Προς το περιεχόμενο

Θεματάκι με το Digitech Synth Wah! HELP! :)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την Νοιζοπαρέα!  :) Ελπίζω όλοι να περνάτε υπέροχα αυτό το καλοκαίρι. Ας αρχίσουμε με το θέμα μου τώρα!!  ;D Πρόσφατα προστέθηκε στο pedalboard μου ένα Digitech Synth Wah το οποίο είναι εκπληκτικό πετάλι για synth ήχους και σε εξαιρετική τιμή!! Όλα οκ με το πετάλι και μάλιστα είμαι πολύ ευχαριστημένος για τον ήχο που το θέλω αλλα υπάρχει μόνο ένα πρόβλημα το οποίο πρέπει να το λύσω as soon as possible αν θέλω να το βγάλω σε live....!  ;D Το πρόβλημα λοιπόν είναι το volume του, το οποίο με το που ανοίγεις το πετάλι είναι κατά πολύ υψηλότερο από τον γενικό ήχο, δηλαδή αν υπολογίσουμε ότι το general volume είναι στο 5/10 με το που ανοίγει το Synth wah πηγαίνει στο 8/10 και γίνεται πανικός δυστυχώς λόγο της μεγάλης διαφοράς! Οι κάτοχοι του πεταλιού έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο? Αν ναι πώς το λύσατε? Οι μη κάτοχοι του πεταλιού έχετε ακούσει κάτι? Πιο κάτω σας παραθέτω το set-up μου μήπως βοηθήσει.

 

Duesenberg V-Caster--> RMC picture Wah-->Jam DynnoSoR-->Proco Rat/Marshall Shredmaster-->Jam Multipedal(TD808, TD HG, The Chill, A/B switch, Boomster)--> EHX Small Stone 70's--> Digitech Synth Wah--> Boss Space Echo RE-20 (με expression pedal FV-300L)-->Boss RC-2--> Koch Studiotone

 

Ευχαριστώ!  :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια πολυ πολυ μπακαλικη λυση αλλα αρκετα πρακτικη, φθηνη και με κερδος και σε αλλους τομεις, (την ειχα εφαρμοσει για ενα φεγγαρι και εγω)ειναι να φτιαξεις μια ξεχωριστη λουπα και να βαλεις σε αυτην ενα εκουαλαιζερ το οποιο θα εχεις φλατ εντελως, αλλα με πιο χαμηλο το βολιουμ και οσα πεταλια σε ενδιαφερουν και κανουν το σημα σου πιο δυνατο.

 

εγω ειχα βαλει το εκουαλαιζερ της μπος, το τρεμολο της μπος, ενα κορους της ελεκτροχαρμονιξ και ενα χαντμειντ φιλτερ και ειχα παντα ανοιχτο το εκουαλαιζερ με πιο δυνατο βολιουμ και ανοιγα και οποιο πεταλι χρειαζομουν την δεδομενη στιγμη.

(βεβαια εγω ειχα ακριβως το αντιθετο προβλημα απο σενα)

 

ειναι αργα και ειμαι νυσταγμενος.αν δεν καταλαβες τι θελω να πω πες μου και θα το αναπτυξω αυριο περισσοτερο! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να φτιαξεις μια ξεχωριστη λουπα και να βαλεις σε αυτην ενα εκουαλαιζερ

 

λίγο μπελάς μου φαίνεται αλλά σίγουρα η ξεχωριστή λούπα είναι μια λύση. Δε χρειάζεται να βάλεις EQ. Αρκεί ένα απλό volume ή ένας compressorας...

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια πολυ πολυ μπακαλικη λυση αλλα αρκετα πρακτικη, φθηνη και με κερδος και σε αλλους τομεις, (την ειχα εφαρμοσει για ενα φεγγαρι και εγω)ειναι να φτιαξεις μια ξεχωριστη λουπα και να βαλεις σε αυτην ενα εκουαλαιζερ το οποιο θα εχεις φλατ εντελως, αλλα με πιο χαμηλο το βολιουμ και οσα πεταλια σε ενδιαφερουν και κανουν το σημα σου πιο δυνατο.

 

εγω ειχα βαλει το εκουαλαιζερ της μπος, το τρεμολο της μπος, ενα κορους της ελεκτροχαρμονιξ και ενα χαντμειντ φιλτερ και ειχα παντα ανοιχτο το εκουαλαιζερ με πιο δυνατο βολιουμ και ανοιγα και οποιο πεταλι χρειαζομουν την δεδομενη στιγμη.

(βεβαια εγω ειχα ακριβως το αντιθετο προβλημα απο σενα)

 

ειναι αργα και ειμαι νυσταγμενος.αν δεν καταλαβες τι θελω να πω πες μου και θα το αναπτυξω αυριο περισσοτερο! :)

 

Κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς! Καλή λύση μου φαίνεται αν και πιο πρακτικό για μένα είναι  αυτό που είπε ο φίλος WrTsXxx που χρειάζεσαι απλά ένα Volume ή Comp

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Άκη τι τα θες τώρα αυτά βραδιάτικα?Έχεις άλλες πεταλάρες εσύ,δεν έχεις ανάγκη...Άντε πέτα το! ;D

 

χαχαχαχαχαχαχα  :P

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο μπελάς μου φαίνεται αλλά σίγουρα η ξεχωριστή λούπα είναι μια λύση. Δε χρειάζεται να βάλεις EQ. Αρκεί ένα απλό volume ή ένας compressorας...

 

 

 

Άριστη η λύση σου φίλε μου, χρησιμοποιώ compressor τον Jam DynnoSoR αλλά τον έχω στην αρχή της αλυσίδας και δεν θα ήθελα να μπει σε looper οπότε προτιμώ ή την λύση με το volume που είπες ή κάτι άλλο που σκέφτηκα και ξέχασα να το γράψω, το να μπει κάτι σαν "Master Volume" με moda στο πετάλι και να βγαίνει ένα ποτενσιόμετρο ή ένα πλάγιο trimmer στην επιφάνεια του Synth Wah ώστε να ρυθμίζω το volume ακριβώς εκεί που το θέλω. Φυσικά αυτό δεν θα γίνει από μένα, θα γίνει από κάποιον που τα κατέχει αυτα, γιατί άμα το κάνω εγώ θα το κλαίω το πεταλάκι....  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ με τα Racks δεν καταλαβαίνω πως βολεύεστε! Πως τα κουβαλάτε??? (αν έχετε πολλά εννοώ!) Ασε που δεν μου αρέσουν καθόλου!  ;D Σορρυ!!!  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια θηκη rack παιρνεις και τελος...το βαρυ συνηθως ειναι ο τελικος ενισχυτης...αλλα μπορεις και χωρις αυτον...υπαρχουν βεβαια και ελαφριες λυσεις...παντως οταν διαπιστωσα ποσο μου αρεσαν και μενα τα πεταλακια της digitech....( digidelay, synth wah, whammy , grunge, turboflange etc ) ειπα να παρω το gsp1101 που τα εχει ολα και σε καλυτερη ποιοτητα πιστεψε με....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου