Προς το περιεχόμενο

vst workstation?


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι!ερώτηση:

Επειδή δεν παίζουν φράγκα για motif(και για την περίπτωσή μου δε θα είχε νόημα να τα σκάσω) υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε vst?

Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος ψάχνω πρόγραμμα(αν υπάρχει) με ωραίους φυσικούς ήχους(δε με ενδιαφέρουν τόσο οι synth ήχοι) όπως πιανάκια,τσέλα,τρομπέτες,μπάσα&κρουστά με απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχουν άπειρα patterns& appregiators έτοιμα για edit...μιας και το ανέφερα το editing των ήχων δεν με ενδιαφέρει και τόσο μιας και έχω hardware samplers&το kp3, αλλά με 'καίει' το θέμα patterns....

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει να μην είναι καμιά συλλογή με 1000giga...πχ pianoteq,arturia brass ακούγονται τέλεια για τα αυτιά μου και είναι και μικρά σε μέγεθος...

Α!η λύση να ψάξω ξεχωριστά vst για κάθε ήχο δεν παίζει γιατί δεν έχω χρόνο και μετά αν σε ένα daw έχω ανοιχτά πάνω από 2 παράθυρα τα χάνω τη μπάλα!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ήμουν σ'αυτό το δίλημα πρίν καιρό και σκεφτόμουν πολύ σοβαρά το kontakt 4.Ολα σε ένα νοικοκυρεμένα,:D αλλά χτύπησα κάτι άλλο σε πλήκτρα(βλέπεις δε γίνεται)και το...ανέβαλα.Ακόμα με δελεάζει όμως... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ έχω βολευτεί το Hypersonic της Steinberg που είναι ουσιαστικά ένα multitimbral synth/sample player. Τα κάνει όλα πολύ καλά για τα αυτιά μου, πιάνα, Rhodes, μπάσα, βιολιά, κ.α.

 

 

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα VSTi σε αυτή τη λογική και η ίδια η Steinberg έχει βγάλει το Halionsonic που μάλλον αντικατέστησε το Hypersonic.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'στε καλά!πάντως έτσι που τα κοιτούσα έπεσε στο μάτι μου και το maschine της NI και μου φαίνεται ποιο τίμια πρόταση(απο την άποψη οτι έχεις και ένα κομμάτι hardware)...το θέμα είναι οτι δε βγάζω άκρη με το τι ήχους έχει το πρόγραμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το βλέπεις σαν χόμπυ τότε όλα τα vst που αναφέρθησαν είναι οκ. Ποτέ όμως ένα vst δεν αντικαθιστά ένα synth στην πραγματικότητα. Καρέβασε για αρχή κάποια trials και αν δεν υάρχουν κανά σπασμένο. Δες ποιό σου ταιριάζει μετά αγόρασε το ( TRY AND IF YOU LIKE IT BUY). Αν δε είσαι και σε ηλικία μαθητική-σπουδαστική υπάρχουν και οι εκδόσεις EDU που συνήθως  κοστίζουν τα μισά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kontakt, Sampletank όπως προείπαν, και Omnisphere θα σου πω εγώ αν και δεν έχει μόνο τέτοιους ήχους.

To Maschine είναι ένα drum-machine TI. Σαν το virus TI. VST hardware. Υπάρχει αλληλεπίδραση plugin k hardware για να μη σου επιβαρύνεται η μνήμη. Γι'αυτό που ζητάς το Maschine είναι κάτι άλλο εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πολυεργαλειο με καλους αρκετους ηχους το Hypersonic νομιζω ειναι ο,τι καλυτερο με μεγαλη,πολυ μεγαλη ποικιλια ηχων.

Αν θες πολυ καλους ηχους απο:Πιανο,τσελο,βιολι,τρομπετες,κτλ..θα σου προτεινα το

Orchestral της Edirol.

Εγω χρησιμοποιω το πιανο του αλλα και οι αλλοι ηχοι σε πειραζουν να συνθεσεις χωρις να τους πειραξεις εσυ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Maschine είναι ένα drum-machine TI. Σαν το virus TI. VST hardware. Υπάρχει αλληλεπίδραση plugin k hardware για να μη σου επιβαρύνεται η μνήμη. Γι'αυτό που ζητάς το Maschine είναι κάτι άλλο εντελώς.

 

Καμία σχέση μα καμία όμως. Το Maschine είναι συνδυασμός software και controller.

 

http://www.native-instruments.com/#/en/products/producer/maschine/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τον χρόνο σας...και συγγνώμη που δεν έγινα ποιο συγκεκριμένος...:  ;D

Το θέλω για να sample-άρω λούπες και να τις μαμώ τη μαμά τους μετά με hardware εξοπλισμό χωρίς ποντίκια και πληκτρολόγια...θα μου πείτε οτι μπορώ να πάρω υλικό απο cd's ή βινύλιο αλλά θέλω να βάζω τις "πινελιές" μου στο υλικό και γιαυτόν το λόγο θέλω άπειρα patterns...(βέβαια και εκεί θα έχω το ποντίκι κλίκι-κλίκι αλλά για λίγο)

Άρα το maschine αν έχει καλούς ήχους σε strings,brass (αν και χλωμό το κόβω λόγω μουσικού προσανατολισμού) με καλύπτει...

Το kontakt με φοβίζει απο την άποψη μπορεί να χαθώ στις λεπτομέρειες,το orchestral της Edirol δε μου άρεσε και πολύ(γούστα είναι αυτά),Omnisphere  αποκλείεται  λόγω μεγέθους και sampletank,hypersonic θα τα τσεκάρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου