Προς το περιεχόμενο

συγχρονισμός hardware synths με vst plugins?


vanner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα

Χρησιμοποιώ το cubase 4LT (το φόρτωσα απο το cd της κάρτας ήχου) σε laptop (dell με i7 και 4 gb ram, σε windows 7, το μηχάνημα τρέχει σφαίρα) με εξωτερική κάρτα ήχου την tc electronics connect6 (fireware) και με ενα midi interface emu (2in+2out, usb). Στο Cubase εχω επιλέξει για asio driver αυτό της TC electronics.

Αυτό που παρατηρώ είναι οτι ποτέ (μα ποτέ, ότι και αν δοκιμάζω σε buffer) τα hardware synths που έχω συνδεδεμένα δεν συγχρονίζονται με vst plugins (πχ το cm505 drum synth) αλλά ούτε και με audio channels (σε λογικότατες ποσότητες και χωρίς πολλα fx). Πάντα είναι παρόν το latency...

Υπάρχουν τρόποι να λυθεί αυτο το πρόβλημα? Ψάχνω λύσεις που να ξεκινάν απο απλές ρυθμήσεις στην υπάρχουσα κατάσταση, μέχρι και αγορές νέου εξοπλισμού, αλλαγή DAW κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησε λίγο παραπάνω την συνδεσμολογία που έχεις τώρα και το πως τα χρησιμοποιείς. Πχ γράφεις ένα midi part στο cubase και το στέλνεις στο synth και έχεις και διάφορα vst που παίζουν μαζί και καθυστερούν? Επίσης τα outputs από τα synth τα στέλνεις σε κάποια κονσόλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχήν συγνώμη εννοούσα cubase 4 Le...

συνδέω για την ώρα ενα nord lead 2x με την καρτα ήχου (audio out to audio in) και ήχο ακούω απο την έξοδο ακουστικών της κάρτας, midi συνδεσμολογία έχω τα κλασσικά: midi out από synth σε midi in του emu... και αντίστροφα (έχοντας το local off όπως λέει το manual του synth). Λοιπόν, γράφω ενα midi track και το στέλνω στο synth + ενα instrument track για το cm505 (vst). Εννοείται οτι όλα είναι με αυστηρό quantize και είμαι σίγουρος γιατί αν αντικαταστήσω το midi track με ενα vst synth όλα είναι ρολόι.

Κονσόλα δεν έχω βάλει ακόμα, λόγω χώρου (!) αλλά θα γίνει και αυτό σε λίγο καιρό για να λάβουν μέρος και τα υπόλοιπα synths που έχω... μέχρι τότε καλό θα ήταν να λύσω το πρόβλημα. Μέχρι τώρα όπως καταλαβαίνεις έχουμε 2 (μόνο 2) tracks και απλά το synth καθηστερεί σε σχέση με το vst.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν μπορώ να σου δώσω άμεση απάντηση, αλλά ίσως μπορώ να σε βοηθήσω στο να βρεις τι φταίει  ;D

 

Λοιπόν, θα ενεργοποιήσεις την επιλογή direct monitoring στην κάρτα ήχου. Αν το synth μετά από αυτό ακούγεται συγχρονισμένα φταίνε οι audio ρυθμίσεις. Αν όχι τότε κοιτάς τα midi.

 

Περιμένω νέα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λοιπόν, θα ενεργοποιήσεις την επιλογή direct monitoring στην κάρτα ήχου. Αν το synth μετά από αυτό ακούγεται συγχρονισμένα φταίνε οι audio ρυθμίσεις. Αν όχι τότε κοιτάς τα midi.

 

Περιμένω νέα  ;D

 

Η κάρτα ήχου, έχει περιστροφικό ποντεσιόμετρο που επιλέγεις πόσο απο το direct και πόσο από το DAW σήμα θα ακούς (τέρμα δεξιά ή τέρμα αριστερά ακούς αντίστοιχα 1 από τα 2). Μάλλον αυτό εννοείς εεε?

Anyway, το Σ/Κ θα το δοκιμάσω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου