Προς το περιεχόμενο

Gear και οπαδιλίκι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαίνω τι λες. Υπάρχει όντως κόσμος που δεν τον ενοχλεί να τον επισκέπτονται/τηλεφωνούν/πιάνουν κουβέντα στο λεωφορείο/σταματάνε στο δρόμο κάθε τόσο διάφοροι Μάρτυρες του Ιεχωβά/Παλαιοημερολογίτες/Χάρε Κρίσνα/Σαϊεντολόγοι και λοιποί τέτοιοι, που θέλουν βρε αδελφέ να μοιραστούν την Αλήθεια μαζί μας.

 

Είναι 2 κοπέλες που με σταματάνε συχνά πυκνά στο δρόμο μάλλον μάρτυρες του Ιεχωβά, λέω να τους μιλήσω καμιά μέρα.

 

Και να με σταματήσουν λες να δω την αλήθεια;

 

Μου θυμίζει μια φάση, ήμουν σε μια παρέα και κάπως το θέμα έφτασε στους δωδεκαθεϊστές. Δεδομένου ότι δεν ξέρω και πολλά για τη σημερινή τους υπόσταση, αρχίσαμε το χαβαλέ του να βρούμε κάποιους να τους ρωτήσουμε περί του πως το βλέπουν το όλο θέμα. 'Ενα άτομο λοιπόν στην παρέα ταράχτηκε και άρχισε να μας αποτρέπει από έστω να το σκεπτόμαστε και μας σύστησε να αποφύγουμε να τους μιλήσουμε, διότι δεν θα ξέρουμε τα επιχειρήματά τους ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...συνηθως δεν γραφω σχολια, παρα μονο διαβαζω, και θα ηθελα να μοιραστω την αποψη μου...πολλοι νομιζουν οτι με το να αποκτησουν 10, 20 ,50 κιθαρες ή πανακριβους ενισχυτες, πεταλια κτλ και να υποστηριζουν οτι εχουν τον καλυτερο εξοπλισμο, θεωρουν αφ'ενος οτι μπορουν να πουλησουν μουρη στους υπολοιπους και αφ'ετερου οτι αυτοματως γινονται παιχταραδες λογω κατοχης των. Αντι λοιπον να βαλουν τον απ' αυτο τους κατω και να μαθουν να παιζουν καλα το οργανο τους (μουσικο) περιφερονται απο φορουμ σε φορουμ και απο αρθρο σε αρθρο υποστηριζοντας τις αγορες τους και δινουν "συμβουλες" σε καθε αρχαριο, νεοκοπο , πικραμενο η οπως αλλιως θελετε...ας πανε λοιπον οι κυριοι με τις 50 κιθαρες να πουλησουν μουρη στον Blackmore, τον Satriani, Petrucci κτλ. Αν περιμεναν ο Rory και ο Jimi να αγορασουν πανακριβο εξοπλισμο και μετα να γραψουν μουσικη δε θα τους ηξερε κανενας...αν περιμενε ο Hetfield να αγορασει original Gibson για να βγει να παιξει ζητω που καηκαμε...και στο φιναλε τι ειναι προτιμοτερο? ενας πιτσιρικας με μια φτηνη κιθαρα που παιζει παπαδες και γραφει ριφφαρες η καποιος ευπορος με συλλογη απο κιθαρες που τις εχει μονο για να φωτογραφιζεται?...τα παραπανω δεν ισχυουν για τους πραγματικα σοβαρους συμφορουμιτες που ολοι ξερουμε ποιοι ειναι...ευχαριστω...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα(γενικα) δε ξερουμε να παιζουμε κιθαρα και προσπαθουμε οτι κατι κανουμε με αυτα που εχουμε.

Ειμαστε οι πιο μσαλοδοξοι μουσικοι ασχετως επιπεδου γνωσεων.

Πιστευω αυτη ειν η απαντηση γιατι τοσος εγωισμος.

Και δε μενει αυτο στο gear αλλα...για φαντασου ποσες φορες εχεις ζηλεψει το λικ του γειτονα?. ;)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@gerrard: όχι, τίποτα τέτοιο, αναφέρομαι στην ματαιοδοξία που παραφυλάει για να τρυπώσει στις ψυχές μας αν ξεχαστούμε λιγάκι...

 

αν το πάθουμε αυτό, δυστηχώς παύουμε πλέον να είμαστε/παράγουμε μουσικοί/ή... :(

 

τα ποιό πολλά απο όσα γνωρίζω στη μουσική τα έμαθα απο καλύτερους μουσικούς που μου έκαναν εντύπωση και απλά... τους ρώτησα, '' ωραίο αυτό, πώς το κάνεις ? ''

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το πάθουμε αυτό, δυστηχώς παύουμε πλέον να είμαστε/παράγουμε μουσικοί/ή... :(

 

τα ποιό πολλά απο όσα γνωρίζω στη μουσική τα έμαθα απο καλύτερους μουσικούς που μου έκαναν εντύπωση και απλά... τους ρώτησα, '' ωραίο αυτό, πώς το κάνεις ? ''

but deep down? ;)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι νομιζουν οτι με το να αποκτησουν 10, 20 ,50 κιθαρες ή πανακριβους ενισχυτες, πεταλια κτλ και να υποστηριζουν οτι εχουν τον καλυτερο εξοπλισμο, θεωρουν αφ'ενος οτι μπορουν να πουλησουν μουρη στους υπολοιπους και αφ'ετερου οτι αυτοματως γινονται παιχταραδες λογω κατοχης των

Καλα εμενα αυτο μου φενεται απιστευτο..Δηλαδη οποτε παιζω καποιο ακριβο οργανο και απο κατω υπαρχουν γνωστες μουσικης και εξοπλισμου...και ΕΙΔΙΚΑ οταν υπαρχουν ατομα που εκτιμω αγχωνομαι διπλα!!!Γιατι πρεπει να δικαιολογησω και τον εαυτο μου σαν παικτη αλλα και το οργανο το οποιο παιζω...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομενος στον τιτλο,

να πω οτι σε καποιες χωρες δεν μιλαμε για "οπαδιλικι",αλλα για φανατισμο...

 

Που σημαινει και παροπιδες...

 

Που σημαινει ακομη και βια...

 

Για την κιθαρα,τη μπαλλα,το αμαξι,την πολιτικη,τις θρησκειες... ::)

 

Ποοοοορωση...! :P ;D

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η ποσότητα δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το οπαδιλίκι, επειδή όμως αναφέρθηκε και για να είμαστε ειλικρινείς, η σπατάλη στο gear καλώς ή κακώς αυξάνει και τις γνώσεις στον χώρο. Πιο πολύ θα σεβαστώ την άποψη κάποιου που έχει 30 κιθάρες, ο οποίος έχει την εμπειρία για να την εκφράζει, παρά κάποιου λιγότερο σπάταλου, ανεξάρτητα της ποιότητας του έργου τους που στην τελική μπορεί και να μην το ξέρω. Και δυστυχώς ή ευτυχώς, όλα προσθέτουν ένα λιθαράκι μικρό ή μεγαλύτερο, και η μελέτη (προφανώς) αλλά και το g.a.s.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ θα σεβαστώ την άποψη κάποιου που έχει 30 κιθάρες, ο οποίος έχει την εμπειρία για να την εκφράζει, παρά κάποιου λιγότερο σπάταλου

Εδώ είναι το θέμα:τον τύπο με τις 30 κιθάρες θα τον εμπιστευτώ σε θέματα αγοράς εξοπλισμού και τίποτα άλλο,γιατί

ανεξάρτητα της ποιότητας του έργου τους

για μένα αυτό έχει περισσότερη σημασία,όσον αφορά τη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι το θέμα:τον τύπο με τις 30 κιθάρες θα τον εμπιστευτώ σε θέματα αγοράς εξοπλισμού και τίποτα άλλο,γιατίγια μένα αυτό έχει περισσότερη σημασία,όσον αφορά τη μουσική.

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου