Προς το περιεχόμενο

Αγορά λαμπάτου Laney


ikaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λες 'άλλα ακούς' εννοείς λιγώτερα db με το ίδιο ηχείο;

 

Μάλλον πρέπει να ισχύει το τελευταίο που παρατηρείς τότε.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν λες 'άλλα ακούς' εννοείς λιγώτερα db με το ίδιο ηχείο;

 

Μάλλον πρέπει να ισχύει το τελευταίο που παρατηρείς τότε.

 

Περίπου. Σε εναν λαμπάτο ανεβάζοντας το volume ανεβαίνει και το gain και νομίζεις ότι ακούς περισσότερη ένταση και πιο γλυκό ήχο ενώ σε εναν τρανζίστορ ακούς το ενοχλητικό gain να κάνει νωρίς την εμφάνισή του.

Για αυτό το λόγο πολλοί νομίζουν ότι λαμπάτοι ίδιας έντασης με τρανζίστορ έχουν πολύ μεγαλύτερη ένταση αλλά στην ουσία εξαρτάτε απο το πώς ακούμε...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κόψε κάτι... :?

40 watt είναι πολλά!

 

ειναι οντως πολλα,αλλα πιστεψε με για το σπιτι που εχω και εδω θεσσαλονικη και στην κερκυρα γιε μενα δεν ειναι πολλα,αλλα ειναι τα ιδανικα! :wink:

εσενα δεν σου αρεσει να εχει λιγο headroom ο ενισχυτης σου; :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε παιδια, αλλα απο οτι εχω καταλαβει, το κυνηγι των χαμηλων ΒΑΤ νομιζω οτι ειναι λαθος (για μενα).

 

Παιζω μονο σε σπιτι, και απο οτι εχω δει, ο και καλα σωστος λαμπατος για σπιτι ειναι 0.5 βατ. 5Βατ για παραδειγμα ειναι ισοδυναμο με καποιον να παιζει δυνατα τρομπονι η` να ξελαρυγγιαζεται.

 

Οποτε? Για μενα, 30-50βατ που συνηθως συνοδευονται απο τα χαρακτηριστηκα που θελω και που εχουν πολυ καλη σχεση τιμης/αποδοσης, συν 300ευ για ενα χοτπλεητ.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε παιδια' date=' αλλα απο οτι εχω καταλαβει, το κυνηγι των χαμηλων ΒΑΤ νομιζω οτι ειναι λαθος (για μενα).

 

Παιζω μονο σε σπιτι, και απο οτι εχω δει, ο και καλα σωστος λαμπατος για σπιτι ειναι 0.5 βατ. 5Βατ για παραδειγμα ειναι ισοδυναμο με καποιον να παιζει δυνατα τρομπονι η` να ξελαρυγγιαζεται.

 

Οποτε? Για μενα, 30-50βατ που συνηθως συνοδευονται απο τα χαρακτηριστηκα που θελω και που εχουν πολυ καλη σχεση τιμης/αποδοσης, συν 300ευ για ενα χοτπλεητ.[/quote']

 

Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση αυτή για τα λίγα βατ...

 

Ναι, 5 βατ μέσα από ένα σχετικά υψηλής ευαισθησίας μεγάφωνο, καλό ηχείο, κλπ, είναι σαν να ακούς τρομπέτα, ίσως λίγο πιο δυνατά...

 

Έχεις καθίσει στο ίδιο δωμάτιο με κάποιον που κάνει εξάσκηση στην τρομπέτα; :lol: Μια χαρά είναι για εξάσκηση...

 

Για πρόβες όμως και αν έχεις να αντιμετωπίσεις έναν κάφρο ντράμμερ (no offense, αγαπώ τους κάφρους ντράμμερς) δεν επαρκούν.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχαινει να εχω τον laney vc15 και 2 φιλοι μου εχουν απο εναν lc15 χωρις reverb.

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι και οι δυο ενισχυτες ειναι παντα σε σχεση αποδοση τιμη οτι καλυτερο μπορεις να παρεις με αυτα τα λεφτα.

εχουν ομως καποιες διαφορες μεταξυ τους και ειναι καθαρα θεμα γουστου και πανω απ ολα χρησης,

ο vc-15 ειναι ταξη α/β και εχει εξαιρετικα καλο καθαρο καναλι, αν και πολυ συχνα προτιμω να παιζω στο βρωμικο με ελαχιστο gain για πιο δυνατα καθαρα.το ηχητικο αποτελεσμα ειναι λιγο πιο αγγλικο σε σχεση με εναν κλασικο fender ενισχυτη. εχει πολλα μπασα και καλυτερο headroom απο τον lc-15(μην φανταστεις και καμια τεραστια διαφορα, απλα ειναι ευδιακριτο.)

ο lc 15 ειναι ταξη α και το πλεονεκτημα του σε σχεση με τον vc-15 ειναι οτι ειναι κατα πολυ δυνατοτερος και ειναι σιγουρα καλυτερος γα χρηση σε studio με μπαντα.εχει λιγοτερο ογκο και ισως περισσοτερα πριμα αλλα κατα την γνωμη μου ειναι ισαξιος ποιοτικα με τον vc. κατι που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι ως ταξη α παραγοταν μεχρι πριν λιγο καιρο. αν κοιταξεις τωρα στο official site θα διαπιστωσεις οτι εδω και λιγο καιρο βγαινει ταξη α/β. αυτο ,λαμβανοντας υποψιν μου την εμπειρια μου απο τον vc, ενδεχομενως να σημαινει οτι το νεο μοντελο ισως εχει λιγοτερη ενταση απ οτι το τωρινο. παντως ειμαι σιγουρος οτι στην αγορα, ιδιαιτερα στην ελλαδα θα βρισκεις για καιρο ακομα τον ταξη α.

 

τελος, και οι δυο ενισχυτες δεν νομιζω να ειναι καταλληλοι για metal. αν ο φιλος σου θελει ενισχυτη για το σπιτι του, τοτε προτεινω ανεπιφυλακτα τον vc 15 (σε συνδυασμο με την tele μου δεν χορταινω να τον ακουω..), αλλα για studio σιγουρα καλυτερος ειναι ο lc.

ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα παραπανω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω εχω παθει ψιλοπλακα με τον Vc15....τον θελω να παιζω σπιτι ετσι για να γουσταρω λιγο funky και blues :(

 

τον πετυχες σε κανενα ελληνικο καταστημα? προσωπικα δεν τον εχω δει πουθενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον πετυχες σε κανενα ελληνικο καταστημα? προσωπικα δεν τον εχω δει πουθενα..

ΌΛΗ την σειρά VC δεν την φέρνει ο Νάκας.... Ηθελα τον VC30 212 και μου είπαν πως πρέπει να τον παραγγείλω, χωρίς την δυνατότητα να τον ακούσω, έχωντας δώσει προκαταβολή. Αν δεν τον πάρω... τους μένει η προκαταβολή. Και τιμή.... 990€ μετρητής... ¶ρε μονοπώλειο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω εχω παθει ψιλοπλακα με τον Vc15....τον θελω να παιζω σπιτι ετσι για να γουσταρω λιγο funky και blues :(

 

τον πετυχες σε κανενα ελληνικο καταστημα? προσωπικα δεν τον εχω δει πουθενα..

 

Όταν τον πήρα εγώ, ο αντιπρόσωπος (Νάκας) δεν τον έφερνε και ούτε είχε άμεσο σκοπό να το κάνει. Μόνο τον vc30...

 

 

Και συμφωνώ απόλυτα στο ότι δεν κάνει για metal. Χρειάζεται οπωσδήποτε πεταλάκι...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου