Προς το περιεχόμενο

Vintage V100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην συγκρινεις ανομοια πραγματα...ιδιαιτερα οταν μπαινει το θεμα προσωπικου γουστου στην μεση και εξηγουμε...σε συγκριση με epiphone tribute plus...ανωτερη ηχητικα δεν ειναι...διαφορετικη ηχητικα σιγουρα ειναι, ανωτερο hardware...δεν θα το ελεγα..αν τσεκαρεις τα specs  και των δυο η epi ειναι αρκετα μπροστα ( locking tuners, locking tom and tailpiece, gibson μαγνητες, 3/4" solid maple  καπακι κτλ).

γνωμη μου ειναι παρε σβαρνα τα μαγαζια και δοκιμαζε να δεις τι σου αρεσει περισσοτερο και τι σε βολευει περισσοτερο.

Oλος ο κόσμος μιλάει για τις Vintage(ακομα και στο thread εδω περιγράφουν το πόσο ΑΝΩΤΕΡΕΣ και οχι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ είναι) κι εσυ ακομα Epiphone...

Γνώμη σου, αλλά μην ακυρώνεις τους υπόλοιπους με τα δικά τους επιχειρήματα..

Ειδικά σε σύγκριση με Epiphone Custom και Standard που είχα ούτε καν σύγκριση...ούτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε καλυτερα αν θες τι εχεις γραψει εσυ και τι εγω.

Συγκρινεις μια V100PGM με ποια  epiphone? δεν στεκει η συγκριση που κανεις, διαφορετικοι μαγνητες, διαφορετικο constraction, αλλες γεφυρες, αλλα κλειδια. προφανως δεν εχεις πιασει στα χερια σου tribute plus για να γνωριζεις οτι ειναι πολυ αξιολογη κιθαρα με κορυφαιο hardware (και με μια διαφορατιμης βεβαια) ψαξε λιγο στο internet να δεις τι γραφουν για το συγκεκριμενο μοντελο ετσι πληροφοριακα. επισης πουθενα δεν αναφερα οτι oi V100pgm δεν ειναι καλη κιθαρα για τα χρηματα που κοστιζει και σαφεστατα ειναι τιμιο οργανο, για ΕΜΕΝΑ  ομως η tribute plus καθησε καλυτερα απο ολες τις αποψεις ( ηχος,playability, κτλ) και δοκιμασα 50 les paul για να καταληξω εκει και να γλυτωσω και επιπλεον χρηματα αν διαλεγα gibson πχ.

οπως ειπα και πριν.. εγω λεω κορυφαια την ''χ'' κιθαρα εσυ την ''ψ'' και τσακωνομαστε αντι να προτεινουμε στο παλικαρι 10-20 κιθαρες να παει να τις δοκιμασει και να παρει αυτην που θα του κατσει καλυτερα.

φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/vintage_v100pgm_lemon_drop_reissued.htm

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_tribute_plus_vs.htm

 

Kαι πάλι Vintage(σύγκρινα με Custom και standard που ειχα) θα επαιρνα γιατι στα λεφτα(+200 σχεδόν) της Plus(σιγα μην εδινα τοσα για epiphone) θα επαιρνα αλλα εργαλεια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/vintage_v100pgm_lemon_drop_reissued.htm

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_tribute_plus_vs.htm

 

Kαι πάλι Vintage(σύγκρινα με Custom και standard που ειχα) θα επαιρνα γιατι στα λεφτα(+200 σχεδόν) της Plus(σιγα μην εδινα τοσα για epiphone) θα επαιρνα αλλα εργαλεια  ;)

οκ η γνωμη σου ειναι σεβαστη.

αν και σε σχεση με την custom και standard που ειχες ειναι απειρος καλυτερη κιθαρα,

συγκριτηκα με δυο custom κορεατικες που ειχα παλι καλυτερη ειναι η T+ απο ολες τις αποψεις ( hardware, playability, φινιρισμα κτλ) σε σχεση με gibson studio ειναι πολυ καλυτερη ,και τουλαχιστον μεχρι και τις classic η Τ+ εκτος απο τα nitra  δεν ειχε τιποτα να ζηλεψει.

Αν βρεθεις ποτε σε μαγαζι παντως που να εχει μια tribute + ετσι να εχεις και μια πιο ολοκληρωμενη αποψη  μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα ( ή δυσαρεστα :D ) ή αν θες κερναω  μπυρες σουβλακια κτλ και τζαμαρισμα ετσι για τον χαβαλε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • 8 χρόνια αργότερα...
Στις 23/3/2015 στις 10:03 ΠΜ, Satanas είπε

Oλος ο κόσμος μιλάει για τις Vintage(ακομα και στο thread εδω περιγράφουν το πόσο ΑΝΩΤΕΡΕΣ και οχι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ είναι) κι εσυ ακομα Epiphone...

Γνώμη σου, αλλά μην ακυρώνεις τους υπόλοιπους με τα δικά τους επιχειρήματα..

Ειδικά σε σύγκριση με Epiphone Custom και Standard που είχα ούτε καν σύγκριση...ούτε καν.

Εννεις είναι καλύτερες από epiphone? Γιατί θέλω να αγοράσω μια 

2 λεπτά πριν, nikod είπε

Εννεις είναι καλύτερες από epiphone? Γιατί θέλω να αγοράσω μια 

Εννοείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikod εχε υποψην σου οτι το ποστ του Satanas στο οποιο απευθυνεσαι ειναι απο το 2015, οποτε ίσως και να μην σου απαντησει στα κοντα. 😁

Αν μας πεις πιο συγκεκριμενα ποιες Epiphone/Vintage σε ενδιαφερουν σιγουρα θα μπορουν να σου προτεινουν/απαντησουν και αλλοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω σε τί κατηγορία τιμής ψάχνετε ακριβώς και επίσης ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω παίξει καμία ο ίδιος, αλλά και από τα specs και από τις κριτικές σε χώρους όπου τα ψειρίζουν πολύ τα πράγματα, θεωρώ ότι οι Larry Carlton L7 είναι αυτή τη στιγμή το best value for money για budget LP. Όπως και όλα τα όργανα της Sire βέβαια.  

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, nikod είπε

Εννεις είναι καλύτερες από epiphone? Γιατί θέλω να αγοράσω μια 

Εννοείς 

Πλέον οι επιλογές είναι άπειρες(και Shire που λέει ο φίλος απο πάνω) σε σχέση με το 2015...
Οι Epiphone (για μένα) είναι υπερεκτιμημένες...και αν διαβάσεις τις είχα ΟΛΕΣ...και ακόμα τώρα εχω μια Joe Perry Epi...
Οι Vintage ήταν(και είναι) πολύ καλύτερες κιθάρες....
Σήμερα με κλειστα μάτια....
https://www.thomann.de/gr/harley_benton_sc_550_ii_dfb_b_stock.htm

Επεξεργασμένο από Satanas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου