Προς το περιεχόμενο

P.A. Sustem, τα φώτα σας στην αρχάρια παρακαλώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συχνά συστήνονται active ηχεία και passive κονσόλα για μικρά σχήματα,

δηλαδή ηχεία με εσωτερικό ενισχυτή και η κονσόλα απλώς για τις γραμμές και τα εφφέ.

 

Έτσι μοιράζεται το φορτίο αυτόνομα στα ηχεία και δεν επιβαρύνεται η κονσόλα. Μπορεί επίσης να υπάρξει τροφοδοσία από ξεχωριστές πρίζες, όταν χρησιμοποιούνται active ηχεία, και να μην υπάρχουν προβλήματα στο ρεύμα από υπερβολική ζήτηση ειδικά στα μεγάλα Watt, π.χ. να λιώσουν ενώσεις στο πολύμπριζο, να πέφτει η ασφάλεια κτλ

Γενικά αυτού του είδους το σύστημα προσφέρει περισσότερη μακροζωία. Πιο πιθανό είναι να υπάρξει πρόβλημα σε ενισχυτή κονσόλας που παίζει συνεχώς στο τέρμα παρά σε ενισχυτή ηχείου που παίζει συνέχεια overdrive. Αυτό με το αν χαλάσει ο ενισχυτής θέλει αντικατάσταση το ηχείο πρώτη φορά το ακούω...

 

Επειδή περιπλέκονται πολλά σε σχέση με Watt, Amperres, db, ευαισθησία, Ωμικές αντιστάσεις, σχέσεις και ισορροπίες που είναι αρκετά πολύπλοκα να αναλυθούν νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον επίσημο τοπικό αντιπρόσωπο για αγορά pa, να γίνει μια λίστα στο εύρος χρημάτων που έχετε θέσει και αν σας πέφτουν ακριβά από εδώ να παραγγείλετε από Μπάρμπα-Θωμά.

 

Επίσης καλό θα είναι να μάθετε κάποια βασικά πράγματα στην ηχοληψία με έναν ηχολήπτη για αρχή όπως αναφέρθηκε παραπάνω πριν προχωρήσετε μόνοι σας, δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς αλλά νομίζω ότι γίνεστε κάπως υπερβολικοί.Γνωρίζω άτομα που παίζουν μουσική σε γάμους εκδηλώσεις κτλ,αλλά κάνενας τους δεν πήρε ηχολήπτη ποτέ.Δεν θέλει και τρελές γνώσεις για να στήσεις 5 όργανα και να ακούγονται αξιοπρεπή.Φυσικά σιγά σιγά με την εμπειριά κάνεις κάτι παραπάνω.Βάζεις και το καταλληλο eq σε κάθε κανάλι στήνεις και γενικο eq/fx για την τελική μιξη.Αλλά και πάλι νομίζω ότι χωρίς γνώσεις μπορείς να ξεκινήσεις κάτι τόσο απλό.Δεν είναι 30 κανάλια δεν έχεις να βάλεις mics σε drums να φτιάξεις ήχο για μπάσο-drums.Είναι απλά νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν εκανα εγω αυτη τη δουλειά πάντως, θα έπαιρνα κάτι σαν κι αυτό:

 

EPA300_P0787_Front_web.png

 

Δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμο ακόμα το συγκεκριμένο (κατω απο 500 ευρώ) αλλά μάλλον προς τα εκεί θα πρέπει να κινηθείς σε άλλη εταιρεία που διαθέτει. Ανοίγεις τη βαλίτσα και έχεις τα ηχεία και την κονσολίτσα σου. Συνδέεις το μικρόφωνο και το arranger κι έφυγες. Κάποια έχουν και ρυθμιζόμενες βάσεις για τα ηχεία.

Τέτοια λύση έχει η Fender πχ και ίσως και η Peavey.

 

150_open.jpg

 

http://www.fender.com/features/passport/

 

Το καλό είναι ότι μεταφέρονται και στήνονται εύκολα. Ισως βρεις φτηνότερο πακέτο (που δεν γίνεται βαλίτσα) αν δεν διαθέτεις τέτοιο ποσο, αφού όλα από την τσέπη μας ξεκινάνε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλά ηχητικά αποδίδεις καλύτερα και πιο ξεκούραστα.

Γνώμη μου να μη λυπηθείς κάποια χρήματα παραπάνω.

Καλό είναι να πάρεις αυτή για αρχή http://www.thomann.de/gr/dynacord_powermate_600-2.htm

με δύο τέτοια που αργότερα μπορείς να τα κάνεις τέσσερα

http://www.thomann.de/gr/evsx_300_bundle.htm

Αν δεν έχεις τη δυνατότητα,νοίκιασε αλλιώς  :'( :'( :'(

(κι ανα πάσα στιγμή αυτά που σου πρότεινα έχουν μεταπωλητική αξία)

δοκιμασμένη πρόταση με επιτυχία...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς αλλά νομίζω ότι γίνεστε κάπως υπερβολικοί.Γνωρίζω άτομα που παίζουν μουσική σε γάμους εκδηλώσεις κτλ,αλλά κάνενας τους δεν πήρε ηχολήπτη ποτέ.Δεν θέλει και τρελές γνώσεις για να στήσεις 5 όργανα και να ακούγονται αξιοπρεπή.Φυσικά σιγά σιγά με την εμπειριά κάνεις κάτι παραπάνω.Βάζεις και το καταλληλο eq σε κάθε κανάλι στήνεις και γενικο eq/fx για την τελική μιξη.Αλλά και πάλι νομίζω ότι χωρίς γνώσεις μπορείς να ξεκινήσεις κάτι τόσο απλό.Δεν είναι 30 κανάλια δεν έχεις να βάλεις mics σε drums να φτιάξεις ήχο για μπάσο-drums.Είναι απλά νομίζω.

 

Δεν αναφέρθηκα σε μόνιμο ηχολήπτη. Αλλά ίσως και να έχεις δίκιο. Όταν όμως δεν γνωρίζεις από μηχανήματα και πας στην πρώτη δουλεια και σου λένε δυνάμωσε για να κάνουμε γλέντι και αρχίζουν όλα να παραμορφώνουν και να σφυράνε τα μικρόφωνα τότε δεν θα σε ξαναφωνάξουν γιατί και εκείνοι δεν γνωρίζουν (και δεν τους ενδιαφέρει) το αν ξέρεις ή αν "φτάνουν" τα μηχανήματα για τον χώρο τους.

Ίσως είναι υπερβολικά αυτά που λέω αλλά προέρχονται από εμπειρία 16 ετών στον χώρο του "PA" και σκέφτομαι πως θα προστατέψω κάποιον που δεν ξέρει από αυτά. Ίσως να δίνω μεγαλύτερη σημασία στην προετοιμασία από όσο πρέπει.

Σίγουρα βάζεις 2 ηχεία και παίζουν. Θα φανεί στις πρώτες δουλειές των παιδιών αν φτάνει αυτό ή όχι. Μακάρι να φτάνει.

 

PS. Yameth νομίζω ότι σε γάμους και βαπτίσεις χρειάζονται περισότερα watt σε σχέση με αυτά που δίνουν τα compact συστήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γίνε λίγο πιο περιγραφική αν θες σοβαρή συζήτηση.

 

πώς να γίνω πιο περιγραφική, αφού είμαι αρχάρια. το οτι δε γνωρίζω δε σημαίνει πως συζητώ μη σοβαρά.

αυτό που ξέρω είναι πως θέλω ένα σύστημα όχι πιο πάνω από 1500 ευρώ, προς το παρόν είμαστε φωνή-αρμόνιο και ψάχνουμε για μπουζούκι, τραγουδάμε και οι 2, σε μικρά μαγαζιά και συνεστιάσεις. αυτά είναι τα δεδομένα μου. ρώτα ότι άλλο θες να σου απαντήσω, γιατί δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται να σου πω. δεν ξέρω ούτε από ηχεία, ούτε τι είναι το arranger που ρώτησε ο stavros, ούτε τίποτα. tabula rasa. και αν νόμιζα πως θα με εκμεταλλευτείτε δε θα ρώταγα εδώ στο φόρουμ αλλά θα πήγαινα σε μαγαζιά. αν μπορείτε να μου προτείνετε προιόντα, αυτό είναι όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με την λογική σου, παίρνεις ένα αεροπλάνο, διαβάζεις το manual και πετάς!

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, είπες ότι δεν ξέρετε από αυτά, γιαυτό και η γενικόλογη απάντησή μου.

 

Από τη στιγμή που θα κάνετε κάλυψη σε γάμους και συνεστιάσεις θα πρέπει στην αρχή να πληρώνετε και κάποιον άνθρωπο να σας τα φτιάχνει μέχρι να μάθετε τι χρειάζεται να κάνετε μόνοι σας ανάλογα τον χώρο που παίζετε και τον κόσμο που θα έχετε.

 

Το setup σας είναι απλό και δεν θα πάρει πολύ χρόνο για να μάθετε να το στήνετε, αλλά θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος για να μάθετε να το χειρίζεστε.

 

Στηριχτείτε λοιπόν στην αρχή σε κάποιον ηχολήπτη και συζητήστε μαζί του τι θέλετε να κάνετε, κάντε αγορές στηριζόμενοι στις υποδείξεις του και για ορισμένο χρονικό διάστημα δώστε κάποια χρήματα παραπάνω ώστε να έρχεται και να σας ρυθμίζει το σύστημα ανάλογα το χώρο που παίζετε.

 

Θα αποζημιωθείτε για αυτά, μετά στο μέλλον.

 

 

οκέι, τώρα έγινες συγκεκριμένος. προτείνεις να μιλήσω με ηχολήπτη και όχι να νοικιάσω ή αγοράσω μόνη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πάρεις μια ιδέα

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_pmp_1680s.htm

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_messenger_pro_15_mk_ii_8_ohm.htm

 

+ δύο μικρόφωνα με το καλώδιό τους

 

+ ένα καλώδιο σύνδεσης πλήκτρων με κονσόλα

 

+ δύο stands για τα ηχεία

 

άνετα τα βολεύεις με τα 1500Ε που διαθέτεις (υποθέτοντας πως δεν ψάχνεις το τέλειο)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου