Προς το περιεχόμενο

Vintage V100


pasxos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μη σκιαζεσε ορε πατερ  :D σιγα σιγα ,μαζεψε τα φραγκα ,και γω καπως ετσι το εκανα.δεν ξερω τι ειδες απο bubblebees στο ebay (προσοχη στις αγορες απο εκει κυκλοφορουν πολλα λαμογια),αν ειδες τιποτα original(δυσκολο) σου ειπα ξεφευγουν και δεν αξιζη κιολλας να χωσεις τοοοσα φραγκα (αν ηταν gibson η κιθαρα εχει καλως).

για τα cts το μονο που μπορω να βοηθησω ειναι πως να διαλεξεις "calibrated short shaft."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ για έναν ανεξήγητο λόγο πίστευα ότι θα την έβγαζα από ebay με κανένα 40άρι το πολύ αλλά δεν το βλέπω...

Το κοκκάλινο nut θα μπει σίγουρα. Τα ποτενσιόμετρα (CTS 500K) βρίσκονται σε καλές τιμές από ebay αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιος τύπος είναι ο σωστός. Τα bumble bee δυστυχώς ξεφεύγουν και αν προκύψει τελικά η επιθυμία για αναβάθμιση θα ψαξω εναλλακτική λύση

 

@sottos Τα στοκ λένε 500Κ αλλά απ' ότι πήρε το μάτι μου σε ξένο φορουμ, μετρημενα βγαζουν λιγότερα. Για τους πυκνωτές θα το ψάξω περισσότερο. Για την καλωδίωση θα φανεί στην πορεία αν χρειαστεί.

 

Aν θέλεις να αναβαθμίσεις τα ηλεκτρικά και το nut μόνο, τότε τη βγάζεις με 40άρι άνετα. Μπορείς να πάρεις cts ή alpha pots (καλά και τα δυο), και θα πρέπει να είναι: τα 2 volume  τύπου "λογαριθμικό" ή B-type pot και τα 2 tone "γραμμικό" ή A-type/linear pot.

Τα στοκ δεν είναι 500Κ ακριβώς. Αν βάλεις νέα 500Κ pots ή (καλύτερα)1000Κ=1ΜΩ, τότε θα έχεις ακόμη περισσότερο attack και brightness όπως είπαμε.

Για πυκνωτές, δοκίμασε διάφορα υλικά αλλά μη δώσεις πολλά, είναι πολύ φθηνοί. Η  διαφορά γίνεται αισθητή κυρίως αν αλλάξεις τιμή χωρητικότητας (σε uF ή nFarad) σε σχέση με τα στοκ.

Για να γλυτώνετε χρήματα απ τα ηλεκτρικά της κιθάρας, ψάξτε και σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά parts καθώς έχουν πιο φθηνά tα καλώδια, τους διάφορους πυκνωτές, pots, αντιστάσεις, jacks/βύσματα κλπ. Επίσης, ο Αρμάος στην Αθήνα (armaosmusic.com) φέρνει διάφορα alpha parts σε καλές τιμές όπως επιλογέα, pots, knobs, jacks κλπ. Ψωνίζω συχνά από εκεί και μέχρι στιγμής μου βγαίνουν καλής ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην τα θελουμε ολα δικα μας,εχω την εντυπωση πως εαν βαλουμε πυκνωτες `η γενικος εξαρτηματα απο ενα μαγαζι με κοινα ηλεκ. δεν κανουμε και καμια ιδιαιτερη αναβαθμιση μιας και ολα αυτα δεν ειναι "low noise components" δεν κανουν `η ακομα καλυτερα δεν κατασκευαστικαν  για να χρησιμοποιηθουν σε οργανα ,με εξαιρεση καποια jacks/βυσματα ,ασε που εκει δεν καταλαβαινουν για που τα θελουμε ,και σου δινουν το οτι να ναι :P ,ψωνιστε απο κιθαριστικα και ενημερωμενα για το ειδος μαγαζια (οπως ο Αρμαος).

Δηλαδη αν ειναι ετσι να βγαλουμε απο το παλιο dvd διαφορα και να τα βαζουμε στις κιθαρες μας (ειναι και τζαμπα),αλλα ταπεινη μου γνωμη ειναι πως δεν ειναι ετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην τα θελουμε ολα δικα μας,εχω την εντυπωση πως εαν βαλουμε πυκνωτες `η γενικος εξαρτηματα απο ενα μαγαζι με κοινα ηλεκ. δεν κανουμε και καμια ιδιαιτερη αναβαθμιση μιας και ολα αυτα δεν ειναι "low noise components" δεν κανουν `η ακομα καλυτερα δεν κατασκευαστικαν  για να χρησιμοποιηθουν σε οργανα ,με εξαιρεση καποια jacks/βυσματα ,ασε που εκει δεν καταλαβαινουν για που τα θελουμε ,και σου δινουν το οτι να ναι :P ,ψωνιστε απο κιθαριστικα και ενημερωμενα για το ειδος μαγαζια (οπως ο Αρμαος).

Δηλαδη αν ειναι ετσι να βγαλουμε απο το παλιο dvd διαφορα και να τα βαζουμε στις κιθαρες μας (ειναι και τζαμπα),αλλα ταπεινη μου γνωμη ειναι πως δεν ειναι ετσι!

 

Βρε συ, δεν είπα να βάλεις ό,τι πυκνωτές να'ναι από τα ηλεκτρονικά της ανακύκλωσης.... Ούτε pots για κανένα walkman...

Αν είναι να πάρεις από μαγαζί με ηλεκτρονικά (π.χ. Φανός στην Αθήνα) θα πρέπει να τους πεις ακριβώς τι είδους πυκνωτή θέλεις (μίκας, film, pio κλπ), με συγκεκριμένη χωρητικότητα και τιμή τάσης.

  Πιστεύεις ότι οι πυκνωτές των ενισχυτών κιθάρας και hi-end έχουν ιδιαίτερες διαφορές απ της κιθάρας?

  Προσωπικά, όντας ηλεκτρολόγος ΕΜΠ με ειδίκευση ηλεκτρονικής , σου λέω ότι δεν έχουν διαφορές αν ξέρεις τι να αγοράσεις. Αν π.χ. πάρεις ηλεκτρολυτικό πυκνωτή για την κιθάρα σου, άσ' τα...

Υπάρχουν πολύ high end στοιχεία από σοβαρούς κατασκευαστές που είναι σχεδιασμένα για ηχητικές εφαρμογές και δεν τα βρίσκεις σε κιθαρομάγαζα. Είναι δε, πολύ καλύτερα απ τα γνωστά στοκ πυκνωτάκια και αντιστάσεις που βάζουν στις budget κιθάρες.

Επομένως, έχουμε τα μάτια και τα αυτιά μας ανοικτά, κάνουμε την έρευνα αγοράς μας, ψάχνουμε σε όποια καταστήματα μπορούμε και παίρνουμε τα καλύτερα στοιχεία που θέλουμε στις πιο νορμάλ τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολύ high end στοιχεία από σοβαρούς κατασκευαστές που είναι σχεδιασμένα για ηχητικές εφαρμογές και δεν τα βρίσκεις σε κιθαρομάγαζα. Είναι δε, πολύ καλύτερα απ τα γνωστά στοκ πυκνωτάκια και αντιστάσεις που βάζουν στις budget κιθάρες.

ναι ρε συ ,πρεπει να ξερεις τι παιρνεις και τι σου δινουν ,οπως εσυ που εισαι της δουλειας.

εγω ηθελα να κανω κατι μοντες σε ενα λαμπατο και ρωτησα το γαμπρο μου που ειναι και αυτος της δουλειας ,με εστειλε και σε ενα πολυ καλο μαγαζι εδω στην Θεσσαλονικη ,που υποτιθεται ειναι καλοι γνωστες και εχουν αυτα που ηθελα,οταν του τα εδειξα (του γαμπρου μου) μου ειπε να μην τα βαλω γιατι αυτα που ειχα ηταν καλυτερα,με πιασαν απο τοτε οι φοβιες για τα μαγαζια αυτα σε σχεση με τη δικη μας φαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασε και η δική μου Λεμονιά. Ενθουσιασμένος και ελάχιστα "προβληματισμένος".

 

Ας αρχίσουμε από την εμφάνιση.

Το relicing από μπροστά είναι σα να μην υπάρχει! Έχει μόνο το σημαδάκι κάτω από τους μαγνήτες και ελάχιστο εκεί που ακουμπάει ο πήχης. Ούτε "battle scars" ούτε πολλά τριψίματα εδώ κι εκεί σαν άλλες που βλέπω σε φωτογραφίες. Μάλλον γίνεται τυχαία και χαίρομαι ιδιαίτερα που ο relic-ιάρης βαριόταν όταν μαστόρευε τη δική μου!  ;D

Από πίσω είναι ξεβαμμένη κανονικά σαν όλες τις άλλες, τόσο στο σώμα όσο και στο μανίκι. Το σατινέ φινίρισμα ήρθε να ολοκληρώσει το κρεσέντο της χαράς καθώς ιδρώνω πάρα πολύ και επιτέλους βρήκα μανίκι που να μην κολλάει το χέρι μου! Είναι πολύ βολικό και παρ' όλο που δεν είναι τόσο στενό όσο της προηγούμενης κιθάρας μου, αισθάνομαι ότι θα προσαρμοστώ εύκολα.

 

Η ποιότητα κατασκευής και το φινίρισμα είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα, δεν εντόπισα την παραμικρή ατέλεια έως τώρα.

 

Από σετάρισμα είναι καλούτσικη, το action θέλει λίγο χαμήλωμα και ο τονισμός έχει πολύ μικρή απόκλιση. Σε 1 μήνα που θα στρώσουν τα ξύλα θα τη δώσω για σετάρισμα και κοκάλινο nut (Droneblack εκ Θεσσαλονίκης έχεις pm).

 

Πάμε και στον ήχο τώρα που με μπέρδεψε. Κατ' αρχήν μετά από μία ώρα παίξιμο ήθελα να ξηλώσω τον μαγνήτη στη γέφυρα στο neck και να τον βάλω σωστά. Καλός για τον Peter Green αλλά όχι για εμένα. Όποτε επιλέγω τη μεσαία θέση πρέπει να χαμηλώνω ένα εκ των 2 volume για να έρχεται στα ίδια επίπεδα με τις άλλες 2 θέσεις. Είναι νορμάλ αυτό? Επίσης τη βρήκα αρκετά πιο καθαρή σε σύγκριση με gibson. Παίζοντας όμως με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή (Marshall AVT50X) και το ύψος των μαγνητών, την έκανα λίγο πιο μουντή και πλέον απολαμβάνω το βρώμικο που ήθελα και πιο smooth καθαρό.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά που έκανα και σας ευχαριστώ που με βοηθήσατε να την επιλέξω.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασε και η δική μου Λεμονιά. Ενθουσιασμένος και ελάχιστα "προβληματισμένος".

 

Ας αρχίσουμε από την εμφάνιση.

Το relicing από μπροστά είναι σα να μην υπάρχει! Έχει μόνο το σημαδάκι κάτω από τους μαγνήτες και ελάχιστο εκεί που ακουμπάει ο πήχης. Ούτε "battle scars" ούτε πολλά τριψίματα εδώ κι εκεί σαν άλλες που βλέπω σε φωτογραφίες. Μάλλον γίνεται τυχαία και χαίρομαι ιδιαίτερα που ο relic-ιάρης βαριόταν όταν μαστόρευε τη δική μου!  ;D

Από πίσω είναι ξεβαμμένη κανονικά σαν όλες τις άλλες, τόσο στο σώμα όσο και στο μανίκι. Το σατινέ φινίρισμα ήρθε να ολοκληρώσει το κρεσέντο της χαράς καθώς ιδρώνω πάρα πολύ και επιτέλους βρήκα μανίκι που να μην κολλάει το χέρι μου! Είναι πολύ βολικό και παρ' όλο που δεν είναι τόσο στενό όσο της προηγούμενης κιθάρας μου, αισθάνομαι ότι θα προσαρμοστώ εύκολα.

 

Η ποιότητα κατασκευής είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα, δεν εντόπισα την παραμικρή ατέλεια έως τώρα.

 

Από σετάρισμα είναι καλούτσικη, το action θέλει λίγο χαμήλωμα και ο τονισμός έχει πολύ μικρή απόκλιση. Σε 1 μήνα που θα στρώσουν τα ξύλα θα τη δώσω για σετάρισμα και κοκάλινο nut (Droneblack εκ Θεσσαλονίκης έχεις pm).

 

Πάμε και στον ήχο τώρα που με μπέρδεψε. Κατ' αρχήν μετά από μία ώρα παίξιμο ήθελα να ξηλώσω τον μαγνήτη στη γέφυρα και να τον βάλω σωστά. Καλός για τον Peter Green αλλά όχι για εμένα. Όποτε επιλέγω τη μεσαία θέση πρέπει να χαμηλώνω ένα εκ των 2 volume για να έρχεται στα ίδια επίπεδα με τις άλλες 2 θέσεις. Είναι νορμάλ αυτό? Επίσης τη βρήκα αρκετά πιο καθαρή σε σύγκριση με gibson. Παίζοντας όμως με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή (Marshall AVT50X) και το ύψος των μαγνητών, την έκανα λίγο πιο μουντή και πλέον απολαμβάνω το βρώμικο που ήθελα και πιο smooth καθαρό.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά που έκανα και σας ευχαριστώ που με βοηθήσατε να την επιλέξω.

:)

 

Μεγειές! Καλόπαικτη!

 

Το extra set tuners είναι δώρο για εσένα, δεν το έχω ξανακούσει... Το ρέλικ είναι χειροποίητο και άρα έχει διαφορές σε κάθε παρτίδα. Δεν ήταν πάντως τίποτα heavy relic όπως κάτι fender custom shop που τους έχει φύγει το χρώμα εντελώς.

 

Σχετικά με τους μαγνήτες: για το φαινόμενο στη μεσαία θέση φταίει το wiring που έχει τους 2 μαγνήτες out of phase. Αν αλλάξειs pots, κάνε το κανονικό les paul wiring με in phase στη μεσαία θέση. Αν θέλεις λίγο πιο μουντή την κιθάρα, η αλλαγή σε 250ΚΩ pots είναι η καλύτερη, γιατί τα 500Κ θα είναι λίγο πιο πρίμα κι απ τα στοκ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές! Καλόπαικτη!

 

Το extra set tuners είναι δώρο για εσένα, δεν το έχω ξανακούσει... Το ρέλικ είναι χειροποίητο και άρα έχει διαφορές σε κάθε παρτίδα. Δεν ήταν πάντως τίποτα heavy relic όπως κάτι fender custom shop που τους έχει φύγει το χρώμα εντελώς.

 

Σχετικά με τους μαγνήτες: για το φαινόμενο στη μεσαία θέση φταίει το wiring που έχει τους 2 μαγνήτες out of phase. Αν αλλάξειs pots, κάνε το κανονικό les paul wiring με in phase στη μεσαία θέση. Αν θέλεις λίγο πιο μουντή την κιθάρα, η αλλαγή σε 250ΚΩ pots είναι η καλύτερη, γιατί τα 500Κ θα είναι λίγο πιο πρίμα κι απ τα στοκ.

Ευχαριστώ!

Έκανα edit το προηγούμενο post μου και έσβησα κατά λάθος την αναφορά στα tuners.

Είναι ίδια με αυτά που φοράει πάντως. Pickguard είχε η δική σου?

Για την ώρα την αφήνω έτσι και το μόνο που θα κάνω, αν δω ότι δεν με εξυπηρετεί σε τίποτα, θα είναι να βάλω το μαγνήτη σωστά. Είναι και συνδεμένος, και τοποθετημένος ανάποδα, σωστά? Ρωτάω γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι είναι μόνο τοποθετημένος ανάποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

Έκανα edit το προηγούμενο post μου και έσβησα κατά λάθος την αναφορά στα tuners.

Είναι ίδια με αυτά που φοράει πάντως. Pickguard είχε η δική σου?

Για την ώρα την αφήνω έτσι και το μόνο που θα κάνω, αν δω ότι δεν με εξυπηρετεί σε τίποτα, θα είναι να βάλω το μαγνήτη σωστά. Είναι και συνδεμένος, και τοποθετημένος ανάποδα, σωστά? Ρωτάω γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι είναι μόνο τοποθετημένος ανάποδα.

 

Pickguard δεν είχε η δική μου... Έχει η δική σου? Βγάλε και μια φωτό αν θέλεις.

 

Για το neck μαγνήτη: είναι ανάποδα τοποθετημένος κι ανάποδα συνδεδεμένος.

Η σύνδεση είναι εκείνη που καθορίζει το in phase. Πρέπει να εναλλάξεις μεταξύ τους τα 2 απ τα καλώδια του neck μαγνήτη(όχι το γυμνό της γείωσης). Αν βάλεις το (+)=hot στη γείωση (μαζί με το γυμνό καλώδιο που πάει στη βάση του μαγνήτη) και το (-) στο neck volume pot (εκεί που ήταν το -), τότε θα μπει σε φάση με τον bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pickguard δεν είχε η δική μου... Έχει η δική σου? Βγάλε και μια φωτό αν θέλεις.

 

Για το neck μαγνήτη: είναι ανάποδα τοποθετημένος κι ανάποδα συνδεδεμένος.

Η σύνδεση είναι εκείνη που καθορίζει το in phase. Πρέπει να εναλλάξεις μεταξύ τους τα 2 απ τα καλώδια του neck μαγνήτη(όχι το γυμνό της γείωσης). Αν βάλεις το (+)=hot στη γείωση (μαζί με το γυμνό καλώδιο που πάει στη βάση του μαγνήτη) και το (-) στο neck volume pot (εκεί που ήταν το -), τότε θα μπει σε φάση με τον bridge.

Όχι δεν είχε αλλά έχει τις τρυπούλες πάνω στην κιθάρα.

Κρατάω το ποστ σου για το μέλλον. Έβγαλα έναν ενδιαφέρον ήχο πάντως σε out of phase θέση.

Μια ερώτηση ακόμη. Όταν είμαι στη μεσαία θέση και χαμηλώσω λίγο ένα από τα 2 volume, μπαίνει σε φάση? Αλλάζει ο ήχος της.

 

Φωτογραφία θα ανεβάσω σίγουρα μόλις φιλοτιμηθεί να την αφήσει ο γαμπρούλης μου από τα χέρια του, μετά ο ανηψιός μου και μετά ο κολλητός μου (καλό βράδυ δηλαδή).  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου