Προς το περιεχόμενο

Setάρισμα ακουστικής...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Disclaimer: Αν συνεχίσετε να διαβάζετε αποδέχεστε το γεγονός ότι μπορεί να πετύχετε κανένα "διαμάντι", εφόσον δεν το κατέχω και πολύ το αντικείμενο των hardwarικών της κιθάρας, ιδιαίτερα δε της ακουστικής.

 

Λοιπόν... έχω, εδώ και 6-7 χρόνια μια Yamaha FG-401... (είχα πάει στο Νάκα, ωσάν αθώος νέος, και μου την πουλήσανε...). Το action είναι απαίσιο... (οι χορδές είναι πολύ ψηλά) ... το να πιάσεις μπαρέ στο πρώτο τάστο είναι το λιγότερο άθλος (από την άλλη βέβαια... το γεγονός ότι για 3-4 χρόνια αυτή ήταν η μόνη μου κιθάρα με βοήθησε έτσι ώστε τώρα να μπορώ να πιάσω "καθαρό" μπαρέ ακόμα και σε φτυάρι με χορδές). Τι κάνουμε τώρα;;; στην ηλεκτρική μπορείς να ρυθμίσεις το truss-rod, να ανεβοκατεβάσεις τη γέφυρα... να "φας" το nut... αλλά στην ακουστική, η οποία μάλλον δεν έχει καν truss-rod, τι κάνουμε;;;

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ feather... η αλήθεια είναι ότι δε μου περισσεύουν τον τελευταίο καιρό, οπότε θα προτιμούσα πρώτα να ξέρω τι θα μου κάνουν αν την πάω αλλού για setάρισμα, για να κρίνω αν είναι κάτι που μπορώ να το κάνω από μόνος μου. Αν δεν είναι, τότε να την πάω.

 

ΥΓ: Για την ηλεκτρική μου... μια βιδούλα για τη γέφυρα ήθελα που είχαν χαλάσει οι βόλτες, και όλοι μου λέγανε φέρ' την από 'δω να τη δούμε, μέχρι που με έστειλε ο άνθρωπος από τον Καγμάκη σε βιδάδικα στην Αθηνάς (η κιθάρα είναι Κορεάτικη) και βρήκα την υγειά μου με φραγκοδίφραγκα, ενώ ο άλλος ο μάγκας ούτε που ξέρω πόσα θα μού 'παιρνε... γι' αυτό είμαι επιφυλακτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Τι κάνουμε τώρα;;; στην ηλεκτρική μπορείς να ρυθμίσεις το truss-rod' date=' να ανεβοκατεβάσεις τη γέφυρα... να "φας" το nut... αλλά στην ακουστική, η οποία μάλλον δεν έχει καν truss-rod, τι κάνουμε;;;[/quote']

Οι λύσεις έχουν ώς εξής:

 

1.Να την αφήσεις όπως έχει και να την φέρεις στο επομενο πάρτυ του noiz για να τη φτιάξουμε δωρεάν... :lol:

2.Να ρυθμίσεις το truss-rod. Ποιός σούπε ότι δεν έχει?

3.Να κοιτάξεις στο nut και τον καβαλάρη γιατί αυτά είναι συνήθως universal και θέλουν finetuning.

 

Με τον σωστό τρόπο μπορείς να χαμηλώσεις το action εφ'όσον ξέρεις τι κάνεις, γιατί αλλοιώς μπορεί να πάς για καινούργια, (ανταλλακτικά) μετά την εγχείριση :D

 

4.¶λλη πιό δύσκολή περίπτωση κατά τα λεγόμενα του Peter από το Rockpile, είναι να ρυθμιστεί η γωνία neck / σώματος...

Αλλά αυτό άστο στον ειδικό καλύτερα! :lol:

 

Σε γενικές γραμμές αυτές οι κιθάρες "παίζουν" καλά.

Τώρα αν απογοητευτείς, έχε υπ'όψη σου ότι ένα γενικό "μάζεμα" κοστίζει €75 + χορδές.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για τη βοήθεια... θα το κοιτάξω αύριο το πρωί. το πέταξα τελικά το διαμάντι σχετικά με το truss-rod... αλλά δε βρήκα πουθενά τη "βίδα"... σίγουρα δεν είναι στο headstock (όπως στην ηλεκτρική μου...). θα το βρω το αναθεματισμένο... :) ... αν και δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει αυτό... μάλλον χρειάζεται "ξυλουργική εργασία" στον καβαλάρη και το nut... και δεν ψήνομαι να το κάνω μόνος μου... μάλλον θα τα σκάσω... :(

 

τέλος πάντων.... thanks και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι φτηνές ακουστικές δεν έχουν. Τέλος πάντων, αντί να κάθεσαι να χαλάς λεφτά στους εγχώριους μάστορες για τους οποίους καλύτερα να μη μιλήσω (με την εξαίρεση του Peter που δεν τον γνωρίζω) πήγαινε εδώ:

 

http://www.frets.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα απ'ολα τσέκαρε αν το μπράτσο σου έχει πολύ relief με τον εξής απλό τρόπο:

 

-BAΛΕ ΕΝΑ ΚΑΠΟΤΑΣΤΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΑΣΤΟ

-ΠΑΤΑ ΤΗΝ ΜΠΑΣΑ ΜΙ ΧΟΡΔΗ ΣΤΟ 14ο ΤΑΣΤΟ

-ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΧΟΡΔΗΣ ΑΥΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ 7ο η 8ο ΤΑΣΤΟ.

-ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΣΟ ΜΙΑ ΜΕDIUM ΠΕΝΑ 0,6-0,7mm (ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΟΣΟ ΜΙΑ THIN 0,5mm)

-AN ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΘΕΛΕΙ "ΣΦΙΞΙΜΟ" ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΘΕΛΕΙ "ΧΑΛΑΡΩΜΑ"

-ΤΟ TRUSS ROD (ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ :lol: )ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:

AN ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ rELIEF (ΔΗΛ.ΝΑ ΤΟ ΣΦΙΞΕΙΣ) ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΚΛΕΙΔΑΚΙ (ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΝΑ ΗΕΧ KEY ALLEN) ΣΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΣ CLOCKWISE δηλ.ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΙΠΑΝΕΙΣ ΜΕ WD40 ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ).

ΞΑΝΑΜΕΤΡΑ ΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΧΟΡΔΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 0,6-0,7 mm.

 

-ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ RELIEF (NA ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ) ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ COUNTERCLOCKWISE.

 

META ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΕΝΟ ΤΟ NUT ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ (ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ).:

 

-ΒΑΛΕ ΠΑΛΙ ΕΝΑ ΚΑΠΟΤΑΣΤΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΧΟΡΔΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΑΣΤΟ.

-ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΔΥΝΑΤΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΟΣΟ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟΧΑΡΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ.

 

-ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΘΥΝΕΙΣ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΩΝ ΑΥΛΑΚΙΩΝ ΤΟΥ NUT (ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΟΙ ΧΟΡΔΕΣ) ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ FILES ΟΠΟΤΕ ΑΣΤΗΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ.

 

ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ RELIEF AΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝUT ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΗΙGH ACTION ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΒΑΛΑΡΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΧΑΜΗΛΩΜΑ.ΣΤΙΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΚΑΒΑΛΑΡΗ ΟΠΩΣ ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΦΑΣ" ΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΒΑΛΑΡΗ.

 

ΤΟΝ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ "ΣΕΡΝΕΙΣ" ΑΠΟΛΥΤΑ fLAT ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΥΨΟΣ,ΤΣΕΚΑΡΟΝΤΑΣ ΔΙΑΔΟΧΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΤΟ ΥΨΟΣ.

 

ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ SET UP ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΓΛΥΤΩΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ,ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ "ΕΙΔΙΚΟΥΣ" ΞΕΡΟΛΕΣ!!

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

πρώτα απ'ολα τσέκαρε αν το μπράτσο σου έχει πολύ relief με τον εξής απλό τρόπο:

 

-BAΛΕ ΕΝΑ ΚΑΠΟΤΑΣΤΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΑΣΤΟ

-ΠΑΤΑ ΤΗΝ ΜΠΑΣΑ ΜΙ ΧΟΡΔΗ ΣΤΟ 14ο ΤΑΣΤΟ

-ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΧΟΡΔΗΣ ΑΥΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ 7ο η 8ο ΤΑΣΤΟ.

-ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΣΟ ΜΙΑ ΜΕDIUM ΠΕΝΑ 0,6-0,7mm (ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΟΣΟ ΜΙΑ THIN 0,5mm)

-AN ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΘΕΛΕΙ "ΣΦΙΞΙΜΟ" ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΘΕΛΕΙ "ΧΑΛΑΡΩΜΑ"

-ΤΟ TRUSS ROD (ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ :lol: )ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:

AN ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ rELIEF (ΔΗΛ.ΝΑ ΤΟ ΣΦΙΞΕΙΣ) ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΚΛΕΙΔΑΚΙ (ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΝΑ ΗΕΧ KEY ALLEN) ΣΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΣ CLOCKWISE δηλ.ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΙΠΑΝΕΙΣ ΜΕ WD40 ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ).

ΞΑΝΑΜΕΤΡΑ ΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΧΟΡΔΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 0,6-0,7 mm.

 

-ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ RELIEF (NA ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ) ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ COUNTERCLOCKWISE.

 

META ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΕΝΟ ΤΟ NUT ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ (ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ).:

 

-ΒΑΛΕ ΠΑΛΙ ΕΝΑ ΚΑΠΟΤΑΣΤΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΧΟΡΔΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΑΣΤΟ.

-ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΔΥΝΑΤΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΟΣΟ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟΧΑΡΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ.

 

-ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΘΥΝΕΙΣ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΩΝ ΑΥΛΑΚΙΩΝ ΤΟΥ NUT (ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΟΙ ΧΟΡΔΕΣ) ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ FILES ΟΠΟΤΕ ΑΣΤΗΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ.

 

ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ RELIEF AΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝUT ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΗΙGH ACTION ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΒΑΛΑΡΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΧΑΜΗΛΩΜΑ.ΣΤΙΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΚΑΒΑΛΑΡΗ ΟΠΩΣ ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΦΑΣ" ΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΒΑΛΑΡΗ.

 

ΤΟΝ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ "ΣΕΡΝΕΙΣ" ΑΠΟΛΥΤΑ fLAT ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΥΨΟΣ,ΤΣΕΚΑΡΟΝΤΑΣ ΔΙΑΔΟΧΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΤΟ ΥΨΟΣ.

 

ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ SET UP ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ  ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΓΛΥΤΩΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ,ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ "ΕΙΔΙΚΟΥΣ" ΞΕΡΟΛΕΣ!!

 

 

Κορυφαία επεξηγηματική και περιγραφική δεινότητα, εξαιρετικής ποιότητας πληροφορίες και οδηγίες από τον Superfunk! Σκέφτομαι να αρχίσω να πειραματίζμομαι στην παλιά μου ακουστική. Αυτό είναι όλο κι όλο το σέρβις-σέτινγκ μιας ακουστικής;;;;;

Ξεκινάμε δουλειά!

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου