Προς το περιεχόμενο

Μου καθυστερεί ο ήχος στο recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια εγκατέστησα διαφορα προγράμματα (π.χ. magix samplitude κ.λ.π.) για να κάνω την εξής απλή δουλειά... Να εισάγω ένα κομμάτι που έχω φτιάξει στο ένα κανάλι και να τραγουδήσω σε ενα δευτερο κανάλι. Δηλαδή σκεφτείτε κάτι σαν instrumental που θέλω να το κάνω τραγούδι.

 

Αλλά.....

 

Ενώ ακούω το τραγούδι κανονικά στα ακουστικα κατα την διάρκεια της εγγραφής και τραγουδάω κανονικότατα στο ρυθμό, οταν πατάω στοπ και βαζω να ακούσω τι έγγραψα, η φωνή μου αργει λίγο με αποτέλεσμα να χαλάει το τραγούδι. Στην αρχή νόμιζα οτι φταίει το πρόγραμμα αλλα δοκιμασα 3-4 προγράμματα και σε όλα γίνεται το ίδιο. Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι θέμα latency (που 99% αυτό είναι)

Κατέβασε τους asio4all drivers (free είναι)

 

Εγκατέστησέ τους και ηχογράφησε.

 

ΥΓ, θεωρώ δεδομένο πως χρησιμοποιείς την onboard κάρτα ήχου του λαπτοπ έτσι;

 

Διάβασε κ εδώ περι latency και διόρθωσης,

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166828.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να χαμηλώσεις το Buffer size γιατι μάλλον απο εκεί δημιουργειται το latency!

Ένα σχετικά αποδεκτό κατα τη γνώμη μου ειναι 6ms!

 

Αυτό είναι .. Χαμήλωσε το buffer . Είχα και εγώ το ίδιο πράγμα με το logic !!  Με το που το χαμήλωσα όλα έφτιαξαν .

 

Παίζοντας σου έρχεται η όρεξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είδα διαφορά όταν άκουγα το κομμάτι με ακουστικά όταν ηχογραφούσα, εννοώ το κομμάτι με τη μουσική. Αν δεν το ακούς με ακουστικά, μπορεί να σου ξεφεύγουν αρκετά κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν είναι θέμα latency (που 99% αυτό είναι)

Κατέβασε τους asio4all drivers (free είναι)

 

Εγκατέστησέ τους και ηχογράφησε.

 

ΥΓ, θεωρώ δεδομένο πως χρησιμοποιείς την onboard κάρτα ήχου του λαπτοπ έτσι;

 

Διάβασε κ εδώ περι latency και διόρθωσης,

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166828.0

 

Ακολούθησε τις παραπάνω οδηγίες εκτός και αν έχεις εξωτερική κάρτα οπότε εγκατέστησε τους δικούς της ASIO drivers.

 

 

 

Υ.Γ. Μη παίζεις με πολλά προγράμματα. Χάνεις το χρόνο σου. Μάθε ένα καλά. Στη δική σου περίπτωση κάτι πολύ απλό όπως το Audacity, αλλά αν θες να κάνεις περισσότερα καναλια ηχογράφησης δοκίμασε το Kristal. Είναι δωρεάν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου