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει..

 

οι νοτες παιγμένες στην ταστιέρα μια μια στο κουρδιστήρι ειναι σωστές? Δοκίμασε ενα-ενα τα τάστα στην κάθε χορδή, να δεις αν υπάρχει το φαινόμενο και πως συμπεριφέρεται (μεγαλωνει η αποκλιση οσο προχωρας τα ταστα η ξερω γω τι αλλο)

 

μήπως στις τρίτες που λες πατάς πολύ περισσοτερο τη μια χορδή απο την άλλη?

 

μήπως είναι η ιδέα σου το οτι η τρίτη ακούγεται περισσοτερο άσχημα απο την οκτάβα?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα και οι χορδές είναι καινούριες, τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει..

 

οι νοτες παιγμένες στην ταστιέρα μια μια στο κουρδιστήρι ειναι σωστές? Δοκίμασε ενα-ενα τα τάστα στην κάθε χορδή, να δεις αν υπάρχει το φαινόμενο και πως συμπεριφέρεται (μεγαλωνει η αποκλιση οσο προχωρας τα ταστα η ξερω γω τι αλλο)

 

μήπως στις τρίτες που λες πατάς πολύ περισσοτερο τη μια χορδή απο την άλλη?

 

μήπως είναι η ιδέα σου το οτι η τρίτη ακούγεται περισσοτερο άσχημα απο την οκτάβα?

 

παιζω με ακριβως την ιδια πιεση...αποκλιεται να ειναι ιδεα μου οτι ακουγεται χαλια γιατι στις τριτες αν κανω λιγο μπεντ την πρωτη τοτε θα ακουστει σωστα, ποσο εξω να πεφτω σε αυτο??

 

σε μαγαζι στα εξαρχεια που πηγα παντως και για το σερβις (απο κει την αγορασα επισης) μου συμπεριφερθηκαν σαν να μαι κανα παιδακι και παιζω μολις 2 μηνες.το μονο που μου ελεγαν ηταν οτι φταιω εγω και το κακο αυτι μου....

 

αν εχει κανεις παρομοια εμπειρια και γνωση ας με βοηθησει,γιατι οσους εχω ρωτησει τι φταιει μου λενε για αρμονικες και καινουργιες χορδες.εγω πιστευω οτι φταιει ο τροπος που εχουν μπει τα ταστα,η ακομα χειροτερα η φυση των ταστων!!

 

παιζει να ειναι ενας απο τους λογους που ο Vai εχει αλλαξει ταστα σε ολες του τις κιθαρες (τα καινουργια του ταστα δεν ειναι εντελως ευθεα)?

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, αν ειναι τόσο λάθος που λες, δεν προλειται για τον ιδιο λόγο που ο βάι έβαλε περίεργα τάστα. Εμένα η κιθάρα μου έχει κλασσικά τάστα και τις τρίτες μια χαρά τις παίζει.

 

γενικά αν οι χορδές σου ειναι παλιές, είναι πιθανόν να φταίνε αυτές.

 

πάντως γενικά στα διαστήματα 3ης μεγάλα είναι που έχουμε μεγαλύτερη "ευαισθησία" στο να ακουμε φάλτσα (τουλάχιστον εγώ) οπότε δεν έιναι απίθανο κάτι που αντιλαμβάνεσαι στο 3ης μεγάλο, να σου "ξεφεύγει" στην οκτάβα.

 

όπως και να'χει, δοκίμασε μια μια τις νότες σε κάθε τάστο με το κουρδιστήρι, ειναι ο μονος τρόπος να εξιχνιάσεις απο την αρχή το φαινόμενο.

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, αν ειναι τόσο λάθος που λες, δεν προλειται για τον ιδιο λόγο που ο βάι έβαλε περίεργα τάστα. Εμένα η κιθάρα μου έχει κλασσικά τάστα και τις τρίτες μια χαρά τις παίζει.

 

γενικά αν οι χορδές σου ειναι παλιές, είναι πιθανόν να φταίνε αυτές.

 

πάντως γενικά στα διαστήματα 3ης μεγάλα είναι που έχουμε μεγαλύτερη "ευαισθησία" στο να ακουμε φάλτσα (τουλάχιστον εγώ) οπότε δεν έιναι απίθανο κάτι που αντιλαμβάνεσαι στο 3ης μεγάλο, να σου "ξεφεύγει" στην οκτάβα.

 

όπως και να'χει, δοκίμασε μια μια τις νότες σε κάθε τάστο με το κουρδιστήρι, ειναι ο μονος τρόπος να εξιχνιάσεις απο την αρχή το φαινόμενο.

 

 

οι χορδες ειναι ολοκαινουργιες... ωραια μολις κανω αυτο με τα ταστα ενα ενα,τι θα καταλαβω οτι φταιει?

 

Υ.Γ.

αυτο το προβλημα το εχουν ολες οι κιθαρες μου και η κλασσικη!!και το εχω παρατηρησει και σε αλλων κιθαρες!!

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου