Προς το περιεχόμενο

Vintage V100


pasxos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν είχε αλλά έχει τις τρυπούλες πάνω στην κιθάρα.

Κρατάω το ποστ σου για το μέλλον. Έβγαλα έναν ενδιαφέρον ήχο πάντως σε out of phase θέση.

Μια ερώτηση ακόμη. Όταν είμαι στη μεσαία θέση και χαμηλώσω λίγο ένα από τα 2 volume, μπαίνει σε φάση? Αλλάζει ο ήχος της.

 

Φωτογραφία θα ανεβάσω σίγουρα μόλις φιλοτιμηθεί να την αφήσει ο γαμπρούλης μου από τα χέρια του, μετά ο ανηψιός μου και μετά ο κολλητός μου (καλό βράδυ δηλαδή).  ;D

Ναι, κι εμένα έχει τρύπες για πίκαρντ.

 

Mε το out of phase, πρέπει να είναι και οι 2 μαγνήτες τέρμα για να ακουστεί λίγο σαν wha. Αν κατεβάσεις το 1 απ τα 2 vol. ή και τα δυο, αλλάζει το αποτέλεσμα. Είναι νορμάλ.

  Που να δεις κόλπα και wiring που υπάρχουν για τους μαγνήτες : παράδειγμα, με push pull pot, μπορείς να φτιάξεις φίλτρο που να κόβει τις πρίμες και να αυξάνει τις μεσαίες και να κάνει το μαγνήτη να ακούγεται εντελώς διαφορετικός, σαν woman tone ή πιο quacky. Επίσης, υπάρχει φίλτρο που κόβει τις μπάσες και ακούγεται πιο straty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update για τον ήχο της Λεμονιάς.

Δεν έχει το sustain που περίμενα και που τολμώ να πω ότι είναι πολύ λιγότερο τόσο από της gibson studio που δοκίμαζα επί δύο μέρες στο σπίτι, όσο και από της epiphone που δοκίμασα σε μαγαζί με ενισχυτή ίδιο με τον δικό μου. Προβληματίζομαι..

 

Επίσης τολμώ να πω (και συμφωνεί και η παρέα εδώ) ότι είναι καλύτερη σε playability από τη gibson studio και στο ίδιο επίπεδο ποιότητας κατασκευής.

 

Μια από τις σκόρπιες σκέψεις είναι η μετάβαση σε 490R/498T που φορούσε η συγκεκριμένη studio που είχα δοκιμάσει. Να ελπίσω ότι έτσι θα την πλησιάσει σε ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update για τον ήχο της Λεμονιάς.

Δεν έχει το sustain που περίμενα και που τολμώ να πω ότι είναι πολύ λιγότερο τόσο από της gibson studio που δοκίμαζα επί δύο μέρες στο σπίτι, όσο και από της epiphone που δοκίμασα σε μαγαζί με ενισχυτή ίδιο με τον δικό μου. Προβληματίζομαι..

 

Επίσης τολμώ να πω (και συμφωνεί και η παρέα εδώ) ότι είναι καλύτερη σε playability από τη gibson studio και στο ίδιο επίπεδο ποιότητας κατασκευής.

 

Μια από τις σκόρπιες σκέψεις είναι η μετάβαση σε 490/498 που φορούσε η συγκεκριμένη studio που είχα δοκιμάσει. Να ελπίσω ότι έτσι θα πλησιάσει σε ήχο τη gibson?

 

To sustain είναι και θέμα ύψους και output μαγνητών. Αν τους ανεβάσεις, θα έχεις αύξηση του sustain.

 

Για την ποιότητα, κι εγώ έχω τη Gibson Studio LP WR GH (1150ευρώ @ thomann) και η Vintage την προσπερνά σε ποιότητα και παίξιμο.

  Ηχητικά, οι μαγνήτες της gibson 490R/ 498T είναι πιο δυνατοί αλλά παράλληλα πιο bassy κι αυτό δεν είναι κάτι που δε θέλω γιατί "μπουκώνουν" λίγο τον ενισχυτή. Οι μεσαίες των wilki είναι κατ΄εμέ πιο ωραίες σε lead και drive. Γούστα είναι αυτά βέβαια. Αν έχεις τους gibson pickups, μπορείς να τους δοκιμάσεις στη v100 και να μας πεις τι παρατηρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει το sustain που περίμενα και που τολμώ να πω ότι είναι πολύ λιγότερο τόσο από της gibson studio που δοκίμαζα επί δύο μέρες στο σπίτι, όσο και από της epiphone που δοκίμασα σε μαγαζί με ενισχυτή ίδιο με τον δικό μου.

χμμμ???εχω την εντυπωση πως ειναι θεμα παραγωγης(οχι τοσο σταθερη),γιατι η δικη μου σε κρατημα πλησιαζη την studio (για το λιγο που συγκριναμε ,γιατι δεν εχω studio gibson :'()

και σε κοντρα με δυο epiphone φιλων (το εχω ξαναγραψη πολλες φορες αυτο  ;D)τις ξεπερασε ,με τους wilki,με τους seymour (custom5 bridge-59 neck),τις εσκισε 8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος είναι το πρόβλημα ή το sustain; Με μπέρδεψες...

Πρόβλημα δεν υπάρχει παρά μόνο προβληματισμός για τον ήχο όσον αφορά το πόσο πλησιάζει -προς θεού δεν περιμένω να είναι ίδιος- τη gibson. Το ίδιο για το sustain.

 

To sustain είναι και θέμα ύψους και output μαγνητών. Αν τους ανεβάσεις, θα έχεις αύξηση του sustain.

 

Για την ποιότητα, κι εγώ έχω τη Gibson Studio LP WR GH (1150ευρώ @ thomann) και η Vintage την προσπερνά σε ποιότητα και παίξιμο.

  Ηχητικά, οι μαγνήτες της gibson 490R/ 498T είναι πιο δυνατοί αλλά παράλληλα πιο bassy κι αυτό δεν είναι κάτι που δε θέλω γιατί "μπουκώνουν" λίγο τον ενισχυτή. Οι μεσαίες των wilki είναι κατ΄εμέ πιο ωραίες σε lead και drive. Γούστα είναι αυτά βέβαια. Αν έχεις τους gibson pickups, μπορείς να τους δοκιμάσεις στη v100 και να μας πεις τι παρατηρείς.

Τον μαγνήτη στη γέφυρα τον ανέβασα όσο πιο κοντά στις χορδές γίνεται. Τον άλλο τον άφησα χαμηλά. Δεν τους έχω τους 490/498 αλλά αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που μ' άρεσε στη gibson. Ειδικά τα καθαρά εκεί γύρω στο 12ο τάστο (της gibson) είναι σκέτο μέλι! Τον ήχο αυτό τον πλησιάζω αν δώσω πολύ μπάσο από τον ενισχυτή, οπότε ισχύει αυτό που λες. Έχω όμως άλλες επιπτώσεις με την αύξηση αυτή γι' αυτό το χαμηλώνω πάλι.

 

χμμμ???εχω την εντυπωση πως ειναι θεμα παραγωγης(οχι τοσο σταθερη),γιατι η δικη μου σε κρατημα πλησιαζη την studio (για το λιγο που συγκριναμε ,γιατι δεν εχω studio gibson :'()

και σε κοντρα με δυο epiphone φιλων (το εχω ξαναγραψη πολλες φορες αυτο  ;D)τις ξεπερασε ,με τους wilki,με τους seymour (custom5 bridge-59 neck),τις εσκισε 8)

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι θέμα παραγωγής. Επιφυλάσσομαι για εκτεταμένη δοκιμή αύριο και τις επόμενες μέρες με καινούριο καλώδιο και χορδές. Αλλιώς ελπίζω να βοηθήσει όσο μπορεί (και αν μπορεί) η μελλοντική αλλαγή του nut και το σετάρισμα από επαγγελματία.

 

Θετική εντύπωση μου έκανε επίσης και το φινίρισμά της. Έχει πολύ μεγάλες διακυμάνσεις το χρώμα ανάλογα με το πόσο φως πέφτει πάνω της. Έτσι εξηγούνται και οι τόσο μεγάλες αποκλίσεις στις φωτογραφίες της που κυκλοφορούν στο δίκτυο.

Και μια φωτο στα γρήγορα από το κινητό, μια που πέρασε η ώρα. Θα επανέλθω με πιο κολακευτικές εικόνες ;)

IMG_0641.thumb.JPG.06ec0862bd866c80ab4d32438195db7d.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Έχει κανείς σας παίξει η δει από κοντά την V100PGM; Ενδιαφέρομαι να την αγοράσω καινούργια η μεταχειρισμένη

Ειχα V100...ΤΙΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ..Ανωτερη ΗΧΗΤΙΚΑ και ΗΑRDWARE κτλ κτλ απο Epiphone και οτιδηποτε αλλο Gibsonοειδές σ αυτά τα χρήματα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα V100...ΤΙΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ..Ανωτερη ΗΧΗΤΙΚΑ και ΗΑRDWARE κτλ κτλ απο Epiphone και οτιδηποτε αλλο Gibsonοειδές σ αυτά τα χρήματα!!!!

Μην συγκρινεις ανομοια πραγματα...ιδιαιτερα οταν μπαινει το θεμα προσωπικου γουστου στην μεση και εξηγουμε...σε συγκριση με epiphone tribute plus...ανωτερη ηχητικα δεν ειναι...διαφορετικη ηχητικα σιγουρα ειναι, ανωτερο hardware...δεν θα το ελεγα..αν τσεκαρεις τα specs  και των δυο η epi ειναι αρκετα μπροστα ( locking tuners, locking tom and tailpiece, gibson μαγνητες, 3/4" solid maple  καπακι κτλ).

γνωμη μου ειναι παρε σβαρνα τα μαγαζια και δοκιμαζε να δεις τι σου αρεσει περισσοτερο και τι σε βολευει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου