Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις ενα δικιο εδω..παντα θελουμε κατι παραπανω. Ετσι κι αλλιως ανεφερα οτι δεν ξερω ποιο pod ακομα, σε κανα 2μηνο θα γινει η αγορα κι εχω μεχρι τοτε χρονο να το ψαξω καλυτερα... Εγω ομως αλλο ρωτησα το οποιο δεν απαντηθηκε.. Θα εχει καλο αποτελεσμα αν καρφωσω την pod σε εναν VHT special 6 head ??? Εχει καλα καθαρα για να υποστηρηξει πεταλιερα πανω? ή οσο ανεβαινει η ενταση crunchαρει και ο ηχος ??? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εισαι σιγουρος οτι θα μεινει ? γιατι απο οτι εχω καταλαβει ολα αυτα ειναι αναλωσιμα μηχανηματα...

 

Άρη,

 

Δεν έχεις καταλάβει καλά. ΔΕΝ είναι αναλώσιμα.

 

Διάβασε σε παρακαλώ το παρακάτω, από αυτό το ίδιο thread, και πες μου αν διαφωνείς κάπου:

 

Τα modelers έχουν επιτύχει τα τελευταία χρόνια τέτοια επίπεδα στις δυνατότητές τους, που έχουν φτάσει κοντά στο να τα αντιμετωπίζουμε όπως άλλα (παραδοσιακά) μέρη ενός rig. Δηλαδή, έναν ενισχυτή, ή μια κιθάρα, μπορεί να τα καρατήσουμε για χρόνια και χρόνια. Οι βασικοί λόγοι για να προχωρήσει κάποιος σε αλλαγή, είναι νομίζω οι ίδιοι πλέον και για τα modelers:

 

1) Αλλαγή στυλ και γενικά μουσικού προσανατολισμού, όπου ένα καινούργιο κομμάτι gear μας καλύπτει περισσότερο ή μας είναι πιο εύκολο. Παράδειγμα, επιπλέον εφφέ, κλπ.

 

2) Αλλαγή στον τρόπο που δουλεύουμε, όπου ένα κομμάτι gear μας κάνει τη δουλειά πιο λειτουργική. Παράδειγμα, κάποιος το γυρίζει σε Protools και θέλει ένα πολύ βολικό interface, οπότε καλοβλέπει το 11R.

 

3) Αλλαγή που υπαγορεύεται από πρακτικούς λόγους. Παράδειγμα, βγήκε ένα νέο gear σε rack και επειδή έχουμε και άλλα τέτοια μας βολεύει για τα live, κλπ, να αλλάξουμε το floor based που έχουμε μ'αυτό.

 

4) Αλλαγή που υπαγορεύεται από συγκεκριμένους περιορισμούς στο gear που χρησιμοποιούμε τώρα. Παράδειγμα, επιπλέον επιλογές routing ή συνεργασίας με άλλο gear, που θα θέλαμε να έχουμε αλλά κάναμε παραχωρήσεις.

 

Εξυπακούεται βεβαίως πως, οποιοσδήποτε αντικαταστάτης πρέπει στα βασικά να είναι τουλάχιστον τόσο καλός όσο ο προηγούμενος... Και φυσικά δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε το χρόνο που θα απαιτηθεί για να αξιοποιήσουμε πλήρως ένα νέο gear.

 

"Αντικειμενικά" μπορεί κάποιος να πάει στο "απολύτως καλύτερο", δηλαδή σ'αυτό που υπερέχει σε ποιότητα και αίσθηση ήχων, σε ποιότητα κατασκευής, σε δυνατότητες routing, σε υποστήριξη, κλπ. Όπως το έχει στο μυαλό του ο Άρης, δηλαδή "κατά γενική ομολογία" αυτό είναι επί του παρόντος το Axe-Fx. Σε πολλές περιπτώσεις το επιπλέον έξοδο δικαιολογείται.

 

Τέλος, υπάρχουν και κάποιοι που μπορεί να θέλουν (και να έχουν την οικονομική δυνατότητα) να πάρουν αρκετά διαφορετικά μηχανήματα και να τα χρησιμοποιούν όπου κρίνουν αναγκαίο. Οπότε έχουν την πολυτέλεια να αγοράζουν και να δοκιμάζουν ό,τι καινούργιο.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα εισαι γκασατος και με λεφτα ειναι οντως αναλωσιμα .. αμα ομως δεν υπαρχουν χρηματα ικανοποιεισαι με οτι εχεις για πολυ καιρο...(γνωριζω εναν που εχει ζουμ 10αετιας)  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη,

 

Δεν έχεις καταλάβει καλά. ΔΕΝ είναι αναλώσιμα.

 

Διάβασε σε παρακαλώ το παρακάτω, από αυτό το ίδιο thread, και πες μου αν διαφωνείς κάπου:

 

 

 

Δεν διαφωνω σε κατι απο αυτα που γραφεις... απο προσωπικη εμπιρεια ομως θα πω πως οταν κατι καινουριο βγαινει σε τετοια χρηματα που πανω κατω αντεχονται απο μια μετρια τσεπη και ειναι οντως καλυτερο απο τα μεχρι τωρα μηχανηματα με κανει να το θελω... Για παραδειγμα μεχρι τωρα ειχα  και εχω την ρπ500 η οποια με καλυπτε ας πουμε ως εναν βαθμο. Αν θυμασαι το ειχαμε συζητησει και σε προσωπικο επιπεδο. Με μια πρωτη και συντομη ματια παρατηρησα οτι η λαιν6 στην προκειμενη μου δινει αυτα που εχει η ρπ πολυ πιο ευκολα και σε καλυτερη ποιοτητα.Η ευκολια ειναι σημαντικο πραγμα.

 

τι να το κανεις ενα μηχανημα οταν πρεπει να το πεθανεις στο ψαξιμο για να βγαλεις κατι ? τουλαχιστον εγω που απεχθενομαι το ψαξιμο. Οταν δοκιμασα την λαιν6 , με το που κουμπωσα τπ καρφι της λες πολ επανω μου εδωσε κατευθειαν αυτο που η ρπ 1 χρονο τωρα μου το δινει ας πουμε με εξευτελιστικο ψαξιμο και στο ετσι κι ετσι. Αν θυμασαι μου ειχες πει εσυ ο ιδιος οτι η ρπ θελει ψαξιμο... δωσε της χρονο και θα σε ανταμ,ειψει. Ε αυτο ειναι που δεν μπορω... οχι οτι θελω καποιο μηχανημα να παιζει μονο του , ομως να σε βοηθαει και λιγο ρε αδερφε... εστω λιγο...

 

Οποτε αφου τα αυτια μου υπερεχει σε ποιοτητα και ευκολια , μου χρειαζεται. Αν καποια στιγμη εντοπισω οτι η λαιν 6 εχει μοιονεκτηματα τα οποια ενα καινουριο μηχανημα δεν εχει και βγει καποια στιγμη σε καλη τιμη , τουλαχιστον για το δικο μυαλο , θα προχωρησω στην αγορα αυτου.

 

Δεν ειμαι κανενας παμπλουτος που σκορπαει λεφτα , να σκεφτεις οτι δεν εχω καν εναν σοβαρο ενυσχητη αλλα εναν τραντζιστορατο πι-βι. Δεν μου χρειαζεται ομως για μεσα στο σπιτι καποιος καλυτερος και ετσι δεν προχωραω στην αγορα του.

 

Παραυτα ενα καλυτερο μοντελινκ μηχανημα για τα δικα μου δεδομενα απο την ρπ μου χρειαζεται και γι αυτο θα προχωρησω.

 

οσο για το αναλωσημα , το θεωρω ετΣι διοτι ανα τακτα χρονικα διαστηματα βγαινει κατι το οποιο σου λυνει τα χερια σε πολλα θεματα που μεχρι τοτε μπορει με καποιους τροπους να ειχες ομως με πολυ κοπο . Τ ωρα αν καποια στιγμη βγει στο μελλον κατι το οποιο θα μου σβησει την επιθυμια αγορας του επομενου δεν το ξερω... ειδωμεν.

 

ειδα οτι σε ενα αλλο θρεντ ανεβασες εναν προφαιλ ενυσχητη ο οποιος μπορει να αποκοδικοποιησει οποιον ενησχτη θελεις.

 

Ε αυτο αν ηταν σε κανονικα λεφτα δεν θα μπορουσες να το παραβλεψεις οσο και αν ο μεχρι τοτε εξοπλισμος σου σε καλυπτε... Φαντασου αν δεν σε καλυπτε και στο 100 τοις 100 .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ερώτηση: επειδή τα HD δεν έχουν ως γνωστό on/off αλλά απλά τα βάζεις στην πρίζα, αναρωτιέμαι αν μπορώ να το αφήνω πολλές ώρες ανοιχτό όπως έναν υπολογιστή, 10 ώρες πχ, χωρίς να παίζω αναγκαστικά συνέχεια. Μειώνεται η διάρκεια ζωής του, γίνεται επιρρεπές σε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Προς ενημέρωση των POD HD κατόχων:

 

 

FREE UPDATE FOR POD® HD MULTI-EFFECTS ADDS NEW HD AMP MODELS AND MORE

 

Six HD amp models and five tone parameters in free v1.3 update provide a wider tonal palette and added flexibility to all POD HD multi-effect processors

 

 

 

CALABASAS, Calif.—April 6, 2011—Line 6, Inc. (line6.com), the industry leader in digital modeling technology for musicians, announced today a free update for all POD® HD multi-effect processors. Firmware update v1.3 will include six new HD amp models and five new amp parameters for addition tones and flexibility.

 

 

 

“This free update is our way of thanking POD HD owners for making the POD HD family such a huge success,” remarked Michael Murphy, Category Manager for POD and Effects Products at Line 6. “The new sets of HD models and parameters deliver a deeper experience to the POD HD platform and more flexibility that we hope will inspire POD HD players.

 

” The six new HD amp models available in v1.3 are based on* channels from three classic American combos (the “Vibrato” channel of a Fender® Deluxe Reverb®, the “Vibrato” channel of a Fender® Twin Reverb® and the “Bright” channel of a Fender® Bassman®), two British half stacks (the “Normal” channel of a Park 75 and the “Normal” channel of a Marshall® JTM-45 MkII) and a high-gain Line 6 original.

 

 

 

The inclusion of alternate channels of amps already found in POD HD multi-effects ensures an experience that more closely relates to playing the actual modeled amp. The new parameters in v1.3 enable POD HD users to further customize and dial in any amount of tube amp feel and behavior. Sag, Hum, Bias, Bias Excursion and Master Volume can be adjusted within any HD amp model, including the 16 that come with POD HD multi-effects processors originally.

 

Firmware update v1.3 will be available to download from line6.com later this month. Learn more about the v1.3 update and POD HD multi-effect processors at line6.com/podhd.

 

Πηγή: http://line6.com/community/thread/60818

(από το forum της Line6)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση των POD HD κατόχων:

 

Six HD amp models and five tone parameters in free v1.3 update provide a wider tonal palette and added flexibility to all POD HD multi-effect processors.....

 

 

 

αντε τυχερουληδες παλι..  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αντε τυχερουληδες παλι..  8)

 

εμεις περιμεναμε κανεναν τριπλ ρεκτο , κανεναν ενγκλ σαβατζ , παουερμπολ... κτλ... τωρα τους φεντερ και τα παλιοκαθαρα τους τι να τα κανουμε... ? Τελος παντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο park 75 νομίζω πως είναι η καλύτερη βάση για high gain marshall στο HD (τα πιό γεμάτα μεσαία, τουλάχιστον στα αυτιά μου), και η προσθήκη του normal channel είναι πολύ καλή, θα καλύψει και μια πιό καθαρή περιοχή. Να δούμε και το high gain Line 6 original... Τα καθαρά, ειδικά το bright του bassman, είναι πολύ πολύ ευπρόσδεκτα. Τώρα για τις νέες παραμέτρους, θα μας τρελάνουν στην line6. Το master volume χρειαζόταν σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεις περιμεναμε κανεναν τριπλ ρεκτο , κανεναν ενγκλ σαβατζ , παουερμπολ... κτλ... τωρα τους φεντερ και τα παλιοκαθαρα τους τι να τα κανουμε... ? Τελος παντων...

 

 

βαλτε κανενα πεταλακι μπροστα βρε  ;D χα χα χα χα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου