Προς το περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξεις


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Πιστεύω ότι ένα φτωχό παιδί δέν μπορεί να έχει λιγότερη πρόσβαση σε μουσική, βιβλία, ταινίες κλπ απ' ότι ένα πλούσιο,

 

εγω παλι πιστευω πως ενα φτωχο παιδι δεν πρεπει να εχει λιγοτερο δικαιωμα στο να απολαμβανει τους κοπους της δικης σου εργασιας.

 

με την ιδια λογικη, ενα φτωχο παιδι να κοιμηθει φαει δωρεαν σε ενα ταβερνακι, να παρει δωρεαν τα ρουχα του και να εχει και ενα καλο ακριβο αμαξι με δωρεαν βενζινη.

 

Kosh τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιστεύω ότι ένα φτωχό παιδί δέν μπορεί να έχει λιγότερη πρόσβαση σε μουσική, βιβλία, ταινίες κλπ απ' ότι ένα πλούσιο, άσχετα άν ένα μικρό ποσοστό θα εκμεταλλευτεί στο έπακρο αυτή την ευκαιρία για να γίνει και το ίδιο δημιουργικό.

Και άν σε άλλες χώρες υπάρχει το, άλλωθι έστω, των οργανωμένων δανειστικών βιβλιοθηκών με εντυπο και οπτικοακουστικό υλικό και των σχολείων με πολύπλευρη εκπαίδευση και ερεθίσματα, στην Ελλάδα δέν καλύπτεται ούτε στοιχειωδώς η ανάγκη για ισότητα σε θέματα όπως η παιδεία και πρόσβαση σε πολιτιστικά αγαθά.

Όταν αναφέρθηκα σε καταξιωμένους μουσικούς το έκανα γιατί αυτοί έχουν συνήθως το μικρόβιο απο μικρή ηλικία. Και όσοι ήταν φτωχοί, δέν μπορώ να τους φανταστώ να υπομένουν τις αρλούμπες κάποιου τοπικού π.χ. ραδιοφώνου όσο ήταν παιδιά, αντί να ζητήσουν απο τους φίλους τους να τους γράψουν μιά κασέτα με τη μουσική που θα αποτελούσε βασική επιρροή για τη μετέπειτα πορεία τους.

 

εδω παω πασσο,συμφωνω το 0,1% του πληθυσμου καθε χωρας (τοσοι ειναι οι μουσικοι/συνθετες σε καθε χωρα) να εχει δωρεαν προσβαση σε οτι μουσικη θελει,οι υπολοιποι να ΠΛΕΡΩΝΟΥΝ. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακριβώς και μόνο εκεί είναι το θέμα.

 

 

οχι, κανεις λαθος.

εδω δεν μιλαμε για μαπα δισκους που τους πουλανε για 20 ευρω.

μιλαμε για δισκους που μας αρεσουν και δεν δινουμε το 18αρι στην χειροτερη που κανουν καινουργιοι.

 

δεν βρισκεις διαφορα?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και στον καπιταλισμό όμως υπάρχει η λέξη αισχροκέρδεια και ελεγχόμενη τιμολόγηση που δεν απορρέει από τον νόμο της ελεύθερης αγοράς.

Κάνω λάθος ;

 

Σαφως και δεν κανεις λαθος,υπαρχει ομως και ο νομος της ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ και της ΖΗΤΗΣΗΣ που ειναι ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ (για αυτο και αλλωστε το 90% των cd που "πωλουνται" στην Ελλαδα ειναι ΔΩΡΕΑΝ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ένα φτωχό παιδί δέν μπορεί να έχει λιγότερη πρόσβαση σε μουσική, βιβλία, ταινίες κλπ απ' ότι ένα πλούσιο, άσχετα άν ένα μικρό ποσοστό θα εκμεταλλευτεί στο έπακρο αυτή την ευκαιρία για να γίνει και το ίδιο δημιουργικό.

 

Καταλαβαίνω και συμφωνώ. Στην εποχή μας όμως, έχουμε ένα περίεργο φαινόμενο το οποίο ανθρωπιστές σαν εσένα (δεν το λέω ειρωνικά) δεν το είχαν προβλέψει: τα φτωχά παιδιά, αντί να επιλέξουν να έρχονται σε επαφή με τη μουσική, προτιμούν να ξοδεύουν τα χρήματά τους σε καφέδες των επτά ευρώ και σε ελαφρά ναρκωτικά.

 

Όσο και αν πιστεύεις ότι η πειρατεία προστατευμένου υλικού έχει σχέση με τη φτώχεια, δεν υπάρχει καμία μελέτη που να συνδέει αυτά τα δύο πράγματα. Εγώ π.χ. που έχω περάσει και μερικά πολύ δύσκολα (οικονομικώς) χρόνια, πάντοτε ξόδευα ότι περίσσευε σε βιβλία και δίσκους, και το ίδιο κάνω και σήμερα που είμαι πιο άνετα ταμειακώς.

 

Απ' την άλλη, αυτή η ιστορία με την πειρατεία έχει κλείσει πλέον δεκαετία. Δε νομίζεις ότι αν υπήρχαν θετικές επιπτώσεις θα είχαν ήδη αρχίσει να φαίνονται; Όμως έχουμε μόνο αρνητικές επιπτώσεις: λιγότερες μπάντες, λιγότεροι δίσκοι, λιγότερη κίνηση γενικώς... εκτός από το Πλαίσιο που έχει ξεσκιστεί να πουλάει δίσκους για να βάζουν οι πειρατές αυτά που "κατεβάζουν".

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νορντικ εγω σε ξαναρωταω....!

 

 

 

 

Λοιπον...

Δεν ειπα ότι δεν μπορει να να θεωρηθει δουλειά...

Ειπα ότι εγω δεν το θεωρω δουλεια καθε αυτό...

Την μουσικη την θεωρω ψυχικη αναγκη, ωστε να επικοινωνησεις κυριως με τον ευατο σου, αλλα και να εκφραστεις μέσω αυτης...

Απλα ανεφερα οτι εγω, προσωπικα πιστευω οτι ο ανθρωπος χωρις τεχνες θα επιβιωσει...

Χωρις τεχνολογια δεν θα επιβιωσει...(μην ξεχνάμε ότι η τεχνολογια επηρεασε την μουσικη...)

και για αυτο ανεφερα...

δεν ειναι και πυρηνικος φυσικος ο μουσικος..(προσεχε αναφερομαι μονο για μουσικη..)

Εγω κανω δουλεια του κώλου, και ότι υστέρημα βάζω στην άκρη,πληρωνω για να αγοραζω εξοπλισμο, οργανα, ωδεία κτλ κτλ, ώστε να κανω αυτο που γουστάρω ....

 

Και το κάνω απλα για τον ευατο μου επειδη έχω αυτην την εσωτερικη αναγκη να εκφραστω...

Καλα κάνεις και εφόσον έχεις ρίξει δουλειά, για να βγάλεις ένα cd πληρωνοντας πολλά χρήματα, να ζητάς κάποιο αντίτιμο.Το θεωρω απόλυτα λογικό και συμφωνω μαζί σου...

Αλλα μην ξεχνας υπάρχουν και ανθρωποι που το χρήμα το έχουν απολυτα χεσμένο, και οτιδηποτε κάνουν δεν το μεταφραζουν αμέσως σε χρήμα...σκάνε χρηματα, απλα για να μοιραστούνε κάποια προσωπικη τους δημιουργια με κάποιους φιλους τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...

Δεν ειπα ότι δεν μπορει να να θεωρηθει δουλειά...

Ειπα ότι εγω δεν το θεωρω δουλεια καθε αυτό...

Την μουσικη την θεωρω ψυχικη αναγκη, ωστε να επικοινωνησεις κυριως με τον ευατο σου, αλλα και να εκφραστεις μέσω αυτης...

Απλα ανεφερα οτι εγω, προσωπικα πιστευω οτι ο ανθρωπος χωρις τεχνες θα επιβιωσει...

Χωρις τεχνολογια δεν θα επιβιωσει...(μην ξεχνάμε ότι η τεχνολογια επηρεασε την μουσικη...)

και για αυτο ανεφερα...

δεν ειναι και πυρηνικος φυσικος ο μουσικος..(προσεχε αναφερομαι μονο για μουσικη..)

Εγω κανω δουλεια του κώλου, και ότι υστέρημα βάζω στην άκρη,πληρωνω για να αγοραζω εξοπλισμο, οργανα, ωδεία κτλ κτλ, ώστε να κανω αυτο που γουστάρω ....

 

Και το κάνω απλα για τον ευατο μου επειδη έχω αυτην την εσωτερικη αναγκη να εκφραστω...

Καλα κάνεις και εφόσον έχεις ρίξει δουλειά, για να βγάλεις ένα cd πληρωνοντας πολλά χρήματα, να ζητάς κάποιο αντίτιμο.Το θεωρω απόλυτα λογικό και συμφωνω μαζί σου...

Αλλα μην ξεχνας υπάρχουν και ανθρωποι που το χρήμα το έχουν απολυτα χεσμένο, και οτιδηποτε κάνουν δεν το μεταφραζουν αμέσως σε χρήμα...σκάνε χρηματα, απλα για να μοιραστούνε κάποια προσωπικη τους δημιουργια με κάποιους φιλους τους...

 

 

συμφωνω σχεδον σε ολα.

μαλιστα κανω και μια μικρη αποκαλυψη-δεσμευση πως ενας δισκος που (αν ολα πανε καλα) θα κυκλοφορησει σε καποιους μηνες θα δινεται εντελως δωρεαν γιατι ολο αυτο το κανω για το κεφι μου αλλα και γιατι πιστευω πως η τεχνη καλο ειναι να κυκλοφορει ελευθερα.

 

ΟΜΩΣ αν παρολα αυτα καποιοι κανουν την επιλογη να ΠΟΥΛΑΝΕ την δουλεια τους με ποιο δικαιωμα εσυ την κλεβεις?και μαλιστα ακυρωνεις τον κοπο τους οταν λες''εγω το να γραφεις πεντε τραγουδια τον χρονο δεν το θεωρω δουλεια''?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το λες εσυ που εχεις...garage band & ολη τη μερα ακους μονο τον...εαυτο σου... ;D,ο κοσμακης τι θα κανει?? ;D

Υπάρχουν και οι 1.001 νύχτες στον ΑΝΤ1...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο ακριβως θα σταθω.

με ποια λογικη το να γραφεις στιχους/μουσικη δεν ειναι δουλεια?

ποιος το αποφασισε?

 

με την ιδια λογικη (λογικη?χα καλο!) καμια πρωτοβαθμια ''παραγωγη τεχνης'' δεν ειναι δουλεια.

να απεργησουν απο αυριο λοιπον ολοι οι τραγουδοποιοι/συνθετες/στιχουργοι, να παρουν μαζι τους ολους οσους γραφουν σεναρια σε τιβι και κινηματογραφο, να κανουν απεργια διαρκειας ολοι οι θεατρικοι συγγραφεις να δω τι θα μεινει στον τομεα της τεχνης γενικοτερα.

 

Δηλαδη για να καταλάβω...

Μόνο όσοι ασχολούνται μονο με τις τέχνες ,οι λεγομενοι επαγγελματιες του χωρου,αμα απεργησουν ή σταματήσουν να δημιουργούν, θα χαθεί η ανάγκη για δημιουργία???

δηλαδη τόσοι ερασιτέχνες που ζουνε απο αλλη δουλεια, θα πάψουν να παράγουν τέχνες??

δηλαδη μου λες ότι οι τεχνες θα χαθούνε αμα αποσυρθουνε οι επαγγελματιες???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι πιστευω πως ενα φτωχο παιδι δεν πρεπει να εχει λιγοτερο δικαιωμα στο να απολαμβανει τους κοπους της δικης σου εργασιας.

 

με την ιδια λογικη, ενα φτωχο παιδι να κοιμηθει φαει δωρεαν σε ενα ταβερνακι, να παρει δωρεαν τα ρουχα του και να εχει και ενα καλο ακριβο αμαξι με δωρεαν βενζινη.

 

Kosh τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται?

 

Έχασες στο επιχείρημά σου γιατί την προηγούμενη χρονιά έκανα μαθήματα σε δημόσιο σχολείο και σε πανεπιστήμιο  ;D ;D ;D

 

Σοβαρά τώρα, το φτωχό παιδί θα πρέπει να έχει απαραίτητα να φάει και να κοιμηθεί κάπου ακόμα και άν ο γονιός δέν είναι σε θέση να παρέχει αυτά τα αγαθά. Αυτοκίνητο τα παιδιά δέν επιτρέπεται να οδηγούν. Τώρα, άν ένα φτωχό παιδί μπορεί να πάει σε όποια ταβέρνα θέλει και να φάει, όχι δέν γίνεται, γιατί η ταβέρνα που κάνει το καλύτερο φαγητό θα επωμιστεί όλο το βάρος και θα αναγκαστεί θα κλείσει. Δέν ισχύει το ίδιο με τη διανομή ψηφιακού υλικού. Εκεί φαίνεται ότι ίσως μπορούμε να αρχίσουμε να βλέπουμε κάποια πράγματα με λίγο διαφορετικό μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου