Προς το περιεχόμενο

Affinity Tele vs Bullet Strat


Sorreah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

 

Σκοπεύω να παραγγείλω άμεσα μια από τις 2 κιθάρες που αναφέρονται στο τίτλο (Squier Affinity Tele ή Bullet Strat), Μιας και οι μαγνήτες και τα λοιπά ηλεκτρικά φαντάζομαι θα είναι παρόμοια (ψιλοάθλια φαντάζομαι) ποιοτικά, εστιάζω ως κριτήριο της επιλογής μου στον λαιμό και στην ποιότητα του.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια από τις 2 ή και τις 2 ώστε να μπορεί να συγκρίνει το πόσο καλοβαλμένα είναι τα τάστα τους, δηλαδή να παίζει κανείς με κάποιο ικανοποιητικό action? Για τους λαιμούς των Bullets έχω διαβάσει καλά πράγματα σε ξένα forums ενώ για των affinity υπάρχει πολύ λιγότερη "βιβλιογραφία"  :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια Affinity Strat και τα τάστα της ήταν  :( :((έτριζε πολύ στο 5 και τα υπόλοιπα δεν ήταν άψογα αλλά δεν έτριζαν). Γενικά σε αυτές τις τιμές (μην πω και στις διπλάσιες) είναι λαχείο αν θα σου κάτσει σχετικά οκ στο θέμα τάστων.

Tο μπράτσο της Affinity (40,8mm) είναι κατά 1,2mm πιο στενό από της Bullet (42mm) (προσωπικά με ενοχλεί ώρες ώρες μιας και πριν είχα συνηθίσει να παίζω με μια ακουστική με φαρδύ λαιμό).Επιπλέον από ότι ξέρω τα τάστα και των δυο είναι πιο μικρά από τα συνηθισμένα medium.

Πλέον αυτές τις κιθάρες τις βρίσκεις σε καλές τιμές και στην Ελλάδα επομένως μια βόλτα στα μαγαζιά θα ήταν ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια affinity tele και κατέληξε να είναι απ'τις βασικές μου κιθάρες σε ηχογραφήσεις (δεν έχω αλλάξει τίποτα πάνω της). Τα τάστα είναι άψογα και το action άνετα κατεβαίνει σε τραγικά επίπεδα (αν και δεν μπορώ να παίξω με τόσο χαμηλό με τέτοιο radius), οι μαγνήτες είναι αξιοπρεπείς (τον neck πιθανότατα να τον άλλαζα) αν και ο bridge είναι κάπως hot για tele, γενικά μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Σαφέστατα τα ηλεκτρικά καλό θα είναι να τ'αλλάξεις (εγώ δεν μπήκα στον κόπο) αλλά γενικώς πιστεύω θα σε ικανοποιήσει. Επίσης, είναι ιδανική mod platform!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω 3-4 μήνες μία bullet strat (80 ευρώ) και πραγματικά για αυτά που θέλω να γράφω αποδίδει τέλεια... Βέβαια δεν την έχω δοκιμάσει εκτός σπιτιού σε στούντιο ή σε Live... Αλλά έχει ένα μπράτσο όνειρο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω παίξει πάρα πολλές ώρες με την affinity tele ενός φίλου. Πολύ καλή κιθάρα για τα λεφτά της! Έχει κάπως χοντρο μανίκι, γεμιζει τη χούφτα σου δηλαδή, μου αρέσει πολύ!

Τα τάστα στη συγκεκριμένη μια χαρά ήταν, αλλά εντάξει και κανένα να σου τρίζει λίγο δεν έγινε και τίποτα!

 

επίσης έχω κάποια χρόνια την affinity strat. Λογικά θα είναι παρόμοια με την μπούλετ. Πολύ καλή κι αυτή, πιο λεπτό μανίκι, πιο επίπεδο radius σε σχέση με την τελε. 2 απο τα 3 ποτενσιόμετρα χαλάσανε και πλέον δουλεύει μόνο το volume. Κατα τα άλλα, πολύ καλή για τα λεφτά της! Και οι μαγνήτες δεν είναι και τόσο χάλια όσο νόμιζα πριν την πάρω. Στρατ ήχος, με 160 ευρώ.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα αναμεσα στις affinity και τις bullet ειναι το alder σωμα των πρωτων. Για μαγνητες δεν ξερω. Παντως αλλο τελε αλλο στρατ!

Το μπρατσο της bullet strat που ειχα ειναι παααρα πολυ ανετο! Ηθελε ομως μια βοηθεια στους μαγνητες. Τωρα για ηχογραφησεις και μελετη ειναι οτι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα!

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, δεν έχω καταλήξει ακόμα και ίσως πάω αύριο να δοκιμάσω κάποια τους από κοντά, οποιαδήποτε άλλη εμπειρία όμως θα βοηθήσει.

 

Όσο για το θέμα Tele και Strat, οι Bullet είναι μόνο Strat ενώ στις Affinity παίζουν και οι Tele. Και τα δύο δεν με χαλάνε. :P Έχοντας μια Strat ήδη αν με τα λεφτά που διαθέτω μπορούσα να πάρω Tele με καλό neck δεν θα με ενοχλούσε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το θέμα Tele και Strat, οι Bullet είναι μόνο Strat ενώ στις Affinity παίζουν και οι Tele. Και τα δύο δεν με χαλάνε. :P Έχοντας μια Strat ήδη αν με τα λεφτά που διαθέτω μπορούσα να πάρω Tele με καλό neck δεν θα με ενοχλούσε καθόλου.

Τότε πάρε Tele. Δεν έχει και πολύ νόημα να πάρεις δεύτερη Strat και μάλιστα μια από τις απολύτως φτηνότερες που υπάρχουν (γιατί δεν θα σου προσφέρει τίποτα καλύτερο ή έστω διαφορετικό από αυτή που ήδη έχεις).

 

Για την ιστορία πάντως, έχω κι εγώ μια Affinity Tele. Κάποια μικρά ψεγάδια τα έχει βέβαια (μικροατέλειες σε 1-2 τάστα και nut, μέτρια ηλεκτρικά) αλλά είναι αστεία μπροστά στο value for money που προσφέρει. Με λίγα λόγια, άκρως ικανοποιητικό το όργανον! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας μια Strat ήδη αν με τα λεφτά που διαθέτω μπορούσα να πάρω Tele με καλό neck δεν θα με ενοχλούσε καθόλου.

 

Τότε παίρνεις την Tele εννοείται. Εγώ πάλι είμαι ακριβώς στην αντίθετη όψη.

Έχω μια Γιαπωνέζα Tele special του '98 και πάω για μια Bullet strat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου