Προς το περιεχόμενο

SOS Θυμα απατης σε ανταλλαγη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Επαναλαμβάνω:

warwickplayer όταν θα έχεις στοιχεία πέρα απο "ο φίλος του φίλου μου που έχει τη δεν θυμάμαι, που παίζει μεταλ, αλλά τώρα άλλαξε γιατί... κλπ"
Μη το συνεχίζεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εμένα με ενοχλεί ιδιαίτερα που το όνομα "Sean" προφέρεται σαν να ήταν γραμμένο "Shawn"

 

Sean και Shawn ειναι το ιδιο ονομα... Δε βγαζεις ακρη με αυτα.

Οπως πχ το Jeff με το Geoff... ;)

 

Στο θεμα μας τωρα. Καλα ξεμπερδεματα στο φιλο... Πιστευω πως οταν προκειται για αντικειμενα μεγαλης αξιας που δεν εχουμε τη δυνατοτητα να παρουμε χερι με χερι, πρεπει να τα ελεγχουμε οσο το δυνατον καλυτερα...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω: Μη το συνεχίζεις.

Για μενα το θεμα εχει ληξει..εχω φερει τα παιδια σε επικοινωνια και ελπιζω να μπορεσουν να βγαλουν καποια ακρη...Ελπιζω να εχω βοηθησει...ευχαριστω που με ανεχθηκατε...καλημερα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιεικώς άσχετο(όπως κι εσύ ανέφερες) αλλά και επιεικώς άστοχο με το ΣΟΒΑΡΟ θέμα που συζητάμε....

 

Χαλάρωσε Σπύρο...

 

 

Αγαπητέ (αν μου επιτρέπεις) Jasemeister.

Εκανες φέτες το ποστ μου και απάντησες όπως σε βόλεψε και όπου ήθελες, κάτι που δεοντολογικά είναι «φάουλ». Αλλά δεν πειράζει. Αυτό όμως που πειράζει, είναι το σκίτσο που παραθέτεις και που είναι άμεση αναφορά σε αυτοδικία, κάτι που κανείς και ποτέ δεν πρότεινε!

Επειδή όμως μου αρέσουν και ‘μένα τα γουέστερν θα σου πρότεινα το σκίτσο με αυτούς τους διορισμένους «καλούς» με τ’ αστέρια, που δεν θυμάμαι πως λέγονται. Αυτοί βρίζουν τους «κακούς» και όταν ζορίζονται, τους κλειδώνουν κιόλας! (Ναι, και τους πυροβολούν)

 

Μάλλον δεν παρακολουθείς καιρό το φόρουμ.

 

 

 

 

 

Καλό καλοκαίρι σε όλους, με λιγότερα πλαστικά σε θάλασσες και ακτές. Σε καιρούς οικονομικής κρίσης προσέχουμε για να έχουμε γενικά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κι’ άλλος εκτός από εμένα, αλλά ως παρ’ ολίγον θύμα του «κυρίου» αυτού, έχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις που δεν μπορούσα να κάνω λόγω του κλειδώματος του thread.

1. Αν, κατά τη γνώμη του admin, το θέμα ήταν «στη σφαίρα της εικασίας», κακώς επέτρεψε τον τίτλο: «SOS Θύμα απάτης σε ανταλλαγή»

2. Επειδή το «θύμα», κατά τον admin, είναι σε εισαγωγικά, και ως εκ τούτου αμφισβητείται, γιατί δεν διαγράφεται το θέμα αλλά κλειδώνεται;

3. Για κάποιον που απασχολεί αρνητικά για δεύτερη φορά το φόρουμ, έχει χρησιμοποιήσει τουλάχιστον 4 ψευδώνυμα, δεν απαντά στα τηλέφωνα και αναφέρεται ΕΠΩΝΥΜΑ από τον παθόντα, υπάρχει περίπτωση διαπόμπευσης;

4. Ποιος πρέπει να ζητήσει συγνώμη, όποια κι αν είναι η εξέλιξη;

Και τι θα αλλάξει αν μάθουμε τι ενέργειες έκανε ο παθών ώστε να ξεκλειδωθεί το θέμα;

Γενικά τώρα, επειδή γίνεται αναφορά σε «υπεύθυνους ενήλικες» θα παρακαλούσα τους κυρίους υπεύθυνους του site να με αντιμετωπίζουν έτσι ακριβώς και να μην κλειδώνουν τις συζητήσεις όταν φαντάζονται ότι υπάρχουν «ομίχλη» ( ! ) και «πανικός» ( ! ). Μάλλον κλειδώνονται ώστε να δοθεί η εντύπωση ότι όλα αυτά συμβαίνουν κάπου αλλού και όχι στο δικό μας αποστειρωμένο περιβάλλον. Τι θα λέγαμε αν η αγγελία «είχε δημοσιευτεί και εξελιχθεί στις σελίδες του Noiz.gr» όπως αυτή http://smart.noiz.gr/details.php?id=4731 που ο ίδιος «κύριος» δημοσιεύει σήμερα!

Η παρέμβασή αυτή είναι προσπάθεια συμβολής στην αδιάβλητη λειτουργία του site. Ευχομαι η κιθάρα να επιστρέψει στον κάτοχό της.

Ονομάζομαι Μάρκος Λύρας είμαι Έλληνας από Αθηνα 41 ετών που ζω με την γυναικα μου και τα δυο παιδιά μας μόνιμα στα Skopja, Απαιτώ "parkerfly1955" να ανακαλέσεις άμεσος και δημόσιος γιατί η αγγελία (http://smart.noiz.gr/details.php?id=4731) που χρησιμοποίησε στο post του είναι δικη μου. Παρακαλώ τον admin να του κάνει δημόσιος τις απαραίτητες σύστασης η ακόμα και να τον διαγράψει. Ο κύριος "parkerfly1955" προφανώς είναι ένας παπατρέχας πολυλογάς που τελικά μπορεί να βρεθεί αυτός κατηγορούμενος για συκοφαντία.

edit : χαρακτηρισμοί και επιθέσεις δεν επιτρέπονται. Διαγραφηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον Μη μου πειραζετε τον warwick player.. :P :P :D ;D

 

2oν Επειδη τυχαινει να ξερω και γω το συμβαν που αναφερει το καλυτερο που ειχε να κανει ηταν να τους φερει σε επαφη και απο οτι καταλαβα το εκανε.Στοιχεια δεν ηταν σε θεση να δωσει γιατι δεν του πέφτει αμεσα λογος,και επειδη οντως το παιδι που πηγε για την ανταλλαγη θελει να διατηρησει μια πιο διακριτικη σταση.

 

Mlyras μην τρελαινεσαι.Ο πανιβλακας ειναι αυτος που το ξεκινησε αυτο με τις ανταλλαγες κτλ και κανει υποπτους ολους εσας απο κει γυρω.O parkerfly απλα επεσε στο τρυπακι.Απλα επρεπε να "δωσει" την αγγελια με μια επιφύλαξη.Αν εβγαινες λιγο πιο ευγενικα πάντως και ελεγες οτι ξερετε εγω ειμαι αυτος, δεν παιζει κατι ,δεν θα παθαινες και τιποτα....

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη ηρεμία βρε παιδιά γιατί παράγινε το θέμα.

 

Ο εν λόγω "κύριος" για τον οποίο μιλάμε ήδη έχει μηνυθεί από τον ppanousos, και όπως φαίνεται η κατάσταση είναι υπό έλεγχο και στα χέρια των αρμοδίων, κοινώς της αστυνομίας και της δικαιοσύνης.

 

Από 'κεί και πέρα, ο admin προφανώς και μπορεί να δεί και να συγκρίνει IP και δε νομίζω πως πρέπει ν'αρχίσουμε να κάνουμε όλοι τους ντετέκτιβ χωρίς να έχουμε αδιάσειστα στοιχεία. Και ο admin, και οι mods προφανώς έχουν το νού τους σε όλα αυτά και δεν χρειάζεται πανικός.

 

Όσο για τις αγγελίες, έχουμε να κάνουμε πλέον με έναν χώρο ξεχωριστά απ'το forum και φυσικά καλό θα είναι κανένας να κάνει ότι μπορεί ώστε να σιγουρευτεί πως η συναλλαγή του θα είναι ασφαλής, μια και με τις δυναμικές IP καθώς και την ευκολία δημιουργίας ενός λογαριασμού κανείς δεν εγγυάται πως δεν θα πέσεις σε απατεώνα, και κανείς δεν ΔΥΝΑΤΑΙ να το κάνει. Από την άλλη, υπάρχουν και τα logs σε όλα τα γνωστά προγράμματα διαδικτυακής επικοινωνίας, υπάρχουν τα ΠΜ τα οποία προφανώς αποθηκεύονται, και σε οποιαδήποτε περίπτωση στραβής υπάρχει και ο νόμος και οι αρμόδιοι, αν κι εφόσον το θέμα φτάσει εκεί, και είναι σίγουρο πως και το Noiz από τη μεριά του θα κάνει ότι μπορεί για να διευθετηθεί ένα τέτοιο ζήτημα.

 

Η συγκεκριμένη περίπτωση ήταν σίγουρα κάτι το ξεχωριστό, αφού ο εν λόγω "κύριος" ήταν γνωστός για την αναξιοπιστία του, και φυσικά κάθε συναλλαγή μαζί του αποφεύγονταν. Οι δύο γνωστές που προχώρησαν είχαν άσχημο τέλος, και είναι πραγματικά λυπηρό, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να βαράμε τις ντουντούκες του πολέμου κάθε φορά που κάποιος μας φέρνει σ'αυτόν. Όπως έχει ειπωθεί, χρειάζεται προσοχή, όπως χρειαζόταν πάντοτε.

 

mlyras, δεν πιστεύω πως ο parkerfly1955 είχε σκοπό να θίξει εσένα, έγινε προφανώς ένα μπέρδεμα, και συμφωνώ πως θα'πρεπε να ξεκαθαριστεί πως δεν είσαι ο εν λόγω τύπος αλλά άλλο άτομο εντελώς. Δεν χρειάζεται να το τραβάμε στα άκρα όμως όταν μια κατάσταση μπορεί να λυθεί χωρίς πολεμικές κραυγές, φανφάρες και ακραίους χαρακτηρισμούς.  

 

Όταν έχουμε την επιλογή να κρυβόμαστε πίσω από την ανωνυμία των nicknames θα'πρεπε να σκεφτόμαστε και την ευθύνη που έχουμε για τα λόγια μας, μια και όπως φαίνεται πίσω από τα nicks δύσκολα επιβάλλεται μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοιτάτε εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?action=profile;u=15744;sa=showPosts

Νομίζω πως έχουν ενδιαφέρον τα ποστ του κύριου "Λυρά"... Και κυρίως το 2ο και 3ο...

 

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν πάση περιπτώσει, επειδή υπάρχει μία ευαισθησία στο θέμα, αν τον αδικώ, έχω το θάρρος -ελπίζω και ‘σεις- να του ζητήσω συγγνώμη. Αν όμως είναι ο ίδιος, θα πούμε στον ppanousos πάλι να προσέχει;

 

Προς Μ. Λύρα

Προσπαθώ ανεπιτυχώς να καταλάβω γιατί αυτή η προσωπική επίθεση, τη στιγμή που υπάρχουν δύο τουλάχιστον μέλη που λένε τα ίδια όπως εγώ. Δεν στράφηκα ποτέ εναντίον σου ή εναντίον οποιουδήποτε αλλά ζήτησα από το site να απομονώσει (για προστασία όλων μας) τις ύποπτες περιπτώσεις και να έχουμε πρόσβαση στο θέμα ώστε να καταθέτουμε οτιδήποτε θα βοηθήσει. Εχω δηλώσει (δες παραπάνω) ότι θα ζητήσω συγγνώμη από όποιον -και ειδικά εσένα- αδικώ, και το μόνο που χρειαζόταν ήταν να εμφανιστείς.

Αντί αυτού, έγραψες όλα αυτά τα απαράδεκτα για την ευφυία  μου (λες και ενδιαφέρει κανένα, αν είμαι βλάκας ή έξυπνος) και πολλά άλλα στο προσωπικό μου μέηλ, τα οποία είναι διαθέσιμα και στον φίλο ppanousos με τον οποίο είμαι σε επαφή και θα βοηθήσω όσο μπορώ. Έπειτα από όλα αυτά ΑΠΑΙΤΩ να ζητήσεις συγγνώμη από τους ανθρώπους που διάβασαν τις βρισιές σου (όχι από μένα) και από το φόρουμ που μας φιλοξενεί. Για να δω αν έχεις και το θάρρος (εκτός του να απειλείς να μου σπάσεις το κεφάλι!) να μπορείς να ζητάς συγγνώμη. Η δική μου συγγνώμη είναι δεδομένη με την παραπάνω προϋπόθεση.

Έχοντας άπειρα προσωπικά προβλήματα, είναι πολυτέλεια η ενασχόλησή μου με το θέμα αυτό και περιορίζομαι σε ότι αφορά τον ppanousos.

Εχεις απόλυτο δίκιο x-minor. Νομίζω ότι το site έχει ανάγκη από καθαρές φωνές σαν τη δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ:

για να βγαλουμε ακρη

1)ο Μαρκος Λυρας ΔΕΝ ειναι ο Καραμανωλης.εχω και τα δυο σκοπιανα κινητα,εχω μιλησει

και με τους δυο.ξερω τις φωνες τους.τερμα με αυτο

2)Μαρκο,μπορεις να κανεις κατι με την περιπτωση του Καραμανωλη μιας που ειστε και κοντα?

3)ppanousos εισουν πολυ ατυχος.παρε με να μου πεις τα περι αστυνομιας με ενδιαφερουν

4)προτεινω νεο συστημα ανταλλαγων με εμφανιση αστυνομικου δελτιου ταυτοτητος ακομα(γιατι οχι)και μεσα στο forum πριν την συναλλαγη.δεν βλεπω κατι παρανομο εδω.

τουλαχιστον οι συμβουλες 5 δικηγορων της οικογενειας μου αυτα λενε...

5)Αναρωτιεμαι οι Θεσσαλονικεις δεν γνωριζουν τον κυριο Καραμανωλη?εαν ναι τοτε γιατι δεν "συναντιεστε" καπου...?

6)ο RADULOVIC μου επιβεβαιωσε οτι ουδεποτε δεν εισεπραξε χρηματα απο Καραμανωλη οπως ο τελευταιος ελεγε για την δικη μου παραγγελεια(για οσους θυμουνται το θεμα με μενα)

Ελπιζω σε αισιο τελος και δημοσια συγνωμη απο Καραμανωλακη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου