Προς το περιεχόμενο

acoustic blues music - τι reverb type και γιατι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω ο τιτλος τα λεει ολα  :)

 

Ti reverb προτιματε κατα τη μιξη (ακουστικη και φωνη) και γιατι?

 

Εχω παρει αρκετα καλα αποτελεσματα απο το TL Space με plate IR αλλα μ'ενδιαφερει να ακουσω και αλλες γνωμες.

 

Το live room εχει αρκετα καλο ambience απο μονο του αλλα δεν ειναι ακριβως αυτο που εχω στο μυαλο μου για blues, οποτε σκεφτομαι το ενδεχωμενο να κανω tracking στο αλλο live room (που ειναι αρκετα 'στεγνο') και να προσθεσω κανενα convolution reverb.

 

Οποιος εχει να προτεινει κατι αλλο ειμαι ολος αυτια...  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

- springs 'n' plates......αν θέλεις να πετύχεις ένα πιο "πιστό" vibe ως fx (δυστυχώς...ή ευτυχώς τα IR είναι εντελώς τραγικά σε αυτόν τον τομέα -νομίζω κυρίως λόγω "στατικότητας") γιατί όχι και συνδυασμένο με κάποιο tape echo...

 

- room reverbs....αν σε ενδιαφέρει μια πιο ρεαλιστική τοποθέτηση στον χώρο (εδώ τα IR κάνουν εξαιρετική δουλειά - ειδικά αν τα οδηγήσεις και από υπερ-κομπρεαρισμένα room mics και τα συνδυασεις με τα ER κάποιου εξαιρετικού algorithmic)

 

- ...όλα τα παραπάνω μαζί συνδυασμένα με το κατάλληλο glueing compression και ένα όμορφο HF roll off ώστε να μην κρύβουν και κλέβουν χώρο από το dry signal.

 

...και κάτι ημι-ασχετο...το send amount είναι φίλος μας (όπως και η σχέση του με την θέση του fader)....δεν υπάρχει λόγος να μένει στατικό...αντίθετα με έξυπνο χειρισμό μπορεί να δώσει την κίνηση και την ζωντάνια που θα κάνει την διαφορά στην αίσθηση του χώρου αλλά και του reverb ως εφφέ....κάτι ήξερε ο Phil Spector.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- springs 'n' plates......αν θέλεις να πετύχεις ένα πιο "πιστό" vibe ως fx (δυστυχώς...ή ευτυχώς τα IR είναι εντελώς τραγικά σε αυτόν τον τομέα -νομίζω κυρίως λόγω "στατικότητας") γιατί όχι και συνδυασμένο με κάποιο tape echo..

η αληθεια ειναι πως εχω ενα Copicat που σκεφτομουν να δοκιμασω αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα. Απο την αλλη, επειδη ειναι μονο ακουστικη και φωνη, δεν ειμαι σιγουρος αν το Copicat δωσει καλα αποτελεσματα.

Πως ακριβως προτεινεις το signal chain ως συνδυασμο reverb και tape echo?

 

- room reverbs....αν σε ενδιαφέρει μια πιο ρεαλιστική τοποθέτηση στον χώρο (εδώ τα IR κάνουν εξαιρετική δουλειά - ειδικά αν τα οδηγήσεις και από υπερ-κομπρεαρισμένα room mics και τα συνδυασεις με τα ER κάποιου εξαιρετικού algorithmic)

εδω παλι σκεφτομαι (αν τελικα κανω tracking στο live room pou exei ambience) ενα MS configuration με fig.8 ενα tube mic και ισως καποιο Neumann για cardioid. Αλλα οπως ειπα θελω κατι 'darker' για αυτη τη περιπτωση, οποτε δεν ειμαι σιγουρος αν θα εχω room mics.

 

εκανα attach ενα demo για να καταλαβεις περιπου το ambience του δωματιου (με ενα room mic.) Εiναι μια χαρα αλλα ισως πολυ 'bright', οποτε μαλλον θα πρεπει να αποφυγω τα κομπρεσσαρισμενα room mics. Δε ξερω, για να ειμαι ειλικρινης, εκτος απο ντραμς δεν εχω χρησιμοποιησει αλλου compressed room mics.

lucy.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου