Προς το περιεχόμενο

Τεχνολογία και ποιότητα μουσικής


ginargiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απόλυτα σεβαστή η τοποθέτηση σου. Εξάλλου αυτά που γράφω είναι για την πάρτη μου. Ούτε είμαι ούτε και θα γίνω επαγγελματίας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Xτες πετυχα μια σελίδα όπου είχε αναρτήσει ένας φωτογράφος μερικά από τα έργα του. Αυτός παίρνει αεροφωτογραφίες από τοπία και δείχνει την-υπό μια οπτική γωνία- ομορφιά των πόλεων, των λιμνών, κάποιων χωματερών κλπ.

 

Σκέφτηκα, χωρίς να υποβιβάζω το έργο του, οτι το χαρακτηριστικό που καθορίζει αυτά τα έργα ως καλλιτεχνικά, βρίσκεται κατά μεγάλο ποσοστό στη χρήση κάποιων μέσων τα οποία δεν είναι προσιτά στον καθένα. Μάλιστα, ισχυρίζομαι οτι τη στιγμή που θα βελτιωθεί αρκετά η ποιότητα στη λεπτομέρεια του google earth, θα μπορεί ο καθένας που έχει τη διάθεση να βρίσκει τέτοιες οπτικές γωνίες και να τις καταγράφει :).

 

Όταν γίνει αυτό, οι ίδιες καταγραφές δεν θα παρελαύνουν σε ακριβά περιοδικά, ούτε θα μας προκαλούν τόση εντύπωση, καθώς θα αποτελούν μέρη της καθημερινότητάς μας, και θα έχει μετακινηθεί το μέτρο αναφοράς προς τα πάνω. Φυσικά, πάντα θα υπάρχει "η ματιά" του καλλιτέχνη φωτογράφου και η οποία τελικά καθορίζει το ύψος της τέχνης μιας φωτογραφίας.

 

Ε, κάπως έτσι έχει γίνει ήδη με τη μουσική νομίζω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα, χωρίς να υποβιβάζω το έργο του, οτι το χαρακτηριστικό που καθορίζει αυτά τα έργα ως καλλιτεχνικά, βρίσκεται κατά μεγάλο ποσοστό στη χρήση κάποιων μέσων τα οποία δεν είναι προσιτά στον καθένα. Μάλιστα, ισχυρίζομαι οτι τη στιγμή που θα βελτιωθεί αρκετά η ποιότητα στη λεπτομέρεια του google earth, θα μπορεί ο καθένας που έχει τη διάθεση να βρίσκει τέτοιες οπτικές γωνίες και να τις καταγράφει :).

 

Σωστός, αλλά το Google Earth δείχνει τα πράγματα πάντα από πάνω από τη θέση κάποιου που βρισκεται στον κατακόρυφο άξονα : η αξιόλογη αεροφωτογράφηση είναι πάντοτε υπό γωνία και με διαφορετική αίσθηση προοπτικής. Από το Google Earth βλέπεις μόνο ταράτσες.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό διορθώνεται, θα μπορεί η κάμερα στο δορυφόρο να περιστρέφεται και κατά τον κατακόρυφο άξονα εάν επιλεχθεί συγκεκριμένη περιοχή.

 

Πάντως αυτό που λέει ο μπλου είναι πολύ εύστοχο μιας και τα μέσα δεν είναι αυτά που ορίζουν την καλλιτεχνική αξία ενός έργου, αλλά η άποψη που περνάει ο ίδιος ο καλλιτέχνης. Έτσι τελικά και με τα ελάχιστα μπορεί κάποιος να κάνει κάτι ιδιάιτερα αξιόλογο, ενώ άλλος με όλα τα μέσα του κόσμου πάλι να κάνει πατάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, αλλά το Google Earth δείχνει τα πράγματα πάντα από πάνω από τη θέση κάποιου που βρισκεται στον κατακόρυφο άξονα : η αξιόλογη αεροφωτογράφηση είναι πάντοτε υπό γωνία και με διαφορετική αίσθηση προοπτικής. Από το Google Earth βλέπεις μόνο ταράτσες.

 

:)

 

 

 

μα εννοώ οτι θα ξεπεραστεί και "αυτή η τεχνική λεπτομέρεια" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι με τη τεχνολογία, αλλά με το ότι δεν υπάρχει επάρκεια νέων ιδεών για τη μουσική. Οι περισσότεροι μουσικοί (ειδικά οι εκπαιδευμένοι) θεωρούν καλή τη μουσική τους προσπάθεια όταν το αποτέλεσμα μοιάζει με τη μουσική κάποιου άλλου.

 

 

 

Βασικά θα διαφωνήσω ταπεινά με τον προλαλλήσαντα γιατί, η μουσικοί που είναι όπως λέει εκπαιδευμένοι απλά είναι πιο άνετοι με το να καταγράψουν και να εκτελέσουν την όποια ιδέα τους έρθει.

 

Το όλο θέμα είναι στο πως λειτουργεί η φαντασία ενός μουσικού. Εχω δεί μουσικούς που έχουν ταπετσαρία με πτυχία, που είναι αριστοτέχνες όσων αφορά την τεχνική τους πάνω στο όργανο και δεν στερούνται φαντασίας όπως το ίδιο έχω δεί και σε μη εκπαιδευμένους ( μουσικούς ).

 

Εχω δεί όμως και εκπαιδευμένους να έχουν στείρα φαντασία και να περιορίζονται στην εκτέλεση και μόνο όπως σε παρόμοια φάση αυτοδίδαχτους.

 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, όπως έλεγε κάποτε ένας εκ των δασκάλων μου, η τεχνική δεν είναι αυτοσκοπός αλλά εργαλείο που μας βοηθάει να βγάλουμε το μέσα έξω μάς, αρκεί το "μέσα" να υπάρχει.

 

Οσων αφορά την εξέλιξη της τεχνολογίας μόνο θετικά έχω να λέω γιατί παλιότερα και μας στοίχιζε ο κούκος αϊδόνι για να συνθέσουμε ένα τραγούδι και να μπορούμε να έχουμε μια κάπως ρεαλιστική άποψη για το πως αυτό θα ακούγεται αλλά και πολύ χρόνο. Επίσης τώρα δίνεται η δυνατότητα στον νεοεισερχόμενο στο χώρο να μπορεί εύκολα και οικονομικά να έχει ένα πάρα πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα σε σχέση με τα περασμένα gadgets ( τετρακάναλα κτλ κτλ ).

 

Καλό το αναλογικό αλλά για να πετύχει κανείς να μήν υπάρχει φύσημα και όλα όσα αρνητικά κουβαλάει το αναλογικό έπρεπε να πάει σε στούντιο κορυφή με εξίσου "κορυφαία" τιμή.

 

Σαφώς και τότε ώς υπήρχαν οι λεγόμενοι "αναπηροι- κουλοί" που τα αποτελέσματα τους ήταν χάλια σαφώς υπάρχουν και τώρα. Αν δεν υπήραν αυτοί δεν θα ξεχώριζε το καλό. Σωστά;

 

Απλά τώρα ι πίττα έχει μεγαλώσει άρα και το αντίστοιχο κομάτι που απεθύνεται σε αυτούς είναι μεγαλύτερο, όπως μεγαλύτερο είναι και το κομάτι αυτών που βγάζουν υπέροχη μουσική ανάλογα με το γούστο πάντα του καθένα, αλλά και η ποιότητα των παραγωγών έχει βελτιωθεί δραματικά.

 

Αυτάααα από μένα και ζητώ συγνώμη για την μακροσκελή τοποθετησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό διορθώνεται, θα μπορεί η κάμερα στο δορυφόρο να περιστρέφεται και κατά τον κατακόρυφο άξονα εάν επιλεχθεί συγκεκριμένη περιοχή.

 

Πάντως αυτό που λέει ο μπλου είναι πολύ εύστοχο μιας και τα μέσα δεν είναι αυτά που ορίζουν την καλλιτεχνική αξία ενός έργου, αλλά η άποψη που περνάει ο ίδιος ο καλλιτέχνης. Έτσι τελικά και με τα ελάχιστα μπορεί κάποιος να κάνει κάτι ιδιάιτερα αξιόλογο, ενώ άλλος με όλα τα μέσα του κόσμου πάλι να κάνει πατάτες.

 

Ακριβώς τα ίδια λέμε  ;)

 

Το μάτι του φωτογράφου και η αποψή του δεν πρόκειται να ξεπεραστεί όπως και η φαντασία του μουσικού  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλέ καλέ μου φίλε, η αντιρησή μου είναι στο ότι οι εκπαιδευμένοι μουσικοί δεν βγάζουν καλή μουσική και προτότυπη αλλά κρίνουν ότι η μουσική τους είναι καλή όταν μοιάζει με άλλων.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλέ καλέ μου φίλε, η αντιρησή μου είναι στο ότι οι εκπαιδευμένοι μουσικοί δεν βγάζουν καλή μουσική και προτότυπη αλλά κρίνουν ότι η μουσική τους είναι καλή όταν μοιάζει με άλλων.  :)

 

Α, μάλιστα...

Θα μπορούσα να εμβαθύνω, θυμίζοντας ότι όλο το μουσικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι στηριγμένο στην ιδέα του μιμητισμού (για πάρα πολλά χρόνια), αλλά δεν θα το κάνω διότι εγώ υποστήριξα ότι η έλλειψη ιδεών μαστίζει και τους εκπαιδευμένους ΚΑΙ τους ανεκπαίδευτους.

 

Η διαφορά έγκειται στο ότι εγώ (που είμαι ανεκπαίδευτος) δεν μπορώ να ΠΡΟΣΠΟΙΗΘΩ ότι παίζω μουσική πιθηκίζοντας κάτι που έκανε ο Μπαχ, ενώ ο εκπαιδευμένος ΜΠΟΡΕΙ, κάτι που τον εμποδίζει να αντιληφθεί εγκαίρως το τυχόν δημιουργικό του αδιέξοδο.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου