Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gregory, αυτό είναι το thread με τις μετρήσεις/τεστ που γράφω παραπάνω:

 

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=813404&highlight=pod+hd+dsp+particle

 

 

Ο πίνακας είναι απόλυτα σωστός,και σίγουρα χρήσιμος, όχι μόνο για το POD αλλά και για άλλα μηχανήματα.

 

Γνωρίζω ότι σε γενικές γραμμές,τα πιο "λαίμαργα" εφφέ είναι, το Pitch -κυρίως το Arpeggiator, Acoustic sim όπου υπάρχει, Rotary, Tri & Quad Chorus, κάποια Filters, και τα περισσότερα "advanced" εφφέ

οπότε φροντίζω να κάνω την ανάλογη "οικονομία" και έτσι δεν αντιμετωπίζω θέμα με DSP overload. Αυτό το εφαρμόζω και στο Αxe-Fx, αλλά και στα plugins.

 

Τα presets που συνήθως φτιάχνω, εκτός απο amp/cab sim, αποτελούνται απο 6-7 blocks (εφφέ)  απ'τα οποία χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα,μόνο 2-3, πιο αραιά 4-5, και σπάνια 6-7. Για "ειδικούς" ήχους φτιάχνω συνήθως,αποκλειστικά presets, φροντίζοντας πάντα να χειρίζομαι με οικονομία την ισχύ του μηχανήματος.

 

Νομίζω ότι και πιό απαιτητικοί χρήστες απο εμένα, δεν θ'αντιμετωπίσουν -με λογική χρήση βέβαια- θέμα με DSP overload στο POD,

αν τώρα είναι τόσο απαιτητικοί και εξαντλούν συχνά την υπολογιστική ισχύ του POD, μάλλον θα πρέπει να πάνε σε Axe-Fx Ultra,κοστίζει μόνο 1600Ε επιπλέον ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Καλησπερα

 

Λιγο πριν αγορασω την hd300, θα ηθελα να κανω καποιες απλες ερωτησεις. Την εχει δοκιμασει κανεις κατευθειαν πανω σε PA παιρνοντας ηχο απο μονιτορ και αν ναι με τι αποτελεσματα? Φανταζομαι θα μπορω να εχω καποιο κουμπι για μπουσταρισμα στον ηχο σωστα? Επισης υπαρχουν αξιολογα ετοιμα samples για να κατεβασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά εγώ πήρα το hd-500 όντας διστακτικός, αλλά έχω μείνει κατάπληκτος από τις δυνατότητες του..δλδ, σε σχέση με το xt live που είχα κάποτε, αλλά και διάφορα πετάλια, δεν συγκρίνεται το μηχάνημα...και σε ποιότητα ήχου, αλλά και οι δυνατότητες routing που σου δίνει είναι φοβερές...

 

πήρα το 500 κυρίως λόγω του dual tone, το οποίο είναι ΦΟΒΕΡΟ, είναι ωραίο πράγμα να έχεις αριστερά dual recto και δεξιά engl fireball και για πρώτη φορά να ακούγονται σαν τα αληθινά..πολύ καλή προσωμοίωση..

 

μέχρι τώρα ήμουν αγόρασε-δοκίμασε-πούλα, αλλά αυτό θα το κρατήσω στάνταρ..well done Line6!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κι εγω πλεον κατοχος hd300. Θελει λιγο ψαξιμο για να δω τι ακριβως παιζει με την πεταλιερα. Ευελπιστω να μεινω ευχαριστημενος.

  Ξερει κανεις απο που μπορω να κατεβασω presets? Επισης, booster εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως αξίζει να φτιάξεις τα δικά σου preset, για τους λόγους που αναφέρει ο JaYmZ_HetFielD πιό πάνω. παρομοίως, έχω πάθει πλάκα με το μηχάνημα.

 

έχει boost compressor, αλλά είναι ωραίο και το tube drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Σαββατο ημουν στο ΓΙΩΡΓΟ και γραψαμε κανα 2 βιντεακια μικρα με το hd300 ετσι να δουμε τι κανει.Ενισχυτης koch,κιθαρα charvel με duncan......παιζω εγω οποτε δεν ειναι και το ασφαλεστερο δειγμα......συμπαθατε μας.Τα μοντελα προσομειωσης που χρησιμοποιηθηκαν θα γραφτουνε αυριο γιατι ξεχασα το σκονακι μου ;D

 

 

 

 

 

  Χρονια πολλα σε ολους και καλη χρονια,

 

Παιδια ειναι ευκολο να εχουμε τα συγκεκριμενα presets μεσω pod HD300 edit ή με οποιονδηποτε αλλο τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Χρονια πολλα σε ολους και καλη χρονια,

 

Παιδια ειναι ευκολο να εχουμε τα συγκεκριμενα presets μεσω pod HD300 edit ή με οποιονδηποτε αλλο τροπο?

Καλη χρονια σε ολους!!!!

Αν εννοεις τα patches που ακους στα κλιπακια , τοτε ναι , μπορω να στα στειλω κ να τα φορτωσεις με τον editor.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου