Προς το περιεχόμενο

Vintage V100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις την παρεις και παιξεις πες μας εντυπωσεις.και μιλαμε μετα για πιθανο upgrade.

Τι έχεις κατά νου?

Από περιφερειακά βλέπω ήδη strap locks και 4άδα control knobs ίδιου χρώματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιφερειακά βλέπω ήδη strap locks και 4άδα control knobs ίδιου χρώματος.
αυτα ειναι μονο για το ματι...εγω εβαλα και εκανα πολλα ,δηλ. http://crazyparts.de/00000098ca0c77506/0427089c4d0d6ee4b/0427089e5310eec3f.php

http://crazyparts.de/00000098ca0c77506/0427089c4d0d6ee4b/0427089c83109c703.php

http://crazyparts.de/ueberuns/0427089fb50fd6f0b/0427089ed50ce6d63.php

http://crazyparts.de/ueberuns/0427089fb50fd6f0b/0427089f2f0d6c933.php

http://crazyparts.de/00000098ca0c77506/0427089c4d0d6ee4b/0427089e5310f6744.php

να σου πω την αληθεια ,τζαμπα λεφτα ,αλλα οταν την πηρα κατι με ειχε πιασει :D

για ηχητικο upgrade,και οχι πεταμενα φραγκαhttp://crazyparts.de/00000098ca0c77506/0427089c4d0d6ee4b/0427089e5310f6744.phpκαι αμα δεν γουσταρεις τους μαγνητες αλλαζεις και εκει ,αλλα ειναι αρκετα καλοι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχεις κατά νου?

Από περιφερειακά βλέπω ήδη strap locks και 4άδα control knobs ίδιου χρώματος.

 

Συνήθισε την πρώτα παίζοντας σε καλό ενισχυτή για μερικούς μήνες και μετά βλέπεις για αναβαθμίσεις.

Προσωπικά δεν έκανα καμιά αλλαγή παρότι είμαι άρρωστος με αναβαθμίσεις(φαίνεται...).

Από hardware δεν υπάρχει λόγος να αλλάξω τίποτα απ τα original Wilkinson(άλλοι δίνουν μπόλικα λεφτά για να βάλουν Wilkinson hardware στην epiphone ή την squier τους).

Επίσης, πολλοί αλλάζουν μαγνήτες με >200ευρώ κόστος απλά και μόνο για να δουν μια ελάχιστη μικροδιαφορά στο ενισχυτάκι 5W ή ακόμη χειρότερα: σε modelling amp... It's a No, ειδικά σε τέτοιες εποχές. Ας έπαιρναν used gibson ή 100W λαμπάτο σε αυτά τα λεφτά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθισε την πρώτα παίζοντας σε καλό ενισχυτή για μερικούς μήνες και μετά βλέπεις για αναβαθμίσεις.

Προσωπικά δεν έκανα καμιά αλλαγή παρότι είμαι άρρωστος με αναβαθμίσεις(φαίνεται...).

Από hardware δεν υπάρχει λόγος να αλλάξω τίποτα απ τα original Wilkinson(άλλοι δίνουν μπόλικα λεφτά για να βάλουν Wilkinson hardware στην epiphone ή την squier τους).

Επίσης, πολλοί αλλάζουν μαγνήτες με >200ευρώ κόστος απλά και μόνο για να δουν μια ελάχιστη μικροδιαφορά στο ενισχυτάκι 5W ή ακόμη χειρότερα: σε modelling amp... It's a No, ειδικά σε τέτοιες εποχές. Ας έπαιρναν used gibson ή 100W λαμπάτο σε αυτά τα λεφτά...

 

[/q]

 

Η αλλαγή μαγνητών μέσω νοιζ δεν κοστίζει 200..ούτε 80 από αγγελίες αν τους βάλεις μόνος σου που ειναι εντελώς αστεία υπόθεση..κι έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στον ήχο(sustain,tone,μικροφωνισμούς)..Σε αυτές τις κιθάρες που ναι μεν λεει Wilkinson το hardware αλλά σε τπτ δεν φτάνει το επίπεδο των CTS  pots ή των Duncan,Dimarzio μαγνητών επιβάλλεται η αλλαγή τους γιατί κάνει το όργανο σου ακόμα καλύτερο...Οι μαγνήτες δεν είναι τελικό εξάτμισης που κάνει φασαρία..είναι το καλό φίλτρο που αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικροδιαφορά στο ενισχυτάκι 5W
δεν θα το ελεγα μικροδιαφορα,τουλαχιστον εγω ακουσα αλλη κιθαρα(για μαγνητες και ηλεκτρικα μιλαω ετσι?)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή μαγνητών μέσω νοιζ δεν κοστίζει 200..ούτε 80 από αγγελίες αν τους βάλεις μόνος σου που ειναι εντελώς αστεία υπόθεση..κι έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στον ήχο(sustain,tone,μικροφωνισμούς)..Σε αυτές τις κιθάρες που ναι μεν λεει Wilkinson το hardware αλλά σε τπτ δεν φτάνει το επίπεδο των CTS  pots ή των Duncan,Dimarzio μαγνητών επιβάλλεται η αλλαγή τους γιατί κάνει το όργανο σου ακόμα καλύτερο...Οι μαγνήτες δεν είναι τελικό εξάτμισης που κάνει φασαρία..είναι το καλό φίλτρο που αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας σου...

+100000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθισε την πρώτα παίζοντας σε καλό ενισχυτή για μερικούς μήνες και μετά βλέπεις για αναβαθμίσεις.

Προσωπικά δεν έκανα καμιά αλλαγή παρότι είμαι άρρωστος με αναβαθμίσεις(φαίνεται...).

Από hardware δεν υπάρχει λόγος να αλλάξω τίποτα απ τα original Wilkinson(άλλοι δίνουν μπόλικα λεφτά για να βάλουν Wilkinson hardware στην epiphone ή την squier τους).

Επίσης, πολλοί αλλάζουν μαγνήτες με >200ευρώ κόστος απλά και μόνο για να δουν μια ελάχιστη μικροδιαφορά στο ενισχυτάκι 5W ή ακόμη χειρότερα: σε modelling amp... It's a No, ειδικά σε τέτοιες εποχές. Ας έπαιρναν used gibson ή 100W λαμπάτο σε αυτά τα λεφτά...

 

[/q]

 

Η αλλαγή μαγνητών μέσω νοιζ δεν κοστίζει 200..ούτε 80 από αγγελίες αν τους βάλεις μόνος σου που ειναι εντελώς αστεία υπόθεση..κι έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στον ήχο(sustain,tone,μικροφωνισμούς)..Σε αυτές τις κιθάρες που ναι μεν λεει Wilkinson το hardware αλλά σε τπτ δεν φτάνει το επίπεδο των CTS  pots ή των Duncan,Dimarzio μαγνητών επιβάλλεται η αλλαγή τους γιατί κάνει το όργανο σου ακόμα καλύτερο...Οι μαγνήτες δεν είναι τελικό εξάτμισης που κάνει φασαρία..είναι το καλό φίλτρο που αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας σου...

Καταρχάς: Έχεις παίξει με την V100 lemon drop?

 

Ευχαριστώ για την εξήγηση με το τελικό και το φίλτρο αλλά έχω φτιάξει μπόλικες κιθάρες και κατανοώ τη φύση της αλλαγής μαγνητών(δες την υπογραφή).

  Αυτά που γράφεις είναι σωστά με τον εξής όρο: τα στοκ υλικά να είναι φτηνιάρικα/μάπα ή να έχουν προβλήματα(τα αναφέρεις και μόνος: μικροφωνισμοι κλπ).

 

Όπως είπα, το να αλλάξεις τους μαγνήτες με νέους για >200ευρώ , ειδικά όταν είναι καλοί οι στοκ μαγνήτες, χωρίς feedback, χωρίς περίεργο hum, με καλό sustain, δεν έχει νόημα. Ακόμη και οι used με 80ευρώ, απαιτούν τοποθέτηση.

 

Αν έχεις τα εξής: 1)την τύχη να βρεις σετάκι US μαγνήτες, cts/dimarzio pots σε καλή κατάσταση και όλα αυτά που αναφέρεις με 80ευρώ..., 2) τη δυνατότητα να τα τοποθετήσεις μόνος χωρίς μάστορα και σωστά, 3) έχεις πρόβλημα με τα στοκ υλικά,  τότε ΝΑΙ, η βελτίωση θα αξίζει τα 80ευρώ και θα έχεις κάνει και κάτι δημιουργικό. Aυτό το έχω κάνει πολλάκις σε κιθάρες μου.

 

Όμως, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα με τις απόψεις μας. Δεν είναι "μάπα" τα υλικά wilkinson ούτε προβληματικά για να τα αλλάξεις.

Ως προς τον ήχο της: ό,τι μαγνήτες και να βάλεις, θα αλλάξει ο ήχος. Θα είναι όμως προς το καλύτερο για τα γούστα σου? Ιδού το ερώτημα. Μη λέμε ότι όλοι οι duncan/dimarzio θα ήταν καλύτεροι, απλά δεν ισχύει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τα εξής: 1)την τύχη να βρεις σετάκι US μαγνήτες, cts/dimarzio pots σε καλή κατάσταση και όλα αυτά που αναφέρεις με 80ευρώ..., 2) τη δυνατότητα να τα τοποθετήσεις μόνος χωρίς μάστορα και σωστά, 3) έχεις πρόβλημα με τα στοκ υλικά,  τότε ΝΑΙ, η βελτίωση θα αξίζει τα 80ευρώ και θα έχεις κάνει και κάτι δημιουργικό. Aυτό το έχω κάνει πολλάκις σε κιθάρες μου.

 

Όμως, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα με τις απόψεις μας. Δεν είναι "μάπα" τα υλικά wilkinson ούτε προβληματικά για να τα αλλάξεις.

Ως προς τον ήχο της: ό,τι μαγνήτες και να βάλεις, θα αλλάξει ο ήχος. Θα είναι όμως προς το καλύτερο για τα γούστα σου? Ιδού το ερώτημα. Μη λέμε ότι όλοι οι duncan/dimarzio θα ήταν καλύτεροι, απλά δεν ισχύει.

sottos ,φιλε μου αν και απαντας στον φιλο satanas ,θα σου πω και τη δικη μου αποψη και εμπειρια.ναι εχω lemon drop,ναι δεν εχουν κανενα μα κανενα προβλημα τα stock του (τα εβαλα σε αλλη κιθαρα),αντικειμενικα ομως οι di marzio και οι seymour ειναι καλυτεροι και εχουν αλλο ηχο οπως και εσυ λες ,και αυτον το ηχο ηθελα(γιαυτο λεω πως αν δεν αρεσουν οι στοκ τοτε αλλαξε τους,οχι οτι ειναι μαπα),τα cts και τα bubblebees τα βρηκα κοντα στο 80αρι και παλι οπως λες εσυ αξιζε κατα πολυ η αλλαγη με τα στοκ ηλεκτρικα,και φυσικα τα αλλαξα μονος και σωστα,και εννοειτε πως οοοοολα αυτα εαν κρινουν τα αυτια του καθενως οτι θελει κατι αλλο.προσωπικα δεν θεωρω οτι πεταξα λεφτα γιατι ικανοποιηθηκα και εγω και τα αυτια μου :D

 

οταν εβαλα αλλα καλωδια και pots- capasitors το οργανο ηταν σαν να "ξεγριπωθηκε"να το πω ετσι(ακομα και η κοπελα μου που ειναι ασχετη ακουσε διαφορα). :)

συν εδωσε και το κοκκαλινο nut που εβαλε ο dr fret(αυτο μονος δεν μπορουσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sottos ,φιλε μου αν και απαντας στον φιλο satanas ,θα σου πω και τη δικη μου αποψη και εμπειρια.ναι εχω lemon drop,ναι δεν εχουν κανενα μα κανενα προβλημα τα stock του (τα εβαλα σε αλλη κιθαρα),αντικειμενικα ομως οι di marzio και οι seymour ειναι καλυτεροι και εχουν αλλο ηχο οπως και εσυ λες ,και αυτον το ηχο ηθελα(γιαυτο λεω πως αν δεν αρεσουν οι στοκ τοτε αλλαξε τους,οχι οτι ειναι μαπα),τα cts και τα bubblebees τα βρηκα κοντα στο 80αρι και παλι οπως λες εσυ αξιζε κατα πολυ η αλλαγη με τα στοκ ηλεκτρικα,και φυσικα τα αλλαξα μονος και σωστα,και εννοειτε πως οοοοολα αυτα εαν κρινουν τα αυτια του καθενως οτι θελει κατι αλλο.προσωπικα δεν θεωρω οτι πεταξα λεφτα γιατι ικανοποιηθηκα και εγω και τα αυτια μου :D

 

οταν εβαλα αλλα καλωδια και pots- capasitors το οργανο ηταν σαν να "ξεγριπωθηκε"να το πω ετσι(ακομα και η κοπελα μου που ειναι ασχετη ακουσε διαφορα). :)

συν εδωσε και το κοκκαλινο nut που εβαλε ο dr fret(αυτο μονος δεν μπορουσα).

 

Φίλε droneblack, καλά έκανες και αναβάθμισες την v100 όπως την ήθελες και με τα δικά σου κριτήρια. Αυτό θα έκανα κι εγώ αν θεωρούσα ότι με χαμηλό σχετικά κόστος, η v100 θα γινόταν κάτι πιο κοντά στα μέτρα μου.

Απλά, μου άρεσε ηχητικά σε στοκ μορφή και δεν μπήκα στον πειρασμό να αλλάξω υλικά επάνω της. Είμαι και fan του Gary Moore και την ήθελα όπως είναι σαν εμφάνιση. Σε άλλες κιθάρες έχω αλλάξει τα πάντα, αλλά σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια.

Αυτό που δε θέλω είναι να με περιορίσει ένα "κλισέ" ότι ντε και καλά πρέπει να βάλω duncan ή dimarzio επάνω επειδή το έκαναν κι άλλοι. Αγέλη είμαστε? Υπάρχουν τόσες δεκάδες (χωρίς υπερβολή) εταιρίες παραγωγής καλών μαγνητών σήμερα. Αυτό ισχύει και για το hardware. Πάντοτε δε, εκείνοι που θα κρίνουν τελικά το αποτέλεσμα μιας mod/αναβάθμισης είναι το χέρι και τα αυτιά μας. Και να μου πει άλλος: "Μάπα είναι η V100" ή "θέλει οπωσδήποτε upgrade", εγώ θα πρέπει να πληρώσω για τη mod και να ζήσω με την επιλογή μου στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου