Προς το περιεχόμενο

Strat classic player 60's ή Tele Baja


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορείτε οι κάτοχοι και αυτοί που τις έχουν παίξει να γραψετε μερικά πράγματα για τις συγκεκριμένες γιατί βρίσκομαι σε αυτό το δίλημα (αποκλειστικά).

Mε ενδιαφέρουν μόνο στα καθαρά τους για blues - classic rock - και λίγο country rock.

Προς το παρόν απ ότι έχω δει/ακούσει/διαβάσει (αλλά όχι παίξει) , ηχητικά με κερδίζει η Baja αλλά στο θέμα μπράτσο "μάλλον" η strat (radius)

 

baja.JPG.e1b5a6895dfbcfdd5a5f2f00a891ecc3.JPG

0141100372_xl1.thumb.jpg.a7e3c2cbc19c1ebb830e63522252388b.jpg

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακριβως τις εικονιζομενες  ;D

 

Κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν να τις δοκιμασεις πριν αποφασισεις (παρε ενα τηλ στον Κοσμα/Στολλα στο Μαρουσι). Παντως οποια απ τις 2 κι αν παρεις, θα κανει αυτο που θες. Απο κει και περα οπως ειπε και ο pertersp τιθεται και το θεμα ποια σε τραβαει περισσοτερο. Παντως νομιζω ισως ο μεγαλυτερος παραγοντας θα ειναι το μπρατσο. Εχουν αρκετα διαφορετικο ειναι η αληθεια. Προσωπικα το μπρατσο της τελε μου καθεται πιο φυσικα στο χερι, αν και σχετικα παχουλο.

 

PS. Μια και ειδα οτι θες κυριως καθαρα, απλα ξεκαθαρισε τι προτιμας: το twang της τελε ή το quack της στρατ. Ειναι αρκετα χαρακτηριστικοι ως ηχοι οποτε με μια αναζητηση στο youtube φανταζομαι θα παρεις μια ιδεα.

 

PS2. Μια και ανεφερες το radius, προσωπικα μου φαινεται λιγο περιεργο το 12 σε φεντερ. Για αυτο και απο αποψη αισθησης προτιμω το 9.5 της baja - δοκιμασε το αν μπορεις, δεν πρεπει να σε τρομαζει (εδω και το 7,25 το θεωρω μια χαρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε petersp....όχι, για μένα δεν ειναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο γιατί τα συγκεκριμένα στυλ μουσικής παίζονται και απ τις 2 και δεν κολλάω στα μοντέλα (μια χαρά ειναι και τα 2).

 

φίλε achieveit ότι έχει να κάνει με ήχο μ αρέσει της tele αλλά όπως είπες το θέμα ειναι το μπράτσο.

είχα strat με 7,25 και δεν μου πήγαινε.

Τώρα παίζω κυρίως με LP και Reverend sensei που έχουν μεγάλα radius αλλά ειναι και άλλο στυλ κιθάρες.

 

ME 9.5 δεν έχω παίξει γιαυτό πρέπει να την δοκιμάσω.

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απαντηση ειναι απλη,αν θες τρεμολο παρε τη στρατ,αν δεν θες παρε την τελε (αλλος λογος για να προτιμησεις στρατ απο τελε δεν υπαρχει.... ;D ;D)

 

Οτι radius & να εχει η κιθαρα απο τη στιγμη που εχει μεγαλα και ωραια ταστα θα το συνηθισεις δεν ειναι δα και το τελος του κοσμου....(η διαφορα δε μεταξυ 9,5 & 12 ειναι εντελως αστεια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου