Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισης αν πιστευεις οτι δε σου κανουν τα ρυθμικα του ρπ μπορεις να πεταξεις στη λουπα οτι θες....καποιο overdrive για να σφιξεις τους ηχους της η και ενα ξερο distortion και να τρεχεις μονο αυτο...εξαλλου για αυτο φημιζεται και το ρπ...ποσο καλα συνεργαζεται με αλλα αναλογικα η μη πεταλακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

επισης αν πιστευεις οτι δε σου κανουν τα ρυθμικα του ρπ μπορεις να πεταξεις στη λουπα οτι θες....καποιο overdrive για να σφιξεις τους ηχους της η και ενα ξερο distortion και να τρεχεις μονο αυτο...εξαλλου για αυτο φημιζεται και το ρπ...ποσο καλα συνεργαζεται με αλλα αναλογικα η μη πεταλακια...

 

 

στην λουπα του ενυσχητη ? η καποιο αλλο κολπο συνδεσης με την ρπ ?

 

οσον αφορα τα ρυθμικα και ειδικα τα πολυ heavy σε τεραστιο ποσοστο τα κανουν η κιθαρα και τα χερια...και οι σωστες χορδες βεβαιως βεβαιως...

 

 

εχω κιθαρες με ρυθμηκους μαγνητες και γενικα κιθαρες για ρυθμηκα ( bcrich -emg , jackson-invader ) τωρα απο χερια και ταλεντο ? τι να πω ? αταλαντος και κουλος , αλλα το παλευω !!!!  ;D ;D ;D

 

 

 

παντως μην νομιζετε οτι επιμενω να παρω εξοπλισμο... αν πραγματι δεν μου χρειαζεται ακομα καλυτερα για να μην χαλαω λεφτα... απλα την αισθηση που μου δινει σκετος ο ενυσχητης δεν μου δινει η ρπ και ελπιζω να βρω ενα μηχανημα καποια στιγμη που να μου δινει την αισθηση ( οχι ντε και καλο τον ηχο ) του ενυσχητη-καρφι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα δεν ειμαι υπερμαχος στις συχνες αλλαγες σε πεταλιερες...δε θελω να το αναλυσω...500 ευρω εξαλλου δεν ειναι λιγα...απο 700+ ξεκινανε οι high gain κεφαλες...αμαρτια δεν ειναι αμα παιζεις σοβαρα να μην εχεις μια?

 

ps...η rp1000 εχει λουπα για χρηση δικων σου stompboxes σε συνδιασμο με τους δικους της ηχους...σιγουρα και το ποντ εχει λογικα...οποτε ανοιγουν νεες δυνατοτητες επεκτασης των ηχων σου επιπλεον...διαβασε το μανουλ και think about it!!

 

επισης αν θες μετεφερε το θεμα στο τοπικ digitech καθως νομιζω υπηρχαν παιδια που το εχουν δοκιμασει αυτο που σου λεω να μας πουν γνωμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο 700+ ξεκινανε οι high gain κεφαλες...αμαρτια δεν ειναι αμα παιζεις σοβαρα να μην εχεις μια?

 

οπως επισης αμαρτια ειναι να σου φευγει η μεση στο κουβαλημα καθε φορα..  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγες μερες ημουν ετοιμος να παρω τον laney vh100r και ειδα μια esp horizon και δεν αντεξα... την πηρα... πηγε παλι πισω η αγορα ενυσχητη αλλα τελικα αξιζε και με το παραπανω... δεν πειραζει καλα να ειμαστε να αγορζουμε Gear... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τώρα ρε παιδιά τι ψάχνουμε ? να αποδείξουμε τα αυτονόητα ?

φυσικά και το axe έχει τον καλύτερο και πιο επαγγελματικό ήχο απ οτιδήποτε

εκεί έξω... δεν θέλει μυαλό αυτό... απλά έχει 3000+ ευρώ η φάση μαζί με θήκες,racks, ,midi controllers  κτλ ...

όποιος τα έχει και είναι πωρωμένος το παίρνει. απλά τα πράγματα.

εγώ παίζω 20 χρόνια και τα τελευταία  7 επαγγελματικά με “ονόματα”.

έχουν περάσει από τα χερια μου σωροι από ενισχυτές "τρανζιστορατοι" "λαμπατοι" ,πεταλάκια ,"πεταλιερες", τα πάντα.

έφτιαξα μια "πεταλιερα" από 17 πεταλάκια μιας και μου λέγανε όλοι γιατί παίζω με το line xt live. Πριν ειχα μια gnx , απαραδεκτη τελειως.

έδωσα πάνω από 2 χιλιάρικα. αποτέλεσμα ? τα πούλησα όλα. αποτυχία. ο ήχος ήταν 100 φορές χειρότερος από το line και το σύνολο ήταν 35 κιλά, Α-Κ-Υ-Ρ-Ο  για επαγγελματία. ευελιξία? μηδέν.

πριν από λίγο καιρό πήρα το hd500 , ΜΑΠΑ , πολύ χειρότερο από το xt live , χωρίς πλάκα, το πούλησα και αυτό.τα βρώμικα ήταν απλώς απαράδεκτα , μουντά και ψηφιακά...

τα μηχανήματα τα σύγκρινα με την ίδια κιθάρα prs 513 rosewood με ίδια preset που τα "έφτιαχνα" εγώ , τον ίδιο λαμπατο ενισχυτή  κτλ , μιλάμε για το ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ PRESET , ΜΑΠΑ.δεν μιλαμε για ηχο κοντα ο ενας με τον άλλο , ΑΛΛΟΣ ΗΧΟΣ.

το μονο που έχει παραπάνω είναι κάτι ψιλοπράγματα τελείως άχρηστα για τον επαγγελματία μουσικό και τις ουσιαστικές  απαιτήσεις μια σοβαρής μεγάλης σκηνής (100-140 κομμάτια medley,θεατρικά,χορευτικά)

 

τώρα θα πάω για το axe για να τελειώνω με τον ήχο. είναι πολλά τα 3000 αλλα για επαγγελματία είναι ουσιαστικά μονόδρομος στην ποιότητα. δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι άλλο ανάλογο σε χαμηλότερη τιμή...

Φιλικά

Μακης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω το axe με τους 4000 παραπανω συνδυασμους απο οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει στην αγορα ειναι πιο φιλικο στον επαγγελματια  ;

Σε αυτο ομως θα κατσεις να διαβασεις το manual για να βγαλεις τους ηχους γιατι θα το χρυσοπληρωσεις. Στην hd δεν μπορουσες, ειπες " δεν μαμιεται αφου δεν δουλευει οπως θελω με τα original presets γιατι να κατσω να σκαω "?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μάκη, το Axe Fx είναι κατά την άποψή μου( και μάλλον των περισσοτέρων ) αυτή τη στιγμή το καλύτερο modelling μηχάνημα που κυκλοφορεί,οπότε αν διαθέτεις τα χρήματα παρ'το.

 

Προκειμένου να σε βοηθήσω να συνειδητοποιήσεις εαν θέλεις - χρειάζεσαι το Axe πραγματικά ή είναι απλά GAS, θα κάνω το "συνήγορο του διαβόλου" και θα σε ρωτήσω κάποια πράγματα πάνω σε αυτά που πόσταρες πιο πρίν.Δεν είναι απαραίτητο να απαντήσεις σε μένα,απάντησε στον ευατό σου,κανοντας αυτές τις ερωτήσεις στον ευατό σου.

 

Λές:

 

 

φυσικά και το axe έχει τον καλύτερο και πιο επαγγελματικό ήχο απ οτιδήποτε

εκεί έξω...

 

Που το ξέρεις αφού δεν το έχεις?  Μόνο υποθέσεις και εικασίες μπορείς να κάνεις.

Τι σημαίνει "επαγγελματικός" ήχος?  Υπάρχει κακός,μέτριος,καλός,πολυ καλός ήχος,και αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό για τον καθένα.

 

 

... απλά έχει 3000+ ευρώ η φάση μαζί με θήκες,racks, ,midi controllers  κτλ ...

όποιος τα έχει και είναι πωρωμένος το παίρνει.

 

Απο 2-5000Ε,ανάλογα πόσο πορωμένος είσαι και τι θα πάρεις.

 

 

 

έχουν περάσει από τα χερια μου σωροι από ενισχυτές "τρανζιστορατοι" "λαμπατοι" ,πεταλάκια ,"πεταλιερες", τα πάντα.

 

Αφου δεν βρήκες ήχο με όλα αυτά,τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα βρείς με το Axe? τη στιγμή μάλιστα που αυτό που κάνει κυρίως είναι να προσομοιώνει ενισχυτές που μάλλον έχεις χρησιμοποιήσει.

 

 

έχουν περάσει από τα χερια μου σωροι από ενισχυτές "τρανζιστορατοι" "λαμπατοι" ,πεταλάκια ,"πεταλιερες", τα πάντα.

 

Μεγάλη κουβέντα.Τα πάντα?

 

 

 

έφτιαξα μια "πεταλιερα" από 17 πεταλάκια μιας και μου λέγανε όλοι γιατί παίζω με το line xt live. Πριν ειχα μια gnx , απαραδεκτη τελειως.

έδωσα πάνω από 2 χιλιάρικα. αποτέλεσμα ? τα πούλησα όλα. αποτυχία.

 

Μήπως κάτι δεν έκανες καλά? εκατομύρια κιθαρίστες βγάζουν πολύ καλό ήχο με πετάλια και καλό ενισχυτή.Ξανά: Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με το Αxe,θα βγάλεις κάτι καλύτερο?

 

 

... και το σύνολο ήταν 35 κιλά, Α-Κ-Υ-Ρ-Ο για επαγγελματία. ευελιξία? μηδέν.

 

+1000,και όχι μόνο

 

 

 

πριν από λίγο καιρό πήρα το hd500 , ΜΑΠΑ ,

 

Ξαναπάρτη και ξαναψάξτη ;D,μπορείς να βγάλεις πολύ καλούς ήχους, παρόμοιους με του Axe

 

 

, πολύ χειρότερο από το xt live ,

 

Περί ορέξεως.....

είχα όλα τα pod απο το pod1,που έφερε για πρώτη φορά ο ΖΟΖΕF,μέχρι το HD500,το οποίο θεωρώ ότι είναι το καλύτερο pod που έχει βγεί μέχρι στιγμής.

 

 

 

τα μηχανήματα τα σύγκρινα με την ίδια κιθάρα prs 513 rosewood με ίδια preset που τα "έφτιαχνα" εγώ , τον ίδιο λαμπατο ενισχυτή  κτλ , μιλάμε για το ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ PRESET , ΜΑΠΑ.δεν μιλαμε για ηχο κοντα ο ενας με τον άλλο , ΑΛΛΟΣ ΗΧΟΣ.

 

Τα presets  δεν ακούγονται το ίδιο με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις, σε διαφορετικά μηχανήματα

 

 

 

τα μηχανήματα τα σύγκρινα με την ίδια κιθάρα prs 513 rosewood με ίδια preset που τα "έφτιαχνα" εγώ , τον ίδιο λαμπατο ενισχυτή κτλ ,

 

Με ποιόν?

 

 

 

το μονο που έχει παραπάνω είναι κάτι ψιλοπράγματα τελείως άχρηστα για τον επαγγελματία μουσικό και τις ουσιαστικές  απαιτήσεις μια σοβαρής μεγάλης σκηνής (100-140 κομμάτια medley,θεατρικά,χορευτικά)

 

Με αυτή τη λογική, ειδικά το Axe ULTRA,έχει πολλά περισσότερα άχρηστα

 

 

τώρα θα πάω για το axe για να τελειώνω με τον ήχο.

 

Ξέρεις πόσες φορές το έχω πεί αυτό? Για ρώτα οποιονδήποτε κι εδώ και παραέξω και θα δείς τι θα σου πούνε σχετικά με αυτό. Ο ήχος είναι αναζήτηση "διαρκείας" για όσους ενδιαφέρονται

 

είναι πολλά τα 3000 αλλα για επαγγελματία είναι ουσιαστικά μονόδρομος στην ποιότητα. δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι άλλο ανάλογο σε χαμηλότερη τιμή...

 

Μόνο αν θέλεις να έχεις έναν λόγο επιπλέον για να στηρίξεις την απόφασή σου να πάρεις το Axe ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα ρε παιδιά τι ψάχνουμε ? να αποδείξουμε τα αυτονόητα ?

φυσικά και το axe έχει τον καλύτερο και πιο επαγγελματικό ήχο απ οτιδήποτε

εκεί έξω... δεν θέλει μυαλό αυτό... απλά έχει 3000+ ευρώ η φάση μαζί με θήκες,racks, ,midi controllers  κτλ ...

όποιος τα έχει και είναι πωρωμένος το παίρνει. απλά τα πράγματα.

εγώ παίζω 20 χρόνια και τα τελευταία  7 επαγγελματικά με “ονόματα”.

έχουν περάσει από τα χερια μου σωροι από ενισχυτές "τρανζιστορατοι" "λαμπατοι" ,πεταλάκια ,"πεταλιερες", τα πάντα.

έφτιαξα μια "πεταλιερα" από 17 πεταλάκια μιας και μου λέγανε όλοι γιατί παίζω με το line xt live. Πριν ειχα μια gnx , απαραδεκτη τελειως.

έδωσα πάνω από 2 χιλιάρικα. αποτέλεσμα ? τα πούλησα όλα. αποτυχία. ο ήχος ήταν 100 φορές χειρότερος από το line και το σύνολο ήταν 35 κιλά, Α-Κ-Υ-Ρ-Ο  για επαγγελματία. ευελιξία? μηδέν.

πριν από λίγο καιρό πήρα το hd500 , ΜΑΠΑ , πολύ χειρότερο από το xt live , χωρίς πλάκα, το πούλησα και αυτό.τα βρώμικα ήταν απλώς απαράδεκτα , μουντά και ψηφιακά...

τα μηχανήματα τα σύγκρινα με την ίδια κιθάρα prs 513 rosewood με ίδια preset που τα "έφτιαχνα" εγώ , τον ίδιο λαμπατο ενισχυτή  κτλ , μιλάμε για το ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ PRESET , ΜΑΠΑ.δεν μιλαμε για ηχο κοντα ο ενας με τον άλλο , ΑΛΛΟΣ ΗΧΟΣ.

το μονο που έχει παραπάνω είναι κάτι ψιλοπράγματα τελείως άχρηστα για τον επαγγελματία μουσικό και τις ουσιαστικές  απαιτήσεις μια σοβαρής μεγάλης σκηνής (100-140 κομμάτια medley,θεατρικά,χορευτικά)

 

τώρα θα πάω για το axe για να τελειώνω με τον ήχο. είναι πολλά τα 3000 αλλα για επαγγελματία είναι ουσιαστικά μονόδρομος στην ποιότητα. δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι άλλο ανάλογο σε χαμηλότερη τιμή...

Φιλικά

Μακης

 

 

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το HD σου φάνηκε χειρότερο από το ΧΤ (ούτε καν το X3!). Δύο υποθέσεις μπορώ να κάνω: ή κάτι πήγαινε τραγικά στραβά με το δικό σου, ή, το πιθανότερο, το αυτί σου είχε συνηθίσει τόσο πολύ στο XT στο δικό σου rig όπως το περιέγραψες που σου φάνηκε το HD "χάλια". Αλλιώς δεν δικαιολογείται.

 

Το Axe σαφέστατα είναι μια "σίγουρη" λύση για τον επαγγελματία ή το επαγγελματικό ή project studio και δεν κατάλαβα πως συμπέρανες ότι "προσπαθούμε να αποδείξουμε" κάτι σχετικά με αυτό. Κατά γενική ομολογία όμως, η σειρά HD, για την κατηγορία τιμής που απευθύνεται προς το παρόν, θέτει νέα δεδομένα στην αγορά. Και υπάρχει και η παράμετρος των DT ενισχυτών που πάει το πράγμα σε μια άλλη ενδιαφέρουσα λογική.

 

Ωστόσο θα μου επιτρέψεις, από τη στιγμή που χρησιμοποιείς λαμπάτο ενισχυτή, πιθανώς το Axe να είναι overkill. Αφού βγάζεις το ψωμί σου από αυτό, εγώ λέω να πάρεις ό,τι καλύτερο μπορείς βέβαια. Αλλά το Axe θα αποδώσει τα μέγιστα αν το συνδιάσεις με κάποια FRFR ή, εν πάσει περιπτώσει, χωρίς ενισχυτή λύση.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου