Προς το περιεχόμενο

Σειρά εγγραφής οργάνων στην παραγωγή δίσκου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για μενα η ραχοκοκκαλια για studiako αποτελεσμα ειναι κιθαρα οδηγος  click track μαζι με drums (δεν ηχογραφουνται) για ανευρεση σωστου tempo...μετα εκκiνηση με ολοσωστα drums....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ νομίζω, έχεις στην αρχή το demo με όλα τα όργανα. Μετά πάνω σε αυτό πατάει ο drummer και γίνεται η ηχογράφηση για τα τύμπανα του δίσκου. Μετά οι κιθάρες και μετα το μπάσσο.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κάποιος τις βασικές αρχές εγγραφής των οργάνων σε μια rock μπάντα με υποθετικό σενάριο μιλάω πάντα. Δηλαδή την προταιρεότητα των οργάνων. Πχ πρώτα κιθάρες πλήκτρα μπάσο τύμπανα και τέλος φωνή. Μιλάω πάντα για την τελική εγγραφή και όχι για pro-production. Υπάρχει κάτι standar η είναι στην επιλογή του παραγωγού η σειρά?Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω. Ευχαριστώ.

 

Γεια χαρά.

Κατά τη γνώμη μου, το θεμέλιο της rock μουσικής είναι ο ρυθμός, και το κατεξοχήν όργανο του ρυθμού είναι φυσικά τα ντραμς, άρα ξεκινάμε από εκεί. Ο ντράμμερ όμως είναι άνθρωπος και για να αποδώσει καλύτερα, έχει ανάγκη να παίζει και με άλλους μουσικούς.

Άρα για μένα, το σωστό είναι να ξεκινάμε από εκεί με την συνοδεία απαραίτητα του μπάσου, μιας ρυθμικής κιθάρας και μιας φωνής. Τα συνοδευτικά αυτά όργανα είναι ιδανικό να συνοδεύουν τον ντράμμερ ζωντανά και να μην είναι προηχογραφημένα γιατί δεν θα υπάρχει το στοιχείο του γκρουβαρίσματος, ή θα είναι πιο δύσκολο να επιτευχθεί.

Αν κιόλας υπάρχουν ξεχωριστά booth και για τους υπόλοιπους, μπορούν άνετα να κρατηθούν και takes των άλλων μουσικών αν πρώτα βέβαια έχει γίνει καλή επιμέλεια στον ήχο τους.

Στη συνέχεια έπεται το μπάσο, οι κιθάρες ή τα πλήκτρα και στο τέλος τα φωνητικά που είναι και τα πιο σημαντικά άρα θα πρέπει οι τραγουδιστές/ριες να ακούν όλα τα συστατικά του κομματιού για να αποδώσουν όσο το δυνατόν καλύτερα συναισθηματικά.

 

Υσ. Το pro-production (pre-production) που λες είναι ένα θέμα ξεχασμένο στην Ελλάδα και είναι και ένας από τους λόγους που βγάζουμε τόσο σπάνια, δείγματα rock μουσικής που μπορούν να ανταγωνιστούν μπάντες του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα σωστά είναι... απλά με όσους drummer έχω παίξει γουστάρουν να χουν την κιθάρα οδηγό...μου φαίνεται πιο λογικό... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, δανείστηκα κάτι δισκάκια με αυτές τις σαρακιασμένες (Beyonce, Gaga, Perry) και ΞΕΧΑΣΑ όλα όσα νόμιζα για το θέμα της παραγωγής. Τα πράγματα έχουν αλλάξει  ΠΟΛΥ και προτείνω σε όποιον σκοπεύει να κυκλοφορήσει οτιδήποτε τώρα κοντά, να κάνει το κόπο να ακούσει καινούργια πράγματα πριν προχωρήσει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κατσε να μαθουν τα βασικα και μετα τους βαζεις στα...ΤΡΙΣΒΑΘΑ...

 

Beyonce,

 

Εισαι τρελλος δεν εχει γινει ποτε και ουτε προκειται να γινει τετοια παραγωγη στην Ελλαδα... ;D

 

Τιποτα αλλο?

 

Κανα The Dark Side of the Moon,κανα OK COMPUTER?? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα αλλο?

 

Εμ... πες ότι έχω δίκηο... θα νομίζουν ότι με κράζεις... Τη πάτησες και εσύ σαν τον άλλο που θεωρούσε δεδομένο ότι θα καταλάβουμε ότι δεν του αρέσει το "Αγ. Σοφιά"...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συνήθως τύμπανα, μπάσο είναι τα πρώτα που γράφονται ενώ ακολουθούν το κλικτρακ. Κάποιος οδηγός φωνής και μετά τα πάντα-όλα ανάλογα με το πόσο σίγουρος αισθάνεται ο κάθε μουσικός για το μέρος του.

Κανόνες δεν υπάρχουν αρκεί το πρώτο όργανο να μετράει και να δίνει σωστό ρυθμό (για αυτό και τα ντραμς) ή να πατάει σε μετρονόμο.

Περι pro prod κλπ... αλίμονο αν μπαίνοντας σε στούντιο (που πληρώνεις με την ώρα) δεν έχεις κάνει το κουμάντο σου για τη σειρά που θα γραφτούν τα πάντα (με παραγωγό ή μη).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, δανείστηκα κάτι δισκάκια με αυτές τις σαρακιασμένες (Beyonce, Gaga, Perry) και ΞΕΧΑΣΑ όλα όσα νόμιζα για το θέμα της παραγωγής. Τα πράγματα έχουν αλλάξει  ΠΟΛΥ και προτείνω σε όποιον σκοπεύει να κυκλοφορήσει οτιδήποτε τώρα κοντά, να κάνει το κόπο να ακούσει καινούργια πράγματα πριν προχωρήσει.

 

Εισαι τρελλος δεν εχει γινει ποτε και ουτε προκειται να γινει τετοια παραγωγη στην Ελλαδα... ;D

 

περαν της πλακας, αν και φανταζομαι πως ο τρολευ μιλαει σοβαρα και στο λαιβ της μπιγιονσε καταλαβαινεις ποσο δουλευουν στο επιπεδο της παραγωγης οι ''ποπ'' ξενοι.

εγω δεν εχω ακουσει καλυτερο ηχο σε λαιβ ΠΟΤΕ.

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τύμπανα, μπάσο είναι τα πρώτα που γράφονται ενώ ακολουθούν το κλικτρακ. Κάποιος οδηγός φωνής και μετά τα πάντα-όλα ανάλογα με το πόσο σίγουρος αισθάνεται ο κάθε μουσικός για το μέρος του.

Κανόνες δεν υπάρχουν αρκεί το πρώτο όργανο να μετράει και να δίνει σωστό ρυθμό (για αυτό και τα ντραμς) ή να πατάει σε μετρονόμο.

Περι pro prod κλπ... αλίμονο αν μπαίνοντας σε στούντιο (που πληρώνεις με την ώρα) δεν έχεις κάνει το κουμάντο σου για τη σειρά που θα γραφτούν τα πάντα (με παραγωγό ή μη).

 

απο οσα λεγονται εδω μεσα ο yameth εχει το ιδανικο τριπτυχο (μετρονομος- τυμπανα-μπασσο)....

να συμπληρωσω πως παρα πολυ καλοι ντραμερς  ειναι παντελως ανικανοι να ακολουθησουν το απλο τικ-τακ ενος μετρονομου....Σκετη Πικρα λεμε !!! χεχε

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου